“Lamtumirë, xhaxhi Ismail”- Vajza e Dritëro Agollit reagon për vdekjen e Kadaresë: Do të mbetet më i gjalli ndër të gjallët

Jul 3, 2024 | 22:56
SHPËRNDAJE

Vajza e shkrimtarit të ndjerë Dritëro Agolli, Elona Agolli, ka reaguar përmes një postimi në rrjete sociale, për ndarjen nga jeta të kolosit të letrave shqipe Ismail Kadare.

elona agolli

Ndërsa sot Kadare u përcoll në banesën e fundit, Elona Agolli shkruan se kurmin do ta ketë në tokë, ndërsa shpirtin afër qiellit, ashtu siç përherë të mëdhenjtë shkrimtarë e kanë.

Ndër të tjera ajo shkruan se “në jetën tokësore por edhe në atë në amshim, brez pas brezi e shekull pas shekulli, do të mbetet më i gjallë ndër të gjallët, më i ndriçuar ndër të ndriçuarit”.

Postimi i plotë:

Ndoshta do të kishin dashur të prisnin ndryshe të fundmen ditë …njëlloj ashtu siç i madhi Niko Kazanxaqis admironte vdekjen në këmbë , të njëjtë me ushtarët e Pompeut . Apo si ai që përfshihej nga llava e vdiste në këmbë si statujë.

Edhe atë ditë që babi nuk më lëshonte duart nga flokët duke i tërhequr si litarë, atë ditë në spitalin me muret gri dhe frymën e kobshme të vdekjes , ai këtë gjë donte të më thonte. Jam e bindur që edhe ai , miku i hershëm dhe i gjithjetshëm i babait tim , ashtu do ta dëshironte .

E sido që të jetë , Ismail Kadare që sot do të prehet në banesën e fundme , me kurmin në tokë , por shpirtin afër qiellit , ashtu siç përherë të mëdhenjtë shkrimtarë e kanë , në jetën tokësore por edhe në atë në amshim , brez pas brezi e shekull pas shekulli , do të mbetet më i gjallë ndër të gjallët , më i ndriçuar ndër të ndriçuarit .

Lamtumirë i adhuruari shkrimtar ! Lamtumirë , për mua , xhaxhi Ismail !

elona agolli

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura