Une Gruaja

Une Gruaja

Anisakis eshte nje parazit që gjendet në barkun e peshkut. Peshqit më të rrezikuar janë: sardelet, qefulli, toni, peshku shpate, peskatriçe etj. Japonia është...

Dashuria per jeten, kurioziteti për të njohur atë që e nesërmja sjell janë arsye për të mos e humbur besimin edhe kur fati luan...

Ekspozita në fotografitë nudo "Muza e Zbuluar' të fotografes Eva Sula, përpara se të vendosej në Shkodër, erdhi edhe në Tiranë. Fotografitë u ekspozuan...

Dea Ricku të sjell në mend, sapo e takon, se do të kishte qenë  më mirë që ajo të bëhej një vajzë pasarelash dhe...

Polemikat që u hapën ditët e fundit rreth favoreve seksuale kundrejt pagesës që njerëz me pushtet u kërkojnë personazheve të njohur të muzikës, “showbiz”-it...

Doni të bëni një drekë me patëllxhan? Më poshtë keni katër receta gatimi. Pure patëllxhanësh për shoqëri të të gjithë mishrave Përgatitja: Së pari, lani patëllxhanët...

Asnje film me autorësine shqiptare, nuk kishte marrë këto përmasa që mori filmi me metrazh të shkurtër “Shok”. Megjithëse është një bashkëpunim mes Kosovës...

Aishe Pojani mban mbi supe një krim të rëndë, pesha e të cilit ngjan sikur rëndon edhe më shumë mbi këmbën e saj të...

Çdo moment dhe pa mundim mund të shijojmë picën tonë të preferuar të përgatitur me “teknikën tonë”. Picë me brumë shtëpie Materialet per 8 persona per...

Kur i biri i saj i vetëm përfundoi në burg të përjetshëm për 4 vrasje (viti 2014), Luiza Xhuvani dorëzoi mandatin e deputetes dhe...

Ndersa terhiqte vemendjen e të gjithëve me atë rolin e vogël te “Vrasja e Maratit”, Marati vetë, luajtur nga Hervin Çuli, po projektonte për...

Masha qe ishte programuar për të qenë në premierën e shfaqjes "Tri motrat', luajtur nga Erjona Kakeli, mungoi në skenë. Kishte arsyen më të...

Mirë që bëni punë, por duhet t'i bëni sa më shpejt të jetë e mundur. Dhe nëse jeni duke bërë këto gabime, atëherë sigurisht...

Në shfaqjen "Lufta në kohën e dashurisë", katër gra të çuditshme të Kosovës rrëfejnë intimitetet, pasionet, marrëzitë, sekretet dhe dëshirat e tyre. Ato kanë...

Në një mënyrë, Lidia Avillova e kishte dashur Anton Çehovin, vetëm duke e përfytyruar. Në rrethana, për të, të papërshtatshme, e deshi, përnjëmend, më...

Me shume se sa nje piknik për t’u konsumuar pranë detit, mbase në një nga plazhet e tij të dashur që frekuentonte shpesh, duket...

Sa herë që njerëzit flasin për jetën e natës, nënkuptojnë me këtë të rinj dhe të reja që mbushin lokalet më të frekuentuara nën...

Ajo ka rënë në sy për bukurinë e ëmbël mesdhetare, që evidentohet edhe më shumë kur bëhet fjalë për parlamentin e vrazhdë, ku dominojnë...

Charlie Chaplin ka pasur mbi 2000 të dashura gjatë jetës dhe ka qenë i fiksuar pas vajzave të reja, me të cilat është sjellë mizorisht...

Festat kanë mbaruar, darkat familjare, gjithçka. Ja se çfarë duhet të bëni nëpër shtëpi këtë muaj, ndërkohë që keni ca kohë joproduktive. 1. Shihni dhe...

"Po shuhet dalëngadalë kjo ditë dhe hijet e mbrëmjes pa kuptuar duken nga larg. Kështu dhe jeta e njeriut është një ditë e gjatë,...

Nëse gjate diteve te festave keni shtuar shume ne peshe, me poshte gjeni disa receta gatimi se si ti ulni kilet e teperta. Sallatë me...

Mundet te jete ngjashmeria me të ëmën, Yllka Mujon, që e bën Elia Zaharian të mos duket fare aktore e re. Është si të...

Ai eshte nje nga zërat e rrallë që arrin t’i përshtatet njësoj mjeshtërisht si muzikës së lehtë, ashtu edhe asaj popullore. Dhe të mendosh...

Ajo u be simbol i mbijetesës, kur arriti të mundë një formë agresive të kancerit. Edhe pse me tuba ilaçesh nëpër trup dhe me...

