Sociale

Cilësia e ajrit, ujit dhe tokës ku jetojmë, pa diskutim që janë një përcaktues i rëndësishëm i cilësisë së jetës që ne bëjmë. Për fat...

Eksperti dhe ish-ministri i Bujqësisë Edmond Panariti ka folur për kompanitë që mashtrojnë me ambalazhimin dhe etiketimin për shafranin. Sipas Panaritit, shafrani shitet me...

Qeveria ka miratuar bonusin për pagesën ekstra, që do të marrin mjekët që do të transferohen në spitalet e rajoneve të tjera. Në vendimin e...

Mëngjesi i së mërkurës ishte sërish i ftohtë me ngrica e brymë. Shërbimi Meteorologjik Ushtarak parashikon se dita e enjte do të ketë mot të...

Të gjitha autorizimet për importin dhe eksportin e barnave mjekësore do të lëshohen online brenda vitit 2020. Deklarata u bë nga Ministrja e Shëndetësisë dhe...

Hapet në Elbasan Qendra Komunitare Multidisiplinare, qe do te sherbeje per riintegrimin e fëmijëve, të rinjve dhe familjeve të kthyera nga emigrimi.  Ne qendren e hapur...

Me pankarta ne duar, me thirrje pakenaqesie per mosplotesimin e kushteve te parashtruara qe ne protesten e madhe te nje viti me pare, studentët...

BESARTA BASHA/ Kontrolli i Lartë i Shtetit bën “për ujë të ftohtë” Ministrinë e Bujqësisë, lidhur me menaxhimin e peshkimit dhe akuakulturës. Pas auditimit të...
video

Studentët në kryeqytet kanë rinisur protestat. Pas thirrjeve te organizates Rezistenca Rinore per Revolte studentore me 22 Janar ora 11:00 tek Korpusi Universitar, studentet e...

Në universitetin “Luarasi” nuk zhvillohen vetëm leksione e seminare, por edhe trajnime të veçanta për të formuar përveçse profesionistë të aftë, edhe liderë të...

Një pacient shqiptar qëndroi jo më shumë se 5.5 ditë i shtruar në spital, thuajse gjysma e ditëve të qëndrimit të të sëmurëve në...

Pesë kuzhinierë shqiptarë do të gatuajnë në San Martino për familjet e prekura nga tërmeti. Nisma pritet të ndërmerret nga data 26 deri në...

Numri i azilkërkuesve shqiptarë në Greqi mbeti i lartë gjatë viti 2019 ndërkohë që për këtë vit aplikimet e shtetasve shqiptarë për azil do...

Jonida Maliqi i është bashkuar nismës për të mbjellë pemë në Parkun e Liqenit Artificial, së bashku me kryebashkiakun Erion Veliaj. “Mbollëm sot 100 pemë...

Një vrapim sensibilizues, si shpresë për të rikthyer gjallërinë në qytet. Është kjo iniciativa e veçantë, e pagëzuar me emrin ‘Një hap për Durrësin’,...

Te gjitha pasagjeret qe u preken nga vonesat dhe anulimet e fluturimeve te planifikuara ne daten 19 janar, per shkak te motit te keq...

Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj inspektoi sot punimet në rrugën e re nëZall-Bastar, ndërsa tha se ajo dhe rruga e Arbrit, që po...

Është hapur shërbimi i Kardiologjisë në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza”, e rikonstruktuar pas dëmtimeve të pësuara nga tërmeti i datës 26 nëntor. Ministrja e...

Një tërmet me magnitudë 4.4 është regjistruar rreth 15 km në veriperëndim të Peshkopisë. Tërmeti ka pasur një thellësi prej 10 km. Tërmeti është regjistruar...

ERGES ESKIU, LOGOPED Duke qenë se shoqëria shqiptare e ka prezente dhunën në shoqëri dhe në institucione, sidomos atë arsimore, çfarë mund të bëjmë për...

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak ka publikuar parashikimin e motet për pesë ditët e javës së ardhshme, duke theksuar se reshjet e shiut dhe të dëborës...

Inspektorët nga Inspektorati Shtetëror Shëndetësor kanë kryer një sërë kontrollesh në zonën e ish-Bllokut, por edhe në zona të tjera në Tiranë për shkelësit...

  Bashkia e Tiranës vijon punën për të bërë më të aksesueshme  lëvizjen e mjeteve të transportit publik. Kryetari i bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ka...

Qindra të rinj të kryeqytetit u mblodhen ne prezantimin e logos fituese te Tiranës për 100-vjetorin e saj si kryeqytet. Bashkë me ekipin e...

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak njofton se moti deri mesditën e së dielës përgjatë vijës bregdetare, parashikohet me vranësira e reshje shiu me intensitet të ulët...

Kryetari i Grupit Parlamentar socialist Taulant Balla së bashku me kryetarin e Bashkisë së Elbasanit, Gledian Llatja inspektuan nga afër ecurinë e punimeve që...
video

Në kuadër të partneritetit me universitetet më të mëdha prestigjioze në rajon, Europë e më gjerë, “Luarasi” ka nënshkruar marrëveshjen e bashkëpunimit me Singidunum...

BESARTA BASHA/ Nga pozicioni i katërt për tri vite rresht, ‘petroninsat’ kanë rimarrë kryesimin në listën me gjimnazet më të mira të Tiranës. Zyra Vendore Arsimore...

Studentët shqiptarë kanë mundësi punësimi sezonal në Gjermani gjatë pushimeve verore. Ambasada e Gjermanisë ka publikuar një thirrje nga Qendra Gjermane e Informacionit për Migracion,...

