Sociale

Sociale

Punësimi, puna e denjë dhe arsimi profesional ishin në qendër të takimit që ministri i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, Blendi Klosi zhvilloi me drejtues...

Janë 242 familje në kryeqytet, që kanë gati lejen e legalizimit. ALUIZNI ka publikuar dje listën e përfituesve të rinj. Qytetarët që kanë emrin në...

Ministria e Zhvillimit Urban sqaron se si do të jepen lejet e ndërtimit në të gjitha bashkitë në vend, në ato me dhe pa...

Kryeqyteti mbetet vatra e nxehtë ku kurba e çmimeve sërish ka njohur rritje me hartën e re të vlerës së tokës. Zona e Bllokut në...

Rezultatet e shkollës së mesme në përgjithësi e në disa lëndë të caktuara do të përcaktojnë fituesit për një nga 22 programet e studimit...

Familjarët, miq dhe të afërm të piktorit Ibrahim Kodra kanqë dalë sot në protestë në zonën e Ishmit për të kundërshtuar vendimin e Ministrisë...
video

Akuzat janë shpifje dhe unë nuk tërhiqem nga reformimi i reformimit të sistemit shëndetësor. Kjo ka qenë përgjigjja që ka dhënë ministri i Shëndetësisë Ilir...

Në emër të LSI-së në komisionin e Shëndetësisë, deputeti Petrit Vasili ka qenë kritik në lidhje me urdhrin për të shkrirë Urgjencën. Vasili ka kërkuar që...

Në Shqipëri ka punë, por shqiptarët nuk kanë shumë dëshirë të punojnë. Kjo ka qenë vërejtja që kanë theksuar kryesisht përfaqësuesit e biznesit, pjesëmarrës...

Ka pasur debate në mbledhjen e sotme të Komisionit të Shëndetësisë në lidhje me mungesën e ministrit Ilir Beqaj për të diskutuar për shkrirjen...

Nga janari i këtij viti ka ndryshuar mosha dhe koha e punës për të përfituar pension të plotë pleqërie. Në një intervistë për gazetën,...

Një nga universitetet më të lakmuara, ai i Mjekësisë, ka vendosur kritere të forta për maturantët që dëshirojnë të ndjekin studimet në një nga...

Ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti ka urdhëruar pezullimin për dy javë të importit të shpendëve të gjalla, pas denoncimit mbrëmjen e së hënës në...

Bashkia e Tiranës ka vendosur sot gjobat e para për urbanët që nuk plotësojnë kushtet dhe standartet e duhura që qytetarët të udhëtojnë normalisht. Inspektorët...

Në parkun energjetik të Porto Romanos mungon posta zjarrfikëse. Depozitat “gjigante” të hidrokarbureve u larguan pak vite më parë nga Porti i Durrësit dhe...

Nisur si proces më shumë se një vit më parë, ekspertët vendës e të huaj që do të kryejnë akreditimin e të gjitha universiteteve,...

Bashkia e Tiranës ka zbritur në terren inspektorët e saj për të kontrolluar punën e Shoqatës së Transportit në lidhje me zbatimin e kushteve...

Mjekët e Urgjencës së Tiranës protestojnë kundër një vendimi për shkrirjen e institucionit ku shërbejnë prej kohësh. Ata kanë firmosur një peticion, të cilin ia...

Sot, në ditën që qytetarët do të paguajnë 10 lekë më shumë për biletën e transportit urban, këshilltarët demokratë të bashkisë iu drejtuan me...

PD e quan gjobë korruptive të kreut të Bashkisë çmimin e ri të biletave të urbanit në kryeqytet. Ndaj në një deklaratë për mediat,...

Nga disa e nesërme, Agjencia e Mbrojtjes së Konsumatorëve Mbrojtjes së Konsumatorëve dhe Policia Bashkiake do të jenë në terren për të kontrolluar shoqërinë...

Duke filluar nga dita e nesërme, 1 shkurt 2016, qytetarët e Tiranës do të paguajnë më shtrenjtë biletën në linjat e transportit urban, e cila...

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike shtyn afatin e përditësimit të të dhënave për kontratat provizore, apo e thënë ndryshe, kontratat me probleme. I parashikuar...

Në kushtet e mungesës totale të informacionit nga Ministria e Arsimit, Universiteti i Tiranës bën hapin e parë duke publikuar formulën e re të...
video

Ka patur tensione dhe polemika në protestën e komunitetit rom ditën e sotme në Shkozë, pas djegies së barakave të tyre, nga një zjarr...

Kush plotëson kushtet për të përfituar kompensim të energjisë, duhet të nxitojë se përfiton jo pak, por rreth 1288 lekë në muaj. Nuk është...

Të vetmet hapësira të gjelbra që i kanë mbetur kryeqytetit do të prishen për t’u kthyer në parkingje nëntokësore. Puna ka nisur për dy prej...

Provimi për nëntë profesionistët e shëndetësisë shtyhet sërish për t’u zhvilluar në muajin shkurt. Agjencia Kombëtare e Provimeve deklaron se ende nuk ka një...
video

Kryeministri Rama dhe ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqja inauguruan së fundmi repartin e ri të Kardiologjisë në Spitalin Rajonal të Beratit. Mirëpo, me gjithë inaugurimin...

Në fund të pesë viteve shkollë, çdo nxënës duhet të dijë së paku shkrim e lexim, aftësi që duhet t’i demonstrojnë në një test...

Temperaturat e ulëta, gjatë natës në zonat malore kanë qënë të ulta deri në -8 gradë ndërsa gjatë ditës temperaturat shkuan deri në -2...

Dje përfundoi cikli i testimit të të gjithë mësuesve në vend mbi aftësitë e tyre në punë, por që nuk do të ketë aspak...

Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj deklaroi sot se qyteti do të ketë varreza murale. "Në Tufinë përfundon sistemimi parcelave, ndërtimi i tendës për...

Për të përfituar kompensimin e energjisë elektrike, pensionistët duhet të plotësojnë katër dokumente. Bëhet fjalë për shtesën prej 648 lekësh/muaj që marrin të gjithë pensionistët...

Ashtu si shumë qytete të tjera evropiane dhe në mbarë botën, edhe Tirana përballet me sfidën e plotësimit të nevojave në rritje dhe parashikimet...
video

Studentë të Fakultetit të Shkencave Sociale, të mbështetur edhe nga studentë të fakulteteve të tjera të universiteteve publike, kanë mbyllur derën e fakultetit këtë...
video

Studentë të Fakultetit të Shkencave Sociale, të mbështetur edhe nga studentë të fakulteteve të tjera të universiteteve publike, kanë mbyllur derën e fakultetit këtë...

Gjatë fjalës së tij në konferencën e donatorëve “Smart City, Go Tirana”, kreu i bashksië së Tiranës, Erion Veliaj duke iu referuar projekteve që...

Gjatë 24 orëve të fundit mbi vendin tonë ka mbizotëruar mot i kthjellët me vranësira të pakta. Shtresa e dëborës ka vazhduar të jetë...
video

Të larguarit nga puna kanë zhvilluar një protestë sot përpara Hotel Tirana, në kohën kur aty po mbahej Konferenca e Donatorëve dhe i pranishëm...

Temperaturat e ulëta në të gjithë vendin dhe reshjet e dëborës kanë bërë që në disa zona të jetë e vështirë ndërhyrja për të hapur rrugët,...

Fondi i 2015-s, vënë në dispozicion nga buxheti i shtetit për ish-pronarët, mbeti peng i hartimit dhe miratimit të ligjit të ri. Ndryshe nga sa...

Ministria e Arsimit ka gati tezën e provimit që do t’i nënshtrohen rreth 15 mijë mësues në 13 qarqe. Vetëm katër ditë larg testimit, gazeta...

Kreditë e prapambetura do të bëhen shkak për bllokimin e lejes së legalizimit. Nga ALUIZNI mësohet se janë mbi 20 mijë familje në të...

Ministria e Arsimit do të aplikojë një skemë të re kualifikimi për mësues e drejtorë shkollash, të cilët do të certifikohen, testohen e trajnohen...

Në gjysmën e vitit shkollor, maturantët nuk dinë se si do të garojnë për të fituar të drejtën e studimeve të larta. Ministria e...

Të kesh bërë vetëdeklarimin nuk është e vetmja garanci për pajisjen me leje legalizimi. Filtrat me të cilët kalon procesi, bëjnë që një pjesë...

Pasi të kenë në dorë lejen e legalizimit, qytetarët nuk duhet të mendojnë për hapin e radhës, që është hipotekimi. Ky do të jetë...

Gjatë një konference për financimin spitalor, ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj tha se për momentin janë dy programe të mëdha me një vlerë të...

Teksa në vend pritet përkeqësimi i kushteve të motit, Avokati i Popullit, Igli Totozani i është drejtuar kryebashkiakëve që të parandalojnë tragjeditë për të...

Brenda muajit qershor të këtij viti, 26 bashki të vendit do të kenë mbi tryezë planin e ri urbanistik. Dje është ndezur edhe shkëndija...

Plani urbanistik i Tiranës i besohet studios së Stefanno Boerit & UNLAB. Lajmin e ka njoftuar kreu i bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj përmes...

Të siguruarit nuk kanë më arsye që të nguten për t’u pajisur me kartë shëndeti. Për të ndalur dyndjen e krijuar në qendrat shëndetësore, por...

Vendimi i qeverisë, përfituesit të shpërndarë në 11 qarqe të vendit Qeveria ka miratuar kalimin e pronësisë për 1260 familje, që kanë ndërtuar pa leje...

Pjesa më e madhe e atyre që penalizohen janë mjekë Nuk morën kreditet, QKEV nis procedurat e regjistrimit Janë 1084 mjekë, dentistë dhe farmacistë, që duhet...

Marrja e lejes së legalizimit nuk do të kushtëzohet nga pagesa e faturës së truallit, e cila rëndon mbi familjet që kanë ndërtuar në...

Nënkryetari i Bashkisë, Arbjan Mazniku, i ftuar në emisionin e gazetarit Enkel Demi në TVSH, ka deklaruar se Bashkia e ka të pamundur të...

Operacioni i rrallë që u krye në muajin gusht, për heqjen e masës tumorale në tru nëpërmjet metodës që e mban pacientin zgjuar, pati...

Nuk ka më pikëpyetje. Programi i kreditimit të zbutur është mbyllur. Lista e fundit e atyre që u shpallën fitues pak muaj më parë...

Bulevardi i Ri që përshkron segmentin nga stacioni i trenit deri në lumin e Tiranës do të shndërrohet në një nga zonat më të...

Pas rritjes me 10 lekë të çmimit të biletës duke filluar nga 1 shkurti qytetarët e Tiranës do të paguajnë më shtrenjtë edhe abonetë....

Të tjera familje pritet të dalin nga skema e ndihmës ekonomike. Qeveria ka miratuar strategjinë 5-vjeçare për mbrojtjen sociale, në të cilën janë përcaktuar...

Falë teknologjisë, tashmë prindërit mund të ndjekin ecurinë e fëmijëve të tyre në shkollë. Kjo bëhet e mundur me anë të një aplikacioni që...

Pas testimit të mësuesve të kryeqytetit, radhën e kanë ata në rrethe. Ministria e Arsimit ka caktuar datën 23 janar nga ora 11:00-12:00 për...

Pagesa e aftësisë së kufizuar do të rishikohet, ndaj të gjithë ata që e gëzojnë këtë status, do të kalojnë në sitë. Kjo do...

Një video shokuese është publikuar në rrjetet sociale ku tregohet se në çfarë gjendje alarmante është sistemi i transportit urban në kryeqytet. Kjo video-selfie e...

Shkelën rregullat e provimit, skualifikohen dhjetë mësues Pikët e testit, 70% të peshës në garën për një vend të lirë Përfundon faza e dytë dhe vendimtare...

Emigrantët e rikthyer do të kenë mundësi të përfitojnë nga programet e strehimit, nëse e kanë të pamundur për të siguruar një banesë në...

Mjekët e familjes nuk do të lejohen të ushtrojnë profesionin e tyre edhe në spitalet private. Fondi i Sigurimit të Detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor...

Reshjet e shiut kanë shkaktuar përmbytje në disa zona të vendit. Mësohet se si pasojë e daljes së lumit nga shtrati në Labinot-­Fushë, janë përmbytur...
video

// Nderkohe ne Kukes Posted by JETA OSH QEF on Sunday, January 3, 2016 Pas dy ditëve të para të festës së vitit të ri, për...

Pas dy ditëve të para të festës së vitit të ri, për banorët e rajonit verilindor  dimri është shfaqur me gjithë ashpërsinë e tij,...

Viti 2016 do jetë ndryshe nga 2015, të paktën sa i takon temperaturave. Pas shumë ditësh me diell, i gjithë vendi është përfshirë sot nga...

Sipas INSTAT, vetëm 17.7 % e shqiptarëve zotërojnë një makinë, ndërsa shifrat tregojnë se qarku i Durrësit dhe i Vlorës kryesojnë me numrin më...

Vendimi i të majtëve në Këshillin Bashkiak të Tiranës për rritjen e çmimit të biletës së urbanit i kushton 15 mijë dollarë në ditë...

Foshnja e parë e këtij viti është një vajzë. Ajo ka ardhur në jetë vetëm pak minuta pas ndërrimit të viteve. Foshnja e seksit femër...
video

UPDATE/ 00:00 – Ka mbërritur Viti i Ri 2016 në Tiranë. Në sheshin “Skënderbej” dhe në sheshin “Nënë Tereza” janë hedhur fishekzjarrët nga Bashkia e...

