Birra Korca  
 
   
 
AK Invest

Kulture

Kulture

E lehtë si një pendë... madje ajër... sa herë që e sheh duke kërcyer, të jep një ndjesi lehtësie e perfeksionimi të jashtëzakonshëm. Anbeta Toromani...

Kush ishte jezuiti, që qëmtoi dokumente me vlerë për Shqipërinë. Prof.dr. Aurel Plasari në njW shkrim në "Panorama' hedh dritë mbi fugurën e Injac Zamputti,...

Jo vetëm shkencëtarët, që i kanë kushtuar jetën, por edhe çdonjëri prej nesh është kureshtar mbi atë çka është në themel të botës sonë....

Të gjithë janë të dashuruar pas heronjve. Rrallë e tek mund të pëlqehet ndonjë personazh “negativ”. Sistemi komunist ishte shumë i vëmendshëm që të ndodhte...

“Në Shqipëri ka shumë pirateri. Ligji duhej bërë më parë”. Kështu është shprehur përfaqësuesi i Komisionit Europian, Yngve Engstroem, dje gjatë konferencës “Reforma në...

Kur Roland Trebicka luante rolin e Vinsentit, taksistit që kishte maninë e shifrave dhe të koleksionimit të tapave të shisheve, sigurisht që nuk e...

Ç’ka ndodhur në letërsinë shqipe gjatë një viti përmes shifrave dhe trendeve. Studiuesja Dhurata Shehri në shkrim në "Panorama" bën analizën e vitit letrat. "Një...

Në një intervistë të para pak kohëve tek emisioni “Zululand”, poetja F. Açka, e pakënaqur me mungesën e vëmendjes shoqërore ndaj poetëve, ishte befasuese...
video

Sot në mbrëmje në Qendrën për Hapje e Dialog në Kryeministri, u promovua libri “Për Ardian Klosin, gjermanin nga Shqipëria”,nga historiani dhe miku i...

Për këngëtaren e Maqedonisë në "Eurosong", artistit të vërtetë i mjaftojnë vetëm 3 minuta për t'u ndier Zot në skenë, pa pasur nevojën e...

Nuk kanë aspak rëndësi përmasat. Në atë kuadrat mund të futet një botë e tërë. E gjithë bota shqiptare pulson aty, vitet e tranzicionit,...

Kushdo që sot mund të thotë se gjatë diktaturës mund të bëheshe trim e t’ia hidhje “pa u lagur”, është i pabesueshëm. Burgjet, internimet,...

Kur kaluan në pikat kufitare në Itali e më pas në SHQIPERIA NE VITET ‘80, FOTO NGA ÇIFTI CHAMPSEIX Jugosllavi, ushtarakët që u kontrolluan...

Një libër dhe një çmim, si homazh për publicistin dhe përkthyesin Ardian Klosi. Nesër në mbrëmje, në COD (Qendra për Hapje e Dialog në...

Ato janë dëshmia se shqiptarët ishin njerëz me sqimë. Udhëtarët e shek. XVIII-XIX në kujtimet e tyre tregojnë se ata ishin të kujdesshëm për...

Dy vjet më parë u nda nga jeta Koçi Petritim njëri prej lirikëve më të mirë shqiptarë.  Dr. Jolanda Lila, në një shkrim të botuar...

Shqipëria anëtarësohet në rrjetin e Bienales së të Rinjve (BJCEMBiennale des Jeunes Créateurs de l’Europe et de la Méditerranée). Ky anëtarësim vjen pas marrëveshjes...

Nëse kishte diçka për të lëvduar Perandoria Osmane, ishin pikërisht defterët. Perandoria kishte të dhëna të sakta për çdo kënd të sajin, e sigurisht...

Java e bibliotekave ka bërë bashkë Bibliotekën e Shqipërisë dhe atë të Kosovës. Sfidat e bibliotekonomisë, por edhe Viti i Kadaresë, ka mbledhur specialistë...

