Koronavirusi

Koronavirusi

Një valë e dytë e shpërthimit të koronavirusit në Shtetet e Bashkuara "mund të ndodhë" por është "jo e pashmangshme", tha këshilltari shëndetësor i...

Shënohet rritje e numrit të viktimave në 24 orët e fundit në Itali, nga koronavirusi. Mediat italiane raportojnë për 117 të vdekur, një shifër relativisht...

Qytetarët tashmë mund të dalin të blejnë veshje të ndryshme, në dyqane apo qendra tregtare, por sipas rregullave të reja asgjë nuk do të...

Qeveria federale e Gjermanisë po monitoron situatën e pandemisë nga afër, por përgjegjësia praktike qëndron gjithnjë e më shumë në 16 shtetet rajonale, tha...
video

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj, dhe Drejtorja e Përgjithshme e Tatimeve, Delina Ibrahimaj kanë zhvilluar sot takime me bizneset e mbyllura për...

ADA HAZIZOLLI/ Kur kemi hyrë në javën e 12 të pandemisë COVID-19, ka shumë paqartësi mbi strategjinë e ndjekur nga qeveria për të menaxhuar...

Lionel Mesi është tronditur së tepërmi nga pezullimi i kompeticioneve më të rëndësishme futbollistike për shkak të pandemisë që gjunjëzoi globin. Në një prononcim...

Mjeku pneumolog, Arjan Mezini, tha se qytetarët shqiptarë duhet të mësohen të bashkëjetojnë me virusin vdekjeprurës të COVID-19. Në rubrikën “Opinion”, në “Neës24”, ai pohoi...

21 raste të reja me koronavirus u regjistruan sot në vend, ku 13 prej të infektuarve ishin staf mjekësor dhe pacientë në QSUT. Pas shtimit...

Irani është bërë një nga vatrat e koronavirusit jashtë Kinës në muajin mars, kur mijëra qytetarë të tij kanë nisur të shfaqin simptoma të sëmundjes COVID-19. Por,...

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka degjuar nga afer problemet jetike me te cilat po perballen fermerët e tregut agroushqimor të Rrogozhinës. Ne...

Atraksioni më i njohur turistik në Itali, Koloseumi, do të rihapet më 1 qershor, pas gati tre muajsh i mbyllur, për shkak të pandemisë...

Të paktën 1000 miliardë euro do të mobilizojë presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen për rindërtimin pas krizës së Coronës. KE kërkon...
video

https://youtu.be/mWLc7rxxX-0 Nderkohe qe rritet ndjeshem numri i te prekurve me koronavirus, vijne edhe lajme te mira per ata qe e mundin semundjen. Në 24 orët e...
video

https://youtu.be/mWLc7rxxX-0 21 raste të reja me koronavirus janë regjistruar ditën e sotme në vend, ku 13 prej të cilëve janë në QSUT, personel shëndetësor dhe...
video

https://youtu.be/mWLc7rxxX-0 Edhe dita e sotme ka shenuar rritje shqetesuese te rasteve te te prekurve me koronavirus ne vend, me 21 raste, te gjithe ne Tirane. Ministria...
video

https://youtu.be/mWLc7rxxX-0 Vazhdon rritet numri i te prekurve me koronavirus në vendin tone, duke shkuar ne 1050 persona, me 21 raste te reja ne 24 oret...

Ministria Britanike e Shëndetësisë njoftoi fillimin e provave të reja klinike të trajtimit me ilaçin antiviral remdesivirit të pacientëve me Covid-19. Në konferencën e tij...

Amerika Latine ka tejkaluar Evropën dhe Shtetet e Bashkuara me numrin e përditshëm të të infektuarve me koronavirus, tha drejtorja e Organizatës Pan-Amerikane të...

Pavarësisht se në raportimin e së martës u shënua një rritje e numrit të personave të prekur nga COVID-19, mjeku Pëllumb Pipero nuk e...
video

Studiuesit zbuluan se dikush që bisedon me një mik në tren, metro apo mjetet e tjera të transportit publik, mund të infektojë të tjerët...

Shefja e Shërbimit Infektiv në QSUT, profesoreshë Najada Çomo deklaroi sot se situata nga pandemia e koronavirusit në Shqipëri është e qëndrueshme. Por sipas saj,...

Organizata Botërore e Meteorologjisë (OMO) paralajmëron se pandemia e koronavirusit rrit rreziqet shëndetësore që lidhen me valën e të nxehtit. “Vera që po afrohet në...

Flet për herë të parë tre muaj pas ditës kur ai u bë i pari italian që u diagnostikua me koronavirus, Mattia Maestri, pacienti...

Ekspertja virologe kineze Shi Zhengli në një intervistë për televizionin shtetëror kinez thotë se Covid -19 është vetëm maja e ajsbergut dhe duhet bashkëpunim...

"Mendoj se problemi me shikimin mund të jetë për shkak te koronavirusit", keshtu e shpjegoi kryeministri britanik, Boris Johnson, daljen e tij sot per...
video

Policia e Kosovës ka nisur hetimet për një dasmë që është organizuar në kohë pandemie, çka nuk ështe ende e lejuar. Këtë e kanë konfirmuar...

Vendimi për ndalimin e udhëtimeve nga Brazili hyn në fuqi të martën, dy ditë më herët sesa njoftoi fillimisht Shtëpia e Bardhë. Vendimi vjen...

Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor paralajmëron Autoshkollat të zbatojnë rregullat e vendosura per shkak te situates nga pandemia. Ne nje postim ne...

Një person shërohet nga koronavirusi, por më pas ç’ndodh? Ata do ta kenë atë me vete për një kohë të gjatë, jo vetëm sepse...

