Speciale

Dashnor Kaloçi/ Publikohet historia e shqiptarëve të burgosur në kampin nazist të Prishtinës në vitin 1944, të cilët ishin dërguar atje nga burgu i...

ANILA DEDAJ/ “Toka më është dukur jashtëzakonisht e qelbur në ajër... Kur fluturoja lart dhe e shikoja prej andej, më krijohej ndjesia se nuk...

Publikohet historia e panjohur e familjes së Imer Ibrahimi Ndregjonit dhe Llan Destan Ndregjonit nga Lukani i Dibrës, të cilat kanë strehuar dhe shpëtuar...

Dashnor Kaloçi/ Kjo eshte historia e panjohur e Skënder Çelës dhe Mark Toçit, dy të rinjve komunistë drejtues të Rinisë Antifashiste në qarkun e Durrësit...

Kongresi i Lushnjës i vitit 1920 është pa dyshim një nga ngjarjet politike më të rëndësishme të shekullit të kaluar. Për Shqipërinë e pasigurt,...

Dashnor Kaloçi/ Publikohet historia e panjohur të diskutimeve dhe debateve të ashpëra që u zhvilluan në fillimin e viteve ’70-të ndërmjet Enver Hoxhës dhe...

Enver Hoxha, me gjithë shqetësimin e një dite më parë, do të bënte adetet e mëngjesit e po përgatitej për mbledhjen e radhës së...

Aurenc Bebja/   “Le Temps” ka botuar, të premten e 10 korrikut 1914, në faqen n°2, intervistën e saj me Esat Pashë Toptanin, të zhvilluar asokohe në...

Dashnor Kaloçi/ Publikohen dëshmitë e rralla të ish-Komandantit të Aviacionit Luftarak të Shqipërisë dhe deputetit të Kuvendit Popullor, kolonel Edip Ohri, lidhur me debatet...

Dashnor Kaloçi/ Kjo eshte historia e Zef Prelës me origjinë nga fshati Gimaj i Dukagjinit të Shkodrës, i cili menjëherë pas mbarimit të Luftës në...

Dashnor Kaloçi/ Publikohen disa dokumente të nxjerra nga arkivat sekrete të Ministrisë së Punëve të Jashtme në Tiranë (tashmë të deklasifikuara), të cilat bëjnë...

Dashnor Kaloçi/ Kjo eshte historia e panjohur e ngjarjes së 2 gushtit të vitit 1967. Koha  kur tre të dënuar politikë të burgut të Burrelit,...

ANILA DEDAJ/ “Duhet bërë, duhet dhënë, që të pritet diçka mbrapsht”, thoshte Xhoda në një nga daljet e rralla mediatike..., teksa fliste për mirënjohjen...

Dashnor Kaloçi/ Kjo eshte historia e panjohur me dëshmitë e rralla të dy vëllezërve laçjanë, Skënder dhe Shpëtim Marku. Ata në fundin e prillit...

Muzeu Kombetar "Shtepia me Gjethe", përkujton sot shkrimtarin, përkthyesin dhe politikanin Pjetër Arbnori, i quajtur dhe "Mandela i Ballkanit", për shkak të kohës së...

Vrasje apo vetëvrasje. Se çfarë ndodhi me ish-Kryeministrin më jetëgjatë shqiptar, Mehmet Shehun, ende mbetet e mistershme. Janë të shumtë ata që japin versione, një...

Dashnor Kaloçi/ Publikohet historia e rrallë e Hysni Dajës, ish–ushtarak i lartë me gradën e kolonelit që ishte diplomuar në akademitë ushtarake të Bashkimit...

Dashnor Kaloçi/ Publikohet historia e panjohur të ngjarjeve të ndodhura  30 vite më parë në qytetin e Shkodrës, ku më 14 janar 1990 u...

“Xhelozia e dibranes ia bëri gropën shoqes së vet të ngushtë dhe fëmijëve të saj”. Kështu shprehet Parid Turdiu, teksa sheh se si emri...

Ishte prilli i vitit 2004, kur Silva Turdiu theu heshtjen dhe nuk mund të mos i përgjigjej së vesë së diktatorit, që vazhdonte të...