Bëni diçka tjetër në tryezë këtë fundvit me këto dekorime fantastike, që sjellin Vitin e Ri plot ngjyra dhe atmosferë të veçantë. Miqtë do...

Ajo është bashkëshortja e deputetit Eduard Ndocajt, nënë e 3 fëmijëve dhe biznesmene, por tashmë ka arritur që të përfundojë edhe arsimin e lartë...

Po të jesh në gjendje t'i lexosh ca shenja, për atë që do të jesh në të ardhmen, vijnë që nga fëmijëria e parë....

Recetën për biskotat me xhinxher ua kemi dhënë edhe më parë, por po ju sjellim sërish vetëm përbërësit, për kë i ka humbur, dhe...

Fundjavën e kaluar ishte premiera e shfaqjes, bazuar në veprën e Kadaresë, “Kush e solli Doruntinën”, në teatrin “Aleksandër Moisiu” të Durrësit. Për vënien...

Dëgjoj shpesh njerëz që vetëquhen artistë, ndihen këngëtarë/e vetëm se kanë kënduar tallava dhe se janë (zh)veshur seksi në skenë teksa performojnë me playback....

Këto ditë, një nga gjërat më të mira që mund të bëni në shtëpi janë biskotat. Jo vetëm sepse do t’ju shijojnë më shumë...

Duke u ftohur koha dhe ditët bëhen më të shkurtra, duhet të gjenden mënyra se si shtëpia të bëhet më e rehatshme dhe ndonjëherë...

Keto dite Dorina Tiko duhej vetëm të gëzonte suksesin ndërkombëtar të këngës që e arriti pas shumë vitesh punë, në moshën 36-vjeçare. Një bashkëpunim...

Në datën 10 maj 1950, rreth orës 22:00, një krismë jo e zakonshme e derës së shtëpisë më zgjoi nga gjumi…

Shkelqen Arberie Hadërgjonaj. Pas disa vitesh mungesë, ajo është rikthyer në festivalin e madh të muzikës moderne “Kënga Magjike”, duke fituar çmimin e “Kritikës”,...

  Tani çokollatat "Ferrero Rocher" mund ti bëni edhe në shtëpi. Përgatitja: Në një enë, përzieni vaferin e grirë me lajthitë dhe nutelën. Vendoseni në frigorifer...

Ajo ishte një vajzë me tipare të errëta mesdhetare që reflektonte pafajësi. U lind dhe u rrit në Elbasan deri në gjimnaz, por pas...

Korridori është vendi që le përshtypjen e parë te miqtë. Prandaj duhet të dekorohet këndshëm. Ato që e kanë me hapësirë të madhe, kanë më...

Një pjesë e juaja mund të jetë rritur me ta, ndërsa sot, mund t’i keni harruar krejt. Duhet që të ngacmoheni prej ndonjë ngjarjeje...

Në Shqipëri kanë mbetur ende gra të gjalla, të cilat mund të dëshmojnë rreth tmerreve që kanë kaluar nëpër burgje. Sigurisht, nuk është e...

Vetëm pas shembjes së diktaturës u arrit të konstatoheshin pasojat ende të freskëta të gjëmës antinjerëzore. Në vitin 1991, një komision i Helsinkit, pasi...

Për të parë të mirat e arrave në organizëm, duhet të provoni të "zgjoheni" me arra. Në mëngjes pastroni katër apo pesë kokrra arra...

Ngjan e gjitha si një thirrje për të shpëtuar çiftin, si një seancë këshilluese që do të zgjasë për më shumë se 1 orë,...

Edhe fiks një javë duhet për të ardhur dita e vënies së pemës së Krishtlindjeve. Zakonisht si çdo vit, shumë nga ju, vendosin një...

"Me duhet nje hapese konservash. A dini ku mund ta blej nje hapese konservash?". Shkrimtarja kroate Dasa Drndiç qëndroi në Tiranë për thuajse një...

Zonjat e Para perbejne lajm po aq sa edhe bashkëshortët e tyre, sidomos për sa u përket pamjes, veshjes dhe sjelljes. Gjithnjë ato janë...

Me Nexhmijen, ashtu si edhe me shumë ish-funksionarë të lartë të kohës, Kiço Kapedanin e ka lidhur puna. Njëherë, në vitin 1981, teksa ishte...

Eshte anti-mediatik edhe pse ka punuar një jetë me median si instruktor për shtypin në KQ të PPSH-së, gazetar, redaktor e zv.drejtor te "Zëri...

Dje doli më i fundit, “Shije dhe sukses”, por nuk është sigurisht i pari që tregon për shefat e kuzhinës dhe ushqimet. Kemi përzgjedhur 6...

