GRAZIA   UNION Bank   Miele Albania
Lotaria Kombetare  

Gjyzepina, sopranoja e persekutuar për shkak të Drita Kosturit

Gjyzepina Kosturi

Portreti i artistes sipas të birit Volfangut dhe Zhani CikosPortreti i artistes në një rrëfim nga i biri dhe ata që e kanë njohur nga afër. Kunatës së Drita Kosturit, të fejuarës së Qemal Stafës, e persekutuar nga regjimi komunist, do t’i duhej të përballonte peshën e kryefamiljares, me një burrë të papunë dhe një [...]

1 Koment

Skenografja dhe kostumografja e “Liri në Bremen”, Berina Kokona: “Lashë studimet e Financës për pikturën”

berina-kokona

Për një gjë, skenografja e kostumografja Berina Kokona ishte e sigurt: Piktura do ta çonte në rrugë të drejtë. Hoqi dorë nga Financa për të. Rrugës mund të lindnin degëzime të tjera, ama përpara një telajoje do të dorëzohet gjithnjë. Sot, një ditë pas premierës, skenografja e tragjedisë “Liri në Bremen” rrëfen përvojat e para [...]

Nuk ka Komente

Për birra në lozhën e Teatrit të Operës dhe Baletit

Në lozhën e Teatrit të Operës dhe Baletit, të enjten, gjatë premierës së “La Boheme”

Asnjëherë nuk ta pret mendja se ku do të të dalë lajmi. Më shumë sesa lajmi, në fakt çudia. Të enjten në mbrëmje, në Teatrin e Operës dhe Baletit, ishte premiera e operës “La Boheme”. Ngjante impenjativ angazhimi i të ftuarve o atyre që kishin blerë biletat, tek i shihje të hynin në hollin e [...]

Nuk ka Komente

Një nga kryeveprat e Jane Austen vjen në shqip: Në dashuri me Emën

Ema

Emën mund ta duash, por edhe mund ta urresh. Ta duash sepse ajo dëshiron t’i shohë të gjithë të lumtur, por edhe ta shohësh vëngër, sepse fut “hundët” në punët e të tjerëve. Herë-herë ajo është një shkesë e përkryer, por ndodh që nuhatja e saj edhe gabon.. Vajza që nuk e ndjente të nevojshme [...]

Nuk ka Komente

Evis Mula: Një jetë boheme në ndjekje të profesionit

Evis Mula në një nga rolet e saj operistike

Pas studimeve pranë “La Scalas”-s, në Milano, sopranoja Evis Mula rikthehet në Tiranë për rolin e Mimisë në operën “La Boheme”. Ajo çka ka të përbashkët me të brishtën Mimi, është të qenët “të qarta” në ato që duan. Bashkë me emocionin e debutimit, sopranoja e re duhet të mbajë dhe peshën e krahasimit me [...]

Nuk ka Komente

Si mund ta përforcojmë sistemin imunitar

Sistemi imunitar kryen një funksion të jashtëzakonshëm, duke na mbrojtur nga mikroorganizmat që shkaktojnë sëmundje. Por ndonjëherë ai dështon në kryerjen e kësaj detyre. A është e mundur të ndërhyjmë në këtë proces dhe ta bëjmë sistemin imunitar më të fortë? Çfarë ndodh nëse përmirësojmë dietën apo nëse marrim vitamina apo përgatitje të ndryshme bimore? [...]

Nuk ka Komente

Lamtumirë çokollatë! Po tani si i bëhet?!

kapele kuzhinieri

Willy Wonka është i dëshpëruar. E gjithë bota e tij duket se do të përmbyset. Edhe e jona! Ushqimi që askush prej nesh nuk do të refuzonte, çokollata (madje me justifikimet më të mira, është antioksidant, antidepresiv…anti, anti) po merr fund. O më mirë thënë, sot, konsumohet më shumë çokollatë nga ç’prodhohet. Në vitin 2013 [...]

Nuk ka Komente

Për herë të parë Ismail Kadare rrëfen për të ëmën: “Ajo ishte kuptim e moskuptim, të bëra bashkë, në jetë e në mosjetë”

Ismail Kadare në kafen “Rostand”

“Shumë shpejt do ta kapja se unë gjithashtu kisha një problem me nënën, por ai ishte tepër larg nga ato që përmenda. Kishte të bënte kryesisht me lehtësinë, me atë që më pas do të më dukej si ana prej letre apo prej gipsi e saj. Në fillim turbull, pastaj përherë e më qartë po [...]

