Kosova

Nga Alfred Peza Rrëzimi i qeverisë së Albin Kurtit, mori shumë herë më pak vëmendje sesa meritonte në Shqipëri, në raport me ato që ofruan...

Ministri në detyrë i Financave dhe Transfereve, Besnik Bislimi, ka propozuar një pako emergjente për Qeverinë në situatën e krijuar për shkak të masave...

Eliot Engel, kryetar i Komitetit për Marrëdhënie me Jashtë në Dhomën e Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara, tha se është “thellësisht i shqetësuar me...

Departamenti amerikan i Shtetit i ka ndarë Kosovës 1.1 milion euro për luftimin e koronavirusit. Qeveria në largim e Kosovës tha se është informuar në...

Qeveria në detyrë e Albin Kurtit ka njoftuar se ka aprovuar vendimin për shkarkimin e Bordit Drejtues të Shërbimit Klinik Universitar të Kosovës për...

Ministri në detyrë i Shëndetësisë ne Kosove Arben Vitia, ka njoftuar se është ndryshuar orari i kufizimit të lëvizjes së qytetarëve, për të frenuar...

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti reagoi pas deklaratave të ambasadorit amerikan në Berlin, Richard Grenell, i cili theksoi se shkëmbimi i territoreve...

Në emisionin “Java në RTSH”, analisti i këtij emisioni, Preç Zogaj  bëri komentin e tij për rrëzimin e qeverisë “Kurti” në Kosovë këtë javë. “E ...

Edhe dy persona kanë rezultuar pozitivë me COVID-19 në Kosovë. Këtë e ka bërë të ditur Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike. Sipas njoftimit, rastet pozitive...

Emisari  i Presidentit Amerikan në bisedimet Kosovë –Serbi Richard Grenell,në një intervistë ekskluzive për Emisionin Pressing të T7 ka siguruar se asnjëherë nuk ka...

Pas deklaratës së DASH ku ndër të tjera thuhej se, SHBA po jep energji dialogut që do të çonte në njohje të ndërsjellë mes...

Qeveria në detyrë e Republikës së Kosovës, përmes një njoftimi për media ka bërë të ditur se vlerëson Deklaratën e Përbashkët nga i dërguari...

Sot në rrugën “Remzi Ademi” në Prizren ka ndodhur një grabitje në filialin komercial “RIA”. Lajmin e konfirmoi Policia e Kosovës përmes një raporti, ku...

Daniel Server  Departamenti i Shtetit lëshoi dje këtë deklaratë të përbashkët të të dërguarit special presidencial Richard Grenell, ambasadorit Philip Kosnett dhe Përfaqësuesin Special për...

Gazeta austriake “Der Standard” shkruan se politikat e administratës amerikane të Donald Trump po krijojnë një “tërmet politik’’ në Kosovë. SHBA-ja kundërshton europianët dhe mbështet...

Presidenti Thaçi nga e hëna do te thërrase partitë politike për konsultim, lidhur me formimin e qeverisë së re. Ai ka shtuar se do të...

Klinika Infektive në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, ka thënë se një ditë më parë ka regjistruar personin e parë të infektuar nga stafi...

Mediat gjermanishtfolëse i kushtojnë vëmendje krizës politike në Kosovë e rrëzimit të qeverisë pas mocionit të mosbesimit. Thuhet se që me krijimin e qeverisë...

Kryetari i Institutit Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, Naser Ramadani ka thënë se 32 rastet në Malishevë janë raste të kontaktit dhe kanë...

Kercenohet me jete presidenti i Kosoves, Hashim Thaçi. Një qytetar nga pjesa Veriore e Kosovës, Kujtim Boletini, ka kërcënuar me vrasje, Presidentin, Hashim Thaçi...

Departamenti amerikan i Shtetit sqaron se nuk ka asnjë plan të fshehtë për shkëmbim territoresh midis Kosovës dhe Serbisë, duke i konsideruar spekulime. “Ne duam...

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Puplike të Kosovës (IKSHPK), ka njoftuar se janë konfirmuar edhe 7 raste të rejam e koronavirus. Numri total i të infektuarve...

Presidenti i Republikës, Ilir Meta thotë se transferimi i përgjegjësive nga një palë tek një palë tjetër mund të dobësojë pozitat e Kosovës në...

Akademiku Rexhep Qosja, ka reaguar pas rrëzimit të qeverisë Kurti, të mërkurën. Qosja ka thënë se është rrëzuar Qeveria e shpresës, pa i lejuar t’i...

Ekspertja për Ballkanin, Johanna Deimel shikon në krizën e re politike në Kosovë gabime strategjike të Albin Kurtit, por, sipas saj edhe qëndrimi refuzues...

Kryeministri i Kosovës në detyrë Albin Kurti, në deklarimin e parë pas shkarkimit një ditë më parë (25.03) përmes mocionit në parlament tha, se...

ANDI BUSHATI/ Fitorja e mocionit ishte shumë më tepër se tentativa e thjeshtë për të rrëzuar qeverinë e Albin Kurtit. Ajo ishte një manovër...

Nje dite pasi Kuvendi votoi rrezimin e qeverise se tij, reagon Albin Kurti. Me nje shenim ne Facebook, ai shkruan se “ishte rënie e...

Ana Pisonero, zëdhënëse e Komisionarit Evropian për Zgjerim, Fqinjësi dhe Partneritet Ndërkombëtar, përmes një postimi në rrejtin social Twitter, tha se rrëzimi i qeverisë...