Pas disa ditëve me mot të bukur me diell tashmë situata atmosferike mbi vendin tonë do të ndryshojë gradualisht duke filluar nga dita e...

Sipas Institutit Kombëtar të Statistikave, INSTAT, gjatë tremujorit të tretë të vitit 2019, shkalla zyrtare e papunësisë në vend ishte e barabartë me 11.4...

Kryetari i Qarkut të Tiranës, Aldrin Dalipi dhe kryetari i Bashkisë Kamëz, Rakip Suli zhvillua sot një aksion për mbjelljen e qindra fidanëve për...

Mjeku i njohur infeksionist Tritan Kalo sqaron qytetarët se meningjiti, rasti i pare i te cilit u konfirmua se kishte prekur efektivin qe nderroi...

Rasti i konfirmuar me meningjit dhe dy raste të tjera të dyshuara kanë rritur frikën dhe panikun në popullatë. Shefja e shërbimit të sëmundjeve...

“Në të dy sektorët e shëndetësisë dhe atë të mbrojtjes sociale janë 41 dokumente,  të cilat qytetarët mund t’i aksesojnë online”. Ministrja e Shëndetësisë dhe...

Një lajm i mirë për të gjithë pensionistët kryefamiljarë, të cilët përjashtohen nga taksa e ndërtesës. Në një postim ne rrjetet sociale, Ujësjellës-Kanalizime i Tiranës...

Sipas një skenari normal, pa rritje të emigracionit dhe rënie të lindjeve mosha mesatare e popullsisë Shqipërisë sipas projeksioneve të OKB-së shkon në vitin...

U hap sot  bulevardi “Migjeni” në Kashar, që lidh Unazën e Re me rrugën “Tre Dëshmorët” dhe Yzberishtin. Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj dhe...

Grumbullimi i vendndalimit të autobusëve të jugut dhe veriut në një terminal të përkohshëm tek kthesa e Kazmës, i cili nuk ka as ujë...

Zëvendësministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli ka folur për situaten ku ndodhet vendi yne ne raport me semundjen e meningjitit. Rasti i pare i te...

Bashkia e Tiranës ka nisur punën për mbjelljen e pemëve në rrugën dytësore Tiranë-Durrës, ku ushtrojnë veprimtarinë e tyre ekonomike shumica e bizneseve të...

"Një ëndërr që ende nuk e beson se është realitet". Kështu ka deklaruar sot kirurgu i njohur, ikona e kirurgjisë shqiptare profesor Besim Elezi,...

Autoriteti Rrugor Shqiptar bën me dije se rajoni Jugor i vendit nuk ka probleme me qarkullimin e mjeteve. Në te gjitha akset e tjera...

Ata qe kane plane fluturimi nga Tirana drejt Romes dhe anasjelltas per diten e neserme te bejne kujdes. Autoriteti i Aviacionit Civil publikon nje njoftim...

Regjisori Piro Milkani nuk është vetëm një nga regjisorët më të mirë të kinematografisë shqiptare, por edhe një qytetar model, i cili, së bashku...

Që nga sot terminali i autobusëve të Jugut dhe të Veriut do të jetë tek 'Kthesa e Kamzës'. Zhvendosja e terminalit të jugut që...

Vranësira mesatare dhe të dendura kanë përfshirë të gjithë territorin e vendit tonë për shkak të masave ajrore të paqëndrueshme. Shërbimi Meteorologjik Ushtarak thotë...

Nente lekundje termeti jane regjistruar sot ne vendin tone, nderkohe qe epiqendra ka levizur nga Durresi, ne Korce e Pogradec.   Per fat lekundjet kane qene...

Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino, tha dje se polici 27-vjeçar nga Durrësi ndërroi jetë si pasojë e infeksionit të...

Testimi global i dijeve për 15 vjeçarët, PISA 2018, konfirmoi një tendencë të re në Shqipëri, duke vërtetuar se vajzat po mësojnë më shumë...

Akademia e Shkencave mblodhi në një konferencë në Tiranë ekspertë dhe akademikë nga rajoni ku u diskutua ndër të tjera përpilimi i kodit të...
video

Instituti i Shëndetit Publik zbulon shkakun që i mori jetën policit të Rrugores në Tiranë, Mariglen Mestani në moshën 27-vjeçare. Shefja e Departamentit të Sëmundjeve...

Nje postim ne faqen zyrtare te Bashkise se Pogradecit, qe njofton detaje nga ceremonia perkujtimore per Kajo Karafilin, ka sjelle reagimin e forte te...

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale inspektoi punimet për ndërtimin e maternitetit të ri të Beratit, një investim i qeverisë shqiptare me vlerë 216...

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ishte në Bazel, në “Forumin e Qyteteve të Paqes”, ku prezantoi projektet për Tiranën e 100 viteve...

Popullsia e qarqeve të vendit është përgjysmuar në raport me regjistrat e gjendjes civile. Për shembull në Gjirokastër në vitin 2018 banonte vetëm 41.1...

Bashkia e Tiranës ka rinisur projektin për mbjelljen e pemëve, ndërsa aksionit iu bashkua edhe kryebashkiaku Erion Veliaj. “Projekti që kemi më shumë përzemër është...

Plot 1000 familje dhe çifte të reja në kryeqytet që nuk kanë mundësi të blejnë një banesë të re sipas normave të interesave të...

Kontinenti europian po vijon të ndikoheet vlerat e larta të presionit atmosferik dhe masat ajrore të qëndrueshme dhe të ftohta. Kjo situatë ka sjellë...

Ambasada Gjermane në Tiranë ka risjellë edhe një herë në vëmendje kushtet që shtetasit shqiptarë që do të vazhdojnë të kenë nevojë të pajisen...