Shkrimi i rrallë për fenimizmin i Sarah Blloshmit, gruaja më e bukur e Shqipërisë në Shekullin e XX

Feb 4, 2022 | 10:07
SHPËRNDAJE

Sara Blloshmi feminizmiGAZETA SHQIPTARE/ Publikohet një shkrim i rrallë i Sara Blloshmit, mbesës së Ismail Qemalit, e cila cilësohet si gruaja më e bukur e Shqipërisë në Shekullin e XX.

Në këtë shkrim të rrallë, që vjen eksluzivisht në Gazetën Shqiptare, Blloshmi flet për feminizmin dhe rolin e femrës shqiptare në shoqërinë shqiptare në ato vite kur ajo jetoi, ndërsa në themel qëndron pavarësia e saj dhe vendi i veçantë i saj në familje.

Për më tepër lexoni këtë shkrim të rrallë të Sarah Blloshmit:

FEMINISMA DHE SHQIPTARJA

Shpesh herë bëhet fjalë për feminismë. Ne vendet e tjera kjo lëvizje merr një ngjyrë aktive, me passion me seriozitet dhe gratë bëhen luftëtare të vërteta, nga një herë duke dhanë shkak për manifestime që trubullojnë mendjen dhe qetësinë.

PO Ç’ËSHTË FEMINIZMA?

Feminizma është përpjekja e gruasë për të shpëtuar nga kjo farë mituri në të çilën ndodhet sot:Burri,me qebë ma i forti, ma luftar, e ka bërë  gruan të konsiderohet si një krijesë gjysmë foshnjë pa një jetë indipendente….

VIJO LEXIMIN E ARTIKULLIT TE PLOTE NE GSH.al (KLIKO KETU)

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura