Kulture

Kulture

Edhe pse e kemi lënë pas periudhën festive të Krishtlindjes, atë na e rikthen Teatri Kombëtar i Operës dhe Baletit. “Arrëthyesi”, një nga veprat koreografike...

E para artiste e diplomuar për grafikë në Shqipëri hap ekspozitë retrospektive në Galerinë Kombëtare të Arteve. Nesër në mbrëmje, në GKA prezantohet krijimtaria...

Tanimë Fatos Faslliu mund të marrë frymë i lehtësuar. Maestro, siç i thotë ai, e kishte trajtuar gjithnjë si një bir, aq sa i...

Ibrahim Kodra do të prehet pranë Konicës e vëllezërve Frashëri. Me gjithë protestat e banorëve të Ishmit, kundër zhvarrosjes së piktorit të madh nga...

Anri Sala hap të parën ekspozitë të plotë në New York. Kalendari artistik i New Museum vijoi mbrëmjen e së martës me hapjen e...

Filmi “Babai”, i regjisorit Visar Morina, do të shfaqet në edicionin e 66-të të Festivalit të Filmit “Berlinale”, që do të mbahet nga 11...

Një kokërr mollë e kafshuar në të dyja anët, në kopertinën e librit, na ngas të mendojmë se bëhet fjalë për mëkatin e parë,...

"Faktet mbi jetën njerëzore, publike a private, janë kaq intimisht të lidhura me arkitekturën, saqë pjesa më e madhe e vëzhguesve mund të rindërtojë...

Autor i dhjetëra librave, një nga emrat më të mëdhenj të historiografisë shqiptare, akademiku Prof. Dr. Kristo Frashëri u nda nga jeta mbrëmjen e...

Në librin e tij të ri “Për Gjermaninë, histori diplomatike dhe kujtime”, diplomati i njohur Bashkim Zeneli tregon rreth opinioneve të politikanëve të lartë...

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, i ka dorëzuar dje studiuesit Alfred Uçi, titullin “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut”. Një titull i lartë, i cili...

Telefoni në shtëpinë Kadare, në Paris, nuk ka të ndalur. Ai nuk është shumë i prerë për këto adete dhe në të shumtën e...

A ishte Klitemnestra ajo që e vrau Agamemnonin? A  mund të ketë të tjera variante e nënvariante, përveç atij të  mitit apo të Homerit?...

Atëherë kur situata në Kosovë ishte ndër më të nderat, Ismail Kadare kërkonte ta shkrinte ngricën shekullore mes popujve të Ballkanit...

Çdo familje jeton çdo ditë dramat e veta të vogla, momente gëzimi e trishtimi; çdokush ka pengjet e veta, mosrealizimet. Jo rrallë herë na ndodh...

Një koncert xhaz hap kalendarin artistik në Teatrin e Metropolit. Për herë të parë, në datën 28 janar, në sallën “Shekspir”, do të luhen...

Drejtori i Teatrit Kombëtar, Hervin Çuli është penduar për incidentin me gazetarin Eni Shehu, gjatë provave të shfaqjes “Tri Motrat”, një ditë para premierës...

Kërkimi i tyre: të përcaktojnë nëse Homeri ishte i  vetmi autor apo shefi i një ekipi redaktorësh. Përfun- dimi i tyre priret drejt hipotezës...

Nuk kishte ndodhur prej  vitesh, që biletat për shfaqje te- atri të shiteshin që dy javë para.  Drama “Tri motrat”, që po  shfaqet në...

Ajo është Shiva, Perëndia e shkatërrimit dhe e transformimit. Askush nuk ia njeh fillimin dhe mbarimin. Për të, politikanët janë djaj me brirë, pasardhës...

Ekspozita, konferenca, por më së shumti aktivitete që nxisin leximin. Ministria e Kulturës, në bashkëpunim me Bashkinë e Gjirokastrës kanë hartuar një kalendar aktivitetesh, i...

Një Shqipëri kantier ndërtimi, atmosferë festive, njerëz që gëzojnë... Një panoramë e pazakontë për veprat e Kadaresë hapet në romanin “Dasma”. Kritikët e periudhës...

E hipur në një rrasë varri të shndërruar në kalë, Doruntina kaptoi male e fusha për të takuar Zonjën Mëmë. Kostandini e mbajti besën....

Nesër në Galerinë Kombëtare të Arteve hapet ekspozita vetjake e artistes Lumturi Blloshmi. Ekspozita sjell përmes aparatit fotografik një fazë të rëndë- sishme të...

Më shumë hapësira për artistët, më shumë aktivitete për të gjitha kategoritë e shoqërisë, për ata që pëlqejnë teatrin, fëmijë apo të rritur, që...