Nuk ka Komente

Scarlett Johansson, një mama seksi: “Pas divorcit e njoh veten më mirë”

scarlett-johansson-109a

Scarlett Johansson ka qenë gjithmonë “vajzë seksi”. Por tani, në të 30-at, ylli amerikan e ndien se e ka mendjen te puna, e logjikshme për sa i përket dashurisë dhe vërtet e rritur. Të paktën kështu e cilëson “Glamour” Johansson, gjatë një bisede me artisten e famshme. E klasifikuar si seks-simbol, për disa për shkak [...]

Nuk ka Komente

Astma bronkiale, çfarë e shkakton atë

Astma është një sëmundje kronike inflamatore, e karakterizuar nga simptoma të përsëritura dhe të kthyeshme, që shoqërohen me ngushtim të fortë të rrugëve të frymëmarrjes. Simptomat e zakonshme të saj përfshijnë vështirësi në frymëmarrje, kollitje, ngushtim kraharori, gulçim. Astma mendohet se shkaktohet nga një kombinim faktorësh gjenetikë dhe mjedisorë. Ajo mund të klasifikohet si astmë [...]

Nuk ka Komente

Gratë që ndryshuan botën

Juria e parë femërore
Në Los Angeles, në 1911-n, një juri tërësisht femërore u thirr për të gjykuar botuesin e “The Watts News” mbi një rast “të turpshëm” (në një artikull, A.A. King, kishte cituar disa fyerje që i ishin drejtuar nga një anëtar i këshillit qytetar). Gratë, ende larg të drejtës së votës për zgjedhjen kombëtare, por para pak kohësh kishin votuar në Kaliforni e deklaruan King “të pafajshëm”, por duke nënvizuar që vendimi i tyre nuk miratonte një fjalor të tillë, por vetëm ndershmërinë e gazetarit.

Ato janë të parat që guxuan të shkelnin në ca terrene që u ishin rezervuar vetëm burrave. U bënë pilote, astronaute, fizikane, kimiste, por edhe politikane e shkrimtareDisa kanë “modifikuar” kursin e historisë, të tjera kanë hapur rrugën e emancipimit femëror. Të tjera akoma kanë qenë dhe vazhdojnë të jenë edhe sot shembuj të kurajës [...]

Nuk ka Komente

Nobelisti që vrau të shoqen dhe jetonte me prostituta

nauipul

Letërsia e Nauipaul, i cili vjen në shqip me romanin “Qyteti bri lumit”, është një udhëtim përmes errësirës, për të prekur skajin më të errët të saj, për të ecur më pas në kërkim të dritës. Librat e tij të japin atë magjinë që të jep letërsia e vërtetë, që teksa e lexon, ndien se [...]

Nuk ka Komente

Vjeshta braziliane e Inva Mulës

Sopranoja ka interpretuar rolin e Nedës në operën "I Pagliacci" në Teatrin e Sao Paolos

Prej kohësh, sopranoja Inva Mula i ka kaluar kufijtë e Europës. Kësaj here ka shkuar deri në Brazil. Kush e ka ndjekur profilin e saj në facebook, ka parë fotografi të sopranos nëpër plazhet braziliane. E vërteta është se Inva Mula nuk ka qenë atje për pushime, edhe pse ndonjë ditë rreze mund t’ia lejonte [...]

Nuk ka Komente

Burrat, fushatë për të drejtat e grave

adela-gaz-oketa

Nuk janë intervista të mirëfillta. Janë të xhiruara me aparat celular ose me çfarëdolloj kamere amatore. Është një fushatë e tërë, që synon të mbledhë e ndajë mesazhe nga burrat në Shqipëri mbi fuqizimin dhe mbështetjen e grave në shoqëri. Por nuk po ndodh vetëm në Shqipëri. Fushata “HeForShe” (Ai Për Atë) është një fushatë [...]