Ka të ngjarë që asnjëri prej jush, kur shkon të shohë një shfaqe në Teatrin Kombëtar, të mos mendojë as edhe për një minutë...

Këto që do të lexoni këtu janë nga gabimet më të zakonshme që bëjnë shumë nga amvisat. Duke patur dëshirën për të dekoruar, ato...

Ai proces më kujton filmin “Cinema paradiso”, një histori italiane e fundviteve ‘50. Për shumë kohë edhe në Shqipëri, kryesisht në Tiranë, ka funksionuar...

Ekrani i madh dhe librat ishin të vetmet dritare me botën në Shqipërinë komuniste. Shqiptarët ishin të etur për gjithçka që vinte nga jashtë. Në një kohë kur mundësitë ishin të kufizuara, një film i bukur të bënte të ëndërroje dhe nuk mjaftonte ta shihje një herë, as dy, por me dhjetëra herë...  

Një vdekje konfuze dhe tejet tronditëse, e cila nuk la askënd indiferent. Sokoli i mëmë Kozetës, atë mbrëmje të së mërkurës, u largua për...

Ajo ishte një flokëverdhë dhe e bardhë në fytyrë, por mbetet si ndër më “të zezat” në histori, sa u përket torturave çnjerëzore dhe...

Ajo qe terhoqi vemendjen më shumë nga gjithë të tjerët në trupën e shfaqjes “Spiuni i Ballkanit”, ishte këngëtarja e këngës popullore, Maya Aliçkaj....

Makarona flutur në furrë me kërpudha dhe briePërgatitja: Ndërsa keni hedhur makaronat flutur të ziejnë, prisni në feta të holla kërpudhat. Në një tigan...

Një 'baron' misterioz nga Hong Kongu ka blerë këtë vit tartufin më të shtrenjtë në botë në ankandin botëror të “Tartufit të Albës”. Tashmë...

Femrat e njohura të muzikës dhe "showbizz"-it në përgjithësi janë gjithnjë të rezervuara që të rrëfejnë për jetën intime. Por kur vjen puna për...

Në librin e tij me kujtime, “Të pathënat”, një nga regjisorët më të mirë shqiptarë, Muharrem Fejzo, ndan me publikun ca nga ato sekretet...

E kuqja tërheq gjithmonë, edhe kur bëhet fjalë për një titull libri. Pas një vargu botimesh në poezi, eseistikë, studime letrare etj., Majlinda Nana...

Sistemi komunist investoi shuma të mëdha financiare për jetën ushtarake dhe edukimin shpirtëror luftarak të femrave, beqare apo të martuara, nëna me fëmijë apo...

Tani eshte koha e tyre më e mirë. Jo se nuk shijohen vetëm të pjekura apo të ziera, ama, ta themi, kjo është mënyra...

Një kolege në zyrë, ndërsa askush nuk kishte ndërmend të ndërhynte në heshtjen e punës së secilit, nuk u përmbajt. -Po mirë, -tha, deri...

U shfaq të shtunën premiera e baletit “Dasma” e koreografit francez me origjinë shqiptare, Angjelin Prelocaj. Në të njëjtën mbrëmje, ishte edhe baleti “La...

Si cdo te enjte edhe kjo javë nuk kaloi dot pa “komplimentet” e deputetëve maxhorancë-opozitë ndaj njëri-tjetrit. Zakonisht jemi mësuar që burrat ofendohen mes...

"Moulin Rouge" lindi në valën e suksesit të restorantit ku kërcehej, të vitit 1870, brenda një mulliri të vjetër. Pronarët e atëhershëm menduan të...

Betimi i tij në Kuvendin e Shqipërisë si deputeti socialist i PDK-së u zhvillua me mjaft bujë dhe jo vetëm pse përkatësia e tij politike...

Dëshironi të filloni një biznes tuajin? Këtu do të gjeni disa këshilla të vlefshme për të pasur sukses.1. Përqendrohuni te qëllimet tuaja dhe mos...

Shumë vajza ëndërrojnë të bëhen kërcimtare kur të rriten. Në realitet, pak bëhen. Por në Argjentinë, disa e përmbushin këtë ëndërr kur janë goxha...

Trajneri i ekipit të volejbollit Di namo për femra, Kreshnik Tar tari, vazhdimisht shpërndan në profilin e tij në Facebook copëza kujtimesh nga ndeshjet...

Prej thuajse pesë vitesh tashmë në Ministrinë e Mirëqenies Sociale, Anisa Proda, nuk ka nevojë për shoqërues në shkallët e korridoret e institucionit ku...

"Im bir nuk i ha perimet”, “I imi nuk e pëlqen rizoton”. Të gjithë keni qenë së paku një herë prezent në një deklaratë...

