“Paris-soir” ka botuar një shkrim në lidhje me udhëtimin e tri motrave të Mbretit Zog nga Amerika për në Francë, në të cilin shpjegon arsyen e kthimit të tyre të përshpejtuar në Evropë.

Nga Auron Tare Plot 65 vite të shkuara si sot u dha vendimi për Gjyqin e famshëm që Qeveria Komuniste bëri kundër grupit të dërguar...

Në fundin e vitit 1948 apo fillimin e vitit 1949 kur Shqipëria i prishi marrdhëniet me Jugosllavinë e Titos, pothuaj në të gjithë veriun e vëndit filluan arratisjet në masë.

Sot “Heroi i Popullit”, Gjeneral Rrahman Parllaku mbush 99 vjet jetë. Deputeti i LSI-se, Luan Rama e kujton me nje mesazh ne faqen e...

Ata vinin nga lufta. Shumica dërrmuese ishin vërtet me origjinë “gjysmë opinge”; edhe ndonjë që vinte nga familje më në gjendje, e kishte tretur...

Nga Roland Qafoku* Nëse Enrico Tellini nuk do të ishte vrarë, kufiri mes Shqipërisë dhe Greqisë do të ishte matanë Janinës. Por ajo e hënë...

Një video e rrallë është bërë publike në kanalin Youtube, teksa shihet fjalimi i fundit i mbajtur nga Josef Stalini në Kongresin XIX të...

Publikohen dëshmitë e rralla të disa prej pjestarëve të “grupit të agjentëve polakë”, që ishin diplomuar në Poloni dhe mbanin funksione e poste të...

FIQIRI SEJDIAJ/   Hazis Ndreu, sot 85 vjeç, i lindur në qytetin e Peshkopisë, është një nga të mbijetuarit e Kampit të internimit të Tepelenës. Ai...

Ministër i Jashtëm, Ministër i Kulturës, Ministër i Tokave të Lirueme, ambasador i Shqipërisë në Londër dhe në Athinë, sekretar i Përgjithshëm i Prind...

Studiuesi Kastriot Dervishi në vijim të replikave me historianin Pëllumb Xhufi ka publikuar një tjetër dëshmi për Kampin e Tepelenës. Në një postim në Facebook,...

Shkrimtari dhe publicisti Agron Tufa replikon me historianin Pëllumb Xhufi, duke dhënë argumentet e tij se përse kampi i internimit të Tepelenës duhet të...

Historiani Pëllumb Xhufi i përgjigjet deklaratave dhe akuzave të bëra nga shkrimtari dhe publicisti Agron Tufa në lidhje me debatin për ta cilësuar Aushvic...

Gazeta franceze, “Paris-soir”, ka botuar, të hënën e 17 shtatorit 1928, në faqen n°3, një shkrim një lidhje me njohjen e mbretërisë shqiptare nga...

ARISTIR LUMEZI/ Nevila Nika, ish-drejtoresha e Arkivit Qendror, tregon arsyet pse kampi i Tepelenës duhet cilësuar Aushvic dhe ku ajo është kundër me historianin...

Vijojnë replikat në distancë mes studiuesit Auron Tare dhe historianit Kastriot Dervishi. Ky i fundit në një status në rrjetet sociale ka publikuar dy...

E kaluara jonë komuniste ka shkaktuar shpesh herë debate në mediat shqiptare, së fundmi shkak për debat është bërë kampi i Tepelenës. Në një debat...

ERALD KAPRI Njerëzit pa trashëgimi janë lehtësisht të bindur' është një shprehje e thënë nga Karl Maksi. Në fakt është profetike. Në vendet më pak...

Shkrimtari Agron Tufa, kreu i Institutit për Krimet dhe Pasojat e Komunizmit, duke iu përgjigjur replikës së historianit Pëllumb Xhufi, shpjegon pse këmbëngul te...

ARISTIR LUMEZI Shkrimtari dhe publicisti Agron Tufa e cilëson kampin e përqendrimit të Tepelenës më të tmerrshëm se Aushvici. I ftuar në një bashkëbisedim me studentë...

Debati mbi të kaluarën komuniste shqiptare është zhvendosur sot në ‘Studio e Hapur’, në Neës 24 ku po flitet mbi ‘Kampin e Tepelenës dhe...

E kaluara jonë komuniste ka shkaktuar shpesh herë debate në mediat shqiptare, së fundmi shkak për debat është bërë kampi i Tepelenës. Për kampin e Tepelenës...

Historiani Pëllumb Xhufi iu përgjigj dje kreut të Institutit për Krimet dhe Pasojat e Komunizmit, Agron Tufa, se asnjëherë nuk e ka cilësuar kampin...

Piktori e shkrimtari Lek Previzi, i vetmi që është gjallë nga moshatarët e tij që përjetuan kampin e tmerrshëm të Tepelenës, dëshmon për herë...

Profesor Sami Repishti, njeriu simbol i përndjekjes komuniste në Shqipëri, dëshmon tmerrin e kampit të Tepelenës, përjetuar nga nëna e tij, motra 14-vjeçare dhe...

JUXHIN MUSTAFARAJ/   Kryetari i Bashkisë së Tepelenës, Tërmet Peçi, mbështet opinionin e historianit Pëllumb Xhufi mbi kampin e Tepelenës. Pas thirrjeve të Xhufit për të...

Një dokument i CIA-s i 27 tetorit 1951, i deklasifikuar tashmë, hedh dritë mbi gjendjen në kampin e Tepelenës, ku prej vitit 1949 mbaheshin...

AGRON TUFA/ Historiani i mesjetës, z. Pëllumb Xhufi, fyen dhe denigron ish-të përndjekurit politikë në veçanti, duke mohuar të vërtetat kriminale që përjetuan të internuarit...

Si sot 27 vite më parë, më 2 prill 1991, ndodhi një ngjarje që tronditi Shkodrën. Sot përkujtohet ajo që njihet ndryshe masakra e fundit e...

Nga Dritan Xhemalaj Në kuadrin e ciklit të dokumentarëve “Përballje me të kaluarën”, dy bashkëautorët realizues të projektit në fjalë, gazetarët e njohur, Dashnor Kaloçi...

Çfarë shkruan Enver Hoxha për biznesmenin e njohur gjirokastrit Reiz Selfo, duke e cilësuar si “reaksionar dhe dallaveraxhi…, ne i treguam vendin”. Ekzekutimi më...

Shqiptarët nga trojet shqiptare në Jugosllavi, të cilët emigruan për arsye politike në Shqipëri, u keqtrajtuan në mënyrën më të pabesueshme nga regjimi komunist i E.Hoxhës.

ARMAND PLAKA Dikur edhe fisnikët shqiptarë dhe oborret e tyre kanë pasur, veç kancelarëve e oborrtarëve të tjerë, edhe heraldët, të cilët duket se nuk...

Prej vitesh në media është raportuar lidhur me sasinë e materialeve të çmuara që nxirreshin në uzinën e Bakrit në Rubik gjatë periudhës së...

Më 13 qershor të 1920, në kryeqytetin francez, Esat Pasha po dilte nga hotel “Continental”, i shoqëruar nga një mik dhe një mikeshë, për...

Studiuesi Erald Kapri, ka publikuar një letër ku flitet për shpëtimin e hebrenjve në Berat. Sipas Kaprit për herë të parë është zbuluar një...

Studiuesi Kastriot Dervishi, ka publikuar sot një letër të një burgosur në Burrel. Dervishi shkruan se kjo është dhunuar dhe torturat në këtë burg. Në...

ALMA MILE/ “E gjithë ‘krijimtaria’ e Maks Velos bije në kundërshtim me porositë e mësimet e Partisë së Punës së Shqipërisë dhe u kundërvihet...

Nëse Ismail Qemali ishte truri i pavarësisë së Shqipërisë, Isa Boletini ishte krahu i armatosur i saj. Por vetëm 3 vjet e dy muaj nga dita më e madhe e kombit shqiptar, njeriu që luftoi aq shumë për këtë pavarësi u vra në një pusi nga 80 xhandarë malazezë dhe serbë.

Historia e pabesueshme dhe misterioze e 300 hebrenjve që u larguan nga Shqipëria në janarin e vitit 1991 menjëherë sapo kishte filluar rënia e...

