Ekonomi

Akademik,Prof,Anastas  Angjeli Prej Nëntorit të vitit të kaluar, kur pandemia e koronavirusit shpërtheu në Kinë, bota po përjeton një “gjendje lufte”, me një armik të...

  Gertjan Veshaj Studimi i kujdesshëm dhe parashikimi i rreziqeve që administrata publike e një vendi duhet të kryejë me qëllim uljen e nivelit të paqartësisë,...

Monedha e përbashkët e ka nisur javën me një tjetër mbiçmim të fortë ndaj lekut. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, një euro...

Çmimi i naftës ka rënë në nivele të papara qysh në vitin 2002, pasi kërkesa për naftë të papërpunuar është zvogëluar, për shkak të...

Kompania “Air Albania”, ka nisur misionin për kthimin në atdhe të qytetarëve shqiptarë, të cilët janë të bllokuar në qytete të ndryshme europiane, për...

Qeveria ka detajuar mënyrën si do ndahen paratë e pagave për të punësuarit në biznesin e vogël. Bëhet fjalë për biznesin me xhiro deri...

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka sqaruar skemen se si perfitohet falja e kamatvonesave dhe kategorite qe perfitojne, nderkohe qe abonetet e tjere...

Megjithëse qeveria shtrëngon gjithnjë e më shumë masat për të mos lejuar grumbullimin e njerëzve ambientetet publike, deputeti Kujtim Gjuzi publikon fotografi në rrjetet...

AKADEMIK, PROF ANASTAS ANGJELI. Dje u zhvillua  takimi i 20-të vendeve të zhvilluara të globit(G-20) me pjesëmarrjen edhe të organizatave ndërkombëtare, Organizata Botërore e Shëndetit,...
video

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku ka deklaruar se qeveria po vepron në mungesë transparence për sa i përket ndihmës sociale dhe paketës për...

Euro ka shënuar një tjetër rritje të fortë dje në tregun vendas, duke u këmbyer me 125.4 lekë, ose 0.93 lekë më shumë sesa një...

Për shkak të rënies së lindjeve dhe emigracionit të lartë, popullsia e Shqipërisë u pakësua vitin e kaluar me 16 mijë e 472 persona...

Administratori i OSHEE-së Adrian Cela në një lidhje të drejtpërdrejtë me Skype në emisionin “Real Story” në “News 24” deklaroi se qeveria ka falur...

  "Zinxhiri i Furnizimit nga importi vijon rregullisht në të gjitha pikat doganore dhe me të gjitha vendet", keshtu ka deklaruar sot drejtori i pergjithshem...

Kreu i Dhomës së Tregtisë Nikolin Jaka kërkon që qeveria të bëjë ndërhyrje drastike në buxhet për të përballuar situatën e krijuar nga koronavirusi. Në...

Kreu i Konfindustria, Gjergj Buxhuku në një lidhje për ‘News24’ deklaroi se paketa e ndihmës, e ofruar nga qeveria është minimale dhe se me...

Kreu i Biznes Albania, Luan Bregasi deklaroi se paketa e garancisë ekonomike e miratuar nga qeveria nuk është shumë e studiuar.Në një lidhje telefonike...

Shtyhet deri më 30 qershor digjitalizimi në qarqet Elbasan, Shkodër, Lezhë dhe Vlorë. Autoriteti i Mediave Audiovzive në mbledhjen e datës 26 mars 2020,...

Anëtarja e Autoritetit të Mediave Audiovizive (AMA), Suela Musta i propozoi sot Bordit të këtij institucioni, një paketë lehtësuese për televizionet, median e shkruar...

Banka e Shqipërisë ka vendosur sot të ulë normën bazë të interesit. Të dhënat i bëri me dije sot në një konferencë për mediat Guvernatori...

Banka e Shqipërisë do të zhvillojë sot (e mërkurë) mbledhjen e radhës së Këshillit Mbikëqyrës, ku një ndër masat që pritet të diskutojë është...

Monedha e përbashkët ka shënuar një rritje të fortë në tregun vendas gjatë ditës së djeshme, pas tre ditëve pushim zyrtar. Sipas kursit zyrtar të...
video

Kryeministri Edi Rama ka shpjeguar sot se si do jetë paga e luftës për tre kategoritë kryesore në vend, që preken nga periudha e...

Ekspertët në Shqipëri vlerësojnë se paketa e masave financiare të qeverisë prej 370 milionë dollarësh, ose 2.13 % të prodhimit të brendshëm bruto në...

Ministrat më të fuqishëm në botë të financave dhe bankierët qendrorë sapo kanë lëshuar një deklaratë të përbashkët, duke u zotuar të ndërmarrin hapat...

Nga Redi Gjuzi Sot është dita e dhjetë që në tregun vendas nuk ka gazeta. Në një vendim unanim, unik, i gjithë shtypi i shkruar...

Këshilli Botëror i Turizmit dhe Udhëtimit ka bërë thirrje qeverive të gjithë botës me anë të një letre të hapur që të marrin menjëherë...

Përhapja e koronavirusit në mbarë botën ka shtuar frikën nëse paraja cash është një burim i mundshëm i kalimit të infeksionit. Kjo frikë është...

Akademik,Prof Anastas Angjeli. “Nëse ekonomistët duan të jenë të kuptueshëm, duhet t’i lëmëata tëpërdorin fjalë të thjeshta… (dhe) t’ja drejtojnë këto fjalë , më pak...

Në kuadër të përballimit dhe kapërcimit me sukses të situatës së shkaktuar nga COVID 19, Këshilli I Ministrave ka miratuar propozimet e Ministrisë së...

