Lufta ne Ukraine

Dronët ukrainas kanë goditur një sistem të mbrojtjes ajrore ruse, S-400 Triumph, pranë qytetit rus të Belgorodit. Lajmin e kanë bërë të ditur mediat e...

Nëse pretendimet e një zyrtari ukrainas janë të vërteta, mantelet e padukshmërisë nuk ekzistojnë më vetëm në botën e Harry Potter. Sipas mediave të huaja,...

Një ushtar ukrainas është arrestuar me dyshimin për vrasjen e dy oficerëve të tjerë në Kiev. Sipas mediave të huaja, bëhet me dije se ngjarja...

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, është shprehur se të burgosurit rusë që morën pjesë në luftën në Ukrainë e “pastruan” tërësisht veten. Sipas mediave të...

Forcat ukrainase “gradualisht po fitojnë terren” në kundërofensivën kundër pushtuesve rusë, tha shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg, gjatë një vizite të paparalajmëruar në Kiev...

Ukraina ka pranuar dërgesën e parë me tanket amerikane Abrams, që thuhet se do të forcojnë kundërofensivën e Kievit ndaj trupave ruse në lindje. “Lajme...

Kryeministri i Polonisë, Mateusz Morawiecki, ka njoftuar se vendi i tij do të ndalojë furnizimin me armë të Ukrainës. Sipas mediave të huaja, duke folur...

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, është shprehur se SHBA dhe aleatët perëndimorë janë fajtorët kryesorë për luftën në Ukrainë. Komentet Lavrov i bëri...

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky i ka thënë të mërkurën Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara se pushtimi rus në shtetin e tij është...

Duket se raportet mes 2 aleatëve kryesorë pas nisjes së agresionit rus, Ukrainës dhe Polonisë, nuk janë në nivelet që kanë qenë më parë. Sipas...

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka nisur fjalimin e tij në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork. Sipas mediave të huaja, ai filloi...

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, e ka nisur fjalimin e tij në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, duke thënë se...

Udhëheqësi çeçen dhe aleati i presidentit rus Vladimir Putin, Ramzan Kadyrov, është në gjendje kritike si pasojë e problemeve të tij shëndetësore. Lajmin e bënë...

Ushtria e Ukrainës tha të premten se ka rimarrë kontrollin e fshatit Andriivka, rreth 10 kilometra në jug të qytetit Bakhmut të pushtuar nga...

Presidenti amerikan Joe Biden pritet të takohet me homologun e tij ukrainas, Volodymyr Zelensky, në Shtëpinë e Bardhë javën e ardhshme. Lajmin e kanë bërë...

Rusia duhet të lëshojë raketa në objektiva në Mbretërinë e Bashkuar, përfshirë Rishi Sunak, ka thënë një deputet rus. Sipas mediave të huaja, në një...

Një sulm i madh me raketa ka ndodhur në Krime, ku është sulmuar selia e flotës ruse në Detin e Zi. Lajmin e kanë bërë...

Kundërofensiva e Ukrainës ndaj agresorëve rusë do të vazhdojë në muajt e ardhshëm, pavarësisht se përkeqësimi i motit do të vështirësojë luftimet, tha të...

Zëvendës-presidentja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Kamala Harris, ka thënë se do të ishte një "gabim i madh" për Korenë e Veriut që...

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Rishi Sunak, ka zhvilluar një telefonatë me presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelensky. Lajmin e kanë bërë të ditur mediat e...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka darkuar në një McDonald's ndërsa ishte sot në një vizitë në Kiev. Lajmin e kanë bërë të ditur...

Një sulm nga Rusia ka ndodhur në rajonin Kostiantynivka në Ukrainë. Lajmin e kanë bërë të ditur mediat e huaja, sipas të cilave, Ministria e...

Një raketë ruse ka goditur një treg në qytetin Kostiantynivka të rajonit lindor Donetsk, duke vrarë 16 persana, mes të cilëve ka qenë edhe...

Guvernatori i rajonit lindor të Donetskut, Pavlo Kyrylenko, është shkarkuar nga presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky. Lajmin e kanë bërë të ditur mediat e huaja, sipas...

Ish-presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko, është shprehur se furnizimi me armë nga Koreja e Veriut për Rusinë nuk do të ndryshonte ndjeshëm rrjedhën e...

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong-un thuhet se po planifikon një udhëtim në Rusi në shtator. Lajmin e kanë bërë të ditur mediat e...

