Të dashur prindër! Së pari i urojmë jetë të gjatë pjesëtarit më të ri të familjes tuaj! Për ju prindër hapet një dritare e re e...

Rrallë gjen njerëz që të mos kenë vuajtur së paku një herë në jetë nga dhimbjet e mesit. Kur themi këtë, nuk i referohemi...

Të harrosh nuk është thjesht normale, por e domosdoshme, me qëllim që truri ynë të harrojë gjërat që nuk janë të rëndësishme. Thuajse të...

Teksa është e vërtetë që infeksionet e parazitëve kanë tendencë të prekin kryesisht fëmijët, ne ju sigurojmë se ka një përqindje të madhe të...

Rrezet e diellit e kanë bërë efektin e tyre duke lënë njollat kafe në lëkurën që ju harruat ti vendosnit krem mbrojtës? Mund të...

Së fundmi kërkime të shumta dolën në përfundime se pastat e dhëmbëve përmbajnë substanca që nuk janë të mira për shëndetin. Nëse po kërkoni për...

Një erë e pakëndshme aty poshtë, është gjithnjë e sikletshme. Gjinekologët nuk ua thonë asnjëherë se me çfarë mund të shëroheni plotësisht, pa përdorur...

Vaji i ullirit është padiskutim mbreti i tryezës dhe një prej ushqimeve më të rëndësishme të dietës mesdhetare. Ai përmban fenole, sterile dhe acide...

Një “Check-up” apo kontrolli mjekësor periodik, është mjaft i rëndësishëm në diagnostikimin sa më të hershëm të sëmundjeve apo patologjive të ndryshme dhe si...

Disa nga pastrimet më të njohura kanë për qëllim detoksin e zorrës së trashë dhe eleminimin e jashtëqitjes të mbetur në zorrë. Pastrimi i zorrës...

Njerëzit që janë afër vdekjes prodhojnë disa tinguj të zhurmshëm rreth 23 orë para se të ndahen nga jeta, dhe këtë e thonë doktorët. Si...

Nuk është ndër llojet më të zakonshme të kancerit, por një nga më të dhimbshmet. Bëhet fjalë për kancerin e stomakut, sëmundja që zhvillohet...

Një mollë në ditë mban mjekun larg? Jo dhe aq në fakt. Provoni këtë frut, në vend të kësaj. Studiuesit në Universitetin e Alabamas...

Për të rinj dhe të vjetër, reumatizmi është një “ndërhyrës” në jetën e një çifti. Ai ndërhyn në jetën seksuale dhe qetësinë e marrëdhënies....

Përzierja që do t’ju prezantojmë sot është një laksativ i fuqishëm natyror, që mund të përgatitet lehtësisht në kushtet e shtëpisë. Në përmbajtje të...

Të gjitha femrat për arsye të ndryshme mund të përjetojnë dhimbje gjatë periodave, gjatë seksit, cikël menstrual të çrregullt, por shqetësues është fakti që...

Një infeksion në rrënjën e dhëmbit shkakton prishjen e tij dhe mund të shkaktohet nga bakteret që hyjnë përmes një zgavre dentare ose çarje,...

Nxjerrja e ushqimit nëpërmjet vjelljes është një mekanizëm natyror që duhet të praktikohet si hapi i fundit dhe kjo vetëm pasi të konsultoheni me...

Duke përdorur limonin siç duhet, mund t'ju thjeshtojë shumë aspekte të jetës. Është i pajisur me shumë vitamina si p.sh., C, B e tiaminë...

Dëshmi të reja vijnë mbi lidhjen midis shëndetit të zemrës dhe trurit. Te pacientët me depresion ka një rritje të çrregullimeve të rrahjeve të...

Janë plot 18 armiq të kockave, që çojnë drejt asaj, e cila që në fillim është etiketuar si sëmundja e heshtur, osteoporoza. Njohja e...

Ulçerat e gojës janë plagë të vogla, lezione të dhimbshme që zhvillohen në gojë ose në mishërat rreth gojës apo dhëmbëve. Këto plagë janë...

Vitamina B12 është një nga vitaminat më të domosdoshme, por të anashkaluara në mbarë botën. Ajo merr pjesën kryesore në metabolizëm. Dhe nëse nuk...

Shkencëtarët kanë zbuluar nëpërmjet një studimi të ri një medikament i cili mund të ndalojë gjakderdhjen e brendshme për vetëm tre minuta. I përbërë nga...

Pse keni nevojë për rrjedhje të mirë të gjakut Është e vështirë të besosh, por trupi yt mban rreth 60.000 milje enësh gjaku. Së bashku...

Sigurisht nuk mund të themi që i kemi eliminuar të gjitha materialet e rrezikshme nga shtëpia jonë, por mund t’i përdorim sa më pak...

Edhe fëmijët mund të vuajnë nga presioni i lartë i gjakut. Ndonëse të vegjël, problemi shpeshherë i nënvlerësuar, është i pranishëm edhe tek ata....

NGA KIM M.DRASA Orgasma eshte nje ndodhi ne te dyja gjinite njerezore: Burrat & Grate. Orgazma tek burrat eshte nje ndodhi kompleks, ndjeshmeri subjektive, e shprehur...

Alkooli është faktori më i madh i rrezikut për rënien konjitive me kalimin e moshës, veçanërisht për personat që sëmundja i prek përpara moshës...

Gurët në tëmth janë një nga patologjitë më të shpeshta te gratë, të moshuarit dhe personat mbipeshë. Por, simptomat që shfaq kjo patologji bën...

