Kryeministri Zaev në emisionin 'Vetëm e vërteta' ka potencuar se mbrëmë për herë të parë ka përmendur këto biseda të përgjuara të cilat tregojnë...

Kryetari i parë i parlamentit, Stojan Andov në intervistën e tij të fundit ka thënë se kryetari Ivanov duhet patjetër të nënshkruajë marrëveshjen për...

Anëtari i fraksionit të VMRO-DPMNE, Filip Petrovski i ka bërë thirrje qytetarëve që nesër të dalin në protestë para Kuvendit dhe ta bllokojnë atë,...

Emërtimi i ri i Maqedonisë paraqet akt historik që siguron ardhmërinë europiane të vendit, vlerëson ish ministri i jashtëm dhe njëherësh eksperti i zhvillimeve...

Nesër është caktuar dita ku në kuvend do mbahet seancë parlamentare për ratifikimin e marrëveshjes mes Maqedonisë dhe Greqisë. Propozim-ligji i Qeverisë deri te Kuvendi...

Qeveria e Maqedonisë ka nisur mëngjesin e së hënës seancën për ratifikimin e marrëveshjes së arritur dje në Prespë, midis qeverisë së Maqedonisë dhe...

Deputeti grek i Agimit të Artë, Konstandinos Barbarusis është arrestuar tre ditë pasi prokuroria greke urdhëroi ndjekje penale për të me akuzën për tradhti...

Mali i Zi tha se kërkon një marrëveshje statusi me agjencinë e BE-së për kufirin dhe migracionin, Frontex, për të mbrojtur kufirin e saj...

Shtatë pjesëtarë të policisë janë lënduar në protestën e dhunshme që u mbajt mbrëmë para Kuvendit të Maqedonisë, bëri të ditur Ministria e Brendshme. Sipas...

Siç edhe ishte paralajmëruar, dhjetëra protestues grek gjatë nënshkrimit të marrëveshjes për emrin mes Greqisë dhe Maqedonisë, tentuan ta thyenin kordonin policor dhe të...

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme e Republikës së Shqiperisë ka përshëndetur nënshkrimin e arritur sot në Psarades të marrëveshjes historike për emrin...

Ashtu siç ishte paralajmëruar, në Manastir ka filluar protesta e opozitës  pas nënshkrimit të marrëveshjes Maqedoni–Greqi për emrin e ri të Maqedonisë. Me qindra protestues janë duke...

Në Greqi, ndërsa në parlament debatohej lidhur me kërkesën e opozitës që ka paraqitur një mocion mosbesimi ndaj qeverisë për shkak të çështjes së...

Kryeministri i Greqisë, Aleksis Cipras ka mbajtur fjalim në cereomininë e nënshkrimit të marrëveshjes për emrin, nga ana greke e Prespës. “Duam të bëjmë...

Marrëveshja është patriotike dhe na ndihmon që t’i përqendrojmë forcat aty ku kemi probleme, tha shefi i diplomacisë greke Nikos Kotzias, në Kuvendin grek...

Gazetari serb Stefan Cvetkoviq, zhdukja e të cilit ishte raportuar në natën në mes të mërkurës dhe të enjtes, deklaroi në ambientet e Drejtorisë...

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq njoftoi në një konferencë të jashtëzakonshme për media, se gazetari serb, Stefan Cvetkoviq është gjetur i gjallë. “Atij nuk i...

Qëkur u bë e njohur se Maqedonia dhe Greqia janë në fazat përfundimtare të negociatave për emrin dhe se janë dakorduar për emrin ‘Maqedonia...

Qeveria miratoi marrëveshjen mes Maqedonisë dhe Greqisë në seancën e sotme qeveritare dhe i dha dritë jeshile publikimit të saj zyrtar në ueb faqen...

Marrëveshja mes Athinës dhe Shkupit për çështjen e emrit të Maqedonisë është një zhvillim shumë pozitiv për rajonin e Ballkanit, u shprehën pjesëmarrësit në...

Deputeti nga Vojvodina, Nenad Çanak, sot në Twitter ka shkruar se mbrëmë në Bella Cerkë, është zhdukur gazetari Stefan Cvetkoviq. Çanak, siç njofton B92,...

Nënshkrimi i shumëpritur i marrëveshjes së “emrit” midis Maqedonisë dhe Greqisë do të jetë vetëm i pari në një sërë hapash të planifikuara me...

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov do të qëndroj për vizitë dy ditore në Bullgari. Në njoftimin e Kabinetit të Presidentit, qëndron se ai do...
video

Të vetëquajtur si ”Vëllazëria kristiane” qindra protestues dje kanë dalë në protestë për të kundërshtuar ndryshimin e emrit të Maqedonisë. ”Trekëmbësh”, ”Tradhëtarë”, ”Varje”, ”Maqedoni antike”...

Forca të mëdha policore janë dislokuar sonte për rreth parlamentit të vendit me rastin e protestave të paralajmëruara nga ana e VMRO-së opozitare, shkruan...

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka dhënë një intervistë ekskluzive në emisionin “Pressing”, me Leonard Kerqukin, në televizionin T7. Ahmeti ka folur...

Ministria i Jashtëm i Greqisë, Niko Kotzas, ka reaguar pas arritjes së marrëveshjes me Maqedoninë, duke thënë se është shpresë plotë që një gjë...

Presidenti Gjorge Ivanov njoftoi se nuk do ta mbështesë dhe nuk do ta nënshkruaj marrëveshjen me Greqinë për emrin. Ai shtoi se kjo marrëveshje...

Vetëm gjashtë minuta zgjati takimi ndërmjet kryeministrit Zoran Zaev e ministrit të Jashtëm, Nikolla Dimitrov me presidentin Gjorgje Ivanov, të cilin e informuan për...

Konsensusi i arritur ndërmjet Athinës dhe Shkupit rreth kontestit të emrit maqedonas e hap rrugën drejt NATO-s. Këtë e deklaroi sekretari i përgjithshëm i...

Jelena Bontic, deputete e Listës Serbe në Kuvendin e Kosovës, i prin listës së njerëzve më të pasur në Institucionet e Kosovës, ku ajo...

Presidenti i Maqedonisë Gjorge Ivanov ka reaguar ashpër ndaj deklaratës së Kryeministrit Zoran Zaevit, se refuzimi i marrëveshjes me Greqinë kërcënon perspektivat e vendit...

Presidenti Ilir Meta ka përshëndetur marrëveshjen mes Greqisë dhe Maqedonisë për zgjidhjen e çështjes së emrit. Në një postim në Twitter, Meta ka shkruar se...

Nga sot emri i ri i do të jetë Republika e Maqedonisë së Veriut, nacionaliteti maqedonas të veriut, gjuha maqedonase dhe po ashtu do...

Republika Veriore e Maqedonisë është emri për të cilin janë dakorduar të dy kryeministrat, ndërsa marrëveshja në mes dy vendeve, Zaev dhe Cipras do...

Për derisa Tsipras i lajmërohet Mitocakis për ta informuar për marrëveshjen me emrin, atëherë lideri i partisë opozitare Demokraci e Re do të kërkojë...

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev dhe ai i Greqisë Aleksis Cipras sot kanë komunikuar përmes telefonit. Nga Qeveria informojnë se biseda ka filluar në...

Ish presidenti i Kroacisë, Stipe Mesiq, në një bisedë ekskluzive për Agjencinë e Lajmeve Zhurnal, ka folur për bisedimet midis Shkupit dhe Athinës rreth...

Deputetët në seancën e 47-të të Kuvendit do ta shqyrtojnë Raportin e Komisionit Evropian për Republikën e Maqedonisë për vitin 2018-të. Në rendin e...

Greqia dhe IRJM janë në garë me kohën për përfundimin e negociatave për zgjidhjen e kontestit për emrin, me qëllim që të mbërrihet Samiti...

Nuk ka përçarje mes kryeministrit Zoran Zaev dhe ministrit Nikola Dimitrov lidhur me zgjidhjen e çështjes për emrin. Ky është reagimi nga Qeveria pas...