Qeveria do të mbështesë me 370 milionë dollarë bizneset për t’i mbrojtur nga falimentimi. Por ekspertë të ekonomisë i thanë DW-së, se kjo është...

“Fati i popullit tim është fati im”- me këtë thënie të Pjetër Bogdanit, Presidenti i Grupit Insig, Eurosig dhe UbaBank ka bërë me dije...

Në shenjë solidariteti me situatën e jashtëzakonshme të virusit Covid 19, ALBtelecom ofron 50% më shumë internet për çdo paketë mujore qe do të...

Ministri i Rindërtimit, Arben Ahmetaj, i cili ndërkohë ka edhe detyrë administrimin e situatës me koronavirusin, e ka quajtur këtë, më të vështirën në...

Pas planit ekonomik per koronavirusin, të prezantuar një ditë më para nga kryeministri Edi Rama, i cili theksoi disa herë se duhet të shtrëngohemi,...

Një nga shqetësimet e shumta të qytetarëve në këto ditë karantine mbetet pagesa e faturave të energjisë elektrike. Kryeministri Edi Rama e bëri të qartë...

Euro ka kërcyer dje mbi 123 lekë, për herë të parë që nga fillimi i nëntorit të vitit të kaluar, duke u këmbyer në...

Kryeministri Edi Rama ka sqaruar procesin e dhënies së kredive që do t’u jepen bizneseve për të kpaluar situatën e krizës nga shpërthimi i...

Kryeministri Edi Rama u shfaq i zymtë mbrëmjen e së Enjtes duke sharë kritikët dhe opozitën ndërsa ofroi 22.5 miliardë lekë “garanci” për kredi...

Ligji i qeverisë "Për përfundimin e proceseve të pronësisë" nuk ka kënaqur aspak pronarët e vjetër. Përkundrazi. Sipas tyre, ky ligj lë pas dore...

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko i ftuar në emisionin ‘’Real Story’’ të Sokol Ballës në News24 ka thënë se shtyrja e kredive...

Nga Adrian CIVICI Koronavirusi nuk po kërcënon rëndë vetëm shoqërinë, por paralelisht me të, duket se është po kaq kërcënues e vrastar edhe për ekonominë. Tashmë...

Raiffeisen Bank International AG (RBI) ka rishikuar perspektivën e saj për shkak të ndryshimit të rrethanave që ndikojnë në mjedisin e përditshëm dhe ekonominë...

Kryeministri Edi Rama thotë se po qëndron në shtëpi për të punuar, duke respektuar ligjin e luftës ndaj koronavirusit, pasi tha se nuk mund...

Ne nje analize te bere per tenderin per Programin e Rindërtimit, Pjesa e Mbështetur nga Buxheti i Shtetit, 'Open Procurement Albania' ka bere publike...

Tiranë, 17 Mars 2020 - Intesa Sanpaolo Bank Albania, ndërsa siguron vazhdimin e ofrimit të shërbimit për klientët, dëshiron të informojë publikun për ndryshimet...

Dhoma Amerikane e Tregtisë kërkon nga qeveria shqiptare të ndërmarrë disa masa në mbështetje të biznesit. Vendimi i qeverisë për t’u vetëizoluar brenda shtëpive, sipas...

Këshilli Bashkiak i Tiranës miraton listën e re me familjet që u mbulohet qiraja, si ndihmë pasi shtëpitë e tyre u shpallën të pabanueshme. Panorama.al...

Per gjithe ata qe kane shqetesim pagesen e kesteve te kredive me bankat ne vend, kryeministri Rama ka bere me dije se sapo ka...

Kreu i Dhomës së Tregtisë, Nikolin Jaka ka komentuar sot vendimin e BSH-së për pezullimin e pagesës së këstit të kredive për një periudhë...
video

Luan Bregasi, Kreu i “Biznes Albania” deklaron se Banka e Shqipërisë duhet të ketë një rol më të fortë në situatën e krijuar nga...

Steve Hanke, Profesor i Ekonomisë së Aplikuar në Universitetin Johns Hopkins, ekspert botëror për matjen dhe ndalimin e hiperinflacionit ne nje interviste per Shqiperine...

Pas nderprerjes se fluturimeve me Angline e pasi Air Albania njoftoi se do te nderprese fluturimet me Stambollin, nje tjeter kompani ka pezulluar fluturimet...

Drejtori i Përgjithshëm i ISSH, Astrit Hado ka u ka bërë thirrje të gjithë pensionistëve, që të mos lëvizin nga banesat e tyre dhe...

Ekspertët bëjnë thirrje që qeveria të marrë një plan masash ekonomike për t’i ardhur në ndihmë biznesit dhe shtresave vurnerabël të shoqërisë. Në një intervistë...

Pas vendimit te qeverise per pezullimin e fluturimeve me Britanine, Aeroporti Nene Tereza ne Tirane njofton nderprerjen e fluturimeve edhe me Stambollin.  Me nje shenim...

Shqipëria lufton rreptësisht përhapjen e infeksionit COVID-19, por ndërprerja e jetës publike ka paralizuar shumë biznese në vend. FMN, opozita e bizneset kërkojnë masa...

Eksperti i ekonomisë, Ardian Civici thotë se në kushtet e emergjencës shëndetësore, vendi rrezikon të kalojë një emergjencë edhe më të madhe, atë ekonomike,...

Bankat dhe institucionet financiare në Shqipëri dy javët e fundit po bëjnë thirrje për kryerjen e pagesave online dhe përdorimin e kartave bankare, sidomos...

Vetëm në ditën e parë që kur Ministria e Financave vuri në dispozicion një numër për qytetarët kundër rritjes së çmimeve, janë bërë 75...