Shëndeti

Nga Dr.Sh. Merita Rroji, Nefrologe Askush nuk e mendonte në vigjilje të motit të ri se pas 3 muajsh globi do ishte i përfshirë në...

  Studimet tregojnë se të rinjtë kanë më pak rrezik të sëmuren rëndë nga Covid-19, së fundmi kemi parë se kjo ndodh por në raste...

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu konfirmoi që mjeku në pension, Prof. Dhimitër Kraja është prekur nga koronavirusi. Me anë të një postimi, ministrja sqaron se...

Ish-ministri i Shëndetësisë, Tritan Shehu deklaroi se COVID-19 është një epidemi që përhapet shpejt dhe se Shqipëria duhet të përgatitet për më të keqen. Në...

Edhe dy mjekë të Spitalit “Shefqet Ndroqi” në Tiranë janë shëruar pasi u prekën nga koronavirusi. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu bën me dije se...

  Ndihej në eter më parë, por bota u bë e vetëdijshme për koronavirusin në dhjetor. Megjithë përpjekjet e jashtëzakonshme nga shkencëtarët në të gjithë botën,...

Çdo ditë, amvisat shqiptare përballen me mëdyshje, sfida dhe punë. Përpara se të përballen me këto sfida, tradita e kërkon një filxhan me kafe...

SARS-CoV-2, virusi që shkakton pandeminë COVID-19, mund të mbijetojë në maska kirurgjikale të fytyrës deri në shtatë ditë, pretendojnë shkencëtarët. Koronavirusi i ri po studiohet...

ADA HAZIZOLLI/ “Vitamina D është një nga vitaminat më të rëndësishme për mirëfunksionimin e trupit të çdo njeriu’. Kështu pohon mjeku endokrinolog Dashamir Gjergji, i...

Nga Prof Dr Isuf Kalo Coronavirusi po vret  edhe tek ne ..Masat e duhura për të bllokuar  ose minimizuar  përhapjen e tij  janë thënë...

Tregimi "Sars" eshte shkeputur nga libri me novela dhe tregime "Gara e jetes" e mjekut dhe shkrimtarit te njohur Flamur Topi. Shtepia Botuese "Onufri",...

Mjeku Tritan Shehu thotë se distancimi social megjithëse i domosdoshëm nuk është i vetmi për të përballuar situatën nga koronavirusi. Ai propozon decentralizimin e operatorëve...

Fiorela Shalsi - Psikologe Në këtë periudhë, të gjithë jemi duke përjetuar nivele të larta ankthi dhe frike. Të gjithë kemi parë pafund video dhe...

Mjeku i njohur Pëllumb Pipero sqaron se java e tretë dhe e katërt është periudha ku koronavirusi shpërthen më së shumti. I ftuar në Open,...

Prof. Gentian Kaloshi Ndërkohë qe jemi ne kulmin e pandemisë se krijuar nga Coronavirusi i ri  SARS-Cov-2 (njohur si Covid -19), e tere popullata përfshi...
video

Edhe 13 raste të reja janë regjistruar me koronavirus në vendin tonë, duke e çuar numrin e të prekurve në 89, ku pjesa më...

Ish-Ministri i Shëndetësisë dhe kirurgu i njohur Arben Beqiri flet për mënyrën se si duhet përballuar Koronavirusi në Shqipëri. Dr. Beqiri tha se vetëizolimi i...

Fiorela Shalsi, Psikologe Ok, le ta pranojmë se Covid-19 gjeti kohën më të gabuar për tu shfaqur. Prag pranvere, kur mezi po prisnim të shijonim...

Nga  MYFTAR BARBULLUSHI Te vertetat Universale te Covid-19 Alber Kamy, shkrimtar dhe filozof francez, fitues i Çmimit Nobel për Letërsi, e fillon romanin e tij te famshem...

Disa mjekë specializantë të sëmundjeve interne, i janë drejtuar emisionit “Stop”, pasi thonë se janë lënë në hije. Ata tregojnë se kanë mbaruar 6...

Ada Hazizolli /Jo të gjithë personat e infektuar nga COVID-19 do të kenë nevojë për kujdes mjekësor spitalor. Epidemiologu Ilir Alimehmeti thotë se shumica e...

Edhe gjatë stinës së pranverës organizmi ynë vazhdon betejën me kollën, rrufën dhe problemet e rrugëve të frymëmarrjes.  Kolla nuk duhet anashkaluar asnjëherë sepse jo...

Shqipëria është duke u përballur me një situatë të vështirë për shkak të koronavirusit që deri më tani ka prekur 59 persona, ku janë...

Një mjek kinez që drejton një laborator në Wuhan, vendi ku nisi përhapja e virusit vdekjeprurës, pretendon se mund të shpëtojë mijëra jetë pasi...

Profesori i njohur Pëllumb Pipero thotë se e vetmja mundësi për ta përballuar koronavirusin është qëndrimi në shtëpi si e vetmja armë që qytetarët...

Veprimtaria mjekuese e sistemit shëndetësor ndaj qytetareve të sëmure ushtrohet në tre rrethana. Ndihme urgjente për shpëtimin jetës , e kryer kjo  ekskluzivisht nga  bluzat...

Marku 42 vjeçar ka arritur të sfidojë koronavirusin, duke deklaruar se po shkon drejt shërimit të plotë dhe se aktualisht ndodhet në gjendje të...

Nga vjen koronavirusi? Si të mbroheni nga ai? Sa infektues është? Si transmetohet? Kë prek më shumë? Përgjigjet i ka dhënë celula e gazetarëve...

“Distancimi është mjeti më i fuqishëm që, të gjithë bashkë, kemi për të kapërcyer këtë krizë”. Deklarata bëhet nga zyra e Organizatës Botërore të Shëndetësisë...
video

Specialisti i bimëve mjekësore, Ylli Merja në një lidhje me skype me emisionin “Vila 24” në News 24 dha këshilla të vlefshme se si...
video

Mjeku popullor, Ylli Merja, këshilloi të gjithë qytetarët të bëjnë kujdes me koronavirusin, duke iu treguar dhe çfarë duhet të konsumojnë. I ftuar në emisionin...
video

Si shumica e gripeve edhe koronavirusi merret nga hundët dhe goja, kryesisht nëpërmjet tështimës apo kollitjes. Por, çfarë ndodh më tej pasi virusi të ketë...

Rektori i Universitetit të Mjekësisë, Arben Gjata ka folur për situatën me koronavirusin. I ftuar në emisionin ‘’Real Story’’ të Sokol Ballës në News24 ka...

Nuk kanë qenë të paktë ata të cilët gjatë kësaj periudhe iu janë drejtuar farmacive për të blerë Vitaminë C. Por siç bën me dije...

Hundë të bllokuara, kollë, dhimbje të fytit dhe ethe: Sim ptomat shpesh janë të ngjashme kur njeriu fillon të ndjehet i sëmurë. Kjo e...

Mjeku i njohur, Arben Beqiri i ka dhënë përgjigje pyetjeve të shpeshta të qytetarëve, të cilët kërkojnë informacion në këto ditë të vështira, kur...

Nga Roland Qafoku Të rehatuar në këtë cepin tonë buzë Adriatikut dhe Jonit dhe të pushtuar nga kultura “nuk na gjen gjë ne”, ngjarjet globale...

“Njerëzit kanë marrë 127 për çdo lloj gjëje, deri dhe te targat e makinës,”, kështu deklaroi Skënder Brataj, drejtor i qendrës Kombëtare të Urgjencës. Ndërsa...

Apel i forte nga mjekja reanimatore Albana Myftiu, qe i bashkohet thirrjes per gjithe shqiptaret qe te qendrojne ne shtepi, te shmangin levizjet e...

Java e dytë do të ketë një numër më të madh të personave të prekur nga koronavirusi, pasi përkon me javën e inkubacionit.   Kështu deklaroi...

Kreu i Urgjencës Skënder Brataj i ftuar në emisionin “Real Story” në “News 24” deklaroi se numri i thirrjeve drejt numrit 127 është tepër...

Organizata Botërore e Shëndetit ka shpallur Covid-19 pandemi, e para e shkaktuar nga një koronavirus. "Ne kemi vlerësuar se Covid-19 mund të përkufizohet si...
video

Ilir Allkja, mjek në Urgjencën e QSUT, ka njoftuar përmes një videoje në Facebook se është futur vetë në karantinë, pasi konstatoi se kishte...

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu e ftuar në emisionin “Real Story” në “News 24”, duke folur për akuzat e opozitës se ka nxjerrë në treg...

Është koha kur bletërritësit krahas mbledhjes së mjaltit të ri nisin edhe mbledhjen e qumështit të bletës, i cilësuar si shëruesi natyral i shumë...

Përfaqësuesi i OBSH në Shqipëri Raul Gonzales Montero i ftuar në emisionin “Real Story” në “News 24” deklaroi se ajo që ka rëndësi është që të...

Rastet  e personave të prekur nga kornavirus shtohen çdo ditë, ndërsa njerëzit duket se janë në kërkim të mënyrave se si mund të mbajnë...

Doktoresha dhe psikiatria, Arjana Rreli, dha disa këshilla për qytetarët, se si të ruajnë qetësinë në këtë situatë të vështirë të përhapjes së koronavirusit. Në...

Mjekja e Qendrës Shëndetësorë të Kamzës, Elisabeta Musta ka ndarë më publikun një mesazh inkurajues për bluzat e bardha për të qëndruar në krye...

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu tha se në vijim të masave të marra për parandalimin e përhapjes së koronavirusit, pensionistëve do t’i dërgohet pagesa...

Në kushtet kur koronavirusi nuk është më një kërcënim i largët, por një realitet i prekshëm, pyetja që të gjithë shtrojmë është: A kemi...

"Pacienti 0", të paktën siç është konsideruar tashmë 28- vjeçari P.K., i cili është diagnostikuar me koronavirus bashkë me të atin, ka qenë në...

Zyrtarët e shëndetësisë deklarojnë se gjendja e dy të infektuarve me koronavirus është e qëndrueshme. Najada Çomo, shefe e shërbimit infektiv në QSUT ka...

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu sqaron se të gjithë personat që futen në karantinë të detyrueshme duhet ta zbatojnë atë. E ftuar në “Opinion”, ajo...

Albana Fico, drejtoreshë e Institutit të Shëndetit Publik ka dhënë detaje të reja për dy pacientët e parë të konfirmuar me koronavirus në Shqipëri...

Menjëherë pasi kryeministri italian Antonio Conte ka deklaruar se gjithë Italia do të shpallet zonë e kuqe për shkak të koronavirusit, kanë ardhur edhe...

Zyrtarët e shëndetit publik dhe epidemiologët nuk kanë ende një mendim të përbashkët për shkallën e vdekshmërisë së virusit COVID-19; parashikimet e tyre shkojnë...

Moti i ftohtë dhe dëbora Një nga mitet e krijuara është që moti i ftohtë dhe dëbora mund të vrasin koronavirusin. OBSH thotë se kjo...

Këshilli i Ministrave ka miratuar sot fondin prej 400 milion lekësh, për marrjen e masave për plotësimin e nevojave paraprake për infeksionin e shkaktuar...
video

Masa të reja janë marrë nga Ministria e Shëndetësisë sa i përket ndalimit të përhapjes së koronavirusit në Shqipëri, ku janë konfirmuar dy rastet...

Opinion

RAIMONDA SHUNDI

VALBONA ZENELI

PËLLUMB NAKO