Një defekt në nënstacion ka bërë që qendra e Tiranës të mbetet pa energji elektrike. Lajmin e ka bërë të ditur vete OSHEE-ja përmes...

Pas vendimit të Këshillit Bashkiak për rritjen e çmimit të biletës në 40 lekë, ka reaguar sot edhe Shoqata e Transportit e cila shprehet...
video

Nuk do te kete rritje te biletes se autobuzit sa te jem unë kryetari bashkisë së Tiranës. Kjo është pergjigjja që i ka dhënë kryebashkiaku...

Data 31 dhjetor është konsideruar si nata e dueleve të mëdha jo vetëm nga prezenca e këngëtarëve si Elvana Gjata, Flori Mumajesi, Dafina Zeqiri,...

Këshilli Bashkiak i Tiranës ka miratuar propozimin e kryebashkiakut, Erion Veliaj për të rritur në 40 lekë cmimin e biletave të autobusëve në Tiranë. Vendimi...

Në takimin e fundit për këtë vit me publikun dhe gazetarët, kryeministri Edi Rama ka dhënë disa lajme të mira për vitin e ardhshëm....

Përfituesit në Tiranë, Elbasan, Korçë, Vlorë, Durrës, Shkodër e Lezhë Agjencia e Pronave: Si ndahet fondi 1 milion dollarë Agjencia e Pronave ka publikuar dje listën...

Vendimi i qeverisë, përfituesit të shpërndarë në 11 qarqe të vendit Në mbledhjen e fundit për këtë vit, qeveria ka miratuar kalimin e pronësisë për...

Gjashtë muaj pas dorëheqjes së Astrit Becit, Fondi i Sigurimeve të Kujdesit Shëndetësor ka emëruar drejtuesen e re, Vjollca Braho. Që nga janari i...

Në prag të ndërrimit të viteve, universiteti "Luarasi" gjeti një mënyrë të veçantë për të festuar, duke mos lënë mënjanë humanizmin. Për të parin vit,...

Këshilltarët e LSI-së në Këshillin Bashkiak të Tiranës, kanë dorëzuar propozimet e tyre për Buxhetin 2016 në Bashkinë e Tiranës. Në propozime përfshihen ngritjet e...

Sindikatat e Arsimit kanë reaguar ndaj Qeverisë dhe kanë kërkuar shpërblimet e fundvitit. Ata kanë paralajmëruar qeverinë se do ndërpresin mësimin në muajin Janar nëse...

Kreut i këshilltarëve demokratë në këshillin Bashkiak të Tiranës, Leonard Olli ka dalë sërish sot në deklaratë për mediat për mbledhjen e fundit të...

Partia Demokratike ka denoncuar sot paradoksin sipas saj, kur 2500 familje janë hequr nga ndihma ekonomike, "ndërkohë që vetëm në dhjetor 5 miliardë e...

Lista zyrtare, ndahet dëmshpërblimi për trashëgimtarët e të dënuarve Janë 2810 ish-të përndjekur, familjarët e të cilëve do të përfitojnë këtë prag ndërrimi viti dëmshpërblimin. Ministria...

Drejtoresha e qendrës spitalore “Nënë Tereza” në Tiranë është vlerësuar me çmimin “Bleta e Artë” nga kryeministri Edi Rama. Nderimi si administratore e vitit, Ogerta Manastirliut,...

Shoqata e Transportit Publik ka kërcënuar sërish sot se asnjë mjet nuk do të vihet në lëvizje më datën 1 Janar nëse s'do ketë...

ALUIZNI ka publikuar dje listën e radhës me emrat e familjeve që marrin lejen e legalizimit. Gazeta boton sot listën e plotë me 177 emrat...

Njëmbëdhjetë parkingje të reja nëntokë- sore pritet t’i japin zgjidhje problemit të parkimeve publike në kryeqytet. Janë të paktën dy të tilla, të cilat janë...

Bonusi i ofruar nga qeveria për mjekët që do të pranonin të punonin larg qendrës së tyre të banimit, nuk ka dhënë rezultatet e...

Të gjithë ata persona që nuk kishin mundësi ekonomike të festonin siç duhet festën e Krishtlindjeve në shtëpitë e tyre, organizatat joqeveritare u ofruan...

Mbledhja më e afërt e Këshillit Bashkiak të Tiranës, më 30 dhjetor, do të vendosë sa duhet të paguajnë banorët e kryeqytetit. Janë 11 taksa...

Kreu i Bashkisë së Tiranës është i vendosur që në çdo ditë të përkushtohet për të bërë më të mirën oër qytetin që ai...

Opinion

AGRON GJEKMARKAJ

LEONIDHA MËRTIRI

Edmond Tupja