Ekonomi

Ekonomi

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë elektrike ka mbyllur vitin 2015 me rritje të arkëtimeve dhe ulje të humbjeve. Të dhënat u bënë dje publike...

Pas mbylljes së këstit të pestë për të gjithë ish-të përndjekurit që jetojnë, do të procedohet me ndarjen e këstit të radhës. Drejtoresha e...

Pensionistët kryefamiljarë do të përfitojnë nga skema e faljes së kamatëvonesave për detyrime të energjisë së papaguar me ulje këstesh në fund të vitit. Bëhet...

OSHEE-ja ka shtyrë deri në 30 qershor afatin e rregullimit të kontratave provizore për familjarët dhe biznesin. Ndryshimi i kontratës nga provizore në definitive...

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) e ka nominuar për drejtoreshë menaxhuese, zonjën Christine Lagarde, edhe për një mandat katërvjeçar. Bordi Ekzekutiv i FMN-së tha mbrëmë se...

Qeveria e kishte lënë bosh kolonën e rritjes së pensioneve në programin ekonomik të viteve 2016-2019. Por një sqarim i mëvonshëm i Ministrisë së...

Rritja ekonomike për tremujorin e tretë të 2015-s rezultoi 2,98 për qind, kurse për 9 muajt e parë të vitit shënoi rënie duke arritur...

Kryetari i Kontrollit të Lartë të Shtetit, Bujar Leskaj, kërkoi në takimin me Gjon Junçajn, këshilltar ligjor rezident i Ambasadës së Shteteve të Bashkuara...

Ministria e Zhvillimit Urban dhe Banka Botërore kanë nisur punën për “Rehabilitimin Urban të Jugut të Shqipërisë”. Projekti me vlerë investimi 55 milionë euro...

Operatorët e turizmit i kanë përsëritur edhe një herë qeverisë kërkesën për uljen e TVSH-së të turizmit. Aktualisht, kjo taksë është 20 për qind,...

Drejtuesit e pushtetit vendor kanë shpërthyer dje kundër qeverisë, pasi, sipas tyre, pas ndarjes territoriale bashkitë e reja ndodhen në vështirësi financiare. Kryebashkiaku i...

Komisioni i Ligjeve ka miratuar dje me konsensus projektligjin e qeverisë “Për regjistrimin e pasurive të paluajtshme”, nismë e cila u jep mbrojtje qytetarëve...

Pas miratimit të hartës së re me vlerat e trojeve në 12 qarqe të vendit, vjen hapi i radhës. Dje është botuar në Fletoren...

Regjistrimi në Hipotekë i kontratave të porositësve të apartamenteve do të kthehet në një detyrim si për ndërtuesit, ashtu edhe për blerësit, për të...

Qeveria ka vendosur të dyfishojë çmimin për metër katror të tokës bujqësore. Të paktën kjo është ajo çfarë ka ndodhur në periferi të Tiranës,...

Harta e re me vlerat e trojeve sërish mbetet larg çmimeve të tregut. Ky është qëndrimi i kreu të shoqatës "Pronësi me Drejtësi", Myrshit...

Shteti, me të cilin flasim një gjuhë u bë për herë të parë në 2015-n destinacioni i dytë drejt të cilit shkuan eksportet shqiptare,...

Ulje drastike për një pjesë të fshatrave në periferi të Tiranës. Një metër katror në Pezë, Shishtufinë, Dritaz, Vaqarr, Ndroq dhe Zall-Herr do të kushtojë...

Çmimet e pronës përgjatë vijës bregdetare, në pjesën më të madhe të tyre nuk kanë njohur rritje, duke mbetur në të njëjtat vlera ashtu...

Qeveria ka miratuar hartën e re me çmimet e trojeve. Gazeta zbardh të plotë vendimin e Qeverisë “Për miratimin e hartës së vlerës së...

Prezantimi i reformave ekonomike të qeverisë për dy vitet e ardhshme u kundërshtua nga deputetët e opozitës në Komisionin e Veprimtarive Prodhuese. Ministri i Ekonomisë,...

Agjencia e Pronave ka publikuar listën e re me emrat e familjeve që kompensohen financiarisht për truallin që u është zënë nga ndërtimet pa...

Shumë biznese po e paguajnë energjinë 27% më shtrenjtë, pasi po faturohen në tensionin e ulët me 14 lekë kWh nga 11 lekë kWh...

Përllogaritjet e Fondit Monetar Ndërkombëtar tregojnë se, zgjerimi i mbulimit me raporte fiskale të korporatave publike do të çojë në rritje të ndjeshme të...

Ministria e Financave pritet të hapë së shpejti një tender ndërkombëtar, për përzgjedhjen e një kompanie koncesionare për një periudhë 10- vjeçare, e cila...

