Nga Gurali Brahimllari * Këto ditë, ndonëse vëmendja e opinionit publik ishte përqëndruar tek çelja e negociatave me BE-në, nuk kanë munguar edhe debatet për...

LUTFI DERVISHI  Ka “Jo” që të mërzit, por ka edhe “Jo” që të humb shpresën. Jo-ja franceze ndryshon si nata me ditën me Jo-në holandeze...

GJENERAL PIRO AHMETAJ  Thellësisht mirënjohës dhe shumë i respektuar për pjesëmarrjen dhe ftesën e posaçme në konferencën “NATO’s response for future challenges”, zhvilluar javën e kaluar...

ALFRED PEZA Ajo që ndodhi më 18 tetor kur Presidenti francez Macron i tha “JO” çeljes së negociatave për anëtarësimin në BE, të Shqipërisë dhe...

  ROLAND QAFOKU  Valery Larbaud është një nga shkrimtarët dhe poetët më të njohur francezë. I lindur më 1881-shin dhe i ndarë nga jeta në 1957-ën,...

DRITAN HOTI Të analizosh qëndrimet në politikën e jashtme të kombeve historike në Europë,  por edhe më gjerë, është një sipërmarrje jo e lehtë, madje...

RIGELS LENJA  Para disa javësh, Kryeministri Rama pati një takim me Kancelaren e Gjermanisë, Merkel. Përgjigjen e asaj se çfarë Merkeli i kishte kërkuar e...

Neritan Ceka  Gjatë viteve të qëndrimit tim si ambasador në  Romë, kolegu im francez, Fransua Kuantin, më lajmëroi se  kishte parë në oborrin e jashtëm të...

Edmond Tupja  Melhem, pomadë e balsam, e tillë është koha që kalon, herë shumë ngadalë,  herë shumë shpejt, por, sidoqoftë, ajo kalon, plagët zënë  kore,...

SHPENDI TOPOLLAJ Ndoshta kur askush nuk e priste, libri me rrëfime “Blloku” i doktorit të nderuar Isuf Kalo, botuar tash së  fundi, ka ngjallur mjaft diskutime....

Luçiano Boçi  Është pothuaj e pamundur të mos ndjesh një ndjesi zbrazëstie deri në neveri, tek dëgjon sot deklaratat dhe justifikimet banale të pushtetit për...

SHPËTIM NAZARKO/ Besoj se, nuk kasnjë kuptim të shajmë e të mallkojnë Francën, siç bëjnë disa. Po duhet thënë, megjithatë, se Franca e Makronit,...

AGRON GJEKMARKAJ Paradokset si mallkim ciklik rrotullohen mbi hapësirën shqiptare. Më i fundit është edhe më i trishti. Ai lë një boshllëk, krejt si fikja...

VETON SURROI 1.Në vitin 2021, tre kamionistë do ta dëshmojnë nivelin bazik të lirive në Ballkanin Perëndimor. Njëri do të hyjë në Serbi nga Hungaria...

Alfred Peza Rreth një shekull më parë, At Gjergj Fishta do të botonte vargjet: “Uh! Europë, ti kurva e motit,/ Qi i rae mohit besës e...

Pëllumb Nako/ Ndryshe nga klasa jonë politike, e cila thuajse rregullisht e politizon procesin e integrimit të vendit tonë në Bashkimin Europian, diskutimi i Presidentit...

Arsejda Gjyli*/ Qëndrimi i BE-së për dhënien e një vendimi mbi hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, ndryshe nga tradicionalizmi i politikave...

  Fitim Zekthi/ Mënyra se si po përpiqet Kryeministri Rama të përballet me përgjegjësitë për kritikat e thella dhe kushtet e vendeve të BE-së për hapjen...

HALIL RAMA Në kohën kur shkroi romanin me titullin sinjifikativ “Të gjithë lumenjtë rrjedhin”, shkrimtari i mirënjohur Teodor Laço (i ndarë nga jeta para tre...

ALBERT DOJA   Çmimi Nobel 2019 për Letërsinë u shoqërua me një sërë reagimesh të ashpra jo vetëm në Shqipëri, por edhe kudo në botë. Shpesh, këto...

PETRIT VASILI  Pa asnjë dyshim, përballë një Shqipërie të pushtuar nga një keqformim dramatik antishtet i pandodhur kurrë më parë, kërkohej një model opozitar krejt...

EDI RAMA  Vendimi i Akademisë Suedeze për dhënien e Çmimit Nobel në Letërsi Peter Handke-s javën e kaluar ishte një veprim tronditës që duhet të shqetësojë...

  VALBONA ZENELI & ZORAN NECHEV    Askush në Europë nuk përfiton nga një Ballkan i paqëndrueshëm dhe historia e ka treguar këtë më shumë se një...

PËLLUMB NAKO  Mirdita është krahina më e shkëlqyer ku fjalët “kuvend” dhe “kuvendim” kanë marrë kuptimin e shkëmbimit të mendimeve në biseda të hapura, publike, lidhur...

Nga Agron Gjekmarkaj Prej disa javësh, një dilemë e madhe vërtitet mbi kokat e trazuara të shqiptarëve. Gjumi nuk është më ai i pari, i...

AGIM BAÇI  Gara për dhënien e qëndrimeve morale pas ngjarjeve të ndryshme nuk mund të shmangej në realitetin shqiptar as këtë herë me dhënien e...

PROF. ANASTAS ANGJELI*  Ditën e hënë, 14 tetor, Akademia Mbretërore Suedeze e Shkencave shpalli dhënien e Çmimit Nobel në Ekonomi. Nobeli në Ekonomi pasoi dhënien...

DRITAN HOTI   Realitetet aktuale në rajone të ndryshme përcjellin peshën e së shkuarës historike, që i ka ravijëzuar ato. Në rast se në disa prej...

BASHKIM ZENELI Para pak ditësh isha i ftuar në Athinë, në një tryezë të rrumbullakët për marrëdhëniet greko-shqiptare, organizuar nga Fondacioni gjerman "Konrad Adenauer" dhe...

ELVA MARGARITI   Sa herë që vijmë në Vlorë, natyrshëm na vijnë ndërmend vargjet e Ali Asllanit, këtij poeti të dashur, që si askush tjetër i...

Nga Mevlut Cavusoglu- Ministri i jashtëm i Turqisë. ANKARA, Turqi - Është zhgënjyese që operacioni ushtarak i Turqisë në verilindje të Sirisë po qarkullon në...

Luçiano Boçi   Nesër nis procesi akademik në Universitete dhe gjithçka i ngjason një situate pas lufte. Universitetet publike janë tashmë të shpartalluara plotësisht e të...

Edmond Tupja  Pardje pata kureshtjen e kënaqësinë intelektuale të lexoja në këtë gazetë shkrimin e publicistit Fitim  Zekthi, me titull “Rama si njeri i ditur,...

RAIMONDA SHUNDI Në provën gjenerale  “Xhelatët”, që u zhvillua në ambientet e “ArTurbina”, pas kalimit të veprës,  prezentë në sallë, përpos kolegëve, familjeve dhe studentëve...

VETON SURROI  Në Kosovë, më 7 tetor, një ditë pas zgjedhjeve të përgjithshme parlamentare, agoi një ditë e parëndomtë. Një shumicë e njerëzve që pashë,...

NERITAN CEKA  Në një mënyrë të përgjithshme, unë do të përgjigjesha jo! Së pari, sepse pyetja për një histori alternative, që duhet shkruar nga e...

FITIM ZEKTHI  Për vite me radhë, në Shqipëri ka pasur një përpjekje të gjerë për të shfaqur Edi Ramën si një njeri të kulturuar, artist...

ALFRED PAPUÇIU Në 10 tetor do të jepen dy çmime “Nobel për Letërsinë”, një për 2018 dhe tjetri për 2019. Ato mund të jenë për...

MIRELA KUMBARO  Kam ndjekur me shumë vëmendje procesin zgjedhor të 6 tetorit dhe mbylljen e tij në Kosovë. Vijoj me kërshëri pozitive të ndjek orët...

ZEF PREÇI  Takimet multilaterale ndërmjet kryeministrave të vendeve ballkanike janë gjithnjë të mirëpritura dhe i shërbejnë ndërtimit të besimit reciprok midis vendeve përkatëse. I tillë...

REDI AMETLLARI* Nga komuniteti ndërkombëtar i auditimit ia behu një lajm që shumëkush me të drejtë mund ta priste nga një front tjetër, si p.sh...

ALFRED PEZA/ Prej disa kohësh lidershipi i opozitës së rrugës, po kalon periudhën më të qetë të aktivitet të vet publik, që nga viti...

GENC BURIMI/   Dihet që Franca është bërë kundërshtarja kryesore për hapjen e negociatave për anëtarësim midis Shqipërisë edhe BE-së. Ajo është shndërruar në një kundërshtare...

REDI SHEHU  Ishin vetëm pak orë të mjaftueshme pas mbylljes së kutive të votimit për t’u dhënë zgjedhjeve parlamentare në Kosovë të gjithë siluetën e...

FRANO KULLI Kanë kaluar tri ditë...dhe tani, pakkush flet për letrën e Mark Shllakut. Ajo letër që është nxjerrë së fundi nga e bija, Juli,...

RIGELS LENJA  Para disa muajsh, qeveria ngriti një memorial për të vrarët e tentativës për grusht shteti të ndodhur në Turqi, në vitin 2016. Një...

ENNO BOZDO Në një takim-koktejl, në praninë e 200 biznesmenëve të mëdhenj të vendit, Edi Rama bëri thirrje për krijimin fondit të veçantë të “Shqipërisë Solidare”....

*GJENERAL PIRO AHMETAJ Prej 20 ditësh po përballem me interesin e dhjetëra njerëzve, miq, kolegë, gazetarë, çka më prek dhe më shtyn t’u jap një...

JOSIF PAPAGJONI   Tri ditë në këtë fundshtator qemë në Fier, në kuadrin e Festivalit të Teatrove Rajonale DE-FEST. Dhe në voli të këtij projekti, konceptuam një...

KLODIAN MUÇO  Sipas një studimi të publikuar nga UNDP-ja në 2018, 52% e shqiptarëve dëshironin të emigronin. Ndërsa në 2007, dëshirën për të emigruar e kishte...

EDMOND TUPJA  Fare pak vite pas shembjes së regjimit diktatorial të Enver Hoxhës, më kishte zënë syri, së pari në Tiranë e mjaft më vonë...

RUDIAN ZEKTHI  Tërmeti i 21 shtatorit nxori në pah faktin që shoqëria shqiptare nuk mbështetet në bindjen se tërmeti mund të ketë kuptim, të cilin...

Nga Artur Zheji Doli përsëri në Tv, kryeministri. Nuk dihet përse duhet të dilte përsëri, sepse me datë 3 Tetor 2019, ai kishte dalë disa...

Nga Nikollaq Neranxi Dy dite me pare, Kryeministri Edi Rama mblodhi rreth 200 biznesmenë Vip, për tu bërë thirrje për një nismë të përbashkët, për të...

FITIM ZEKTHI Është e kotë të flasim se sa e rëndë është kriza në Shqipëri. Mjaftojnë nëntë kushtet nga Parlamenti gjerman për të çelur negociatat...

ZEF PREÇI  Sikurse ishte paralajmëruar më herët dhe në vazhdën e qëndrimeve emocionale dhe joracionale ndaj sfidave të ekonomisë sonë kombëtare, qeveria vendosi këto ditë një...

SAMI REPISHTI, PHD.*  Ridgefield, CT. Më 24 sh tator 2019, the Speaker of the House, Nancy Pelosi, (D.California) kryetare e Dhomës së Përfaqësuesve të Amerikës, foli...

PËLLUMB NAKO  Strategjitë e këtyre viteve të Policisë, për të mos bërë publike shifrat dhe rezultatet e luftës kundër kanabisit, kanë rezultuar në rastin më...

ALFRED PAPUÇIU  Para 30 vitesh, në shtator të vitit 1989 në Gjenevë, në kohën kur unë drejtoja Misionin shqiptar pranë Kombeve të Bashkuara dhe organizatave të...

Nga Xhezair Zaganjori Ribashkimi i Gjermanisë më 3 Tetor të vitit 1990 është padyshim një nga ngjarjet historike më të mëdha të shekullit që kaloi....