Gazeta Panorama ONLINE | lajmet e fundit, lajm i fundit, lajme

Kryeministri Edi Rama ka reaguar për herë të parë pak ditë, pasi në media u publikua pasuria e deklaruar nga ai vetë nga viti 2003 deri në fund të vitit 2018.

 pjimage (1)

Kjo nuk ka kaluar pa u komentuar nga qytetarët, të cilët në profilin e tij në facebook e kanë pyetur se si i ka bërë 1 miliard lekë deri në vitin 2018.

Te lutem tregoju këtyre te rinjve si i bere 100,675,309.00 deri ne 2018?” shkruan qytetari.

Duke mos dhënë një përgjigje konkrete, kryeministri Rama iu kthye: “cfare eshte kjo shifer apo 7×7=42 thuaj! Ulu lexo e meso, qe te kuptosh per cfare flet e te mos behesh peshk per grepin e cdo peshkatari te llumit te politikes e te medias shqiptare!”

Po ashtu edhe një tjetër qytetar e pyet po për pasurinë.

“Si i bëtë 1 miliard lekë vetëm nga rroga si qeveritar?” shkruan qytetari.

Ndërkohë, kreu i qeverisë e ka mohuar këtë gjë duke thënë se lajmet që janë publikuar janë budallallëqe. Ndër të tjera Rama se pasuria e tij verifikohet qindarkë për qindarkë nga Inspektorati Kombëtar.

Une nuk kam bere 1 miliarde leke o te marrsha te keqen, po keshtu eshte kur disa shkruajne budallalleqe ligesisht e te tjere bien pre e budallalleqeve marrezisht! Qe ta marresh vesh ti e kushdo qe e ka ngrene kete budallallek, pasuria e familjes time verifikohet qindarke per qindarke nga Inspektoriati Kombetar perkates, njesoj sic behet me Vetingun e gjykatesve e te prokuroreve, e nuk ka qindarke te pajustifikueshme qe i shpeton verifikimit! Keshtu qe gjej ndonje arsye tjeter per te akuzuar apo perqeshur, po jo kete se eshte shume qesharake” shkruan Rama. Por cfarë thoshte lajmi për pasurinë e Edi Ramës?”, i përgjigjet Rama.

Po ashtu nuk kanë munguar edhe ironitë nga ana e qytetarëve, për faktin që vetëpunësimin e të rinjve, kryeministri Edi Rama e përmend shpesh në daljet e tij.

rama koment 3 rama koment 4 rama koment Rama koment1

rama 2

pasuria

Ka startuar në orën 16:00 supersfida e javës së 21-të, Partizani-Laçi e cila do të luhet në stadiumin “Elbasan Arena”.

Goli i Cinarit logo

FOTO: P.Pashollari

Të dyja skuadrat do të kërkojnë fitoren në këtë takim ku të dyja ekipet vijnë nga një super formë, teksa kërkojnë të përfitojnë nga hapi fals i Vllaznisë ndaj Tiranës. Partizani vjen pas tri fitoreve rradhazi ndaj Bylisit, Kastriotit dhe Kukësit ndërsa Laçi është skuadra më në formë për momentin në Kategorisë Superiore, e cila vjen me 5 rezultate pozitive radhazi.

LIVE: PARTIZANI-LAÇI 1-0

Çinari 45+1′ 

KOMENTI LIVE: 

Starton pjesa e dytë. Laçi bën ndryshimin e parë, trajneri Duro hedh në fushë Lukas Ramosin, që ze vendin e Selmanit.

Përfundon pjesa e parë. 

45+1′ GOOOOOL PARTIZANI 1-0/ Zhbllokohet sfida! Çinari kalon në avantazh kryeqytetasit. Një gol “made in Shkodra”. Pas asistit të Hakajt, sulmuesi i të kuqve nuk ka falur duke tundur rrjetën e Sherrit. 

45′ Akordohet 1 minutë shtesë.

40’ Ndeshje që luhet me një shpejtësi të jashtëzakonshme pasi situatat zhvendosen sa në një anë, në tjetrën. Duele të panumërta në mesfushë me ekipet që nuk tërhiqen në përplasjet për çdo top.

31′ Pranë golit Partizani me Çinarin. Tentativa e shkodranit brenda zonës shkon ngjitur me shtyllën. Me fat kurbinasit në këto minuta.

27′ Një ritëm i jashtëzakonshëm në “Elbasan Arena”. Kësaj here janë “demat” e Partizanit që kërcënojnë me anë të Çinarit, që provon me një roveshatë, por tentativa e tij shkon jashtë kuadratit.

24′ Tjetër rast i artë për Laçin, kësaj here ishte sulmuesi Harmon Van Dejv. Futbollisti lëviz mjaft bukur brenda zonës, provon me një gjuajtje, por topi shkon ngjitur me shtyllën e djathtë pingule.

19′ E pafalshme çfarë humbet Redon Xhixha, shumë pranë vijës fatale. Sulmuesi ka bërë më të vështirën, duke e dërguar topin mbi kuadrat. Gjyqtari Kridens Meta sinjalizon prekje të topit me dorë nga futbollisti i Laçit.

18′ Provon të kundërpërgjigjet Laçi me Deliun që provon në hyrje të zonë, por tentativa e tij ndalet nga mbrojtësit e Partizanit.

15′ Pranë golit Partizani me Hakajn, i cili provon me një gjuajtje brenda zonës, pas inkursionit mjaft të bukur të Bardhit, por tentativa e shkodranit shkoi ngjitur me shtyllën e portës së mbrojtur nga Sherri.

11′ Partizani provon të surprizojë me një skemë, por largon rrezikun Ignjatoviç.

9’ Mosmarrëveshje mes Hakajt e Belicës, Xhixha përfiton për të rrëmbyer sferën në zonë, por pasimi i tij në qendër largohet nga Mala i kthyer në ndihmë të mbrojtjes. Presion i vazhdueshëm i Laçit në këto minuta të para.

4′ Duket më agresiva skuadra e Shpëtim Duros në këto minuta të para.

3′ Ardit Deliu provon me një gjuajtje nga distanca. Shoqëron topin Alban Hoxha. Kërcënimi i parë në portën e të kuqve.

1′ Ka startuar sfida në “Elbasan Arena”.

FORMACIONET ZYRTARE –

Partizani: Hoxha, Idrizaj, Bitri, Belica, Hakaj, Mala, Kote, Bardhi, Çinari, Kordeiro, Kardozo. Trajner: Ilir Daja.

Laçi: Sherri, Selmani, Ignjatovic, Obanor, Marku, Deliu, Shehu, Lushkja, Turkaj, Xhixha, Harmon. Trajner: Shpëtim Duro.

Formacionet

PANORAMASPORT.AL

 

Çfarë ju pret në të ardhmen? Përgjigjen për këtë pyetje mund ta merrni sot duke zgjedhur një nga këto dhelpra “magjike”, sipas “Italia Feed”.

dhelpra

Nëse keni zgjedhur:

1. Kjo do të thotë se do të jeni me fat në jetën tuaj personale. Nëse jeni vetëm, në të ardhmen e afërt do të ketë shumë njerëz që duan të fitojnë zemrën tuaj.

Mos nxitoni për t’u hedhur në krahët e tij. Ju duhet të kuptoni se kujt duhet t’i besoni e kujt jo. Kjo sepse mund të mashtroheni ose të bëheni viktimë e mashtrimit.

2. Zgjedhja juaj mund të tregojë se avancimi në karrierë ju pret. Prisni ngritje të konsiderueshme ose rritje të pagës.

Sido që të jetë, ka ndryshime të këndshme në vendin e punës që ju presin. Ju do të jeni në gjendje të tregoni cilësitë tuaja më të mira: Punë e palodhur, mirësi, optimizëm.

3. Në një të ardhme shumë të afërt, një njohje e re ju pret. Ju do të keni një mik më të mirë. Është ai që do të bëhet mbështetja më e madhe për ju në të gjitha përpjekjet që bëni. Me siguri do të jeni me fat!

4. Do të përjetoni së shpejti një ndjesi të fortë. Mund të jetë një ndjenjë dashurie ose afeksioni. Ju do të jeni aq të lidhur me personin e ri sa nuk do të jeni në gjendje të refuzoni të komunikoni me të.

Por shumë sprova ju presin në rrugën e dashurisë… Ju do t’i kapërceni të gjitha problemet. Fati i do njerëzit të lumtur!

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i ka bërë thirrje qytetarëve që nëse nuk janë të kënaqur me drejtuesit e tyre, atëherë le t’i ndërrojnë ata.

lulzim basha

Përmes një videoje të postuar në facebook, Basha lë të kuptohet se nëse nuk të shërbehet mirë, atëherë e ke ti në dorë që të zëvendësosh produktin apo edhe drejtuesin.

“Kurrë mos e humbni shpresën për Shqipërinë! Nuk jeni të kënaqur me drejtuesit? Zëvendësojini!” shkruan Basha.

Kryeministri Edi Rama, në inspektimet e punimeve që ka bërë në Korçë, Vlorë e Tiranë, ka folur mbi rëndësinë që kanë investimet në sektorin e teknologjisë.

pjimage

Madje, Rama ka deklaruar se falë tregut global, të rinjë në qytete të ndryshme të Shqipërisë, kryesisht në Korçë sigurojnë jo pak, por mijëra euro në muaj.

Pas këtyre deklaratave, kryeministri na ka prezantuar me disa të rinj nga Korça, që tregojnë përmes një video të shkurtër eksperiencën e tyre në tregun global online.

Postimi i plotë i kryeministrit:

Ja disa nga mbi 100 të rinj e të reja në Korçë që janë vetëpunësuar në tregun global online dhe nxjerrin të ardhura shumë më të mira për veten e tyre, se sa po ta kërkonin punën në vende të tjera

Një tjetër hap është hedhur për futjen e një certifikate evropiane vaksinimi,  që mund të funksionojë si një “pasaportë” për të lehtësuar udhëtimin brenda Bashkimit Evropian. Kjo ide u hodh nga 27 Krerët e Shteteve dhe Qeverive gjatë telekonferencës së Këshillit Evropian.
BE

Komisioni dhe Shtetet Anëtare po diskutojnë krijimin e një certifikate, me tipare të përbashkëta të sigurisë, të cilat mund të shërbejnë si një “pasaportë” për udhëtime brenda BE.