Qeveria do të vazhdojë dhënien me koncesion të shërbimeve publike në rastet kur ajo s'ka mundësi t'i financojë vetë. Ministri i Ekonomisë, Arben Ahmetaj, në...

Shkeljet e kryera nga administrata për gjatë periudhës 2013-2015 llogariten në 911 milionë euro. Shkeljet u publikuan dje nga Kontrolli i Lartë i Shtetit, në...

Ministria e Financave, 15 ditë pas hedhjes së shortit për "Lojën Promocionale të Kuponit Tatimor", ka s’kualifikuar fituesit që nuk plotësonin kushtet për pjesëmarrjen...

Shoqatat e profesioneve të lira kundërshtojnë vendimin e Qeverisë për miratimin e pagave referuese mbi bazën e të cilave do të paguhen sigurimet shoqërore...

Astrit Hado është kreu i ri i Institutit të Sigurimeve Shoqërore. Emërimi i tij në këtë post vjen pas largimit të Vjollca Brahos, e...

Partia Demokratike ka votuar për herë të parë në Kuvend kundër një marrëveshjeje huaje 35 milionë euro ndërmjet Qeverisë shqiptare dhe Bankës Ndërkombëtare për...

Sistemi i targave me çip ishte i panjohur në Shqipëri në fillim të vitit 2014, kur ministri i Transporteve, Edmond Haxhinasto e prezantoi si...

Të parët që do të kenë mundësi të kompensohen financiarisht do të jenë familjet që kanë vendime më të hershme. Drejtoresha e AKKPsë, Sonila...

Nëse pronarët do të kompensoheshin me çmimet e tregut, fatura që do të kishte në ngarkim shteti do të ishte 800 miliardë lekë, ose...

Maxhoranca ka vendosur të tërhiqet nga masa ekstreme për mbylljen e aktivitetit në subjektet private që do të refuzonin pajisjen e ambienteve të tyre...

Ritmi i regjistrimit të bizneseve të reja ka rënë në muajin janar, kjo referuar të dhënave që ofron Qendra Kombëtare e Regjistrimit. "Monitor" shkruan...

Ministria e Financave ka zbardhur vendimin për të detyrimet për profesionet e lira. Kontributet për sigurimet shoqërore dhe ato shëndetësore për këto profesione do...

Ministri i Financave Shkëlqim Cani e pranon se në dogana ka korrupsion dhe evazion fiskal. Në një intervistë për Ora News, Cani tha se...

Deputetët e Komisionit të Ekonomisë shfaqën dje dyshime në dhënien me koncesion të projektit për dixhitalizimin e shërbimeve publike. Gjatë diskutimit të projektligjit për...

Deputeti i PD-së, Sali Berisha ka akuzuar publikisht kreun OSHEE-së, Ardian Çela se po terrorizon bizneset për të zëvendësuar 16 miliardë lekë, që sipas...

Shqipëria ka probleme me mbledhjen e të ardhurave, ky është përfundimi i raportit të Komisionit Europian, sa i përket vendeve që kanë marrë statusin...

Në bazë të analizës së riskut, bizneset do të kontrollohen për verifikimin e pagave të deklaruara, krahasimin me kompanitë e të njëjtit sektor, si...

“Nuk është sekret. Nga fushata antievazion do të përfitojmë 330 milionë USD, ose afërisht 40 miliardë lekë”. Shkëlqim Cani në fundin e gushtit ishte...

Kompania, e cila jep asistencën për qeverinë shqiptare, “Crown Agents” denoncon korrupsionin në radhët e doganave dhe kontrabandën, si shkakun kryesor në rënien e...

Vendimi i qeverisë shqiptare për t’i paguar një kompanie britanike marketingu 36 milionë lekë për prodhimin e një reklame, në formë reportazhi të botuar...

Koncesionari që do të merret me administrimin e tatimit mbi vlerën e shtuar do të ketë rrjedhimisht informacion mbi të gjitha bizneset në Shqipëri....

Mbledhja e Tatimit mbi Vlerën e Shtuar (TVSH) do të kryhet nga një kompani private. Kështu ka paralajmëruar sot ministri i Financave Shkëlqim Cani...

Qeveria ka autorizuar ministrinë e Energjisë ti paguajë rreth 2 milion euro një firme avokatore e cila do të mbrojë shtetin shqiptar në arbitrazhin...

Operatorët e shërbimeve postare pohojnë se, kompanitë e mëdha institucionet financiare, të tilla si bankat dhe kompanitë e sigurimit i kufizuan në minimum dhuratat...

Në Shqipëri ka më shumë se 600 mijë pensionistë, por vetëm rreth 85 mijë prej tyre mund të marrin kompensim për energjinë elektrike. Bëhet fjalë...

