Speciale

Sot, në media u shkrua se në filmin Nëntori i Dytë, dëgjohej “Rroftë Enver Hoxha”. Lajmi dhe video u botuan sëpari nga portali Tirana Today. ““Nëntori i Dytë” si...

Sokol Hoxha, në intervistën e dhënë ekskluzivisht për "Panorama" tregon mes të tjerash për izolimin që iu bë babait të tij, Enver Hoxhës, ne...

Sokol Hoxha, djali i ish-udhëheqësit komunist ndalet gjatë në vdekjen e Mehmet Shehut, duke zbuluar detaje dhe prapaskena rreth asaj ngjarjeje, e duke theksuar...

Djali i Enver Hoxhes, Sokoli ne vijim të intervistës së tij dhënë në "Panorama" zbulon prapaskena per vdekjen e Hysni Kapos, teksa rrëfen bisedën...
video

Kur ishte fëmijë, në qytetin e tij të Durrësit, i shihte me admirim makinat e udhëheqjes që rreshtoheshin para Vollgës. Nuk mund t’u afrohej pasi nuk...

Liliana Hoxha akuzon Nexhmije Hoxhën, Ramiz Alinë dhe mjekun personal të udhëheqësit komunist, Isuf Kalon, se kanë vrarë përmes mjekimit Enver Hoxhën. Përmes një...

Djali i Enver Hoxhës, Sokol Hoxha gjatë intervistës për "Panorama" rrëfen detaje nga momentet e fundit të të atit dhe takimet me të. Teksa tregon...

Në përgjigjen e tij për mjekun e të atit, Isuf Kalo, djali i ish-diktatorit, Sokol Hoxha, teksa flet per likuidimin e Everit, tregon se...

Sokol Hoxha, djali i ish-udhëheqësit komunist Enver Hoxha zbulon në një intervistë të dhënë për "Panorama" amanetin e fundit që i la i ati. Ai...

Djali i ish-udhëheqërit komunist, Sokol Hoxha mbështet bashkëshorten e tij, Liliana Hoxhën për deklaratat e forta se Enverin e eleminuan. Ne nje interviste per "Panorama",...
video

E ëma e aktores së famshme, Matilda Makoçi, ka rrëfyer disa detaje të veçanta nga jeta e saj në Report Tv. Mari Makoçi, ish-folëse në...

Liliana Hoxha, gruaja e djalit të Enver Hoxhës, Sokolit, ka rrëfyer në një intervistë në Gazetën Panorama se sipas një plani të përcaktuar nga...

Djali i Enver Hoxhës, Sokol Hoxha, në një intervistë ekskluzive dhënë për "Panorama", zbulon prapaskena dhe sekrete nga jeta ne familje në kohën e...

Në vijim të rrëfimit të saj për gazetën “Panorama”, nusja e Enver Hoxhës, Liliana Hoxha, flet me detaje për prapaskenat që bëheshin në majën...

Mjeku personal i Enver Hoxhës, profesor Isuf Kalo, tha dje se nuk kërkon t’u përgjigjet akuzave të zonjës Hoxha, të cilën e cilëson paciente...

Nusja e Enverit, Liliana Hoxha ne vijim te intervistes se saj ne "Panorama", tregon se pasi provoi publicistikën, ku përmes dy librave të saj...

ARISTIR LUMEZI/ Në vijim të rrëfimit të saj për gazetën “Panorama”, nusja e Enver Hoxhës, Liliana Hoxha, tregon prapaskenat që bëheshin në majën e kupolës...

Gratë Suliote ndoqën burrat në luftë ; ato u sillnin atyre ushqim, municione, dhe, nëse ishte e nevojshme, luftonin me ta.

Liliana Hoxha, nusja e Enver Hoxhës, në intervistën e dhënë për gazetën "Panorama", flet dhe për disa dosje tepër sekrete, që Nexhmije Hoxha mbante...

Liliana Hoxha, nusja e djalit të diktatorit Enver Hoxha tregon mes te tjerash gjatë rrëfimit të saj sot në "Panorama" edhe për tentativen tjetër...

Në vijim të rrëfimit të saj për gazetën “Panorama”, nusja e Enver Hoxhës, Liliana Hoxha, tregon prapaskenat që bëheshin në majën e kupolës së...

"Nexhmije Hoxha e Ramiz Alia kanë qenë të lidhur nga UDB-ja që në kohën e Zogut". Kështu është shprehur Liliana Hoxha, bashkëshortja e Sokolit, djalit të...

ARISTIR LUMEZI/ Liliana Hoxha, bashkëshortja e Sokolit, djalit të ish-udhëheqësit komunist, Enver Hoxha, akuzon vjehrrën e saj, Nexhmije Hoxha, dhe Ramiz Alinë se janë autorët e vdekjes së ngadaltë të Enver Hoxhës përmes ilaçeve.

Liliana Hoxha, bashkëshortja e Sokolit, djalit të ish-udhëheqësit komunist, Enver Hoxha, në një intervistë për “Panorama”, e pyetur se si është ndierë kur u mësua...

ALBERT ZHOLI/ Një histori e panjohur më parë, që hedh dritë mbi një nga misionet humanitare në vendin tonë dhe që shtrihet në pesë...

Nga Aurenc Bebja, Francë Gazeta franceze, « Paris-soir », ka botuar, të enjten e 20 korrikut 1939, në faqen n°1 dhe 7, një shkrim – intervistë, të...
video

Gëzim Peshkëpia ka treguar një histori sa të veçantë po aq tragjike në lidhje me atë se çfarë ka ndodhur në periudhën e komunizmit...

Studiuesi Kastriot Dervishi, në ditën e Çlirimit ka shpërndarë një dokument ku është cituar një fjalim i diktatorit Hoxha, i cili deklaron se fitim...

Zbulohet flamuri që Esad Pashë Toptani propozoi të kishte shteti shqiptar në vitin 1915. Kjo u bë publike gjatë emisionit “Debat në Channel One”...

NGA YLLI POLOVINA/ Në 10 nëntor 1912, në Vjenë, Ismail Qemal Vlora i pati thënë ambasadorit anglez se do të nisej shumë shpejt për në Shqipëri dhe se atje do të shpallte mëvetësimin.

Shqiptari është europian: për më shumë se dy mijë vjet ka jetuar atje ku jeton tani – në fortesat e Epirit dhe Ilirisë, përtej Adriatikut paralel me thembrën e Italisë. Në fillim të shekullit të nëntëmbëdhjetë, shqiptarët u përzienë me fqinjët e tyre jugorë, grekët dhe ishin shtylla kurrizore e luftës për pavarësinë e Greqisë.

Sidoqoftë, flamuri i kuq me zhgabë të zezë, nuk ka faj për paaftësinë tonë që ta nderojmë e ta lartojmë siç ja do vëndi e zakoni, ndaj ishallah na zëntë turpi një sahat e më parë, q

Udhëheqësi shqiptar ka folur asokohe për gabimet e rënda qeverisëse të xhonturqve, për qëllimet e tmerrshme të Serbisë në vendin tonë dhe mbi të gjitha për pavarësinë e Shqipërisë.

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 1 Prill 2017 Revista franceze, « L’Europe Nouvelle – Evropa e Re », ka botuar më 24 janar 1920, letrën e atdhetarit, diplomatit,...

Tabloidi britanik “Daily Mail” i ka kushtuar një artikull fenomenit të emigrimit të shqiptarëve në Britaninë e Madhe. Gazetari i saj, Tom Kelly, ka...

ARMAND PLAKA/ Duke marrë shkas nga publikimi ditëve të fundit të vendimit të ish-Presidiumit të Kuvendit Popullor të Republikës Popullore të Shqipërisë mbi mbledhjen...

UVIL ZAJMI/ Nga maji i vitit 1917 kur lindi, deri në maj të 2017-s janë 100 vjet të lindjes së Xhon Kenedit. Dhe nëse shkon në Uashington, e do preferosh të bësh një vizitë në Arlington Cemetery, aty do të gjesh një pjesë të historisë së familjes Kenedi, atë më tragjiken, pasi aty ndodhet memoriali i familjes së ish-presidentit amerikan Kenedi, me origjinë irlandeze deputet, pastaj senator i shtetit Masaçusets, i pari president amerikan i fesë katolike.

Nga Aurenc Bebja, Francë/ Gazeta franceze, « Le Matin », ka botuar të mërkurën e 19 qershorit 1935, në faqe të parë dhe të dytë, intervistën e këshilltarit...

Kolonel Myfit Qorduka është një oficer i vjetër i marinës shqiptare. Ai ka qenë i pranishëm edhe në përballjen e famshme me sovjetikët në...