Një “certifikatë standarde dhe ndërvepruese” që mund të përdoret në formë të shtypur ose dixhitale, duke siguruar fleksibilitet dhe pajtueshmëri me vendimet ekzistuese të Shteteve Anëtare dhe duke siguruar mbrojtjen e të dhënave të dhëna personale, të cilat mund të lëshohen brenda tre muajsh. Kjo mund të bëhet në mënyrë që vendet anëtare të BE, të cilat janë shumë të varura nga turizmi, të regjistrojnë humbje më të ulëta në PBB-në e tyre.

Rezervimet nga Franca

Por rezervat më të forta për këto certifikata janë duke u shprehur nga Franca, pasi vendi është tashmë në prag të zgjedhjeve dhe Presidenti Macron duhet të merret me forcat politike rezistente ndaj vaksinimit. Për ta ky vendim do të shërbente si një mundësi për të sulmuar presidentin francez, duke argumentuar se një certifikatë vaksinimi do të krijonte dy kategori qytetarësh, shkruajnë mediat e huaja.

Sidoqoftë, rreth 20 shtete anëtare të BE-së janë në favor të krijimit të një certifikate të përbashkët vaksinimi, ndërsa Komisioni Evropian, i cili nuk ka kompetencë në këtë çështje, po përpiqet të vendosë një ekuilibër midis Shteteve Anëtare dhe institucioneve Evropiane.

Gjermania tani është e gatshme

Dikur edhe Gjermania shfaqi rezistencë ndaj kësaj ideje, por tashmë ata duken më të gatshëm për të pranuar atë. Kancelarja  Angela Merkel tha shprehimisht se është nevojë krijimi i një certifikate evropiane, në tre muajt e ardhshëm.

Michael Roth, Ministri i Jashtëm i Gjermanisë dhe përgjegjës për çështjet evropiane, tha se Bashkimi Evropian duhet të rishqyrtojë idenë për t’i dhënë njerëzve të cilët ishin vaksinuar kundër Covid-19 më shumë liri për të udhëtuar.

Në të njëjtin kontekst me Roth është kreu i Komitetit të Përhershëm të Vaksinave, Dr. Thomas Mertens, i cili kur foli për mediat gjermane, theksoi se certifikatat e vaksinimit mund të shërbejnë si “pasaporta” që do të lejonin që qytetarët evropianë të vaksinuar kundër Covid-19 të kenë qasje të lirë në ngjarje kulturore ose restorante.

Kjo do të thotë që qytetarët evropianë që dëshirojnë të udhëtojnë, qoftë për biznes apo turizëm, nuk do t’u nënshtrohen, në kushte të caktuara, periudhave të detyrueshme të karantinës dhe testeve të kushtueshme diagnostike pas mbërritjes ose kthimit, ose kohë të caktuara në të dy rastet.

Paralelisht me diskutimet e samitit, disa shtete anëtare të BE-së tashmë po bashkëpunojnë me Shoqatën Ndërkombëtare të Transportuesve Ajrorë (IATA), e cila dëshiron që udhëtimet ajrore të rinisin sa më shpejt të jetë e mundur.

Telegram ka qenë një prej aplikacioneve të para që ka lejuar fshirjen manuale të mesazheve që shkëmbeni në platformë në të dy anët e komunikimit.

te

Megjithatë me përditësimin e fundit Telegram lejon fshirjen e të gjitha bisedave automatikisht pas një periudhe kohore të caktuar.

Duke përdorur këtë opsion të ri ju mund të fshini mesazhet e dërguar dhe pranuara automatikisht pas një afati kohor të përcaktuar prej juve.

Opsionet kohore janë 24 orë dhe 7 ditë për fshirjen e mesazheve. Llogaritja e kohës fillon nga momenti që dërgoni një mesazh dhe jo kur lexohet ai. Fshirja automatike ndodh vetëm për mesazhet e dërguara pas aktivizimit të afatit kohor dhe jo përpara.

Për të aktivizuar këtë opsion duhet të ndiqni këto hapa:

 • Në Android hapni Telegram dhe shtypni menunë me tre pika. Përzgjidhni opsionin Clear Historydhe vendosni afatin kohor të dëshiruar
 • Në iOS mbani të shtypur mbi një mesazhe dhe ndiqni opsionet Select > Cleardhe më pas butonin Enable Auto-Delete.

Në grupet e Telegram vetëm administratori i grupit mund të përdorë opsionin e fshirjet automatike ndërsa përdoruesit normalë nuk kanë për ta parë.

Çfarë ka tjetër të re në Telegram?

Versioni i ri i Telegram sjell edhe disa opsione të reja. Një prej tyre është mundësia për të shfaqur bisedat në formën e widgets në ekranin e telefonit duke bërë të mundur leximin në kohë reale të bisedave.

Nëse përdorni lidhjet për të ftuar njerëzit grupet Telegram, tashmë mund të vendosni një afat skadimi për këto lidhje. Kështu nëse dikush klikoni linkun për t’ju bashkuar grupit nuk do ta ketë të mundur pas një periudhe kohore.

Deri më sot Telegram ka lejuar vetëm 200 mijë njerëz në një grup. Tashmë me përditësimin e fundit mund të shtoni anëtarë pa asnjë kufizim por me një kusht: grupi juaj duhet të konvertohet në Broadcast Group dhe vetëm administratori mund të publikojë në këto grupe. /PCWorld.a/

Një prift, i cili predikoi se koronavirusi nuk ekziston dhe gjithçka është bërë për të goditur kishën është infektuar me COVID. Prifti ishte pjesë e komunitetit lokal të Patras, në Greqi. 

prifti

Mediat e huaja shkruajnë se prifti në fjalë deri para pak kohësh tallej me ata që mbanin një maskë dhe ruanin distancën brenda kishës.

Kur prifti shihte një besimtar në kishë, që hynte me maskë i kërkonte t’i shpjegonte pse e mbajnë atë.

Një qytetar, i cili ankohej për sjelljen e priftit thotë: “Ky prift në mënyrë të përsëritur tallej me një të afërmin tim sepse kishte veshur një maskë në kishë. Përveç kësaj, pas festave, ai predikoi në kishë se koronavirusi nuk ekziston dhe gjithçka është bërë për të goditur kishën!”

Sipas të njëjtës ankesë, kur prifti pa të dielën se po i njëjti besimtar kishte veshur përsëri një maskë, ai i tha: “Po mban përsëri një maskë, nuk e kupton që e gjithë kjo është bërë për globalizimin”?

Tea Trifoni dhe Beart Rexhepi janë kthyer në një nga çiftet më të komentuara në media që kur lidhja e tyre u bë publike, në skandalin e trekëndëshit të tyre me Andi Shehin në mes.

Ndërkohë që në publik Andi e deklaroi Tean si nusen e tij, dolën fotot se në fakt ajo ishte e dashuri e ishkonkurrentit nga Kosova, Beartit. E që pa skandalit duket se çifti ka hyrë në shinat e qetësisë dhe sigurisë, aq sa po flitet se ata janë fejuar në fshehtësi të plotë.

Ata nuk ngurrojnë të postojnë në rrjetet sociale foto së bashku, e madje Bearti bën shpesh edhe dedikime për Tean. Ndërkohë, në një foto të fundit, Tea është parë me unazë fejese në gisht, që zbulon se ata jo vetëm janë prezantuar me familjet e njëri-tjetrit, por kanë shkëmbyer dhe unazat.

Pavarësisht komenteve negative që kryqëzuan Tean, pasi sipas tyre i kishte zhgënjyer, Bearti tregoi se e ka pëlqyer Tean që në momentin e parë që e ka parë në “Për’puthen”.

“Të pëlqeva që në momentin e parë që të pashë. Thashë ‘Ajo është tigreshë, më përket mua!”, shkruante ai në një nga postimet e fundit.

E tashmë ata janë çifti i pandashëm, që ndajnë copëza nga jeta e tyre në rrjetet sociale. Çifti i njohur vendosëm të ‘kthehen’ në fëmijëri, pasi të dy u nisën në kinema për të parë filmin e famshëm e animuar “Tom and Jerry”.

Edhe kësaj here ishte Bearti, ai i cili ndau një fotografi në llogarinë e tij krah Teas, duke shkruar: “Ju jeni me fat kur dikush përqafon fëmijën tuaj të brendshëm!”.

Ndër të tjera, ata pozojnë si çift kopertinash, mes të cilave kanë tërhequr vëmendjen fotot ku pozojnë të veshur me të zeza. Në lidhje me marrëdhënien e tyre foli edhe ish-konkurrentja e “Për’puthen”, Melisa Lleshi, e cila vendosi të largohej nga programi pa gjetur partner.

23-vjeçarja u përfol për një lidhje me ish-konkurrentin Andi Shehi dhe shumë fansa mendonin se ai ishte arsyeja e vërtetë e largimit të saj. Së fundmi, gjatë një interviste për “Prive”, ajo e theksoi edhe një herë se nuk është në një lidhje me Andin dhe se nuk ishte ai shkaku i largimit të saj.

“U largova, sepse isha shumë rëndë. E kam shprehur aty dhe shpreh të njëjtën gjë. Ndoshta jam tipi i personit që pavarësisht se mund të duket nga reagimet që kam, që nuk mbaj dhe shpërthej.”

Ndërsa në lidhje me romancën e Tea Trifonit dhe Beart Rexhepit, Lleshi tha: “Unë kam vetëm diçka për të thënë, kushdo që ka dashuruar arrin të kuptojë që dashuria të verbon dhe nuk pyet për asgjë, pastaj arsyet e tjera i dinë ata vetë, nuk e di pse kanë vepruar në atë mënyrë”.