Nëse ende nuk i keni prerë biletat për shfaqjet “Tri motrat”, për këtë javë do të duhet të prisni javën tjetër. Biletat për dramën...

Nuk ka rëndësi nëse ai quhet dukë, mund të jetë edhe një zyrtar i ditëve tona, që abuzon me pushtetin që i jep kolltuku. Pasi...

Në përkujtim të ditës së vdekjes së heroit kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeut (17 janar 1468), u hap në Paris një ekspozitë pikture. Galeria Kombëtare...

Janë shtuar zërat për bojtokin e dhënies së çmimeve Oscar nga Akademia e Arteve Filmike dhe Shkencave, për shkak se edhe për të dytin...

Irina nuk di ende asgjë për jetën. Ajo është e mbushur plot ëndrra të bardha, si fustani i saj për ditën e emrit. Por...

"Shok", një film me metrazh të shkurtër, bazuar në histori të vërteta marrë nga ngjarjet e luftës në Kosovë është shpallur zyrtarisht pak dite...

“Tri motrat” e Çehovit, nuk e kanë zhgënjyer pritshmërinë e publikut dhe kanë justifikuar plotësisht 3 orë e gjysmë shfaqje. Sot, në mbrëmje në Teatrin...

Një ditë pas incidentit me gazetarin në provën gjenerale të shfaqjes "Tri motrat" në Teatrin Kombëtar, nëndrejtori, Noset Shijaku sqaron gjithë sa ndodhi. Ndryshe nga...

Pas një periudhe përgjumjeje që pason festat e fundvitit, nisin edhe aktivitetet në institucionet kulturore në Tiranë. Madje, duket edhe një "garë" e heshtur mes...

Viti 2016 për shkrimtarët është bujar, sepse mbart mbi supe shenja letrare të pazakonshme. Do të mjaftonte fakti që këtë vit, më 23 prill,...

Drejtori i Teatrit Kombëtar ka sqaruar në një prononcim për "Panorama Online", pas lajmit për nxjerrjen me dhunë të gazetarit të televizionit “Abc News”...

“Le të thonë ç’të duan për mua, unë s’e çaj kokën fare”. Këtë thënie në greqisht, që i shkonte më së miri për shtat...

E konsideruar e humbur, qysh prej vdekjes së tij, po del në dritë Biblioteka personale e një prej njerëzve më të shtuar të letrave...

Tragjedia e Rigoletos, lolos së pallatit dhe të bijës së tij, Xhildës, hap sezonin artistik të Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit. Një nga...

Ishin parashikuar të përfundonin më 30 nëntor të vitit të kaluar, por punimet me sa duket do të finalizohen në limitet kohore që korrespondojnë...

Aktori i mirënjohur shqiptar, Robert Ndrenika, feston sot ditëlindjen e 74­-t. Ai ka lindur në 10 Janar të vitit 1942. Kanë qenë të shumta mesazhet e...

Po bëhet një shekull qysh atëherë. Shumë elemente të jetës zakonore shqiptare i ka fshirë koha tashmë, por ka të tjera që kanë mbetur...

Lajmi për premierën e re ishte edhe kartolina e Vitit të Ri nga Teatri Kombëtar.  Pasi ka lënë pas një vit të ftohtë, jo...

Kryeministri, Edi Rama një ditë pas akordimit të dekoratës nga Franca për Ismail Kadarenë, ka shprehur për shkrimtarin mirënjohje dhe respekt. Rama thotë se...

Një lajm shumë i mirë për kulturën tonë vjen nga Franca. I madhi i letrave shqipe, Ismail Kadare është dekoruar me urdhrin "Komendant i...

Regjizori i njohur Artan Minarolli është ndarë nga jeta mbrëmjen e kaluar. Shkak mësohet se ka qenë një atak kardiak, raporton 'balkanweb'. Minarolli ka...

At Gjergj Fishta krijoi mbi 50 000 vargje, mes të cilave përmbledhjen e lirikave religjioze Vallja e Parrizit, që përbën pjesë të rëndësishme të...

Pas një periudhe të gjatë harrese, muret kufizuese të Kalasë së Beratit, një ndër pasuritë e njerëzimit, nën mbrojtjen e UNESCO-s, i nënshtrohet restaurimit....

Ata janë 19 dhe kanë vendosur ta kalojnë së bashku ndërrimin e viteve. Disa nga emrat më të njohur të pikturës shqiptare, por edhe...

Një grevë e papritur i ka ngujuar në aeroport. Nuk mund të kthehen dot në Tiranë... Duhet të shtyjnë kohën. Me një shishe verë...
video

Lajmin se Eneda Tarifa fitoi edicionin e 54-të të Festivalit të Këngës në Shqipëri, e ka raportuar edhe portali zyrtar i Eurovizionit i cili...
video

Këngëtari i njohur dhe shumë i dashur Kozma Dushi merr pjesë si konkurent edhe këtë vit në Festivalin e 54 të Këngës në RTSH...