Nga Aurenc Bebja, Francë Gazeta franceze, “Le Temps”, ka botuar të enjten e 18 majit 1939, në ballinë, apelin e mbretit Zog në lidhje me...

Fjalimi i më poshtëm është marrë nga libri i autorit Stephan Zannowich, me titullin « Le Grand Castriotto d’Albanie, Histoire ». Teksti prej 131...

ARISTIR LUMEZI Ilir Kadia, mik i vjetër i të ndjerit Sokol Olldashi, kujton bisedën e fundit të tij me ishministrin e Transporteve të PD-së në qeverisjen “Berisha 2”, i cili humbi jetën tragjikisht në një aksident automobilistik.

"Mitomani" dhe "fyerje ndaj figurës së Mbretëreshës Geraldinë". Kështu e ka konsideruar provokimin e radhës të Alfred Pezës, nipi i Mbretit Zog, Skënder Zogu....

Luan Pobrati, djali i ish-oficerit të Sigurimit Hekuran Pobrati, i cili bashkë me Asim Alikon, Pal Mëlyshin, Mark Dodanin e të tjerë u infiltrua...

Në jubileun e 100-vjetorit të themelimit të “Strehës së Parë Vorfnore” në Shqipëri dhe me rastin e festave kombëtare të 28-29 Nëntorit, institucioni i...

“Edhe sot ka censurë. Ke frikë se të heq nga puna njëra parti apo tjetra”. Kështu është shprehur skenaristja dhe poetja Natasha Lako gjatë...

Pikërisht në zonat e braktisura, njësitë luftarake komuniste kryen edhe masakrat mbi shtresën elitare shqiptare, kryesisht ushtarakë, profesorë, tregtarë, etj.

“Preç Zogaj, një punëtor i palodhur i fjalës shqipe, një punëtor i palodhur i medias shqiptare, një punëtor i palodhur dhe i talentuar i...

Studiuesi Kastriot Dervishi çdo ditë publikon dokumente të rralla të shtetit Shqiptar. Sot në profilin e tij në Facebbok, ka publikuar një leje për...

Në një postim në rrjetin social Facebook, studiuesi Kastriot Dervishi ka publikuar një dokument ku tregohen të internuarit e kampit të Beratit. Sipas dokumenteve...

Vrasja e 100-të që gazetari Roland Qafoku ka zbardhur në librin e tij është ajo e komisarit Artan Cuku. Jo për nga rëndësia, por...

Gazeta franceze, “Paris-soir”, ka botuar, të premten e 26 nëntorit 1937, në faqe të parëdhe të shtatë një shkrim për princeshën Maxhide dhe emancipimin e grave shqiptare. Në...

“Kush të jetë vallë “Flaka”? Po “Peneli”, po “Penda e artë”, po “Mali”...?! E vështirë të vendosësh përkrah këtyre pseudonimeve, emra, fytyra, njerëz, që...

Studiuesi Kastriot Dervishi ka publikuar në profilin e tij në Facebook, një dokument ku tregohet një i burgosur, i cili ka qenë 196 vjeç....

Aftësia e të qenit elokuent ka qenë shumë e dobishme në mesin e kapitenëve modernë, ku fatmirësisht i ka shërbyer Gjergj Skënderbeut, prej të cilit mësojmë nga historia, se kur ai dilte i armatosur në fushën e betejës, sytë e tij shkëlqenin mrekullueshëm nga gëzimi,

Mund të kishin qenë edhe më shumë se 100, por këto ishin ato më të bujshmet, që kanë mbetur në mendjen e shqiptarëve. Janë...

Prestigjiozia franceze, “Le Figaro”, ka botuar, të mërkurën e 28 janarit 1914, në faqen n°2, intervistën e Ismail Qemalit, dhënë në Bari për gazetën...

Lufta e egër që Partia e Punës i shpalli kafshëve të buta të oborrit kooperativist, nuk u ndal vetëm te kafshët të cilëve iu merrej mishi e nënproduktet, por edhe te kafshët që përdoreshin për punë.

Studiuesi Eugen Shehu ka publikuar një foto të rrallë të Rauf Figos, Ambasadorit të Shqipërisë në kohën e Ahmet Zogut. Sipas tij kjo foto...

Në ditët e izolimit pothuajse total të Shqipërisë komuniste, Saimir Maloku i përdori njohuritë e tij teknike për marrë sinjal televiziv nga një stacion...