Nuk ka Komente

Shfrytëzojeni bukën e mbetur, mos e hidhni!

kapele kuzhinieri

Sa shpesh ju ndodh gjatë javës që të hidhni copa buke të thatë? Sa nga këto herë mendoni se qindra fëmijë në botë ç’nuk do të jepnin për të qenë në vendin tuaj?! Jo se, po të mos e hidhni do të ndryshonit gjë në realitetin e tyre, por sidoqoftë… recetat për të ruajtur bukën [...]

Nuk ka Komente

Ajtanga Lubonja: “Si më ndau im shoq pas tri vitesh martesë për politikë”

Ajtanga Lubonja me Fatos Lubonjën, djalin e xhaxhait.

Ajtanga Lubonjën e keni parë vazhdimisht në ekranet e televizioneve gjatë ditëve të nxehta të gushtit, kur mblidhte firma për shkarkimin e ish-guvernatorit Ardian Fullani. Ajo flet për njohjen me Ramën, Fullanin, Maqo Lakrorin, Mitro Çelën, etj, që në vitet e gjimnazitDikur, në vitet e komunizmit, pasi u burgosën një pjesë e mirë e familjarëve [...]

2 Komente
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Linkedin
  • RSS

AMC
abissnet
Hotel Prestige

Gazeta Panorama Alexa toolbar
Njoftime pune nga gazeta Panorama

Parashikimi i motit


+23
H: +24°
L: +12°
Tirana
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +25° +25° +25° +24°
+12° +11° +11° +11° +10° +11°
+22
H: +23°
L: +15°
Durres
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +25° +23° +23°
+15° +14° +15° +15° +12° +11°
+22
H: +25°
L: +10°
Elbasan
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+28° +28° +27° +27° +27° +26°
+12° +11° +11° +10° +10° +11°
+18
H: +23°
L: +16°
Vlore
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +25° +25° +24° +24° +24°
+15° +14° +14° +15° +12° +12°
+21
H: +23°
L: +11°
Shkoder
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +25° +25° +26° +25° +24°
+12° +11° +12° +10° +11° +12°
+18
H: +22°
L: +
Korce
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +22° +23° +23°
+ + + + + +
+22
H: +24°
L: +11°
Berat
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +25°
+11° +10° +10° +10° + +10°
+9
H: +22°
L: +
Kukes
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +22° +21° +21° +21° +21°
+ + + + + +
+23
H: +23°
L: +12°
Sarande
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+23° +23° +23° +22° +22° +22°
+11° +12° +11° +10° + +13°
+24
H: +24°
L: +13°
Kavaje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +25°
+13° +13° +12° +12° +11° +11°
+22
H: +22°
L: +12°
Kruje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +23° +21° +22° +21° +20°
+11° +10° +10° +10° +10° +11°
+22
H: +24°
L: +14°
Lezhe
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+26° +26° +26° +26° +25° +24°
+14° +14° +14° +13° +12° +13°
+20
H: +24°
L: +14°
Fier
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+27° +27° +27° +27° +26° +26°
+12° +12° +11° +12° +12° +11°
+18
H: +19°
L: +
Pogradec
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +21°
L: +
Rreshen
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +24° +23° +23° +23° +22°
+ +10° +10° + + +
+23
H: +23°
L: +
Tropoje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+21° +20° +20° +20° +20° +19°
+ + + + + +
+20
H: +23°
L: +
Pristina
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +21° +20°
+ + + + + +
+25
H: +25°
L: +
Prizren
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+25° +24° +23° +24° +24° +23°
+10° + + + + +10°
+23
H: +23°
L: +
Mitrovica
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+20° +20° +19° +20° +19° +19°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Skopje
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +22° +23° +23° +23° +23°
+ + + + + +
+24
H: +24°
L: +
Gostivar
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+21
H: +24°
L: +
Tetovo
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+24° +23° +23° +24° +24° +23°
+ + + + + +
+16
H: +20°
L: +
Struga
Tuesday, 22 October
See 7-Day Forecast
Wed Thu Fri Sat Sun Mon
           
+22° +21° +21° +20° +20° +20°
+ + + + + +Showbiz

Lifestyle

Teknologji

Kuriozitete

© 2014 Gazeta Panorama ONLINE. All Rights Reserved.   Programuar nga: ikoncept Privacy