/Panoramaplus.al

FBI-ja thotë se është pranë identifikimit të personit që dyshohet për vdekjen e policit të Kapitolit gjatë sulmit të dhunshëm të 6 janarit në selinë e Kongresit amerikan nga mbështetës të ish-Presidentit Donald Trump. Njoftimin e bëri të premten gazeta New York Times.

ap

Gazeta citon dy zyrtarë të rendit, pa i identifikuar me emër, sipas të cilëve hetuesit ishin fokusuar tek një individ që shihet në video duke sulmuar disa policë me spërkatëse kundër arinjve, përfshirë edhe policin Brian Sicknick, i cili vdiq më pas.

42-vjeçari Sicknick, ishte pjesë e kontigjentit të vogël të policisë përballë turmës së dhunshme që hyri me forcë në Kapitol në përpjekje për të penguar çertifikimin e fitores së demokratit Joe Biden në zgjedhjet e 3 nëntorit.

Këto akte çuan në ngritjen e akuzës për nxitje dhune kundër ish-Presidentit Trump në Dhomën e Përfaqësuesve, por Senati e liroi nga akuzat, pasi ishte larguar nga detyra.Sipas New York Times, agjentët e FBI-së filluan të dyshojnë se vdekja e policit mund të kishte lidhje me kimikatin që përdoret në spërkatësen për të përzënë arinjtë. Shumë protestues kishin spërkatëse të tilla ose me spec të djegës.

Sipas një prej zyrtarëve të rendit që citohet në artikullin e New York Times, në video personi i dyshuar për sulm kundër viktimës Sicknick dëgjohet duke thënë se do të përdorte spërkatësen me kimikat kundër policëve.

Mjeku ligjor ende nuk e ka nxjerrë raportin mbi shkakun e vdekjes së policit pasi priten rezultatet e analizave toksikologjike, tha përmes një deklarate policia e Kapitolit. Mbi 100 policë pësuan lëndime gjatë sulmit dhe pesë vetë mbetën të vdekur.

Megjithëse zyrtarët e kanë përqëndruar tani hetimin tek një i dyshuar i vetëm, ata ende nuk e kanë identifikuar personin me emër, njofton gazeta. Departamenti i Drejtësisë dhe FBI-ja nuk iu përgjigjën kërkesës së New York Times për komente.

Më shumë se 200 vetë janë arrestuar për rolin e tyre në sulmin në Kapitol, shumë prej tyre persona që kanë lidhje me organizata të ekstremit të djathtë si “Oath Keepers” dhe “Proud Boys,” duke vënë në dukje shqetësimin që paraqet ekstremi i djathtë./VOA/

Rudina Magjistari është bërë nostalgjike dhe ka ndarë me ndjekësit disa fotot të realizuara 35 vite më parë.

Imazhet bardhi e zi u realizuan në Plazh, në Durrës. Moderatorja, e cila ishte rreth 11-vjeç, pozoi e veshur me pantallona dhe bluze të shkurtër.

Ajo tregoi se në njërën prej fotove, syzet ia huazoi fotografi për të realizuar setin fotografik.

“Plazh, Durrës, 1986 😉 Syzet, në foton tjetër, mbaj mend që mi huazoi fotografi për setin fotografik 😎😜”- shkroi Rudina Magjistari krahas imazheve.

Kujtojmë që rreth 10 ditë më parë, moderatorja u prek nga COVID-19, pas infektimit të bashkëshortit të saj.

/Panoramaplus.al

Një aksident i rëndë është shënuar në fshatin Gjokaj, në Vorë, pak minuta më parë.

aksident

Policia njofton se si pasojë e përplasjes së një makine me trafikndarësen është plagosur shoferi, i cili është dërguar në spital për mjekim, ndërsa pasagjeri një 80-vjeçar ka ndërruar jetë.

Policia ka shkuar në vendin e ngjarjes dhe është duke punuar për zbardhjen e shkaqeve të aksidentit.

Informacion paraprak

Në fshatin Gjokaj, Vorë, shtetasi H. S., ka humbur kontrollin e mjetit duke dalë nga rruga dhe përplasur me trafikndarësen.

Për pasojë kanë marrë dëmtime drejtuesi i mjetit shtetasi H. S, i cili ndodhet në spital, nën kujdesin e mjekëve dhe pasagjeri në mjet shtetasi S. S., rreth 80 vjeç, i cili si pasojë e plagëve të marra ka ndërruar jetë.

Vijon puna nga grupi hetimor për sqarimin e rrethanave të ngjarjes.

Aurela Gaçe gjithmonë flet hapur me ndjekësit e saj për jetën e saj private.

Së fundmi, gjatë një mini-interviste të zhvilluar me fansat në Instagram, këngëtarja foli për planet për zgjerimin e familjes dhe përballjen me ankthin.

Teksa u pyet nëse do dëshiron të bëhet sërish nënë, Aurela Gaçe, e cila ka dy vajza, u shpreh se “nuk ia mban”, ndërsa kuriozitetit të fansave nëse do donte të kishte një djalë, theksoi se gjinia e fëmijës për të nuk ka rëndësi.

“A do bësh fëmijë tjetër dhe djalë?”- iu drejtua një prej ndjekësve.

“Nuk mbaj të bëj fëmijë tjetër. Keni ndonjë formulë? Për çunin po them? Absolutisht nuk e mendoj gjininë, jam e bekuar”- u përgjigj këngëtarja.

Ndërsa foli edhe për momentet kur është përballur me ankthin.

Ajo u shpreh se gjatë periudhave të ndryshme, ka pasur vështirësi shpirtërore, psikologjike e monetare, të cilave duhet t’u jepja zgjidhje vetë.

Aurela Gaçe tha se ka qenë e vështirë për të, që të ishte fëmija i madh i familjes dhe të mos kishte të ardhura. E për këtë iu është dashur të marrë vendime e të bënte të pamundurën për të realizuar ëndrrat e saj.

“Sigurisht. Kur ti je fëmija i madh i familjes, kur ti s’ke asnjë të ardhur, kur dëshiron shumë në jetë, duhet të marrësh vendime e të besh të pamundurën t’i realizosh. Gjatë periudhave të ndryshme, kam pasur vështirësi shpirtërore, psikologjike, monetare, të cilave duhet t’u jepja zgjidhje vetë. Për shembull: Në koncertin e dytë recital, në Pallat të Kongreseve, ngela borxh 15 milionë lekë. 35 i lava me sponsora e bileta… pastaj merrja avionin çdo të premte në darkë shkoja në klab diku në Zvicër, punoja deri të dielën, vija të hënën në mëngjes në shkollë, ktheja frangat në lekë, laja borxhe kështu me radhë derisa ja dola ballë-ndritur. Imagjino ishte viti 2000. Unë luftoja të ndërtoja atë çfarë doja, por s’ka qenë aspak e lehtë”– rrëfeu këngëtarja.

/Panoramaplus.al

Trajneri i Skënderbeut, Migen Memelli u shfaq tepër i zhgënjyer për humbjen ndaj Bylisit në transfertë me rezultatin 1-0, teksa shigjetoi gjyqtarin për penalltinë e akorduan në favor të vendasve. Ai nuk nguroi të bënte dhe një apel ku u shpreh:

bandicam 2021-02-27 15-07-52-661

“Nuk jam i zhgënjyer. Përveç një fakt që shpërdoruam shumë para portës. Kemi pasur raste me Berishën, me Taipin. Në fushë si kjo e Ballshit, nuk para krijohen shumë raste. Nuk kanë krijuar skuadra kryesuese jo më ne. Jam i kënaqur nga skuadra për të dyja fazat e lojës. Asnjë shans tjetër nuk kishte të mundeshim, përveç kësaj mënyre.

Ne do të vazhdojmë edhe pse jemi -5 ndaj Bylisit dhe -12 ndaj Kastriotit. Do të vazhdojmë rrugën tonë deri në fund. Nëse të tjerët kanë marrë përsipër të na devijojnë nga rruga jonë, nuk është përgjegjësia jonë. Këta që kanë marrë përsipër në emër të institucionit të na japin penallti të tilla dhe të na devijojnë nga rruga, nuk do t’ia arrijnë dot. Të japësh një penallti ngjitur me trupin, unë nuk mendoj se rregullorja e thotë këtë.

Ku është penallti këtu? Ndryshon topi drejtimin e tij apo jo? Nëse unë për të gjithë karrierën time, do kisha luajtur tenis, mund të na hidhnin hij syve, duhet guxim për ta mbajtur ndeshje 50 me 50 në Ballsh.

Unë kam diskutuar edhe me futbollistin tim dhe i besoj atyre. Nëse kanë marrë përsipër të japin penallti të tilla dhe të na devijojnë rrugën tonë, do të mbajnë përgjegjësi arbitrat. Jam shumë i qetë, nuk jam i irrituar. Më mirë të kishte lejuar golin e parë që anuloi për shtyrje se sa kështu.

Ne kishim shumë raste. Mensah që në fillim kishte rast flagrant. Detyra jonë si trajner është të mbrohemi mirë në fazën mbrojtëse dhe të sulmojmë. Unë jam i kënaqur nga skuadra në të dyja fazat. Jam shumë krenar për këta djem. Nëse ne do të biem do të biem me nder të madh, mos na dëmtoni, ju lutem na jepni drejtësi, drejtësi, drejtësi”, u shpreh Memelli.

PANORAMASPORT.AL

Varësia, qoftë nga lëndët narkotike apo varësia nga njerëzit, ka të bëjë me “fiksimin” në ndjenja negative të ankthit, depresionit, vetëbesimit apo edhe frikës së braktisjes.

varesia ne marredhenie

Marrëdhëniet e shëndetshme kalojnë nga euforia fillestare, në një njohje dhe dashuri reale kundrejt partnerit, si një person me gabimet dhe të mirat e veta, sipas “Psychology Today”.