Menjëherë pas shpalljes së rezultatit për mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë së Kosovës, tre deputetë të grupit parlamentar CDU/CSU bëjnë thirrje për vijimësi në...

Lideri i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka thënë se ai nuk do t’i tërheq ministrat e zëvendministrat e partisë së tij nga...

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Fatmire Kollçaku tha se është në ankth si epidemiologe, duke parë situatën me përhapjen e Covid-19. Ajo është shprehur e...

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj reagon pas rrezimit te qeverise se Albin Kurti nga Kuvendi i Kosoves.  Me nje shenim ne...

Me 82 vota për 32 kundër dhe vetëm një abstenim, deputetët e Kuvendit votuan mocionin e iniciuar nga LDK-ja, për rrëzimin e qeverisë së...

Albin Kurti nga sot do të jetë kryeministër në detyrë i Kosovës. Votimi i mocionit të mosbesimit në Kuvendin e Kosovës e ka rrëzuar Albin...

Kryetari i LDK’së, Isa Mustafa, ka thënë në emisionin Pressing në T7 se ndasitë ishin të thella brenda koalicionit dhe se ishte e nevojshme...

Komiteti për Punë të Jashtme i Dhomës së Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara e mirëpriti vendimin e Bashkimit Evropian për nisjen e bisedimeve të...

Pas 12 orësh diskutim, deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë rrëzuar qeverinë e Albin Kurtit në një mocion të ngritur nga partneri i tij...

Sot në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar 34 mostra të marra të rasteve të hospitalizuara në Klinikën Infektive...

Kemi garuar te populli me reciprocitet, është marre me i thanë popullit po e braktisim reciprocitetit. Duhet me u rikthyer te populli qoftë me...

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka folur sot në seancën ku do të votohet mocioni i mosbesimit për rrëzimin e qeverisë së tij. Kurti, e ka...
video

Ka filluar seanca e Kuvendit të Kosovës ku do të iniciohet mocioni i votëbesimit për rrëzimin e Qeverisë Kurti. Ky mocion është iniciuar nga...

Ka ndërruar jetë në moshën 85 vjeçare aktorja e njohur kosovare, Leze Qena. Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka shkruar në Facebook se me pikëllim...
video

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla e ka kujtuar 21 vjetorin e masakrës së Krushës së Madhe në Komunën e Rahovecit....

Raportuesja në Parlamentit Evropian për Kosovën, Viola von Cramon-Taubadel, ka shkruar rreth situatës politike në Kosovë, duke i reaguar edhe ambasadorit amerikan në Kosovë,...

Cfare do te ndodhe sot ne Kuvendin e Kosoves me mocionin per mosbesin ndaj qeverise se Albin Kurtit? Ish- kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani...

Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett ka thënë përmes një postimi në Twtter se “është i kënaqur” që Kuvendi i Kosovës do të mbajë...

Autoritetet në Kosovë konfirmuan të martën mbrëma edhe dy raste të të prekurve nga virusi Covid-19. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike tha se te prekura...

Ambasada e Zvicrës në Kosovë i ka kërkuar koalicionit qeverisës të vendit që t’i kapërcejnë mosmarërveshjet e brendshme dhe të ndërtojnë besimin në mënyrë...

Kryesia e Kuvendit të Kosovës, ka vendosur që seanca për mocionin e mosbesimit ndaj Qeverisë të mbahet nesër. Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani,...

Ministria e Financave e Kosovës ka marrë vendim për lirimin e përkohshëm nga pagesa e Tatimit mbi Vlerën e Shtuar (TVSH) për të gjitha...

Pesë ambasadat e vendeve të fuqishme aleate në Kosovë (Quint) u kanë bërë thirrje liderëve politikë që të mos krijojnë situata të pakëndshme në...

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi i është drejtuar Gjykatës Kushtetuese me kërkesën që të interpretojë kushtetutshmërinë e vendimit të qeverisë për kufizimin e lirisë...

Qeveria e Kosovës mori vendim që të kufizojë lëvizjet e qytetarëve. Reagimet janë të forta. President, Hashim Thaçi këtë vendim e cilësoi antikushtetues. Qeveria e...

Në Klinikën Infektive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, ndonëse ka mundësi për karantinim të personelit, aty nuk është izoluar askush prej stafit. Mjekët aty...

“11 anëtarë të familjes Shaqiri nga Vrapçiqi, nga Kosova, si pasojë e infektimit nga anëtarja e familjes, e cila kishte ardhur nga Gjermania rezultuan...

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se pas marrjes së mostrave të 100 personave që kanë qenë në kontakt të afërt...

Shtatëmijë teste për koronavirus janë porositur nga Ministria e Shëndetësisë e Kosovës dhe ato pritet të arrijnë në Kosovë brenda pak ditësh, thanë zyrtarë...

Nënkryetari i Gjilanit, Arbër Ismajli ka thënë se gjendja e personave që kanë dal pozitiv me coronavirus (COVID-19), që vijnë nga komuna e Gjilanit,...

Ka shkuar në 33 numri i personave të prekur me koronavirus në Kosovë, ku dy raste të reja janë konfrimuar sot. Bëhet fjalë për një...

Opinion

VALBONA ZENELI, JOSEPH VANN

BESNIK MUSTAFAJ

REZART PRIFTI