Ajo shtëpi e rrënuar është simbol i një familjeje të degraduar. Gjithçka shkon mbrapsht dhe nuk ka sesi, kur burri i shtëpisë është i alkoolizuar,...

Në qendër duhej të ishte patjetër heroi pozitiv. Ai negativi, diku andej në sfond. Në asnjë mënyrë ata nuk duhej t'i jepnin dorën njëritjetrit,...

“Asnjeri nuk është ashtu si duket”, thotë Sam Shepard te “Mallkimi i fukarenjve”, duke na ftuar të shohim përtej fasadës. Të shtunën mbrëma, në skenën...

Nënë Tereza e Rinasit vendoset në Qafë Thanë. E kthyer në një objekt debati, për mënyrën se si u trajtua pas heqjes nga Aeroporti...

Si shumë të rinj të tjerë, edhe ai mund të mendonte se nuk është gati, se ka ende kohë, por Olsi Qinami nuk ka...

Nga “Bolshoi” në New York, publiku do të ngrihej në këmbë për Saimir Pirgun e do ta shoqëronte me duartrokitje të gjata. Me koncertin...

Një ditë më parë, Akademik prof. Artan Fuga botoi në gazetën “Panorama”, shkrimin “Akademia e Shkencave në agoni, si mund të dilet prej saj”. Pasi...

Pasqyra si një kufi midis dy botëve, të prekshmes dhe imagjinares. Pasqyra si një terren narcizik. Pasqyra si ballafaqim me veten dhe dramën personale të...

Tanimë 32 teoricienë të komunikimit, më të rëndësishmit në botë, flasin shqip për herë të parë në një tekst universitar me përdorim të gjerë...

Nuk është dhimbja, por modestia që e karakterizon më së tepërmi shkrimtarin Zija Çela. Dhe janë ca situata, që bashkë me gëzimin e vlerësimit,...

Ai beson se asgjë nuk zhduket, vetëm transformohet. Nuk do të ketë mort për çiftelinë, si edhe për të tjera instrumente e pasuri folklorike. Sepse...

“Ishte po ai qytet i bukur me ndërtesat mahnitëse, tashmë të pastruara dhe plot me turistë dhe... asnjë ndërtim”. Një vit më parë, Roland...

Mund ta quajmë dhe si një mjeshtër në “gdhendjen”e notave. Do… Re… Mi… Ato janë vetëm shtatë, por përcjellin muzikë pa fund. Ndërkaq ai është...

Me një dasmë tradicionale ballkanase dhe një përballje qytetërimesh, Teatri Kombëtar i Operës dhe Baletit udhëton për herë të parë drejt Serbisë. Në datat 8,...

Me muzikën xhaz, pop dhe popullore Shqipëria dhe Kosova do të marrin pjesë edhe këtë vit në edicionin e 10-të të Festivalit Ndërkombëtar Kulturor...

Eros Dibra dhe Dea Tili hapën të premten në mbrëmje në galerinë “Kalo” ekspozitën me titull “Viewpoint”. “Ata janë njeri nga Veriu e tjetri...

“Të qenurit artist do të thotë të zotërosh arsye dhe ëndrra”. Kështu do të shprehej dikur Thomas Mann. Edhe pse duket i dalë mode,...

Një burrë i alkoolizuar, një grua me nerva të sosura, një adoleshente rebele dhe një djalë idealist. Të gjithë në kërkim të kuptimit të...

Atëherë kur askush nuk e pret, Godoja mund të vijë. Ashtu si edhe Dodo-ja, zogu i çuditshëm i Madagaskarit, i zhdukur shekuj më parë....

Kuvendi i Shqipërisë miratoi dje ligjin "Për të drejtat e autorit dhe të drejta të tjera të lidhura me to". Pas shumë kundërshtish nga palët...

Ditën e mërkurë u promovua në Bibliotekën Kombëtare romani "Robinja" i Marcel Prous, një përkthim nga Edit Dibra, botim i shtëpisë botuese "Fan Noli". Në...

"Ndërsa përktheja Prustin, linda dy fëmijë e më dukej sikur isha e mbarsur me fëmijën e tretë". Kur e dorëzoi "Robinjën" e Prustit në...

Ilir Kerni e quan “Kombëtarja e baletit”. Ashtu si edhe në sport, edhe në art, kufiri shtetëror është vetëm një koncept simbolik. Një përrallë zanash...

Braktisja, konfliktet mes pronarëve dhe ndërhyrjet e mëparshme të gabuara po rrezikojnë seriozisht shtëpitë karakteristike në Gjirokastër, pjesë e trashëgimisë botërore, nën mbrojtjen e...

Pak aromë Shqipërie ka çuar Inva Mula në Nju Jork. Mbrëmjen e së shtunës, nën shoqërinë e pianistit Genc Tukiçi, sopranos Deshira Ahmeti Kerliu,...

“Kemi harruar të qeshim”, thotë Zija Çela, ndërsa një lot duket sikur e përcjell në fyt. Historia e letërsisë botërore njeh disa princër të...

Ishin konsideruar armiq, fashistë, tradhtarë... Dhe vepra e tyre nuk mund të ishte e shkëputur nga jeta, e si e tillë u përjashtua. Në...

Pas 27 vitesh heshtjeje, Akademia Suedeze, e cila vendos për fituesin e Çmimit Nobel për literaturë, e ka dënuar Fatvën e Iranit kundër shkrimtarit,...

"Nuk është privatizim, nuk është shitje, as koncesion, edhe pse janë forma të parashikuara në ligj". Kështu do të shprehej gjatë një komunikimi me...

Në të kanë hyrë e kanë dalë mbretër, regjentë, parlamentarë, partizanë e më në fund akademikë. Shumë vendime të rëndësishme për Shqipërinë janë marrë e...

Në të përditshmen e tyre ata ishin një masë gri, pa trajtë. Në ditë festash, kjo amebë e madhe me emrin popull përndizej nga...

Të panumërta format e dhunës që diktatura komuniste përdorte ndaj shqiptarëve. Vrasje, burgosje, internime... dhe një izolim e varfëri totale për të gjithë. Një...

Ndërrimi i sistemeve në 1991 nxori në pah larminë e qasjeve që artistët patën rast dhe kapacitet të zhvillonin me krijimtarinë e tyre.

Fahri Musliu nuk do ta fshihte dot tronditjen, kur mësoi lajmin e vetëvrasjes së mikut të tij, Bekim Fehmiu. Për të bërë ngushëllimet e...

Ka ende shumë njerëz në Kosovë që mendojnë se Bekim Fehmiu nuk ishte një shqiptar i vërtetë, ndërsa ia mohojnë protestën e tij publike,...

Gazeta britanike “The Guardian” i ka kushtuar një artikull romanit të Kadaresë, “E penguara”, që në gjuhën angleze ka si titull “Vajzë në ekzil”. Nën...

I veshur me një xhaketë lëkure, me një  pamje moderne, i  qeshur, ai dukej  shumë më i qetë se  kolegët e tij shqiptarë, brenda...

Atdheu, arratia, dëbimi, shpërngulja... Janë këto tema të ditës sot në Europë. Dyndja e refugjatëve nga Siria e ka vendosur Europën, e në veçanti Gjermaninë,...

Shtëpia e Artit në Shkodër kthen, qoftë edhe për pak, në Shqipëri, kuratorët Edi Muka dhe Joa Ljunberg. Nga sa mësohet, Muka do të...

I djegur tri herë dhe i shkatërruar plotësisht gjatë Luftës së Dytë Botërore, sot është një muze i hapur i lënë në harresë, një...