Lidhje që ndërtohen mbi varësinë, karakterizohen nga ndjenja jo reale, ose siç e përkufizon shprehja: ‘jo me këmbë në tokë’, si dhe nga pritshmëri shumë të larta nga partneri.

Në mënyrë të pashmangshme, marrëdhëniet e varësisë përshkallëzojnë ankthin, i shtyjnë njerëzit drejt panikut dhe mohimit të realitetit.

Varësia

Varësia ndaj një personi tjetër reflektohet në preokupimin apo maninë për të ruajtur një lidhje. Mesazhet dhe telefonatat e pafundme rrisin nivelin e ankthit dhe nuk sigurojnë dashuri.

Humbje kontrolli

Kërkesat e vazhdueshme dhe këmbëngulëse për siguri nga partneri në fund të fundit nxisin refuzimin, zemërimin deri në kërcënim për ndarje. Nuk është për t’u habitur që shpesh ka një bashkë-varësi me një partner, i cili deri në një nivel mund të refuzojë kërkesat, por qëndron sepse ai / ajo gjithashtu ka nevojë për adhurim dhe kontroll.

Humbja e vetvetes

Një nga kostot më të mëdha të lidhjes që karakterizohet nga varësia, është humbja e vetvetes.

Rezulton në një pamje gjithnjë e më të zhvlerësuar të vetvetes dhe në një version të idealizuar të tjetrit. Kjo e bën varësinë ndaj tjetrit edhe më të madhe.

Humbja e funksionimit

Nevoja e vazhdueshme për partnerin, si dhe mospranimi i distancës nga ai, ju ndërpret marrëdhënien me të tjerët dhe kujdesin ndaj vetes, shoqërisë dhe familjarëve.

Çfarë e ndalon varësinë në një lidhje?

Shërimi nga një marrëdhënie e tillë fillon nga pranimi i varësisë. Pra, ju nuk duhet ta mohoni se jeni të varur nga partneri. Shërimi përfshin dëshirën për të ndryshuar. Shumë psikologë thonë se ndarja shpeshherë nuk shihet si zgjidhje. Pranimi dhe komunikimi janë çelësi për të shmangur një lidhje varësie.

Qeveria italiane të shtunën, më 27 shkurt, njoftoi se ka vendosur kufizime të reja në pesë nga 20 rajonet e vendit, në përpjekje për të frenuar përhapjen e koronavirusit.

itit

Ky vendim i autoriteteve italiane vjen në kohën kur shkencëtarët paralajmëruan se variantet e reja të COVID-19, që janë më ngjitës, janë duke u përhapur në këtë shtet.

Italia ka krijuar një sistem të masave përmes kategorizimeve me ngjyra (e bardhë, e verdhë, e portokalltë dhe e kuqe) dhe masat vendosen në përputhje me nivelin e infektimit.

Për herë të parë, që prej janarit, dy rajonet Basilicata dhe Molise janë futur në zonën e kuqe. Kjo do të thotë se kafenetë dhe restorantet do të mbyllen dhe do të ketë kufizim të lëvizjes dhe do të lejohet që të punojnë vetëm dyqanet me gjëra thelbësore.

Ndërkaq, në Lombardi dhe Piedmont dhe Marche po ashtu janë ashpërsuar masat, duke u kategorizuar në zonën portokalli. Në këto dy rajone, qytetarët nuk do të lejohen që të largohen nga qytetet e tyre, përveç në raste emergjente, për punë apo për arsye shëndetësore.

Qeveria tha se masat e reja në këto pesë rajone do të hyjnë në fuqi të hënën. Gjatë kësaj jave, autoritetet shëndetësore italiane kanë njoftuar se ka pasur rritje prej 35 për qind të rasteve të reja, krahasuar me një javë më parë.

“Shumica e shpërthimeve të reja, janë si pasojë e varianteve të reja. Jam i shqetësuar me progresin e epidemisë. Ne duhet të jemi vigjilent dhe duhet të intervenojmë shpejt”, tha këshilltari për shëndetësi në Itali, Gianni Rezza.

Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, Italia është shtet i tetë në botë me numrin më të lartë të rasteve me koronavirus. Sipas të dhënave të këtij universiteti, që prej nisjes së pandemisë, italia ka regjistruar mbi 2.8 milionë raste dhe mbi 97 mijë viktima. /Rel/

Erion Dasho mbylljaNGA ERION DASHO

Me katastrofën shëndetësore që ka nisur në nëntor dhe ka arritur kulmin në shkurt, janë shtuar më së fundi edhe promovuesit e “lockdown-it”. Propozuesit e të quajturit “lockdown” kanë ditë (disa edhe javë) që e promovojnë atë në studiot televizive dhe rrjetet sociale.

Ata janë në një masë të madhe mjekë shqiptarë në botë, por jo vetëm. Në kushtet kur Shqipëria ka një nga incidencat më të larta në botë dhe vdekshmëria (madje edhe ajo e raportuar) ka arritur shifra të frikshme, “lockdown-i” duket zgjidhja më e arsyeshme.

Por a është realisht kështu?

Problemi më i madh me propozuesit e sotëm të lockdown-it është se janë kujtuar shumë vonë. Kur shumë prej nesh kritikonim ministrinë dhe komitetin për paaftësi dhe mosveprim, mbështetësit e sotëm të “lockdown-it” u fërkonin atyre kokën dhe insistonin se ekspertët e pavarur nuk mund të kritikojnë qeverinë. A thua se nuk kishin dëgjuar ndonjëherë në vendet ku jetojnë për lëvizjet civike (civic movement)!

Kur kritikohej ashpër qeveria se fshihte vdekjet, “epidemiologët” dhe gjithologët që u mbanin ison, ngulnin këmbë se ka shumë mënyra për të përkufizuar një vdekje nga COVID dhe se qeveria kishte të drejtë të zgjidhte përkufizimin e vet (i cili çuditërisht e tregonte situatën “rozë”)!

Kur deklarohej në nëntor se vdekshmëria shtesë kishte arritur përmasa alarmante, “shkencëtarët” insistonin se vdekshmëria shtesë mund të vijë nga kanceri dhe sëmundjet e tjera të patrajtuara, ndërkohë që shkencëtarët e vërtetë në gjithë botën e kishin provuar tashmë se vdekshmëria shtesë në masën 80 deri 90% i dedikohej COVID-it!

Sot, papritur “të pavarurit” e djeshëm po kuptojnë se katastrofa e parashikuar që në gusht paska arritur dhe po propozojnë “lockdown-in” si zgjidhjen magjike!!!

Por a ka sot nevojë për lockdown?!

 Kolegët bëjnë mirë të kujtojnë se kemi të bëjmë me një qeveri kriminale që qëllimisht ka vënë kapriçiot dhe përfitimet e veta mbi shëndetin dhe jetën e qytetarëve. Ata duhet të kenë parasysh se sa herë që kësaj qeverie i flet për “lockdown”, i shtie ndër mend karantinën e tmerrshme të prill-majit 2020, kur policia i mbante mbyllur qytetarët 24 orë në ditë dhe nxirrte tanket në rrugë për t’i tmerruar e për t’u ngulitur në subkoshiencë figurën e “babait”, i cili kush-e-di me kë “gëbels” u konsultua për të ngritur një strategji trushpëlarje që nisi me mediat e blera dhe përfundoi me strategjinë e terrorit dhe frikësimit!

Për këtë arsye i bëj thirrje kolegëve të mos bien në grackë! Termi “lockdown” do të interpretohet si i do qejfi kësaj qeverie dhe thirrja e kolegëve do të përdoret si justifikim: “Kështu na sugjeruan mjekët shqiptarë nëpër botë”!!! Jo, të nderuar! Nuk duhet t’i japim këtë argument Boratit të shndërruar në “Gëbels”! Ne nga pozitat e ekspertit kemi me dhjetëra masa inteligjete që mund të propozojmë para lockdown-it! Së pari, testimi! Kjo qeveri ka një muaj që i ka lënë shqiptarët pa teste të shpejtë. Urgjentisht të sillen ato 300 mijë testet që u deklaruan të blera që në dhjetor.

Paralelisht të liberalizohet testimi dhe shqiptarët të kenë mundësi ta blejnë testin në çdo farmaci si kudo në Europë! Së dyti, të rivendoset në normalitet trajtimi. Një ose dy nga spitalet e quajtura COVID të vendoset në dispozicion të Tiranës dhe të tjerët në dispozicion të referimeve të rasteve të komplikuara. Të nisë urgjentisht zbatimi i sistemit të referimit i shkatërruar nëpërmjet eksperimentit diletantesk “urgjencë mjeksore”!

Së treti, të garantohen pajisje mbrojtëse për mjekët dhe infermierët. Është e pafalshme që sot vdesin ende mjekë dhe personel mjeksor. Së katërti, të pushojnë lojërat me personalitete dhe të vaksinohen urgjentisht të gjithë mjekët dhe infermierët. Mbrojtja e tyre është domosdoshmëri.

Së pesti, të sigurohen puls-oksimetër për mjekët e familjes dhe pajisje BiPAP dhe CPAP për spitalet rajonale. Së gjashti, të ngrihet një sistem profesional survejance epidemiologjike (i lidhur me testimin) i cili të prodhojë indikatorë të besueshëm lidhur me sëmundshmërinë dhe vdekshmërinë. Këta indikatorë duhet të jenë baza e përgjigjes.

Së fundi, “dashnorët” e lockdown-it bëjnë mirë ta operacionalizojnë këtë term dhe mos ta lënë në dorë të qeverisë. Përndryshe, shqiptarët do të kalojnë një tjetër pranverë në shtëpitë e kthyera në burg. “Lockdown-i” shqiptar nuk duhet të jetë karantinë për qytetarët dhe duhet të përfshijë:

 1. Mbyllje e bareve dhe restoranteve dhe lejimi vetëm i shërbimit “pick-up”, jo taksi!
 2. Ndërprerje e akvititeve turistike dhe lejimi i përdorimit të hoteleve vetëm për udhëtime pune.
 3. Mbyllje e qendrave të mbyllura të argëtimit dhe stërvitjes si palestra, pishina, salla lojërash, etj.
 4. Ndërprerje e veprimtarisë së çdo binzesi jo thelbësor për jetesën. Këtu përfshihet tregëtimi i veshjeve, shërbime si parukeri e berber, etj.
 5. Transporti publik të funksionojë me aq kapacitet sa ka ulëse dhe vetëm për personat që e shfrytëzojnë për të shkuar në punë (për këtë nevojitet vërtetim nga punëdhënësi).
 6. Punë nga shtëpia për gjithë administratën dhe bizneset që mund të punojnë nga shtëpia. P.sh. në një bankë mund të punojnë kasierët, kurse të tjerët të punojnë nga shtëpia. Po kështu administrata, call center, etj. duhet të punojnë vetëm nga shtëpia.
 7. Punë me kapacitet të reduktuar duke respektuar masa strikte për parandalimin e infeksionit në të gjithë bizneset e tjera, sidomos ato fason, të cilat duhet të punojnë me turne, duke respektuar distancën. Në se gjykohet me vend, mbajtja e maskës profesionale gjatë punës në mjedise të mbyllura mund të bëhet me detyrim, si dhe testimi periodik i punonjësve.
 8. Heqja e ligjit absurd të mbajtjes së maskave prej lecke në rrugë dhe vendosja me detyrim e mbajtjes së maskave kirurgjikale ose FFP2 në çdo mjedis publik të mbyllur. Këto maska të rimbursohen nga shteti, të paktën për të moshuarit.
 9. Heqja e kufizimit të lëvizjes! Qytetarët të jenë të lirë të qarkullojnë pa maska 24 orë në ditë për t’u ushtruar në motin pranveror dhe për të rifituar imunitetin e dëmtuar gjatë dimrit.

Aty ku këto masa japin efekt, mund të fillojë lirimi gradual, aty ku nuk japin efekt mund të shtrëngohen më tej.

Por në radhë të parë, masa kryesore dhe pika e nisjes duhet të jetë largimi me ceremoni dhe hetimi ligjor i atij grupimi të paaftësh dhe puthadorësh që vazhdon akoma ta quajë veten “komitet ekspertësh” për t’i lënë vendin një ekipi të aftë dhe të pavarur që vlerëson më shumë jetën e qytetarëve se sa urdhërat dhe kapriçot e boratit! Vetëm një komitet ekspertësh të vërtetë është i aftë të zbatojë një strategji profesionale!

Të mos përdorim terminologji të pakujdesshme e cila mund dhe do të përdoret si justifikim nga qeveria për të keqpërdorur çdo rekomandim tonin! Le të jemi specifikë dhe thellësisht profesionalë në masat që propozojmë!

Masa po! Lockdown jo!

Në Kosovë të shtunën u regjistruan tre të vdekur dhe 426 raste të reja me COVID-19, sëmundjen që e shkakton koronavirusi i ri.

kosove infektimet

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike njoftoi se rastet e vdekjes janë regjistruar në Prishtinë, Prizren dhe Malishevë.

Sipas raportit ditor, rastet e reja me koronavirus dalin pas testimit të 3.454 mostrave në laboratorët shtetërorë dhe privatë.

Që prej marsit të vitit 2020, e deri më 27 shkurt, 2021, Kosova ka regjistruar 68.777 raste me COVID-19.

Nga numri i përgjithshëm i të infektuarve me koronavirus, 1.595 pacientë kanë vdekur, ndërkaq 59.643 janë shëruar.

Raste aktive janë 7.539./rel

Regjisori, skenaristi, karikaturisti dhe aktor i mirënjohur shqiptar Bujar Kapexhiu ka kujtuar një moment kritik të karrierës së tij në vitin 1972, ku ishte prezantuesi i Festivalit i11-të të Këngës. 

pjimage (19)

Ky festival u dënua nga udhëheqësi i atëhershëm i Shqipërisë si një festival që përhapte kulturën borgjeze (diçka e shpallur në kundërshtim me parimet shtetërore) perëndimore dhe shumë nga organizatorët dhe pjesëmarrësit u dënuan me burgime të gjata.

Kapexhiu tregoi së fundmi në emisionin “Historia ime” në Tv Klan se pasi u dënua, përfundoi duke punuar tek Kombinati Josif Pashko për 3 vite dhe i shpëtoi burgut për shkak të opinionit të mirë dhe fatit.

Ti more një goditje pas Festivalit-11, shumë shkurt ato vitet e goditjes, largimit nga skena, punuat në Uzinë?

Bujar Kapexhiu: U pushova nga puna dhe duhet të shkoja atëhere quhej “Partia e çon për riedukim” sepse ishim të pa edukatë (qesh), një edukatë të re duhet të merrje në punë. Mua më dërguan në Kombinatin Josif Pashko në Tiranë si fillimin, se pastaj siç dolën gjërat më tutje isha dhe unë i caktuar në burg. Por mesa duket opinioni i mirë, punova mirë dhe fat, kështu që u dënova por aty u tha që të jetë pa afat ose mund të ishte 3 vjet. Kur shkova në Kombinat njerëzit ishin puntorë, njerëz të thjeshtë, më kishin parë në film, kënaqësia e tyre që do punoja me ta.

Çfarë pune bëje?

Bujar Kapexhiu: Punë krahu. Fillimisht unë shkova tek tubat e betonit, ishte një makineri që i bënte këto tuba dhe më pas kalonte në një si karrocë të vogël të cilën e drejtonin 3 vetë. Shyqyr unë jam marrë me sport dhe isha i fuqishëm. Pastaj kam punuar në fabrikën e çimentos. Kur uleshim për të ngrënë, ndonjëherë makineritë sillnin tymin dhe hapnim tymin me duar për të gjetur ku është buka.

Bujari tregon se ka qëndruar përreth 3 vite dhe më pas për fatin e tij në Kinostudio u hap reparti i filmit të animuar që quhet filmi vizatimor. Një operator dhe piktor që kishin studiuar në Rumani erdhën për të filluar filmin. Por i lindi nevoja për një regjisor dhe kishin dëgjuar për Bujarin, kështu shkuan e kërkuan dhe partia ia hoqi dënimin dhe në vitin 1975 ai filloi punë në filmin vizatimor.

 

Tirana ka mposhtur me përmbysje 1-2,  Vllazninë në “klasiken” e futbollit shqiptar, të vlefshme për javën e 21-të të Kategorisë Superiore. 

 

bandicam 2021-02-27 13-03-09-152

Shkodranët realizuan të parët me Dilaver në minutën e 4-t, i cili u tregua i saktë nga pika e bardhë e penalltisë. Festa e kuqebluve zgjati vetëm 2 minuta pasi Batha vendosi baraspeshën në minutën e 6-të me një gjuajtje nga goditja e dënimit.

Pjesa e parë u mbyll në barazim 1-1. Në pjesën e dytë ishte Kale, i cili i hedhur nga stoli, pas asistit të Seferit, përmbysi rezultatin duke i siguruar 3 pikë të arta kampionëve në fuqi të Superiores.

Një asist ky edhe për Partizanin dhe Laçin që janë ndjekësit e Vllaznisë. Për sa i përket skuadrës së Brdariç, pas kësaj humbjeje, shkodranët janë zhytur në krizë të thellë rezultatesh.

FT: VLLAZNIA-TIRANA 1-2

Dilaver 4′ (p) / Batha 6′ , Kale 51′ 

KOMENTI LIVE: 

90′ Akordohen 4 minuta shtesë.

87′ Tjetër zëvendësim te Tirana, largohet Kale i tensionuar, pas ndëshkimit me karton të verdhë, vendin e tij e merr finalandezi Vairinen.

85′ Kalaja ndëshkohet me karton të verdhë për ndërhyrje të gabuar në sulm.

82′ Insiston Vllaznia, shkodranët janë hedhur të gjithë në sulm në kërkim të golit të barazimit, por mungojnë rastet e rrezikshme në portën e Bekajt.

80′ Zëvendësim te Vllaznia, largohet Krymi, vendin e tij e merr sulmuesi Cise.

72′ Zëvendësim te Tirana, largohet Halili, vendin e tij e merr Giamfi.

70′ Brdariç kryen 2 zëvendësime, largohen Da Silva dhe Kruja, vendin e tyre e marrin Nija Vexhi dhe Kalaja.

68′ Tjetër rast i artë për Tiranën me Seferin, tentativa e sulmuesit kësaj here u ndal nga portieri Zogoviç që mban në lojë shkodranët.

67′ Sërish rrezikshëm Tirana me Seferin, që lëshon një predhë nga jashtë zonës, topi shkon ngjitur me shtyllën e djathtë pingule.

60′ Mundësi e artë për Tiranën për të realizuar golin e tretë. Ishte Kale që pas asistit të Seferit nga e majta, nuk arriti të shtynte dot topin drejt rrjetës. Gjuajtja e tij nga shumë pranë vijë fatale u ndal nga portieri Zogoviç.

52′ Mesfushori Çelhaka ndëshkohet me karton të verdhë.

51′ GOOOOOL TIRANA 1-2/ I mjaftojnë vetëm 2 minuta në fushën e lojës, Kale kalon në avantazh bardheblutë pas asistit fantastik të Seferit. Në festë kampionët. 

49′ Zëvendësim te Tirana, largohet nga fusha Torasa, vendin e tij e merr Kale.

46′ Starton pjesa e dytë.

Mbyllet pjesa e parë. 

45+1′ Shkodranët e mbyllin në sulm fragmentin e parë të lojës. Provon Dilaver, por gjuajtja e sulmuesit shkon mbi traun e portës së mbrojtur nga Bekaj.

45′ Akordohet 1 minutë shtesë.

44′ Kristi Vangjeli ndëshkohet me karton të verdhë për ndërhyrje të gabuar.

41′ Pranë golit të dytë Vllaznia me Imamin, por mbrojtësi nuk përfiton siç duhet brenda zonës, teksa të dy tentativat e tij nuk kanë qenë të sakta.