Buxheti edhe për këtë vit do të ketë mosrealizim të ardhurash.  Ende pa u mbyllur muaji janar, mosrealizimi i të ardhurave është tre miliardë...

Në mënyrë të përsëritur përgjatë vitit të fundit, Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, OSHEE, ka gënjyer publikun në deklaratat mbi të ardhurat e...

Taksat e larta dhe garancitë bankare në përqindje të lartë për investime kanë sjellë që shumë miniera në vend të mbyllen dhe eksporti i...

Me miratimin e skemës së re të pensioneve, rrjedhimisht ndryshojnë edhe përfitimet e të gjitha kategorive. Ushtarakët janë një shtesë që, krahas pensionit të...

Loja me kuponin tatimor duket se nuk ka përfunduar dhe fituesit paraprakë duhet të mos gëzohen shumë para kohe. Zyrtarisht nga Ministria e Financave mësohet...

Gjashtë muaj nga hyrja në fuqi e normave të reja të ndotjes nga shkarkimi i gazrave, 21 mijë automjete janë penalizuar pasi nuk i plotësojnë...

Koncesionarët e HEC-eve të vogla e shohin vitin 2016 më premtues në prodhimin e energjisë, për shkak të reshjeve më të bollshme. Ndërsa në...

Shqipëria nuk ka plotësuar 8 kritere në transparencën e buxhetit dhe të dhënave fiskale nga 36 kritere vlerësuese për 2015-n. Të dhënat janë bërë publike...

Tërhoqi mjaft interes plani i Ministrisë së Financave për organizimin e lotarisë tatimore, si një formë për të nxitur marrjen e kuponit nga blerësit,...

Pas dyshimeve që u ngritën pas hedhjes së shortit për lotarinë promocionale të kuponit tatimor, Ministria e Financave sqaron opinionin publik lidhur me metodologjinë...
video

Ministria e Financave ka shpallur fituesit e lojës promocionale të kuponit tatimor. Fituesja e çmimit të madh është qytetare nga Shkodra. Valbona Lleshi e cila kishte...

Është i drejtpërdrejtë Jens Reinke, përfaqësues i përhershëm i FMN-së në Shqipëri, kur flet për pritshmëritë e ekonomisë për vitin 2016. Ai pohon, në...

Mbyllet afati i dorëzimit të zarfeve me kuponët tatimorë që do të përzgjidhen për të fituar shortin me 511 çmime. 28 mijë pjesëmarrës do të...

Çmimi i naftës vazhdon të shënojë ulje në tregjet ndërkombëtare. Nga bursat e huaja është raportuar dje se një fuçi naftë është shitur 31...

Në muajt tetor-nëntor të 2015-s është konstatuar një rritje e fortë me 57 milionë euro e huasë nga 30 deri në 90 ditë vonesë,...

Instituti i Statistikave prodhimin e brendshëm bruto për 2015-n e ka vlerësuar me rritje 2.98%. Bëhet fjalë për 9 muajt e parë të vitit,...

Taksimi i biznesit, për Bashkinë e Tiranës, për reklamat dhe tabelat informuese pritet të ndryshojë gjatë këtij viti (duke filluar nga ky muaj). Aktualisht biznesi...

Bizneset e mëdha njoftohen se do t'u bëhet verifikimi fizik. Nuk kanë fund shkresat që organet tatimore u nisin bizneseve në kuadër të aksionit...

Hajredin Fratari me të bijtë, Donika Mici me vajzën, Muhamet Malo me binjakët, Luljeta Kastrati me fëmijët tregojnë se si po trashëgohet biznesi brez...

Matja e shkarkimit të  gazrave të automjeteve është ulur, gjë që penalizon fort makinat e vjetra. Në një intervistë për gazetën, specialisti  i Drejtorisë...

Qeveria Rama, gjatë vitit  të kaluar i shpenzoi paratë e  investimeve, rreth 140 milionë USD, vetëm në dhjetor.  Edhe këtë vit është e njëjta...

Për këtë vit Banka Botërore projekton rënie në rritjen ekonomike të Shqipërisë. Në raportin e publikuar dje pas rishikimit të të dhënave, Banka Botërore...

Rënia e çmimit të naftës në tregjet ndërkombëtare u reflektua dje në disa pika karburantesh në vend. Një fuçi naftë në tregjet ndërkombëtare është shitur...

Ka qenë rritja e ndjeshme e të ardhurave nga tatim fitimi që ka ndikuar në shtimin e të ardhurave dhe realizimin e planit, ndërkohë...

Financat konfirmojnë nisjen e pagesave të dëmshpërblimit brenda muajit janar. Emrat e 1580 ish-të përndjekurve që marrin këstin e pestë Financat: Fondi 16 milionë USD,...