“Dessins en liberté”- ”Vizatim i lirë”, kështu titullohet ekspozita që do të hapë edicionin e radhës së Pranverës Frankofone. Një homazh për shtypin dhe fjalën...

Një opera që u besohet thuajse e gjitha femrave. Që nga drejtimi i Orkestrës Simfonike të Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit, te regjia,...

JOHN BANVILLE* Kafka duhej të qëmtonte në cepat e errët të Perandorisë Austro-Hungareze në rrënim, që të mblidhte materiale për botën imagjinare hiper-reale, ku ngjizen...

Shqipëria e djeshme dhe e sotme. Ajo që në kohërat kur nuk kishte shtet e më pas në vitet e utopisë komuniste. Shqipëria, përmes pamjesh...

"Mendja nuk duhet të jetë një enë që mbushet, po një zjarr që ushqehet gjithmonë". Për të dytën herë, sopranoja Ermonela Jaho, nominuar së...

Ndoshta raporti më i vështirë i njeriut është ai me të vërtetën. Ndoshta sepse ajo është relative. E vërteta e dikujt, nuk është asnjëherë...

"Jetë koti, kam jetuar kot... Nga burgu i shtëpisë u futa në burgun e shtetit...". Këto ishin disa nga thëniet tronditëse të disa prej...

“Unë kam vrarë”, titullohet libri tronditës i gazetares Eni Vasili. Një libër (botim i “UET Press” dhe “News 24”, ku përfshihen 10 histori vrasjesh...

"Janë 10 histori jete, 10 histori mëkati, 10 vrasje që mund të mos kishin ndodhur, që mund të ishin ndaluar". "Unë kam vrarë". Me këtë...

“Kryeneç = kokëfortë”. “Kokëfortë = që mendon e vepron sipas kokës së vet, pa pyetur asnjeri; që qëndron me këmbëngulje në mendimin e vet,...

“Qyteza ishte krejt e tërhequr në vetvete. Të kujtonte pak thithjen e kotë të gjakut me helm gjarpri në gju. Shumë banorë ishin larguar...

“Limiti i tij është qielli”. Kështu do të shpreheshin kritikët e huaj për Saimir Pirgun. E në të vërtetë, tashmë për tenorin shqiptar ka shumë...

Me "Pourquoi me reveiller", shkëputur nga "Werter" i Jules Massenet, të cilën e ka debutuar pikërisht në këtë skenë disa vite më parë, Saimir...

I vetmi homazh për 100- vjetorin e lindjes së mjeshtrit të pikturës shqiptare, Nexhmedin Zajmi, ishte pikërisht përfshirja në këtë album. Asnjë tjetër shenjë,...

Gjithçka lindi nga dëshira për të pasur mbi tavolinë një nga ato albumet luksoze të piktorëve të huaj. Pse të mos ishin edhe tanët?! Ata...

Ermonela Jaho, sopranoja shqiptare me famë botërore, është nominuar për çmimin e publikut në “International Opera Award”. Ermonela konkurron mes emrave të njohur të muzikës...

Dom Markus i njeh rrugët e Tiranës më mirë se edhe vetë taksistët. Ka edhe nga ata që nuk e dinë se në kryeqytet...

“Zbuteni zemërimin... Nuk na duhet krenaria...”. Me këtë thirrje Teatri Kombëtar fton publikun për të ndjekur premierën e komedisë shekspiriane. Komedia “Zbutja e kryeneçes” nga...

“Porti i Durrësit – 25 vjet pas eksodit 1991”. Kështu titullohet ekspozita fotografike që do të hapet në Durrës, nga 2-7 mars, me rastin...

Në natën më të rëndësishme të filmit në botë, Leonardo Di Caprio arriti te fitojë çmimin për aktorin më të mirë, për lojën e...
video

“Kur të shpërndahen çmimet në Oscar, një ndër kandidatët më entuziast në këtë mbrëmje do të jete filmi që askush nuk e kishte menduar”. “Një...

