Opinion

ASTRIT PATOZI Përvjetorët nuk do të kish in shumë vlerë, nëse do të shërbenin vetëm për ushqimin e nostalgjisë së veteranëve, sado dekorata të mbanin...

Skizma e madhe në Vetëvendosje, sado groteske e meskine, është e paprecedentë. Derisa peisazhi politik që fqinjëron përreth nesh është i fytyrëzuar ideologjikisht deri në...

LEONIDHA MËRTIRI Këto ditë përfundoi në Beograd Takimi i Kryeministrave të Greqisë, Bullgarisë, Rumanisë dhe Presidentit të Serbisë, për të ardhmen e Ballkanit Perëndimor në...

SAMI REPISHTI* Me 29 nandor 2017, në Gjykatën Ndërkombëtare për Krimet e Luftës në ish-Jugosllavinë, gjenerali kroat, Slobodan Praljak, komandant i forcave ushtarake kroate në...

EDMOND TUPJA Para nja dy javësh kisha vënë re se në tregun e vogël fshatar, diku gati buzë rrugës “Mine Peza”, krejt të rinovuar nga...

LINDITA LATI Duke parë gatishmërinë dhe vullnetin e institucioneve supreme të auditivit (SAI-ve) për të realizuar procesin e matjes së performancës së tyre dhe korrigjimit të...

DR. SRDJA PAVLOVIÆ Gjykata Ndërkombëtare e Krimeve për ish-Jugosllavinë në Hagë e dënoi komandantin e forcave të së ashtuquajturës Republika Srpska, gjeneralin në pension, Ratko...

PhD. KLODIAN MUÇO Korrupsioni, së bashku me borxhin publik, janë temat më të nxehta për  t’u trajtuar. Përmendja e fjalës korrupsion evokon në mendjen e...

PREÇ ZOGAJ/ Si një shakaxhi i dashuruar me shakanë e vet, Edi Rama ka ngulmuar disa herë pardje dhe dje të ftojë kreun e opozitës, Lulzim...

AKIL KRAJA Dje ishin disa ushtarë gjatë një trajnimi në Angli, sot janë disa mjekë të urgjencës Tiranë. Në të dyja rastet këta individë shkelin...

PËLLUMB NAKO/ Ai quhet Altin. Së bashku me të shoqen, 25 vjet më parë, emigruan drejt perëndimit. Si zakonisht, në atë kohë, me gomone....

BISLIM AHMETAJ e shpreh pak a shumë kështu: Doktrinë politike kundër totalitarizmit, ku në jetën politike të një vendi marrin pjesë më shumë se një...

ALFRED PEZA Lajmi për një fjalim të Mev lut Çovusoglu gjatë  një ceremonie të ndarjes së çmimeve “Mehmet Akif Ersoy”, ku ai u nderua me...

ROLAND QAFOKU 2010, 2011, 2012, 2013, 2015, 2017: Tani duhet të gjejmë vitet kur nuk kemi patur përmbytje dhe jo e kundërta. Shqipëria po paguan...

PROF. ASC. DR. REZANA KONOMI Sa herë që flasim për nocionin “institucione  apo agjenci të pavarura”, gjithmonë i referohemi faktit të nevojës së tyre për...

NDUE DEDAJ Se si e kemi keqndërtuar Shqipërinë në këtë tranzicion, e tregon pamja tronditëse në aksin kryesor urban të vendit, autostradën  Tiranë-Durrës, ku në...

MENTOR NAZARKO Përmbytjet e fundit në Shqipëri janë kryelajm  jo vetëm brenda vendit, por edhe në rajon e më gjerë. Një ngjarje e tillë, që...

PROF. DR. MYFTAR BARBULLUSHI Kafshët, insektet, zogjtë, gjitarët, riprodhohen vetëm nëpërmjet seksit  ndërkohë që shumë organizma të tjerë, si kërmijtë, ylli i detit, bimët, kërpudhat,...

BISLIM AHMETAJ EPILOG! Kam pasur e kam dyshimet e mia, në më të shumtën e rasteve të justifikuara për “mbrojtjen” që i bëjnë natyrës dhe monumenteve...

AVNI PONARI Vit pas viti, Shqipëria vazhdon të mbetet pullë e kuqe në hartën e ekspozimit nga katastrofat natyrore, duke u renditur si një nga...

LEONIDHA MËRTIRI Njohja e shtetit të pavar ur të Kosovës nga Madagaskari, këto ditë u shoqërua nga deklarata e insinuata, copy-paste, sikurse është bërë zakon...