Dashnor Kaloçi/ Publikon disa pjesë nga ditari i Kaso Hoxhës me origjinë nga fshati Markat i Sarandës, i cili pasi vuajti dhjetë vjet në...

“Si e bëri këtë Mehmeti?! Si nuk pyeti njeri?! As mua nuk më njoftoi drejtpërdrejt”. Enver Hoxha ishte shqetësuar shumë për fejesën e djalit të...

Data 14 janar 1990, shënon demonstratën e parë antikomuniste në Shqipëri. Muzeu Kombetar "Shtepia me Gjethe" qe perkujton kete dite shkruan sot se mijëra...

Dashnor Kaloçi/ Publikohet historia e panjohur e ndodhur në qytetin e Shkodrës nga data 11 deri më 14 janar të vitit 1990-të, kur një...

Dashnor Kaloçi/ Kjo eshte historia e panjohur e Kaso Hoxhës me origjinë nga fshati Markat i Sarandës ku dhe kaloi fëmijërinë e tij, i cili...

NEXHMIJE HOXHA/ NË KONGRESIN E 10-të TË PPSH. Më 10 qershor 1991 u mblodh Kongresi i 10-të i PPSH, në Pallatin e Kongreseve, i cili...

Dashnor Kaloçi/ Kjo eshte historia e panjohur e Lefter Ruços me origjinë nga fshati Shalës i Kolonjës, i cili gjatë periudhës së Monarkisë së Zogut,...

“Përjetime dhe meditime në jetën time politike”. Kështu e ka titulluar librin e saj Nexhmije Hoxha, e veja e diktatorit Enver Hoxha. Teksa po...

Dashnor Kaloçi/ Publikohet një dokument arkivor të vitit 1961 të nxjerrë nga një dosje voluminoze nga  ish-Komitetit Qëndror të PPSH-së, ku gjenden informacione të...

Nexhmije Hoxha/ Viti 1991 ka qenë viti më i keq në jetën time politike dhe familjare. Gjatë gjithë këtij viti përjetova situata mjaft të rënda,...

Dashnor Kaloçi/ Publikohen ngjarje, fakte, dëshmi dhe dokumente të panjohura, nga historia e të ashtuquajturit “Grupi komplotist çam”, i cili u inseknua nga Kadri...

Studiuesi dhe historian Uran Butka rrëfen njohjen me poetin Visar Zhiti, që kur ai ishte në moshë fare të re dhe punonte mësues në...

Kjo eshte historia e panjohur e “Shtëpive publike” të periudhës së Monarkisë së Zogut në fillimin e viteve ’30-të, të cilat ishin hapur dhe funksiononin...

ANILA DEDAJ/ Me kapelën republike vendosur me sqimë, syzet e errëta e pelerinën e kafenjtë që ia nënvizon elegancën e lëvizjeve, duket si personazh...

ANILA DEDAJ/ Me kapelën republike vendosur me sqimë, syzet e errëta e pelerinën e kafenjtë që ia nënvizon elegancën e lëvizjeve, duket si personazh...

Dashnor Kaloçi/ Publikohen disa dokumente arkivore dhe dëshmi të dhëna nga disa ish funksionarë të lartë të organeve të “Diktaturës së Proletariatit”, si ish-nënkryetari...

ANILA DEDAJ/ Me kapelën republike vendosur me sqimë, syzet e errëta e pelerinën e kafenjtë që ia nënvizon elegancën e lëvizjeve, duket si personazh...

Përplasjet mes institucionit të Institutit të Studimeve të Krimeve të Komunizmit dhe deputetit Spartak Braho vazhdojnë edhe pas largimit të ish-kreut të ISKK-së, Agron...

Dashnor Kaloçi/Kjo eshte historia e panjohur e Gramoz Omarit nga familja e njohur gjirokastrite, muzikantit virtuoz të orkestrave të Hotel “Dajti”-t, “Adriatiku”-t, “Internacional”-it etj,...

Dashnor Kaloçi/ Kjo eshte historia e panjohur e Hasan Hazbiut, vëllai i ish-anëtarit të Byrosë Politike dhe Ministrit të Brendshëm e të Mbrojtjes, Kadri...

Aurenc Bebja/ “Le Journal” ka botuar, të dielën e 13 qershorit 1920, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me personin që njihte sekretin e parfumit...