Ndahet nga jeta në moshën 90­-vjeçare, bilbili i këngës qytetare Shkodrane Bik Ndoja. Ludovik Ndoj Gjergji, i njohur si Bik Ndoja lindi në Shkodër me...

Në krye të poetëve të Shqipërisë qëndron Hasan Zyko Kamberi dhe pas tij vijnë Nezim Berati dhe Dalip Frashëri. Kështu shprehet Naim Frashëri në vitin...

"Një stuhi në gotë", kështu e konsideron drejtorja e Bibliotekës Kombëtare, Persida Asllani, gjithë debatin e ngritur së fundmi mbi vëllimin poetik erotik "Vrima"...

Edhe pse studiuesit janë njohur shumë vite më parë me “Mesharin” e Gjon Buzukut, një kopje më pranë origjinalit do t’jua bëjë tanimë studimin...

Janë plot 1982 monumente kulture të kategorisë së parë dhe të dytë, të identifikuara në Shqipëri, ndërsa 600 janë ende në përpunim. Më në fund,...

SIGAL UNIQA Group AUSTRIA organizoi me rastin e festave të fundvitit një pritje për përfaqësuesit e medias dhe të kulturës në vend, ku me...

Partizanë sypatrembur, punëtorë të nxirë nga dielli, një entuziazëm masiv për ndërtimin e socializmit... Një realitet i lustruar, tek i cili shpesh nuk besonin as...

Është ndarë nga jeta në moshën 76-vjeçare, piktori Pandi Mele. Sipas një njoftimi nga Galeria Kombëtare e Arteve, artisti u shua pak ditë më...

Kutia me xixëllonja është një kuti e mbushur plot me kujtime. Çdo njëra prej tyre ndrin për t’u dhënë shpresë atyre, për të cilët...

Zgjerimi i hapësirave të Bibliotekës Kombëtare, ose më saktë rikthimi i pjesës së “amputuar” vite më parë, ishte peng-premtimi i kryeministrit Edi Rama në...

Konferenca shkencore për tranzicionin shqiptar, për sfidat në art, ruajtjen e siteve arkeologjike, por edhe ekspozita e promovime librash. “Ditët e Albanologjisë” do të...

ENI KAÇINjë botë e tërë fshihet aty brenda. Jo vetëm bota shqiptare, e cila vjen nga thellësia e shekujve, qysh kur për së pari...

“Jam gënjeshtar, shtinjak, frikacak; kurrë nuk them të vërtetën, nuk ma mban; shoh një grua të kalojë dhe bëhem flakë i kuq, ul kokën,...

Nëntorin e vitit të shkuar u rikthye në skenën e Teatrit të Operës dhe Baletit, pas njëmbëdhjetë vitesh mungesë, opera e Giacomo Puccini- t,...

Ato janë nga ato ndërtesa, që gjithkush do të donte t’u rrinte larg, veçse halli të çon patjetër atje. Të bardha apo ngjyrë hiri,...

Histori më vete, pritja tërë ankth për të na dalë emri në listë se në ç’degë do të studionim. Gjatë viteve të gjimnazit dhe...

Mosmirënjohja qëllon të jetë shuplaka më e fortë që jeta mund të të rezervojë. Madje, edhe tetëmbëdhjetë vite ankthe burgu mund të të duken...

Bizet, Liszt dhe Franck. Me vepra të këtyre autorëve, ngjitet në skenën e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit dirigjenti politikan Lionel Stoleru. Ministër i...

Me dikë e lidhin ca kujtime të largëta, me dikë tjetër një dedikim mbi libër..., por me të gjithë dashuria për artin. Më i pranishëm...

“Stina e hijeve” i solli fat shkrimtarit Virion Graçi. Plot një vit pasi u nderua me çmimin “At Zef Pllumi”, si prozatori më i...

Trupa e Baletit të Teatrit Kombëtar të Operës, Baletit dhe Ansamblit ka provuar veten në skenat e Italisë. Artistët shqiptarë kanë mbyllur mbrëmë në...

Por Qazim Mulleti nuk mund të kuptohej pa Hajrijen. Falë interpretimit të aktores Behije Çela, roli i Hajrijes do të bëhej një nga më...

Ka kaluar shumë kohë që kur është realizuar ajo bisedë. Pedagogë e studentë të Institutit të Arteve ishin kuriozë të dinin më shumë rreth...