Ndoshta shumë i kujtojnë pjesëtarët e çuditshëm të familjes Adams, flokët e gjatë të Morticias, Të mërkurën që nuk i qeshte buza kurrë, Xhaxha...

Parashikimet e nxjerrin fitues, aq më tepër pas shfaqjes në Los Angeles. "Një film që do t'ju trondisë", shprehen kritikët. Filmi "Shok", me regji të...

Karriera e tij artistike i ngjan rrugëtimit të Johan Padanit, plot zbulime e çudira. Prej ditës së sotshme, në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim...

Për atë që ka njohur magjinë e krijimit, është shumë e vështirë të heqë dorë. Do ta gjejë sërish mënyrën për t’u shprehur. Rrugët e...

Ai është shpallur si instrumentisti më i mirë i shek. XX në trombon, ndërsa krahasohet me emrat më të mëdhenj botërorë, si virtuozët Paganin...

Drejtori i Teatrit të Operas dhe Baletit, Ilir Kerni ka nxjerr një rregullore të brendshme për institucionit ku u ndalon të gjithë artistëve që...

Për regjisorin është një sfidë, ndërsa për dramaturgun një premtim për t’i kthyer “nderin e humbur” dramës shqipe. Regjisori Altin Basha dhe dramaturgu Stefan Çapaliku...

Krijimtaria e kompozitorit norvegjez, Edvard Grieg, sjell në Tiranë pianistin e talentuar shqiptar Zamir Kabo. Edhe pse po ndërton karrierën e tij jashtë vendit,...

Ato ngjajnë si Kulla e Babelit që u ngrit drejt qiellit si një gisht për të prekur Zotin e Ai e “dënoi” njerëzimin duke...

“Përvoja shqiptare na ofron përvojën e sistemit (juridik) të përpunuar prej saj, mbi të cilën duhet reflektuar për të kuptuar se si mund të...

Ekspozita personale e vitit 1988 u anulua. I thanë “Jo!”. Pikturat e Llambi Blidos ishin tepër “moderne” për t’u shfaqur publikut. Por rënia e sistemit...

ELBASAN - Në Ditën Ndërkombëtare të Guidave, një grup qytetarësh të ardhur edhe nga qytetet e tjera të qarkut, kanë vizituar monumentet historike të...

Shuhet një nga shkrimtarët dhe filozofët më të rëndësishëm bashkëkohorë, Umberto Eco. I njohur nderkombëtarisht për një sërë botimesh, Eco vdiq në moshën 84-vjeçare....

Eros dhe thanatos, kështu mund të lexohen veprat e ekspozitës më të fundit të piktores Natasha Bega. E prirur drejt temave jo të zakonta, Bega...

Për herë të parë, pas 40 vitesh, ndërron mënyra e votimit në Festivalin Europian të Këngës. Tashmë votimi i jurisë dhe ai i teleshikuesve...

“Duhet ta pranoj se shumica e ëndrrave të mia është realizuar tashmë dhe ndihem me fat për këtë. Por ëndrra ime më e madhe është...

Libri i fundit me poezi i Preç Zogajt ka disa kumte të reja, të cilat autori dëshiron t’i përndajë ndër lexues me anë të...

Pas rrugëtimit në Rusi, mes mështeknave ku kishin shtëpinë Prozorovët, Teatri Kombëtar ka një kryeneçe për të zbutur. Pas suksesit të dramës "Tri motra"...

Një listë prej 92 projektesh artistike do të mbështesë financiarisht për këtë vit Ministria e Kulturës. Botime librash, ekspozita, koncerte, zhvillime pjesësh teatrore... ka...

Atë çka ende nuk ka arritur ta bëjë politika, kultura ia ka arritur: t'i shkrijë kufijtë. Tirana e Prishtina nënshkruan për të tretin vit...

Opinion

AGRON GJEKMARKAJ

LEONIDHA MËRTIRI