UVIL ZAJMI/ Ai nuk ka qenë një klub si të tjerët. Intelektualët e kohës e kishin pikëqendrimin e tyre. Aty rriheshin idetë për artin...

Dashnor Kaloçi/ Publikohet historia e panjohur me dëshmitë rrënqethëse të Kristo Budos, ish-partizan me funksione drejtuese dhe i burgosur në Kampin e Prishtinës gjatë...

Dashnor Kaloçi/ Kjo eshte historinë e panjohur e klerikut dhe intelektualit të famshëm nga qyteti i Shkodrës, Hafiz Ali Tari i cili pasi ishte diplomuar...

Dashnor Kaloçi/ Publikohen disa dokumente të rralla arkivore që botohen për herë të parë dhe që janë nxjerrë nga Arkivi i Ministrisë së Punëve...

Dashnor Kaloçi/ Kjo eshte historia e procesit hetimor që iu bë ish-ministrit të Brendshëm Kadri Hazbiu në ambientet e burgut të Tiranës apo siç njihej...

Dashnor Kaloçi/ Kjo eshte dëshmia e rrallë e rrallë të 80-vjeçarit Jovan Batishevi me origjinë nga qyteti Gori i Gjeorgjisë, afër Tbilisit ku babai...

Shpallja e vetëqeverimit shqiptar të Qarkut të Korçës, më 10 dhjetor 1916, është një ngjarje madhore në historinë e Shqipërisë. URAN BUTKA/  Përgjatë Luftës së Parë Botërore, Shqipëria...

Dashnor Kaloçi/ Publikohen dëshmitë e ish-të dënuarëve që ishin të internuar në kampet e punës së detyruar në fushat e Myzeqesë, si Plug, Bedat, Savër,...

Muzeu Kombetar "Shtepia me Gjethe" perkujton sot gjuhëtarin dhe albanologun Selman Riza (25 dhjetor 1909-16 dhjetor 1988). I arsimuar shkelqyer ne France, në korrik të...

FERDINAND SAMARXHI, “MJESHTËR I MADH” "Një mbret lindi atë ditë, një bebe porsi ti…” Këto janë vargjet e një kënge tradicionale të Krishtlindjeve, të titulluar...

ANILA DEDAJ/ S’kanë kaluar as 4 muaj që Maks Velo i bënte thirrje qeverisë të konsultohej me specialistët për vendime me peshë për urbanistikën...

Dashnor Kaloçi/ Kjo eshte historia e panjohur e tre vajzave gjermane, Elsa Koch, Irmgrand Tennius dhe Erna Schubert, sekretare dhe daktilografiste të Komandantit të Përgjithshëm...

Dashnor Kaloçi/ Kjo eshte historia e panjohur e Abdyl Këllezit, anëtar i Byrosë Politike të Komitetit Qëndror të PPSH-së, ish-zv.kryeministër i Shqipërisë nga viti 1956...

Isa Kola, 92 vjeç, nga Sopoti i Zerqanit rrefen kujtimete dhimbshme te familjes se tij, si u masakruan të therur me bajoneta nga patrulla serbe,...

Më 19 maj të vitit 1947, Prokuroria Publike e Prefekturës e ngarkuar me hetimet lëshoi një “Urdhënesë paraburgimi”. Shkrimtari i jashtëzakonshëm, kritiku, publicisti, qëmtonjësi i...

Dashnor Kaloçi/ E dhimbshme historia e panjohur e inxhinjerit Namik Luci me origjinë nga Peja, i cili në vitin 1984 u arrestua nga Sigurimi i...

Dashnor Kaloçi/ Kjo eshte historia e panjohur e shqiptarëve të burgosur nga gjermanët në Kampin e shfarosjes në Prishtinë ku më 23 tetor të...

Dashnor Kaloçi/ Kjo eshte historia e panjohur e Parid Deranit me origjinë nga fshati Shkjez  i rrethit të Shkodrës dhe me banim  në  Gelsenkirchen Erle të Gjermanisë,...

ARISTIR LUMEZI/ Presidenti i Republikës, Ilir Meta, kërkon transparencë për menaxhimin e fondeve për rindërtimin e zonave të prekura nga tërmeti i 26 nëntorit....