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, pritet të marrë pjesë në mbledhjen vjetore të liderëve botërorë në Kombet e Bashkuara këtë muaj. Sipas mediave të huaja,...

Dy helikopterë janë përfshirë në një aksident ajror, duke i marrë jetën 6 ushtarakëve ukrainas. Lajmin e kanë bërë të ditur mediat e huaja, sipas...

Moska se ngriti në ajër dy avionë luftarakë për të penguar dy dronë vëzhgues amerikanë afër Krimesë. Ministria ruse e Mbrojtjes shkroi në Telegram më...

Ukraina tha sot se ka rrëzuar katër raketa me vetëdrejtim gjatë natës, por nuk tha se për cilin rajon bëhej fjalë. Sulmet e shtuara...

Rusia ka humbur 260,820 trupa në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit të saj në fund të shkurtit 2022, ka pohuar Shtabi i Përgjithshëm...

Forcat e Moskës po rigrupohen në pjesët e okupuara të Ukrainës lindore përpara një ofensive të re, ka thënë një komandant i lartë ukrainas,...

Rusia tha sot se ka rrëzuar dhjetëra dronë të lëshuar nga Ukraina. Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha se 42 dronë u shkatërruan mbi Krime,...

Rusia njoftoi sot se gjenerali Sergei Surovikin, i njohur edhe si “Amargedoni” është zëvendësuar si kreu i forcave të hapësirës ajrore ruse. “Kjo është dita...

Ukraina ka thënë të mërkurën se ka shkatërruar një sistem kundërajror të Rusisë, S-400, në Gadishullin e Krimesë, i cili u aneksua jashtëligjshëm nga...

Gjenerali Sergei Surovikin, ish-komandant i përpjekjeve luftarake të Moskës në Ukrainë, është shkarkuar si kreu i forcave ajrore të vendit, ka thënë një gazetar...

Papa Françesku ka thënë se është thellësisht i shqetësuar për humbjen e jetëve, veçanërisht të civilëve, në Ukrainë. Komentet u bënë gjatë një auditori privat...

Agjentët që bashkëpunojnë me inteligjencën ushtarake të Ukrainës kanë shkatërruar ose dëmtuar pesë avionë rusë gjatë dy ditëve të fundit, sipas një raporti. Sipas mediave...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë paralajmëruar qytetarët e tyre që të largohen nga Bjellorusia. Lajmin e kanë bërë të ditur mediat e huaja, të...

Ditën e sotme presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka zhvilluar një vizitë zyrtare në Greqi. Lajmin e kanë bërë të ditur mediat e huaja, sipas...

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka mbërritur në Danimarkë pas vizitës së tij në Holandë. Lajmin e kanë bërë të ditur mediat e huaja, sipas të...

Ukraina ka filluar të përshtatë dronët industrialë për t’i përdorur për operacione zbulimi në fushëbetejë. Një njësi speciale e zbulimit ushtarak drejton dronët ‘Matrice...

Zyrtarët amerikanë kanë bërë me dije se deri më tani numri i viktimave nga luftimet në Ukrainë ka shkuar në rreth 500 mijë. Sipas mediave...

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës ka nënshkruar një marrëveshje vendimtare me kompaninë turke ‘Baykar Makina’, për të krijuar një qendër shërbimi të dedikuar për...

Ukraina dhe Kroacia kanë rënë dakord për mundësinë e përdorimit të porteve kroate në Danub dhe Detin Adriatik për eksportin e grurit ukrainas. Sipas mediave...

Një operacion nga luftëtarët ukrainas ka shkatërruar një njësi inxhinierike ushtarake ruse në Mariupol. Sipas mediave të huaja, lajmin e ka bërë të ditur një...

Ish-presidenti i Rusisë, Dmitry Medvedev, ka kërcënuar sërish me përdorimin e armëve bërthamore në Ukrainë. Sipas mediave të huaja, në komentet e tij të fundit,...

Zyrtarë të Kremlinit kanë deklaruar se për momentin është e pamundur që Rusia të kthehet në marrëveshjen e grurit të Detit të Zi. Sipas mediave...

Guvernatori i Odesës ka paralajmëruar se Rusia po përpiqet të bllokojë plotësisht eksportet e grurit. Odesa është një port i madh i Detit të Zi...

Ish-kreu i rajonit Odesa të Ukrainës, Yevhen Borysov, është arrestuar nga Byroja Shtetërore e Hetimit të vendit (SBI). Lajmin e kanë bërë të ditur mediat...

Opinion

MYQEREM TAFAJ

EDISON YPI