Shumica prej jush ndoshta e njihni Portulacën (ose siç quhet ndryshe burdullak) një bimë e cila mbin vetë dhe që përmban mjaft vlera ushqyese,...

Era e keqe e gojës mund të jetë shumë e vështirë për t’u eliminuar. Ka shumë produkte që premtojnë zgjidhjen e këtij problemi, por...

Në Shqipëri, rastet e pacientëve që vuajnë nga reumatizma janë në rritje duke prekur edhe moshat nën 30-vjeç. Shkak është stili i keq jetesës...

Numri i njerëzve që pësojnë efekte anësore dhe komplikime të shkaktuara nga barnat dhe ilaçet është tronditës. Sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetit...

Larja e rrobave ndonjëherë mund të jetë e vështirë, sidomos për faktin që kemi në dispozicion një shumëllojshmëri të madhe detergjentesh dhe nuk dimë...

Ndodh shumë shpesh që në markete gjen lëngje frutash të paketuara bukur dhe në kartona plot ngjyra! Duket sikur lëngu brenda është i cilësisë më...

Të pesëdhjetat janë vite të rëndësishme në jetën e një gruaje. Kjo moshë nënkupton pikun e përvojës por edhe fillimin e një tranzicioni të rëndësishëm. Në...

Trupi i njeriut përbëhet nga 55 deri në 75 përqind ujë. Por akumulimi i tepërt i ujit në trup mund të shkaktojë fryrje, dhimbje...

Sfungjerët e enëve strehojnë më shumë baktere seç mund të gjeni në ndenjëset e tualetit. Sipas mikrobiologëve, sendet që përdorni për të pastruar enët...

Problemi që haset më shumë kur mishi i pulës gatuhet në furrë, është se bëhet shumë i thatë. AgroWeb.org ju sjellë recetën e pulës me...

Sëmundjet që prekin mëlçinë po kthehen në një shqetësim madhor në mbarë globin. Miliona njerëz vuajnë nga këto sëmundje, disa prej të cilave vdekjeprurëse, të...

Avokado Si një bazë për një vakt të lehtë, gjysma e një avokado është sa një tas natyral i yndyrave mbështetëse të trurit. Kur ne...

Mandarinat janë fruti më i pëlqyer dhe kërkuar në treg gjatë stinës në vijim. Antioksidantët që gjenden tek mandarinat, ulin kolesterolin e keq dhe...

Lëngu i lakrës së kuqe është i jashtëzakonshëm për organizmin. Ai është i pasur me vitamina, minerale dhe antioksidantë të cilët forcojnë imunitetin, luftojnë sëmundjet...

Sherebela shqiptare eksportohet shumë në disa kontinente, duke e lënë tregun vendas pothuajse bosh dhe duke i lënë të apasionuarit e çajit të varen...

Meshkujt duhet ta nisin familjen para moshës 35 vjeç, në mënyrë që të shmangin rreziqet që mund të prekin fëmijën e tyre. Të dhënat...

Gjethet e dafinës janë fantastike për shëndetin e gjithë organizmit. Ato janë përdorur që në lashtësi nga mjekësia popullore për trajtimin dhe kurimin e shumë...

Osteoporoza është një sëmundje, simptomat e së cilës shfaqen atëherë kur është shumë vonë. Kjo është një nga arsyet më të rëndësishme përse duhet të...

Kjo nuk është e pazakontë, është pjesë e përvojës njerëzore. Megjithatë, kur viktimizimi bëhet një mënyrë jetese, gjërat bëhen më serioze! Disa njerëz jetojnë...

Tensioni i lartë i gjakut është një problem shumë i përhapur shëndetësor. Nëse nuk trajtohet siç duhet, hipertensioni mund të transformohet në një problem mjaft...

Dieta mesdhetare mbron shëndetin e të moshuarve dhe mund të zgjasë jetën e tyre. Kështu thotë një studim italian i publikuar në "British Journal...

Tanimë e dimë që kafeja ka vlerat të pazëvendësueshme shëndetësore. Në artikuj të shumtë AgroWeb.org ka paraqitur efektet e saj në shëndetin e organizmit...

Gjatë natës, trupi dehidratohet dhe nevoja për ujë prish gjumin. Disa njerëz që janë të ndërgjegjshëm ndaj nevojave të organizmit mbajnë gjithmonë ujë pranë krevatit. Disa...

Në Shqipëri, numri i personave të prekur nga diabeti rritet nga viti në vit. Sipas të dhënave zyrtare që AgroWeb.org ka marrë nga Instituti i...

Lëngu i lakrës është një nga pijet më të shëndetshme që mund të konsumoni. Është i pasur me polifenolë, kalcium, magnez, hekur, fosfor, sulfur, kalium,...

Do të jetosh më gjatë? Ha më pak mish të kuq. Konsumi i këtij lloj mishi rrit rrezikun për të vdekur, në veçanti për...

Lëngu i lakrës është një nga pijet më të shëndetshme që mund të konsumoni. Është i pasur me polifenolë, kalcium, magnez, hekur, fosfor, sulfur,...

Ju keni dëgjuar shpesh të thuhet se bebet nuk duhet t’i puthni, dhe këtë gjë duhet t’ua kërkoni të gjithëve për fëmijët tuaj. Ja çfarë...

Mushkëritë luajnë një rol thelbësor në sistemin e frymëmarrjes. Ato marrin oksigjenin dhe filtrojnë jashtë organizmit toksinat. Ruajtja e shëndetit të mushkërive dhe funksioneve të...

“Vitin që vjen do martohem. Në fillim doja të rrija vetëm, por kur u takova me Chris (Zylka) kuptova që ishte njeriu i duhur...

Lëkura jonë bëhet më e hollë, më e ngadaltë dhe më e ndjeshme ndaj shumë sëmundjeve. Ky është një realitet i jetës, por kush...

Nëse po planifikoni që të keni një fëmijë, atëherë duhet të dini se ushqimi ka ndikim të rëndësishëm. Çdo gjë që ka lidhje me...

Domatet janë aleate të çmuara për shëndetin. Ato janë të pasuri me antioksidues, të cilët shkatërrojnë radikalet e lira. Të cilësuara nga shumë ekspertë...

Një dietë e përshtatshme mund të ketë efekte të dobishme në zemër. Në këtë përfundim ka dalë një hulumtim i kryer në Holandë, me...

Kur bëhet fjalë për diabetin, zgjedhjet tona ushqimore janë shumë të rëndësishme. Pavarësisht se disa ushqime janë më të mira se të tjerat,  kjo nuk...

Ndoshta nuk na ka shkuar mendja t’i konsumojmë për të marrë më të mirën prej tyre për shëndetin tonë, por i kemi preferuar gjithnjë...

Kollitja e vazhdueshme mund t’iu zë ditën dhe natën, duke iu penguar që të bëni gjërat më të rëndësishme ose të mos iu lejojë...

Shëndeti dhe gjendja e tij është shqetësimi kryesor i të gjithëve, por ndonjëherë mirëqenia e tij sigurohet dhe nga produkte të thjeshta dhe mjaft...

Mandarina është një ndër frutat më të përhapur këtë sezon në vendin tonë. Ky frut është i mbushur me vlera ushqyese që e bëjnë...

Studimet e fundit mjekësore tregojnë se personat e rritur me madhësi të madhe të belit janë në rrezik shumë më të madh ndaj problemeve...

Çaji i kamomilit përdoret për shumë sëmundje. Në po iu listojmë disa nga të mirat që ka çaji i kamomilit: -Mund të shërojë dhimbjet e...

Shumë njerëz mendojnë, gabimisht, kur thonë se vendosja e bimëve në dhomën e gjumit është e dëmshme për shëndetin. Por, siç thotë botanisti Gilberto...

Ataku në zemër është një nga sëmundjet më të përhapura të zemrës në vendin tonë. Në Shqipëri, 9000 njerëz vdesin çdo vit për shkak të...

Nëse dëshironi të lini duhanin, mund të bëni ndryshime  të vogla në stilin tuaj të jetesës që mund t’ju ndihmojë të rezistoni tundimit për...

Të gjithë prej nesh kemi kaluar shumë ose disa netë pa gjumë, të shqetësuar për orët që kalojnë ngadalë, qetësinë vrastare dhe mendjen bredharake...

Mollët Sigurisht, mollët janë në treg gjatë gjithë vitit. Por ato janë veçanërisht të shijshme gjatë vjeshtës. Ato janë mbrojtëse neurologjike, parandalojnë dëmtimin e ADN-së,...

Të ngroh organizmin dhe shpirtin por mbi të gjitha efektet e tij janë fantastike për të mposhtur virozat, gripin dhe të ftohurën. Çaj i ngrohtë...

Kafeja është rutina e mëngjesit, e drekës, e darkë, ruatina e pakohë pothuajse për të gjithë. Por përveç se një kafe e mirë me...

Sipas filozofit Friedrich Nietzsche, që e shikonte botën në një mënyrë kritike, cinike, duke dënuar mbi të gjitha infrastrukturat e krijuara nga burrat, duke...

Jo vetëm prerja e flokëve, por edhe ngjyra ndihmon për ripërcaktimin e moshës dhe, nëse zgjidhet mirë, mund t’iu bëjë  të dukeni disa vite...

Një nga dieta më popullore që qarkullon prej kohësh online është ajo japoneze, përpiluar nga Hitoshi Ëatanabe ! The Morning Banana Regimen, është një...

Ka shumë gjëra që ndihmojnë në zhvillimin e akneve dhe gjëja e fundit që ju dëshironi të bëni është përkeqësimi i situatës. Fatkeqësisht shumë...

Ngjyra dhe forma e syve janë tregues të rëndësishëm të shëndetit të njeriut dhe sëmundjeve që i kanosen. Njerëzit me sy të kaltër apo jeshilë...

Uthulla dhe soda e bukës kanë gjetur përdorim të zgjeruar në shumë kura shëndetësore dhe të bukurisë. Këto dy produkte janë tepër efikase, kushtojnë pak...

Të dhënat shkencore të AgroWeb.org shpjegojnë se një i rritur duhet të jetë i vëmendshëm ndaj të paktën 4 vitaminave dhe mineraleve. Mënyra më e...

Njerëzit që vuajnë nga diabeti duhet të bëjnë zgjedhje të kufizuara ushqimore. Në veçanti, ata duhet të kufizojnë sasinë e karbohidrateve. Sipas të dhënave nga AgroWeb.org,...

Dhimbja në pjesën e prapme të kokës shpërthen si pasojë e tensionit, stresit ose lodhjes. Megjithatë, sipas të dhënave të AgroWeb.org, ajo shpesh mund të...

Mënyra më e mirë për të pasur një lëkurë të paraqitshme por mbi të gjitha të shëndetshme, është ushqyerja. Produktet natyrale dhe bimore janë tepër...

Sigurisht, dita e të gjithëve nis me kafen e mëngjesit. Dikush e pi në shtëpi, dikush në kafene e dikush tjetër në zyrë. Të gjithë...

Këto janë 7 bimët që duhet t’i kemi patjetër pjesë të jetës sonë, pasi klasifikohen “si ato bimë që bëjnë mrekulli”. Sanseviera (lule shpata), perfektë...

Opinion

BLENDI FEVZIU

LEONARD DEMI

SHEFQET DELIALLISI

AGRON GJEKMARKAJ

Koço Kokëdhima