Në muajin prill të vitit të kaluar, opozita akuzoi Kryeministrin Rama se kishte zhvilluar negociata të fshehta për dhënien me koncesion të hidrocentralit të...

Ministria e Financave hapi më 15 nëntor lojën promovim për kuponin tatimor, e cila do të zgjasë deri më 11 janar. Pjesëmarrësit në lojë...

Shtimi i ndjeshëm i reshjeve në orët e fundit po jep ndikimin e tij pozitiv në rritjen e rezervës energjitikës në Kaskadën e Drinit....

ALUIZNI: Qytetarët duhet të kryejnë pagesën e truallit ALUIZNI ka publikuar dje listën me 240 familjet që marrin lejen në kryeqytet. Përfituesit janë të shpërndarë...

Nga 1 janari i këtij viti ka hyrë në fuqi pjesa e dytë e reformës së pensioneve. Rritja e moshës dhe e viteve të...

Gjatë vitit të kaluar 3960 subjekte u përfshinë në listën e zezë të tatimeve për shkak se nuk kanë paguar në kohë detyrimet tatimore....

Rënia e bursave në Shangai të Kinës udhëhoqi një tërheqje globale të kapitaleve, teksa shqetësimet rreth ekonomisë kineze dhe rritja e tensioneve në Lindjen...

Çdo institucion që ka mbi 100 punonjës dhe çdo biznes privat që ka mbi 80 të punësuar, do të detyrohet me ligj që të...

Forbes e rendit Shqipërinë në vendin e 109 në treguesin e barrës së taksave, nga 144 shtete. Por, me 24-25% të PBB-së, vendi ynë...

Përkeqësohen dukshëm barrierat për biznesin. Shqipëria renditet në pozicionin e 69, duke qenë afër vendeve të tilla si Ruanda, Zambia, apo Bahrain. E para...

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar sot vendimin e marrë nga homologu i tij italian Mateo Renzi për heqjen e taksës për kamionistët shqiptarë që...

Pagesa e faturës së truallit për familjet që kanë ndërtuar në tokë shtet apo tokë me pronarë nuk do të jetë më parakusht për...

Deri në 500 m², toka do të llogaritet me të gjitha lehtësirat dhe reduktimet e parashikuara në ligjin e ri të legalizimeve. Pragndërrimi i...

Për Financat, ky është viti më i keq. Në krahasim me buxhetin fillestar, të miratuar bashkë me rreth 100 milionë euro taksa të reja,...

Duke e quajtur detyrim të qeverisë ndaj njerëzve në nevojë, pararësisht vështirësive prej reformave, kryeministri Rama ka njoftuar sot kategoritë përfituese të shpërblimeve të...

Bizneset e vogla dhe të mesme greke po vërshojnë nëpër vendet e rajonit, duke përfshirë Shqipërinë, pasi, sipas tyre, ka një klimë më miqë-...

Kontrolli i Lartë i Shtetit dorëzon në prokurori dosje të reja për abuzime financiare me koncesionet e Ministrisë së Shëndetësisë dhe rimbursimin e ilaçeve. Materialet...

Mbipopullimi në burgje, përveç problematikës që sjell në trajtimin e personave të izoluar, shoqërohet edhe me një kosto të konsiderueshme për shtetin. Çdo vit,...

Rreth 70 mijë konsumatorë të energjisë elektrike, familjarë dhe biznese, që janë me kontratë provizore me OSHEE-në, kanë kohë edhe 1 muaj për verifikimin...

Enti Rregullator i Energjisë ka deklaruar zyrtarisht se nuk do të ketë rritje të çmimit të energjisë për 2016. Ka qenë kreu i Entit Rregullator...

Gjykata Kushtetuese ka vendosur sot të pranojë sot kërkesën e Shoqatës për Mbrojtjen e Tregtarëve dhe Tregut të cilët kërjon të shpallet antikushtetues ligji...

Brenda muajit dhjetor, rreth 600 mijë pensionistë në të gjithë vendin do të tërheqin shpërblimet për festat e fundvitit. Qeveria miraton sot vendimin për...

Çmimi i naftës në tregun ndërkombëtar ka rënë me mbi tre herë, nga 130 USD për fuçi që qe dy vjet më parë në...

Pavarësisht vitit të prodhimit, makinat të cilat kryejnë rregullisht serviset dhe nuk ndotin ambientin do të vazhdojnë të jenë në qarkullim. Ministria e Mjedisit ka...

Janë 11 taksa që duhet të paguajnë qytetarët e Tiranës, ndryshime të së cilës u prezantuan dje nga kryetari i Bashkisë në Këshillin Ekonomik...