Qeveria e Maqedonisë mbetet e përkushtuar në gjetjen e zgjidhjes që i mbron dhe përforcon dinjitetin dhe identitetin e qytetarëve të Maqedonisë. Spekulimet në...

Bota është bërë një vend edhe më i rrezikshëm gjatë vitit të kaluar, thuhet në Raportin Global për Paqën (Global Peace Index). Instituti për...

Autoritetet serbe edhe më tej mendojnë se për zgjidhjen e nyjës së Kosovës ndarja do të ishte më e mira, ashtu që Serbia do...

Sekretari i Përgjithshëm i presidentit të Serbisë, Nikola Selakoviq, ka thënë se është e rëndësishme të vazhdohet dialogu Beograd-Prishtinë. Selakoviq ka thënë për Televizionin Publik...

LSDM-ja përmes një kumtese ka reaguar ndaj deklarimeve të partisë opozitare, VMRO-DPMNE në lidhje me huamarrjen e re të qeverisë së udhëhequr nga lideri...

Ministria e Jashtme e Maqedonisë ka lëshuar një paralajmërim për qytetarët që kanë planifikuar sot për të udhëtuar në Greqi. MPJ u bën thirrje qytetarëve...

Përmes një kumtese dërguar mediave, OBRM-PDUKM-ja konsideron se qytetarët e Republikës së Maqedonisë, dolën dhe kundërshtuan, siç thonë, “kriminalitetin e Zoran Zaevit dhe kartelin...

Ministri i jashtëm grek Nikos Kozijas në një intervistë për televizionit shtetëror grek ERT, ka shprehur bindje dhe shpresë që ditëve në vijim do...

Një i dënuar me 25 vjet burg për vrasje, në përpjekje për t’iu shmangur policisë, ka mbetur i vrarë në Tetovë. Bëhet fjalë për...

Personat publikë serb do të përpiqen ta ndryshojnë fotografinë negative në Serbi për Aleancën ushtarake perëndimore. Përfaqësuesit e ambasadës amerikane dhe të NATO-s në Serbi...

Edhe pse shqiptarët përbëjnë më shumë se 25 për qind të popullsisë së Maqedonisë, kreu i partisë opozitare VMRO-DPMNE thotë se “Maqedonia u takon...

Shqiptarët kudo që janë vazhdojnë me vepra humanitare, dhe kjo nuk bën përjashtim nëse janë në Evropë, Amerikë, apo Australinë e largët. I tillë është...

Lejla 16-vjeçare ka qenë duke mësuar për të përfunduar shkollimin e mesëm. E motra e saj, Elifja 10-vjeçare pothuajse kishte shkuar në shtrat, kur...

Zëdhënësi i Presidencës së Turqisë, İbrahim Kalın, tha se stabiliteti politik i Ballkanit është i rëndësishëm jo vetëm për Evropën, por edhe për gjithë...

Partia opozitare maqedonase VMRO-DPMNE mbrëmjen e sotme organizoi "tubim popullor" para godinës së Qeverisë së Maqedonisë në të cilin shprehu pakënaqësi ndaj politikave të...

Opozita ka të drejtë të protestoj, tha sot kryeministri Zoran Zaev, i pyetur në lidhje me protestën e paralajmëruar për sot në Shkup nga...

Apartamenti dy katësh në Nju Jork në pronësi të ish Jugosllavisë do të shitet me vlerë prej 12.1 milion dollarë ndërsa paratë nga shitja...

Deputeti Antonio Milloshoski e “riemëron” shtetin edhe pse informata zyrtare ende nuk ka. Ai ka qenë edhe ish-minister i Punëve të Jashtme dhe njihet për...

Kabineti i kryeministrit grek, Aleksis Ciprasit ka reaguar ndaj qëndrimit të presidentit Gjorgje Ivanov se nuk pranon zgjidhje erga omnes, duke përsëritur edhe njëherë...

Opinion

AHMET PRENÇI

LEONIDHA MËRTIRI

FATOS LUBONJA