Një klasë e re antibiotikësh mund të kurojë infeksionet e shkaktuara nga Stafilokoku Aureus. Zbulimi në fazë ende pre klinike, është bërë nga Harvard...

Depresioni është një problem i madh te gratë jo vetëm gjatë shtatzënisë, por edhe përgjatë gjithë viteve riprodhuese. Studimet e fundit raportojnë se gati...

Përveç parandalimit të sëmundjeve të zemrës, diabetit, kancerit, dieta mesdhetare është një shpëtim për gratë në menopauzë. Ajo ndikon konkretisht në forcimin e muskujve dhe...

Një formë e mirë fizike, veçanërisht në vitet e moshës së mesme për gratë lidhet me një ulje të ndjeshme nga 25-90% të riskut...

Djegie, ndjesi shpimi, si goditje elektrike apo gjilpëre. Këto janë disa nga shenjat që shkaktojnë dhimbje, e cila nuk dihet nga se vjen. Nëse...

E cilësuar si sëmundja më e përhapur e moshës së tretë, katarakti, apo ajo që e quajnë “perde”, njihet si shkaku kryesor i verbimit...

Të gjitha organet duhen mbrojtur përmes ushqimit, përpara se të jetë shumë vonë. Mëlçia është më kryesorja. Përfshijini këto ushqime në dietën tuaj të...

Lindja me operacion herë është zgjedhje e vetë nënës, herë është e vetmja zgjidhje për të sjellë në jetë fëmijën dhe për të shpëtuar...

Jo vetëm joga, masazhe dhe gjimnastikë. Nervozizmi, acarimi dhe tensioni fizik luftohen edhe në tavolinë, mjafton të zgjidhni ushqimet e duhura. Bëni një jetë të...

Gjumi është shumë i rëndësishëm për të pasur shëndet më të mirë, sidomos për fëmijët, të cilat janë në proces rritjeje të vazhdueshme. Mungesa...

Gjithnjë e më shumë njerëz reagojnë ndaj ndryshimeve të motit. Te disa prej tyre kjo manifestohet nëpërmjet dhimbjeve fizike, të cilat më së shpeshti...

Doza e ekspozimit në diell mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit me një të pestën. Studiuesit japonezë kanë arritur në përfundimin se nëse njerëzit...

Sipas një studimi të ri, klamidia, infeksioni më i transmetuar seksualisht mund të shkaktojë ndërlikime të rënda saqë mund të dyfishojë rrezikun e zhvillimit...

Ju tashmë e keni krijuar një rutinë tuajën të përditshme, por përmes këtij artikulli do të kuptoni se disa gjëra nuk i keni bërë...

Ky është çaji magjik i cili është përdorur nga mijëra njerëz për të humbur peshë në mënyrë të çmendur në vetëm 1 javë. Ai përbëhet...

or, mos u shqetësoni. Ka disa ushqime që e ndihmojnë trupin tuaj të qëndrojë në formë, madje edhe të humbasë disa kile të tepërta. Nutricionisti...

Shumica e njerëzve kanë provuar thuajse çdo gjë për të rënë në peshë, që nga sportet ekstreme deri në ushtrimet e rregullta. Megjithatë, shumë shpejt...

Sipas studimeve të fundit qumështi i sqeporit mund të ndihmojë për të luftuar një nga problemet që i kanoset  njerëzimit, rezistencën ndaj antibiotikëve. Krijesat...

Sot gjithkush mund të konsumojë atë që do e në momentin që e dëshiron. Në mos të freskët, të paketuar bukur në supermarkete, me shumë...

Një numër i madh njerëzish anembanë globit po luftojnë kundër depresionit, kështu që ka disa kohë që po përpiqen të gjenden mënyra të ndryshme...

Ka shumë femra që bien në depresion pasi lindin fëmijën. Kjo mund të ndodhë për shkaqe të ndryshme. Por ka shumë mënyra sesi mund...

Personat mbi 50 vjeç, ata që janë mbipeshë, duhanpirësit dhe personat me histori familjare, janë më të rriskuar për t’u prekur nga kanceri kolorektal,...

Luhatjet hormonale janë një pjesë e pashmangshme e procesit të rritjes. Për të kuptuar pse ndodhin ndryshimet hormonale fillimisht duhet të kuptojnë se si...

Meshkujt që shikojnë televizor për më shumë se 4 orë në ditë mund të rrisin konsiderueshëm rrezikun e zhvillimit të kancerit të zorrës, kanë zbuluar...

Mbi 5% e popullsisë së botës, ose 466 milionë njerëz vuajnë nga humbja e dëgjimit (432 milionë të rritur dhe 34 milionë fëmijë). Është...

Pavarësisht se jetojmë në kohën e lulëzimit të teknologjisë dhe informacionit, janë të shumta gratë dhe vajzat që do të rrëfenin edhe ‘’krimin’’ më...

Një në tre të moshuar e konsideron gjendjen e tij shëndetësore si të keqe, ose shumë të keqe. Sipas një studimi të realizuar nga...

Gungë nën lëkurë Nëse vini re se keni një grumbull nën lëkurën tuaj, shkoni për kontroll tek mjeku. Për shembull gungat në gji janë zbuluar...

Trupat tanë janë në betejë të vazhdueshme kundër infeksioneve dhe sëmundjeve. Funksionet normale të trupit, të tilla si frymëmarrja ose aktiviteti fizik dhe zakonet...

Të gjithë e vëmë re se trupi reagon në mënyra të ndryshme, në varësi të asaj që hamë. Për shembull, shumë njerëz ndihen më...