34′ Bie disi rritmi i ndeshjes, me të dyja skuadrat që mundohen ta qarkullojnë topin në mesin e fushës. Mungojnë rastet e rrezikshme në portat respektive në këto minuta.

32′ Kapiteni Gurishta është futbollisti i radhës i ndëshkuar me karton të verdhë!

28′ Vendimtare ndërhyrja e Toshevskit brenda zonës, që largon një rast të rrezikshëm në zonën e Tiranës.

25′ E pabesueshme çfarë humbet Taulant Seferi i vetëm përballë portierit. Pas asistit të Bathë, futbollisti i Kombëtares, ka tentuar në hyrje të zonës për të mposhtur Zogoviç, por gjuajtja e tij, ka qenë e gabuar duke e dërguar topin mbi kuadrat.

20′ Pranë golit Vllaznia me Jonuzin, pas harkimit të Hoxhajt nga e djathta, topi ka shkuar te mesfushori, i cili provoi me një gjuajtje në hyrje të zonës, e cila ka shkuar ngjitur me shtyllën.

18′ Jonuzi ndëshkohet me karton të verdhë për ndërhyrje të gabuar ndaj kundërshtarit në mesin e fushës.

16′ E rrezikshme Tirana në këto minuta me Tolin, që provon me një gjuajtje drejt portës, por kontrollon pa probleme portieri Zogoviç.

10′ Shkodranët duken më kërkues në këto minuta, teksa qarkullojnë topin, duke u përpjekur të avancojnë në zonën e kryeqytetasve.

6′ GOOOOOL TIRANA 1-1/ Batha realizon nga goditja e dënimit. Start fantastik në “Loro Boriçi”. 

4′ GOOOOL VLLAZNIA 1-0/ Zhbllokohet sfida! Dilaver kalon në avantazh shkodranët duke realizuar nga pika e bardhë e penalltisë. 

3′ Penallti për Vllazninë. Protesta të lojtarëve të Tiranës ndaj gjyqtarit Laver Alla. Pas rrëzimit brenda zona të Da Silvës, për arbitrin nuk ka dyshime, 11-metërsh për shkodranët.

1′ Ka startuar sfida në “Loro Boriçi”.

FORMACIONET ZYRTARE:

VLLAZNIA: Zogoviç, Gurishta, Adili, Imami, Kruja, Krymi, Jonuzi, Hoxhaj, Demir Imeri, Da Silva, Dilaver. Trajner: Th. Brdaric

TIRANA: Bekaj, Toshevski, Vangjeli, Behiratçe, Halili, Toli, Çelhaka, Batha, Ismajlgeci, Torasa, Seferi. Trajner: O. Shehi

PANORAMASPORT.AL

 

 

Të tjera detaje kanë dalë në dritë për 32-vjeçarin shqiptar që u plagos dje në mbrëmje në Attika të Athinës.

cga

Një ditë para se të qëllohej me armë, ai ishte ndaluar nga policia pasi ishte pikasur nga policia teksa lëvizte në lagjen omonia me një monopatinë elektrike dhe i veshur me jelek anti-plumb.

Gjatë kontrollit blutë i gjetën një dozë lënde narkotike, ndërkohë që ai u la i lirë nga policia një ditë më pas.

Pikërisht atë ditë, më 26 shkurt, atij iu bë atentat me armë zjarri nga dy persona. CNN grek ngre pyetjen se si ka mundësi që blutë e lanë menjëherë të lirë. Në dëshminë e tij në polici shqiptari kishte thënë se lëvizte me antiplumb pasi i rrezikohej jeta. Policia vendosi ndaj tij masën “detyrim paraqitje”.

Sipas mediave helene shqiptari është një emër i njohur nga autoritetet, pasi ka precedentë penalë në fushën e krimeve kundër personit, vjedhjeve e grabitjeve.

Nuk është hera e parë që shqiptari bie pre e një atentati me armë zjarri, pasi ai ishte plagosur rëndë gjatë një atentati të ndodhur më 26 maj 2019 në Larisa. Shqiptari mbeti i plagosur në këmbë dhe u përpoq të shkonte vetë në spital, ndërsa dy autorët ia mbathën nga vendngjarja duke kërcënuar me armë një taksist.

Policia greke ka nisur hetimet lidhur me atentatin e ndodhur një ditë më parë, ku pista kryesore mbetet ajo e prishës së pazareve të drogës.

ogerta manasirliu covd3

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu ka kërkuar bashkëpunimin e qytetarëve për t’u bërë një front përballë COVID19, gjatë takimit me mjekë dhe infermierë të Spitalit COVID 3, ku vlerësoi punën e tyre në betejën e gjatë me virusin e rrezikshëm.

“Ekipi i COVID3, dua t’ju falenderoj që po përballeni prej një viti me një situatë jo të lehtë, nuk është e lehtë që të përballosh këtë intensitet. Por është e rëndësishme që për asnjë moment nuk ka munguar shërbimi për qytetarët”, tha Manastirliu.

Ministrja e Shëndetësisë tha se situata është delikate dhe u bëri apel qytetarëve për zbatimin e rregullave antiCOVID, për këputjen e zinxhirit të infeksionit.

“Jemi në një situatë delikate dhe gjithë angazhimi i personelit shëndetësor është i drejtuar në dhënien e shërbimeve këtyre pacientëve. Janë më shumë se 600 pacientë që janë duke u trajtuar në spitalet tona, qoftë në spitalin Infektiv, në spitalin “Shefqet Ndroqi”, në COVID 3, COVID 4 dhe spitalet rajonale që tashmë janë të hapura. Por ēshtë momenti për një thirrje për njerëzit: Sa më shumë të kujdesshëm, aq më pak raste në spitale, aq më pak fatalitete”, nënvizoi Manasirliu.

Duke folur për vaksinimin, Manastirliu tha se mjekët dhe infermierët e spitaleve COVID janë vaksinuar me të dy dozat dhe po vijon me intensitet vaksinimi i stafeve mjekësore, duke u shtrirë nga sot edhe në Korçë.

“Fakti është që pjesa më e madhe e stafeve të spitaleve tona COVID tashmë janë vaksinuar edhe me dozën e dytë, e bën mbrojtjen maksimale. Sot fillojmë edhe vaksinimin në qendrën e përqëndruar në Korçë, ku do të vaksinohen mjekët e spitaleve dhe infermierët, kudo në qarkun e Korçës dhe duam që të përmbyllim në një kohë shumë të shpejtë vaksinimin e stafeve tona mjekësore, siç e kemi thënë, brenda dy javëve të para të muajit mars, duke ecur gjithashtu edhe me grupet prioritare të popullatës, siç janë të moshuarit +80 vjeç dhe më pas të vijojmë vaksinimin e grupeve të tjera”, tha Manastirliu.

Ministrja e Shëndetësisë u shpreh gjatë takimit me mjekët dhe infermierët, se, me ardhjen e dozave të tjera të vaksinave, procesi do të intensifikohet.

“Pritet që të vijë ngarkesa e radhës së Pfizer ditën e hënë, rreth 15 mijë vaksina vijnë për të intensifikuar vaksinimin. Pritet gjithashtu që brenda 10 ditëshit të parë të Marsit të vijnë edhe 14,400 vaksina të AstraZeneca, nëpërmjet instrumentit COVAX, dhe do të kemi besoj lajme të mira për sasi të tjera vaksinash”, tha Manastirliu.

Futbollisti i Totenhemit, Dele Ali po kalon një moment të vështirë në jetën e tij, si nga ajo sportive, ashtu edhe jashtë fushave të blerta.

480857

Anglezi nuk po gjen shumë minuta te skuadra e Murinjos, teksa tashmë është ndarë edhe nga e dashura e tij, Rubi Mae. Shkak për këtë është bërë koha që lojtari i kushtonte lojës, online “Fortnite”.

Rubi Mae e mërzitur nga fakti që partneri i kushtonte më shumë kohë lojës sesa asaj, vendosi të ndahet nga ai.

Mediat angleze shkruajnë se ajo nuk ka më ndërmend të rikthehet në krahët e sulmuesit, pasi ky i fundit nuk ka shfaqur interes për të./ PANORAMASPORT.AL

rubi maee5 rubi maee2 rubi maee11 rubi maee1 rubi maee

Dashnor Kaloçi/ Publikohet historia e panjohur e Astrit Leka me origjinë nga Borshi i Sarandës dhe me banim në Zvicër. Ai ishte një nga veteranët e Luftës së Dytë Botërore si pjestar i Lëvizjes Antifashiste në Shqipëri, anëtar i njësiteve guerile të Tiranës, përgjegjës i Rinisë Komuniste të Batalionit “Çermenika” dhe partizan në Brigadën e Parë Sulmuese të komanduar prej Mehmet Shehut.

pjimage (15)

Dëshmitë e rralla të 97 vjeçarit Leka, që nga periudha kur ai studionte në kolegjin “Cicognini” të Pratos-Firence në Itali dhe në vitin 1941 goditi një nga krerët e rinisë fashiste të shkollës që shau flamurin shqiptar një ditë pas atentatit të Vasil Laçit ndaj Mbretit Viktor Emanueli i III-të, takimi me Qemal Stafën që e bindi të kthehej në atdhe për të luftuar kundër okupatorit, angazhimi me ‘Grupin Komunist të të Rinjëve’, ku ishin edhe Alqi Kondi e Ramiz Alia, aksionet e shumta në Tiranë e Durrës, e deri tek atentatet e dështuara ndaj kryeministrit Mustafa Kruja që mbeti i plagosur, si dhe ndaj Xhaferr Devës, ku Astrit Leka, kishte mundur të hynte brenda shtëpisë ku zhvillohej mbledhja.

Si u shpall Astriti “armik i popullit” në vitin 1967 dhe u detyrua që të punonte si punëtor krahu deri në vitin 1990, kur u largua nga Shqipëria dhe u vendos në Zvicër, ku jeton dhe aktualisht.