 Prej dy ditësh, mbi vendin tonë duhia e motit s’ka të ndalur. Pamjet anekënd Shqipërisë janë të trishta! Fuqia e ujit dhe ambicia e...

MIRELA KARABINA Pranimi në institucionet e arsimit të lartë përmes procesit të Maturës Shtetërore duhet të vendosë kandidatët në një proces transparent dhe në konkurrencë të...

MIRJAN TOPI Përmbytjet e këtyre ditëve, të përsëritura me një frekuencë të pazakontë përgjatë viteve të fundit, na sjellin sërish në vëmendje shkaqet e kësaj...

EDMOND TUPJA Të enjten e shkuar në darkë, si shumë bashkatdhetarë, ndoqa me një vë- mendje të motivuar debatin e drejtuar nga Ylli Rakipi në...

SHEFQET DELIALLISI Aleksandër Fleming, në vitin 1928, duke marrë çmimin “Nobel” për zbulimin e penicilinës (zbulimi më i madh i mjekësisë për shekullin 20) paralajmëroi:...

NDUE DEDAJ Mediat zakonisht i bëjnë lajm institucionet shkollore, kur ndodh ndonjë ngjarje e rëndë, si helmimi i nxënësve të Gjegjanit, Bulqizës nga keqdezinfektimi i...

MENTOR NAZARKO Takimi i dy qeverive sh qiptare në Korçë është një rast i mirë për të bërë një gjykim gjithëpërfshirës për përmasën e bashkëpunimit ...

PROF.ASSOC.DR. HELGA VUKAJ Në kushtet kur ligji për tra jtimin e pronës u kontestua me aq bujë nga shumë grupe interesi për antikushtetueshmërinë e tij, dhe...

LAVDRIM LITA Këshilli i Atlantikut, një forum për çështjet ndërko-mbëtare, mblodhi të mërkurën në Uashington të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ministrat e jashtëm të...

PREÇ ZOGAJ/ Prej me shumë se një jave ka një përpjekje të madhe të kryeministrit Rama dhe njerëzve të tij më të afërt për të vënë në syrin e ciklonit Partinë Demokratike dhe kreun e saj, Lulzim Basha, pas publikimit nga BIRN të një artikulli të mbështetur në një raport zyrtar të Departamentit të Drejtësisë, SHBA, sipas të cilit PD ka paguar dy a tre kontrata lobimi me lobistë amerikanë që kapin shumën 825 dollarë sipas BIRN.

FATOS LUBONJA/ Për fat të keq, në debatin politik, por edhe në atë mediatik, përgjigjja provokuese e Ramës në Parlament ndaj akuzave të Bashës, se ai po pastronte paratë e drogës me ndërtimet, duke i përmendur emrat e biznesmenëve Mane, Kastrati, Ulaj, Geci, të cilët, sipas Ramës  ishin të gjithë mbështetës të PD, kaloi ashtu siç dëshironin këta zotërinj.

PËRPARIM SPAHIU Shifra, taksa, koncesione, prioritete, PPP, paketë fiskale, akciza…janë disa nga termat e përdorura shpesh ditët e fundit, teksa populli i thjeshtë dëgjon seancat parlamentare...

PROF. DR. ROMEO HANXHARI E nisim me një shembull, për të kuptuar në kontekstin shqiptar si funksionon “tirania e imediates” dhe “mospërputhja kohore”. Fiks 4...

ROMEO GURAKUQI Në këto ditë feste të Pa varësisë dhe përkujtimit të dëshmorëve të rënë për liri dhe nën tytat e armëve vëllavrasëse të drejtuara...

Nëse Basha pret që skandalet të rrëzojnë Edi Ramën dhe ai të bëhet Kryeministër, është një pritje e ëmbël veç për të. Për vendin nuk ndryshon asgjë, ish-ministrat e mbetur presin të bëhen prapë ministra...

BEHGJET PACOLLI Është një kënaqësi e mad he dhe surprizë e bukur  për mua të gjendem sot në Korçë, në këtë vatër të shqiptarësisë tash...

LEONIDHA MËRTIRI Në Kinë, por dhe jashtë saj, vazhdon të flitet gjerësisht për një zhvillim të hovshëm të vendit të “epokës së re”. Socializmi kinez, me...

EDMOND TUPJA Më duhet ta pranoj sin qerisht para lexueseve e lexuesve të mi të ndjeshëm ndaj fatkeqësive të fëmijëve, që, deri të mërkurën e kaluar,...

LUTFI DERVISHI George Bernard Show thoshte se gazetarët nuk bëjnë dot dallimin mes shembjes së një qytetërimi dhe një aksidenti me biçikletë. Në dekadën e fundit...

VALBONA ZENELI Eshtë ajo e periudhë e vitit kur ekziston një optimizëm i madh për investime të reja në Europën Lindore Pritshmëria është e lartë, pasi...

TRITAN SHEHU Duke lexuar faqet e shum ta të projektbuxhetit të ri të paraqitur në Kuvend, nuk mund t’i shpëtosh një dhembjeje të fortë të...

VETON SURROI Meqë i pashë dritat e para, të hershme, të Vitit të Ri, ja edhe një shkrim i hershëm i Vitit të Ri. Dhe,...

Kryeprokurorit të Republikës, zoti Adriatik Llalla, i mbaron mandati pas pak ditësh. Kryeprokurori i ri nuk mund të zgjidhet pa u krijuar Këshilli i Lartë i Prokurorisë (KLP). Dispozitat e vjetra kanë vdekur, të rejat duan ende kohë të vihen në veprim të plotë. Ky është vakumi i famshëm ligjor që do të duhet të mbushet me një zgjidhje kalimtare.

DR. LUAN ZYKA* Në kohën e sotme të globalizmit, të komunikimit të lirë të kapitaleve, të mallrave, të njerëzve, të ideve dhe kulturës, një rëndësi...

EDI LESI Te “Sekretet e Luftës”, mënyra si erdhi dhe publiciteti që iu bë këtij libri, duke e kthyer në ngjarje të këtij nëntori, konkurrojnë...

ÇAPAJEV GJOKUTAJ Sivjet nuk shkova në panairin e librit. E ndoqa nga media dhe ngushëlloja veten: të shkosh fizikisht sheh disa copëza rastësore, ta ndjekësh...

LAVDRIM LITA Reforma në sistemin e Drejtësisë është përpjekja më madhore  e dhjetëvjeçarit të fundit të komunitetit ndërkombëtar dhe vendas për t'i dhënë fund tranzicionit...

NDUE DEDAJ Muzat nuk shterin kurrë. Ato janë si krojet e argjendta të pavdekësisë. Mund ta kesh vizituar Kalanë e Gjirokastrës më parë, por nuk mjafton,...

Edi Rama i strukur në mungaden e tij, shtrënguar nga rrethanat, ka shkruar një letër për “shtatë krajlat”!. Ai, nëpërmjet saj ka shpallur falimentimin e shtetit shqiptar. Një zot e di se ç’kanë menduar kryeministrat e Bashkimit Europian?!

REDI SHEHU Pak ditë më parë, Instituti i Komunikimit “Medius” Prokuroria organizoi në ambientet  e Fakultetit Filologjik të Universitetit të Tiranës një tryezë debati rreth...

PËLLUMB NAKO* Që në lindjen e saj, sho qëria njerëzore ka ndierë nevojën për siguri. Studiues të ndryshëm janë përqendruar në të dhe ndër shekuj kanë...

PREÇ ZOGAJ Në debatin e së enjtes së shkuar në Kuvend, Kryeministri Edi Rama thirri në ndihmë figurën e “Lulit të Vocërr” të Migjenit për...

PROF. JAMARBËR MALLTEZI Sot fillon një aktivitet atipik për çështjen e mbetjeve. Fillimisht u njoftuam se do mbahet një konferencë apo kongres shkencor dhe si...

PROF. DR. HIVZI MUHARREMI Mbresë nga ekspozita vetjake “Shqipëria, vend i bukur” e piktorit Pashk Përvathi, hapur kohë më parë në ambientet e Muzeut Historik...

ERMAL TELHA Në debatin e gjerë të paketës fiskale dhe buxhetit të vitit 2018, jo pak vëmendje ka marrë edhe plani i favorizimit të investitorëve...

NGA NIKOLLAQ NERANXI Nje sqarim i nevojshem per miqte! Pershendetje miq! Kam pare gjithe keto dite nje histeri dhe sulm personal ndaj meje ne disa portale,...

SAMI REPISHTI* Jam dakord me thanjen e të ndjerit Argjipeshkv, Imzot Rrok Mirdita, se "…edhe për Shqipërinë  dhe shqiptarët nuk do të ketë një themel...

LUTFI DERVISHI “Puna ime matet me sa investime të huaja sjell në Britani, politikën e bën Amerika” - kjo ngjarje anekdodike e ndodhur më shumë...

Prof. Dr. SHEZAI RROKAJ Ta themi qysh në krye, se shoqëritë e zhvilluara njohin sot se investimi në arsim konsiderohet si mjeti  më dobiprurës për...

Opinion