Andrea Bocelli ka folur për herë të parë për betejën e tij me koronavirusin. Tenori i famshëm italian foli për gazetarët nga një spital në...

Tirana eshte shnderruar ne nje vater te nxehte te koronavirusit ne vend. Nderkohe qe situata dukej prej ditesh e qete, rastet e sotme rikthejne...
video

https://youtu.be/EcrK7tP8zgo Rritja e madhe e rasteve te reja me koronavirus ne 24 oret e fundit eshte pasuar edhe me nje shtim te numrit te pacienteve...
video

https://youtu.be/EcrK7tP8zgo Kercen numri i rasteve pozitive me koronavirus ne vend. Vetem ne 24 ore e fundit jane konfirmuar  25 raste te reja. Nderkohe qe numri...
video

https://youtu.be/EcrK7tP8zgo Nje tjeter pacient ka nderruar jete ne spitalin Infektiv, i cili ishte ne trajtim i prekur me koronaviorus. Ministria e Shendetesise ka bere me dije...

Nuk kishte ndodhur kurrë më parë, por Gjermania lëshoi një paralajmërim udhëtimi për të gjithë botën për shkak të pandemisë. Tani qeveria gjermane po...

Nderkohe qe shumë vende të botës kanë lehtësuar masat kundër koronavirusit, Organizata Botërore e Shëndetësisë i ka paralajmëruar ato se mund të përballen me “valën...

Këtë javë në Europë dhe në disa vende të tjera të botës ka nisur faza më e rëndësishme e hapjes, ajo e plazheve, restoranteve...

Ish-lojtari italian, Masimo Brambati ka tërhequr vëmendjen e të gjithëve me një deklaratë të fundit, ku thotë se portieri shqiptar, Thomas Strakosha ka rezultuar...

Myshyr Shabani, shqiptar nga Gjilani i cili vdiq në kohë pandemie në Gjermani, do kujtohet per ndihmen qe ka dhene ne Pakistan.  Ne kete zone,...

Kompania amerikane e bioteknologjisë, Novavax, filloi testimin në njeri të vaksinës kundër koronavirusit dhe tha se në korrik pret rezultatet paraprake mbi efektivitetin dhe...

Janë rreth 97 mijë punonjës që u është miratuar pagesa prej 40 mijë lekësh si pjesë e paketës së dytë financiare dhe 95 mijë...

Administrata do të punojë në distancë, çka do të thotë se përgjatë gjithë kohës së pandemisë një pjesë e punonjësve nuk do të shkojnë...

Organizata Botërore e Shëndetit ka pezulluar testimin e ilaçeve të malaries për hidroksi-klorokuinë tek pacientët me COVID-19 për shkak të shqetësimeve të sigurisë, tha...

Mjekja alergologe, Mira Xhixha, shpjegoi këtë të hënë në emisionin “Rudina”, në Tv Klan, simptomat që dallojnë alergjitë e pranverës nga Covid-19. Xhixha tha se...

Ndërsa shumica e Evropës vazhdon të ketë në fuqi masa të ashpra kufizuese për shkak të pandemisë së koronavirusit, një vend evropian ka zgjedhur...

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero thotë se nga të dhënat e fundit epidemiologjike dhe klinike, COVID-19 thuajse ka hyrë në fazën e fundit në Shqipëri....

COVID-19 mund të ketë ndryshuar perceptimin e njerëzve për atë që konsiderohet thelbësore, por perceptimi i gjërave të nevojshme është gjithmonë subjektiv. COVID-19 ndryshoi jetën...

Në shkallë globale numërohen mbi 5.3 milionë raste me koronavirus dhe më shumë e 335 mijë të vdekur. Shtetet e Bashkuara kanë numrin më...

Autoritetet franceze në Strasburg janë skandalizuar kur kanë parë video-t e një takimi midis dy skuadrave Nëof dhe Hotepier, e cila u ndoq nga...

Presidenti i Austrisë Alexander Van der Bellen ka kërkuar falje publikisht pasi qëndroi në një restorant përtej orës 23:00, që është orari i mbylljes...

Vdekja e Zezë, Gripi Spanjoll dhe shpërthime të tjera të sëmundjesh kanë transformuar mënyrën se si njerëzit jetojnë. Këtu keni gjithçka që duhet të...

Në vendin tonë aktualisht janë 177 persona aktivë me COVID19, kryesisht ne Tiranë, Durrës dhe Krujë. Ministria e Shendetesise njoftoi sot se "Mbështetur në...
video

https://youtu.be/KMp6J30Lh0k Nderkohe qe numri i te prekurve me koronavirus eshte shtuar sot me 6 raste te reja, po aq eshte edhe numri i personave qe...
video

https://youtu.be/KMp6J30Lh0k Vazhdon rritet numri i te prekurve me koronavirus në vendin tone. Me 24 oret e fundit jane konfirmuar 6 raste te reja, 4 ne...

  Greqia hoqi këtë të hënë ndalimin për të udhëtuar në ishuj, ndërsa vendi kërkon t’i japë vrull industrisë së turizmit, pas disa javësh mbyllje...

Qeveritë evropiane më 25 maj filluan fazën e re të lehtësimit të masave kundër pandemisë, pasi numri i të infektuarve të rinj po vazhdon...

Shqipëria vlerësohet si një nga shtetet që do ta vuajë më shumë pandeminë e Covid-19 në ekonominë e saj, me një rënie që varion...

Një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë e krahasoi mënyrën se si e trajtoi Kina çështjen e koronavirusit me fshehjen që Bashkimi Sovjetik...

Të dielën në Kosovë nuk është regjistruar asnjë rast i ri me COVID-19, sëmundja që shkaktohet nga koronavirusi. Ministri në detyrë i Shëndetësisë në Kosovë,...