“Ndërsa unë qëndroja brenda shtëpisë ku zhvillohej mbledhja dhe informoja rregullisht Nako Spiron, Gogo Nushin e Ymer Dishnicën, për çfarë flitej aty, më erdhi urdhëri që të mos kryhej atentati ndaj Xhaferr Devës, pasi aksioni ishte anulluar! Pas kësaj dhe prita që ishte bërë jashtë shtëpisë u hoq dhe Adem Kosova me shokët e tjerë u larguan”.

Kështu e kujton 97 vjeçari Astrit Leka, njërin prej 44 aksioneve që ai ka kryer gjatë periudhës së Luftës Antifashiste, kur ai drejtonte njësitet guerile të udhëhequra nga Partia Komuniste Shqiptare e kryesuar prej Enver Hoxhës.

I zgjedhur si anëtar i Këshillit të Përgjithshëm të Federatës Botërore të Veteranëve për Konfliktet Ushtarake, me qendër në Paris, zoti Leka vjen herë pas here nga Zvicra (ku është rezident prej vitesh me familjen e tij) në Tiranë, për të marrë pjesë në festimet e 28 dhe 29 nëntorit, apo edhe në ceremoni të tjera përkujtimore ku ai është i ftuar. Edhe pse mbante mbi vete autorësinë e një barrë aksionesh, dhe ishte diplomuar në tre fakultete, në vitin 1967, atij i’u mohuan të gjitha, u shpall «armik i popullit» dhe u detyrua të punonte si punëtor në kazëm për vite me rradhë, deri sa u largua nga Shqipëria në maj të 1990-ës.

Por për të gjitha ato peripeci ai nuk ka dëshirë të flasë, duke i quajtur të kaluara, dhe pranon të dëshmojë për Memorie.al vetëm për aksionet e Luftës dhe shokët e tij, me qëllimin e vetëm që “ato ngjarje të mos harrohen, të dalë e vërteta historike dhe ai të mos i marrë me vete në varr!”

Përveçse i zgjedhur si anëtar i Këshillit të Përgjithshëm të Federatës Botërore të Veteranëve për Konfliktet Ushtarake, me qendër në Paris, Anëtarë i Kryesisë së Organizatës së Veteranëve të Luftës së Shqipërisë, (OBVL-Tiranë), Themelues dhe Kryetar i ‘SOLIDEST’ (Shoqata Ndërkombëtare për Zhvillimin e Vendeve Lindore me seli në Gjenevë), ish-Këshilltar i Përgjithshëm i Federatës Botërore të Veteranëve (me 37 milionë anëtarë), FMAC-Paris, Zv/President i Konfederatës Evropiane të Veteranëve dhe Ushtarakëve të Luftës, CEAC-Paris dhe Kryetar Nderi i Bashkimit të Intelektualëve Shqiptarë ‘UIAS’ – Bernë, Zvicër, zoti Astrit Leka, pas viteve ’90-të ka dhënë edhe një kontribut shumë të çmuar për përhapjen e vlerave më të çmuara të kombit shqiptar në botë, si dhe për vendosjen e busteve të Heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu, në disa kryeqytete të Botës, për të cilat, në vitin 2019, u vlerësua me një medalje nga ana e ambasadës shqiptare në Bernë të Zvicrës.

Zoti Astrit, si u larguat nga zyra e ministrit të Ekonomisë Kombëtare, pas marrjes së autorizimit?

Pasi mora autorizimin, unë u largova nga zyra e tij dhe zbrita shkallët, në pritje të breshërive të armëve të rojeve personale, me urdhër të tij. Por ai e bëri si burrat dhe nuk reagoi kundër meje. Kështu që unë u largova pa probleme, së bashku me shokët e mi që më prisnin jashtë me autoveturë për në drejtim të bazës, tek shtëpia e Esat Dishnicës, ku ishte udhëheqja e lartë e Partisë Komuniste të Shqipërisë.

Si e pritën krerët e lartë të PKSH-së këtë aksion?

Ata me gëzimin më të madh më përqafuan, pasi me atë autorizim që sigurova unë, zgjidhej problemi i furnizimit me ushqime të disa brigadave partizane, por dhe më qortuan rëndë, pasi për mënyrën e kryerjes së aksionit, kisha vepruar pa marrë aprovimin e tyre. Ata më thanë se dështimi i këtij aksioni do të ishte shoqëruar me masakra të gjermanëve, të cilët nuk mund të lejonin kurrë që një guerilas të hynte në zyrën e një ministri dhe t’i merrte me armë në kokë një firmë në të bardhë. Desha të them se vite më vonë, më 1967, pak kohë pas fjalimit të Enver Hoxhës, të 6 Shkurtit, kur unë shërbeja si mësues i frëngjishtes në gjimnazin “Partizani” të kryeqytetit dhe kur Sekretari i Komiteti të Partisë së Tiranës, me pa të drejtë, më shpalli ‘armik’ se unë nuk bëra autokritikën që më imponohej, ky aksion më shpëtoi nga burgu.

888

Konkretisht, si ndodhi?

Problemi im shkoi deri në Sekretariatin e K.Q. të PPSH-së, i cili nuk e aprovoi cilësimin armik, që më ishte bërë nga Komiteti i Partisë i Tiranës. Atëhere unë dëgjova se në atë mbledhje ishte përmendur ky aksion që kisha bërë unë në atë kohë, duke u quajtur si aksioni më i guximshëm i njësiteve guerilje, që ishte bërë gjatë Luftës. Edhe pse ky aksion m’u njoh nga udhëheqja e lartë e PPSH-së, disa organe, që unë po i quaj delikate, më thanë se unë kisha vepruar si anarkist. Por unë i’u përgjigja duke u thënë se rrezikova veten, për t’i shërbyer luftës për çlirim.

A mund të na thoni ndonjë nga aksionet apo atentatet e tjera të guximshme që keni bërë ju gjatë Luftës?

Ndonëse unë kam marrë pjesë në më shumë se 44 aksione, nuk kam bërë asnjë atentat dhe nuk kam vrarë asnjeri gjatë Luftës. Edhe në atentatin kundër Mustafa Krujës, roli im ka qenë mbështetës. Por kam bërë aksione që më kanë rrezikuar më shumë se atentatet. Një nga aksionet, që, sipas meje, është dhe më i madhi, më i rrezikshmi dhe më i rëndësishmi dhe më me rezultat, ka qenë ai marrjes me forcë të depos së degës së Bankës Kombëtare të Durrësit, në 6 nëntorin e vitit 1943.

Kush urdhëroi për atë aksion dhe kush e kreu atë?

Aty nga muaji tetor 1943, Enver Hoxha i kërkoi udhëheqjes së Luftës së Tiranës, sigurimin e ushqimeve me para, për brigadat partizane. Pas kësaj, Abdyl Këllezi, i cili ishte financier i Partisë, i dorëzoi Gani Goxhit dhe mua 2 mijë napolona kartëmonedhë, për të shkuar në Kosovë dhe për të blerë ushqimet.

Këto para nuk mjaftonin për ushqimet që kërkoheshin dhe mua më lindi ideja që të merrnim me forcë sheqerin që mbahej i bllokuar në depot e Bankës së Durrësit, për t’u përdorur nga ushtria gjermane. Në atë kohë, në tregun e lirë nuk kishte asnjë kg. sheqer dhe as në farmaci nuk gjeje, përveçse në tregun e zi, ku një kg. kushtonte 6 napolona letër.

Në depot e Bankës së Durrësit ndodhej dhe një sasi e madhe leshi, e cila pritej të nisej për në Gjermani, për t’u përdorur për ushtrinë naziste. Në tregun e zi një kg lesh kushtonte 10 napolona, kur një nëpunës i mesëm merrte 60 napolona letër rrogë mujore. Unë i’a propozova aksionin Nakos, Gogos, Ymer Dishnicës e Mustafa Gjinishit, të cilët fillimisht nuk ma aprovuan, nga frika e propagandës që bënte Balli Kombëtar, që do të na cilësonin si gangsterë që vidhnim banka.

Si vepruat pas kësaj?

Unë shpjegova se materiali ishte strategjik dhe aksioni mund të justifikohej në popull. Ata më kërkuan që t’u paraqisja një plan më të hollësishëm për aksionin, pasi ai ishte i pari i këtij lloji në Shqipëri dhe për realizimin e tij duhej një kohë e gjatë e një sasi njerëzish, të paktën 35 persona. Dhe, sipas Nakos që banonte në atë zonë, aksioni paraqiste rrezikshmëri për të gjitha njësitet nga pozicioni shumë i disfavorshëm për ne dhe shumë i favorshëm për armikun, i cili me katër feld-xhandarë, bllokonte gjithë sektorin e Bankës.

Si u vendos më pas?

Unë vazhdoja të insistoja në mundësinë e kryerjes me sukses të aksionit, ndoshta nga mosdështimi i asnjë aksioni deri në atë kohë. Unë e shikoja çështjen me syrin e një të riu, që në atë kohë sfidonte vdekjen pa e përfillur fare atë. Pas këtij insistimi, ata më dhanë leje të shkoja në Durrës dhe ta studioja çështjen me Kozma Nushin, Telat Nogën, Stavri Manjanin etj. Ata nuk ma pranuan propozimin, pasi gjendja në qytetin e Durrësit ishte shumë kritike nga atentatet e shpeshta që kishin bërë njësitet guerilje kundër agjentëve të armikut, gjë e cila i kishte irrituar shumë ata. Unë shkova disa herë në Durrës dhe studiova vendin ku ndodheshin depot dhe të gjitha mundësitë e kryerjes së aksionit.