"Nuk ka rëndësi se çfarë them unë, rëndësi ka se çfarë thonë ata". Kështu thotë regjisori Xhelil Aliu, një nga zërat ikonë të Radio...

Me një realitet vetëvrasës, që të nxit për të parë brenda vetes, të titulluar “XXI”, Eros Dibra u shpall fituesi i edicionit XXI të...

Në Tiranë pak e njohin, megjithatë mjafton të kërkosh në internet me Gypsse Yo dhe të shfaqen informacione e performanca pa fund. Jonida Beqo...

Tashmë që Panairi i Librit u mbyll dhe nuk ka më debate që shërbejnë për promovime librash, mendova të sillja një dëshmi dokumentare të...
video

Aurela Gaçe ka fituar për të dytin vit radhazi çmimin e parë të festivalit “Kënga Magjike”. Endri Prifti në vend të dytë i cili ia dedikoi çmimin...

Aktori i madh i humorit durrsak, Muharrem Hoxha, i ka dhënë fund karrierës humoristike, e me ikjen e tij mori fund edhe Estrada në...

Ai kishte menduar se përplasja me një titan do të mund t’i shtonte ca “pikë” biografisë së tij me njollë, por Bilal Xhaferri nuk...

Nuk ka qenë thashemnajë dhe as amplifikim. Tashmë, dokumentet e dëshmojnë se Ismail Kadare ka qenë shkrimtari më i denoncuar gjatë viteve të diktaturës....

Gjithnjë në kërkim të vetes. Mes aktrimit, pikturës, fotografisë, por edhe regjisë. Edhe pse Artur Gorishtin publiku shqiptar e njeh më së shumti si aktor,...

Rihapet gara për Drejtorin e Përgjithshëm të Radio Televizionit Publik Shqiptar. Në mbledhjen e djeshme, Këshilli Drejtues i RTSH-së, me miratimin e anëtarëve të...

Këto ditë lexuesit i është dhënë vepra më e re e akademikut, prof. dr. Kapllan Resuli, me titullin "Fjala është karajfil". Kjo është vepra...

Një katalog dhe një portal online për shkrimtarët shqiptarë. Ministria e Kulturës do të prezantojë së shpejti projektin që synonin t’u vijë në ndihmë...

Përgjatë 5 ditëve, në Tiranë u zhvillua edicioni i parë i "International Watercolor Bienale Tirana 2015", organizuar nga shoqata "VIZart". Plot 170 artistë nga...

Një nga revistat më të rëndësishme të paraçlirimit, një trashëgimi e vyer e shtypit kulturor shqiptar, tashmë është e mundshme të shfletohet nga të...

A mundet që copëzat e një jete të thyer t’i mbledhim si copat e një peshku të kuq prej qelqi Kavaje?! A mund t’i...

Një “portë” xhami antiplumb e pas saj një rrugicë qelqesh të thyera, mbi të cilat dallohen njolla gjaku, të fton në “Onufrin XXI”. Në të...

Kostume nga shfaqjet, postera, libra, vegla muzikore... U desh një panair, jo me qëllim kulturor, që institucionet kulturore të bëheshin të gjitha bashkë, të...

Me gjithë debatin shumëvjeçar që bëhet mbi standardin e shqipes letrare, rolin e dialekteve në të, hapjen kundrejt gegërishtes, askush nuk mund ta mohojë...

"Onufri", ekspozita ndërkombëtare e arteve pamore, nis sot edicionin e vet të 21-të në Galerinë Kombëtare të Arteve. Nën titullin "SiO2 - arsyeja e...

“Jemi të dënuar me pasion”. Kështu thotë piktori Aleksandër Filipi, një ndër organizatorët e ekspozitës së përvitshme “Nëntori”. Në këtë ekspozitë ai është paraqitur me...

Nga një bodyguard, në një nga aktorët më të kërkuar në Itali, Paolo Conticini zhvilloi dje një takim në Universitetin e Arteve, duke treguar...

"A mund të quhet Atdhe një vend ku përpiqen të të vrasin pas shpine, tinëzisht, me një shufër hekuri në kokë?". Kjo është ajo...

Romani “Kandidati” i shkrimtarit dhe politikanit Ben Blushi është libri më i shitur i Panairit të Librit, që u mbajt nga 11-15 nëntor 2015....

Kur nisi hulumtimin mbi figurën e Lef Nosit, Edelajda Cenaj-Çepa nuk e dinte se rreth figurës së këtij të fundit do të hapej së...

Një ndërhyrje e Institutit të Monumenteve të Kulturës ka shpëtuar nga rënia pikturat murale në xhaminë e “Ethem Beut” në qendër të Tiranës. Sipas...

Opinion

AGRON GJEKMARKAJ

LEONIDHA MËRTIRI