Po bëhet thuajse një javë që kur motori i kërkimit “Google”, pavarësisht fjalës që ti shkruan për të nisur kërkimin, të nxjerr vetë; Alida...

Darka e saj e fundit në Shqipëri ishte te "Hemingway Bar" për të lexuar edhe njëherë copëza tregimesh. Shkrimtarja gjermane Karen Köhler sapo mbylli...

Nëntori po afron, gjethet po bien dhe dimri po vjen së shpejti. Shfrytëzojeni muajin e fundit të qetë të vjeshtës në maksimum, përpara se...

Sigurisht, gjithkush mund të vërë një shall. Ka disa femra që lidhjet dhe vendosjet e shallit që bëjnë, u duken si punime arti. Janë...

Përgatitja e flan me hurmaSë pari merruni me hurmat; pritini në copa dhe në një enë, bashkë me sheqerin, mollën në copa, vaniljen dhe...

Epoka e superhamburgerit mund të jetë në ditët e fundit. Edhe vitin që shkoi, qarkulloi i njëjti njoftim, por tani “Mc Donald’s” është serioz...

Ai është i njohur për kundërvënien e tij ndaj idesë se "gratë janë të barabarta me burrat". Për Nard Ndokën, femrat nuk kanë se...

Kur e kane pyetur Nënën Terezë se cilit komb e ndiente se i përkiste, ajo është përgjigjur: “Me gjak, unë jam shqiptare. Me shtetësi,...

Time Kadriaj është deputete e AAK-së në Kuvendin e Kosovës. Me të mbaruar Fakultetin e Mjekë- sisë në Universitetin e Prishtinës, i është bashkuar...

Ajo ka hyre shpejt në rrugën e politikës. Në moshën 36-vjeçare, Jorida Tabaku ka arritur të ketë poste të larta në forcën ku aderon,...

Ai ishte nje aristokrat francez, që braktiset nga bashkëshortja, shoqëria dhe të gjithë ata që kishte njohur në kohën e luksit, deri sa i...

"Kampionati Kombëtar Bodybuilding dhe Fitness 2015" ka pasur një kulm suksesi këtë vit dhe pa dyshim një pjesë e meritës shkon për femrat, të...

Pak dite me pare ne Shijak, 41-vjeçari Dritan Petova qëlloi me çifte automatike gruan e tij Zara Petova, 35 vjeçe, dhe më pas babain...

Ishte shumë e bukur për t’u bërë modele apo vajzë e arteve, por zgjodhi të bëjë ekzekutuesen. Dhe ia arriti. Femra që ka qëlluar...

Brishtesi, emri yt është grua! Fjalët e skenës së dytë të aktit të parë të Hamletit, Luiza Xhuvani vetëm sa i interpretoi, sepse e...

"Senet kan' ndryshu me kohë, kohë, kohë/ S’jena mo, mo, mo...”- Nuk se gratë e burgosura të Burgut 325 në “Ali Demi” e kishin...

Bëri mjaft bujë lajmi i divorcit të “show girl”-it Aurela Hoxha me Admir Ismailukaj. Ata ishin martuar që nga nëntori i vitit 2005, derisa...

Ne faqen e saj "Facebookut", aktorja mjeke Anisa Markarian nuk ka qenë ndonjëherë shumë aktive. E shumta, mund të duket aty për të ndarë...

Kur je femije, të 30-at të duken shumë larg. Mendon se kur të bëhesh 30 vjeç do t’i kesh të gjitha në vijë. E...

Miqësitë e vjetra po thyhen një nga një në “Top Channel”. Pas Arbana Osmanit dhe Ledion Liços që ftohën marrëdhëniet e ngushta disa muaj...

Bleona ia shuan shpresat për martesë mjekut pediatër nga Burreli, 64-vjeçarit Dalip Gjoka, i cili dje, nëpërmjet një rrëfimi për gazetën “Panorama", tregoi dëshirën...

Ai ishte ylli boteror i teatrit, ndaj nuk e kishte aspak të vështirë si t’i afronte femrat, por se si t’i përzinte ato. Aktori...

Nese nuk e ka bere vetë, askush nuk mund ta kuptojë se sa shumë përkushtim e durim i duhet një fëmije, për të cilin...

Një "mad girl" në MAD TV. Është Einxhel Shkira, moderatorja zeshkane që po xhelozon me bukuri dhe profesionalisht koleget në ekranet e tjera. E...

Në pritje të variantit kompjuterik të librit të Rudina Xhungës, po organizoja planin punës në fazën tjetër, pas leximit. Do t’a nisja me siguri...

Goce Smilevski eshte nje shkrimtar i ri, i panjohur. Ose, të paktën, ishte i tillë deri përpara suksesit që pati me romanin e fortë,...