Nga Kastriot Dervishi Rebelimi i Shkollës së Bashkuar të Oficerëve Kur ushtria del nga binarët e merret me punët e politikës, ky veprim quhet grusht shteti....

Historiani dhe ish-kreu i arkivës në Ministrinë e Brendëshme Kastriot Dervishi ka publikuar ditën e sotme një telegram të rrallë ku të burgosurit e...

Gazetari Armand Plaka ka publikuar sot për herë të parë disa foto të cilat i përkasin vitit 1913. Në një postim në rrjetin social “facebook” ai...

Nga viti 1946 deri në vitin 1950, në qytetin e Vlorës u krijuan dhjetra grupe gjimnazistësh rebelë, të pabindur, ëndërrimtarë, gati të përballeshin me...

Nga Kastriot Dervishi 1956/Letra e të dënuarit për dhomën e burgut dhe funksionet e gavetës Një informacion për burgun nr.2 të Tiranës (sot te rruga “Mine...

Fotot që shihni më poshtë i përkasin arkivit të policisë sekrete të ish diktaturës në Pragë, publikuar nga studiuesi Erald Kapri, i cili ne nje...

Nga Kastriot Dervishi Uran Kostreci dhe ridënimi se shikoi “shtrembër” fotografinë e diktatorit Data e sotme është 80-vjetori i lindjes së një prej qëndrestarëve të burgjeve...

Nga Aurenc Bebja °, Francë – 24 Maj 2017 Në librin me titull « Le Chansonnier des grâces : avec la musique gravée des airs...

Nga Eni Vasili Kjo intervistë është pjesë e një cikli intervistash syresh të cilat mëtojnë të sjellin para lexuesve profilet e disa prej zonjave të...

Nisja e punimeve për gjetjen, identifikimin, zhvarrosjen dhe varrosjen e ushtarëve grekë të rënë në territorin shqiptar gjatë luftës italo-greke në vitet 1940-1941, ka...

Pjesa më e madhe e të rinjëve të para viteve 90-të, anëtarë të organizatës së Bashkimit të Rinisë së Punës së Shqipërisë, ishin të detyruar që të merrnin pjesë në aksionet e ndryshme, anë e mbanë vëndit, nga jugu në veri, duke “iu përgjigjur thirrjes së Partisë” atje ku “i kërkonte atdheu”.

“Paris-soir” ka botuar, të mërkurën e 26 korrikut 1939, një fotografi të rrallë të Leka Zogut, realizuar asokohe në Suedi, ku mbreti Zog dhe...

Pamje te rralla te Shqiperise se gushtit 1961 permes nje galerie fotosh. Eshte koha kur vendi yne, ndahej nga lidhja e ngushte me Bashkimin...

Edhe pse kanë kaluar disa ditë nga premiera e filmit dokumentar "Koha e pelikulës", regjisori i tij, Mevlan Shanaj, e ka ende në portret...

Akademiku Rexhep Qosja së fundmi i është rikthyer komenteve dhe opinioneve për situatën politike në Shqipëri. Pas kësaj  ish- kreu i arkivës në Ministrinë...

ARISTIR LUMEZI/ Mundësia për të helmuar Enver Hoxhën përmes ilaçeve ka qenë zero. Kardiologu i njohur, Sabit Brokaj, një nga mjekët e ekipit që...

Është 10 gusht i vitit 1929, një ditë e nxehtë në qytetin bregdetar të Durrësit. Nga Parisi, kërcimtarja e kabareve Tanja Visirova, falë një kontrate...

Autori i librit “Skënderbeu, kryqtari i fundit”, Virgjil Kule tha në emisionin " Arena" të Dritan Hilës se osmanët bënin konkurse për të marrë...

ARISTIR LUMEZI/ Kardiologu i njohur, Sabit Brokaj, një nga mjekët e ekipit që ndiqte 24 orë shëndetin e Enver Hoxhës, në një intervistë për gazetën "Panorama",...

Në familjen Agolli është i pari Vit i Ri pa shkrimtarin. Kur po afrohet 1-vjetori i ikjes së tij, familja e ndjen ende më...