Çështja u zgjat shumë dhe në datën 5 nëntor 1943, gjermanët filluan sulmin ndaj Pezës, duke e rrethuar atë me forca të shumta të nisura nga Tirana, Elbasani, Peqini, Rrogozhina e Kavaja. Unë kërkova nga udhëheqja që të nesërmen e asaj dite, me çdo kusht, duhej të bëhej operacioni, se për ndryshe ai nuk bëhej kurrë. Unë kërkova që në planin që i kisha dorëzuar udhëheqjes së Qarkorit të Tiranës dhe Durrësit, të mos fuste duart asnjeri. Këtë do ta udhëhiqja vetë, përndryshe nuk e merrja përsipër.

Thonë se Enver Hoxha kishte lejuar që unë ta bëja atë aksion. Pas kësaj, Gogo me Nakon më vunë në dispozicion të gjitha njësitet guerilje të Tiranës e Durrësit dhe në Tiranë, e mori përsipër vazhdimin e aksionit vetë Gogo Nushi, duke u ndihmuar nga Qamil Poda, Ali Kubati, Manol Milo, Skënder Kosova dhe disa shokë të tjerë, të cilëve nuk u’a kujtoj dot emrat.

Si u realizua aksioni?

Unë mbajta peng drejtorin e Bankës, komendator Bresanin, zotin Mango etj., dhe mbajta nën kontroll centralin. Duke pasur peng drejtorin e Bankës, unë neutralizova ndërhyrjen e feld-xhandarmërisë gjermane të zonës së bankës dhe të Portit. Operacioni zgjati 8 orë dhe si rezultat ne mundëm të merrnim me forcë nga depot e Bankës, 150 kv. lesh të larë, 860 kv. sheqer dhe 11 revolverë, të cilat i transportova për në Tiranë me 20 kamionë, ku secili kamion ishte marrë me aksion më vehte.

Si mundët të mos diktoheshit gjatë këtij aksioni që zgjati 8 orë dhe kishte 20 kamione në dispozicion?!

Ne kishim marrë masat, duke bërë me hollësi të gjitha veprimet e duhura për të kaluar postoblloqet, që nga dokumentet shoqëruese, shoferët që duheshin, bllokimin e shoferëve në Porto-Romano, e zëvendësimin e tyre me njerëzit tanë, etj. Në fund të aksionit, unë nënshkrova një deklaratë me pseudonimin tim të Luftës, “Alariku”, të cilin i’a lashë administratës së Bankës.

Nga shitja e një pjese të sheqerit tek tregtarët që ndihmonin Luftën, ne siguruam miliona franga shqiptare për financat e Luftës, pasi në atë muaj, sipas Gogo Nushit, në arkën e Partisë ndodheshin 16 mijë franga. Kurse pas aksionit, ato u bënë rreth 2 milionë franga. Si hollësi, po ju them, se 60 mijë napolona flori nga këto të ardhura, u përdorën për të shpëtuar jetën e Qamil Podës, Ali Kubatit, Manol Milos e Skënder Kosovës, të cilët priteshin të pushkatoheshin. Për këtë aksion komandanti i përgjithshëm i forcave gjermane në Shqipëri, baron Von-Thungen, i shkruante qeverisë shqiptare dhe Regjencës në Tiranë. Po kështu desha të them se në historikun e Luftës së Durrësit, ky aksion i është atribuar njerëzve të ndryshëm, ndërsa në atë kohë, më 8 nëntor 1943, Nako Spiru i shkruante Enver Hoxhës: “Aksioni është vepër e Astrit Lekës, i cili ka bërë 3/4 e punës për sigurimin e ushqimeve nga Kosova për brigadat tona”. Dy javë më vonë shumë nga shokët e Durrësit, pjesëmarrës në aksion, u internuan nga gjermanët në kampet naziste dhe nuk u kthyen më.

Dëshmia e majorit të Xhandarmërisë: “Astriti mbajti qëndrim burrëror në burg dhe…”

Një nga shokët e klasës në gjimnazin e Tiranës dhe bashkëluftëtarët e Astrit Lekës, ka qenë edhe Muhamer Spahiu, ish-udhëheqës i Rinisë Antifashiste Shqiptare gjatë Luftës (i zgjedhur që në Kongresin e Helmësit, dhe më pas, sekretar i Përgjithshëm i Kryeministrisë e deputet në Kuvendin Popullor), i cili nga viti 1961 deri në vitin 1989-ën, u dëbua, internua dhe u burgosur nga regjimi komunist i Enver Hoxhës. Në një dëshmi të tij për Astritin, ndërmjet të tjerash, ai është shprehur: “E kam njohur Astrit Lekën gjatë Luftës, si një nga të rinjtë më aktivë dhe më trima, që ka marrë pjesë dhe ka drejtuar shumë aksione të njësiteve guerile në disa krahina të Shqipërisë. Megjithatë, nga fundi i vitit 1943, duke dyshuar shumë në drejtësinë e vijës së Partisë Komuniste, lidhur me qëndrimin ndaj çështjes së Kosovës dhe konfrontimit me armë me organizatën e Ballit Kombëtar, ai u pa me sy të keq nga udhëheqja e Luftës, duke u konsideruar si ‘element antiparti’. Në prill të vitit 1945, Brigada ku bënte pjesë Astriti, ishte transferuar në Korçë. Qe një fat për Astritin, që tamam në atë kohë ne shkuam në Korçë për probleme të Rinisë, u njoftuam se Astriti ishte arrestuar. Unë dhe Nako Spiru kishim dobësi për Astritin, sepse e njihnim mirë kontributin e tij në Luftën Antifashiste. Po të mos kishim ndodhur ne aty, Astritin do ta kishin pushkatuar. E shpëtoi ndërhyrja e Nako Spirut, atëherë President i Rinisë Komuniste Shqiptare. Më vonë, Astriti u ç’mobilizua, mbasi mbaroi shkollën e mesme që e kishte ndërprerë për shkak të Luftës dhe filloi jetën normale. Unë di që Nakua takohej herë pas here me Astritin, të cilin ai e vlerësonte shumë. Astriti është konsideruar si ‘element antiparti’ dhe është persekutuar vazhdimisht, dikur më pak e dikur më shumë, sipas nuancave që merrte lufta e klasave”. Po kështu, lidhur me qëndrimin e Astrit Lekës gjatë kohës që ai ka qenë i arrestuar në burgun e Tiranës, ka dëshmuar edhe një nga ish-oficerët e Xhandarmërisë së asaj kohe, i quajtur Andrea Botka. Në dëshminë e tij të dhënë në vitin 1953, midis të tjerash, ai është shprehur: “Në kohën që është arrestuar Astriti, unë kam qenë oficer në Xhandarmërinë e Tiranës dhe kam asistuar në komisionin e Xhandarmërisë, që përbëhej nga major Hamdi Isufi, Xhelal Stravecka, Ludovik Saraçi etj. Aty nga muaji gusht i vitit 1944, gjatë pyetjeve dhe presionit që i’u bë të arrestuarit Astrit Leka, ai ka mbajtur një qëndrim të palëkundur dhe ka refuzuar çdo akuzë, duke mos pranuar të nënshkruajë asnjë deklaratë kundër shokëve të tij dhe për të sharë Lëvizjen Nacionalçlirimtare. Unë në atë periudhë kam qenë në lidhje me Lëvizjen Nacionalçlirimtare dhe kryesoja Këshillin Nacionalçlirimtar të oficerëve të Xhandarmërisë”.

Këtë dëshmi të ish-majorit të Xhandarmërisë e kanë konfirmuar edhe shokët që Astriti ka pasur në burg, si Hamdi Sallaku (ish-zv/kryeredaktor i gazetës ‘Zërit të Popullit’), Bedri Çeliku (Kryetar i Këshillit Popullor të Tiranës më 1944), Perikli Kasneci, Qemal Toska, Ilhami Tomini etj”.

Letra e prokurorit Rrapi Mino në 1982-in, për Ramiz Alinë: “Astrit Lekës, i pushuar për veprimtari armiqësore, t’i njihet kontributi i Luftës”

Një nga personat që ka qenë pjesëtar i njësit guerilje që drejtonte Astrit Leka në vitet e Luftës, ka qenë edhe Halim Haxhiu, anëtar i PKSH–së që nga 20 shkurti i vitit 1942. Në një dëshmi të tij për Astritin, midis të tjerash, ai ka shkruar: “Në vjeshtën e vitit 1943, shoku Astrit punonte në Tiranë me njësitet guerilje, duke mbajtur lidhje direkte me shokun Gogo Nushi dhe Nako Spiru. Shoku Gogo më ngarkoi mua të punoj me njësitin që drejtonte Astriti. Nëpërmjet tij, unë u njoha me shumë shokë në Tiranë, si “Heroin e Popullit” Lym Keta, i cili erdhi në aksionin e miellit të Nozullimit, që bëri njësiti ynë i drejtuar nga Astriti. Gjithashtu, njësiti ynë shkoi në Kosovë, ku në qytetet Prizren, Gjakovë, Pejë, Rahovec, Shtimje, Prishtinë, Lipian, Ferizaj dhe Gjilan, si dhe në disa fshatra ku kreu shumë aksione për të plotësuar porosinë që Enver Hoxha i kishte bërë Gogos dhe Nakos mbi problemin e furnizimeve të brigadave partizane. Duhet vënë në dukje se njësiti ynë ka kryer edhe aksione të tjera në qytetin e Tiranës, përveç atij të miellit. Kështu kemi marrë shaptilografe, makina shkrimi dhe materiale të tjera shtypshkrimi në agjencinë “Oliveti”. Kemi kryer aksione të tjera në shoqëritë italiane, të cilat ishin vënë në shërbim të okupatorit gjerman dhe punonin të drejtuara nga organizata e xhenjos ushtarake gjermane (TODT) për fortifikime të ndryshme. Prej tyre po përmend disa shoqëri: “Bellotti”, “Siderurgica”, “Pasotti” etj. Veç këtyre kemi kryer aksionin kundër Radio–Tiranës, atë për të siguruar fonde financiare për Lëvizjen Nacionalçlirimtare etj. Lidhur me aksionet që ka bërë Astriti gjatë Luftës, ka dëshmuar edhe Kryetari i Komitetit të Veteranëve të Elbasanit, Jorgji Shuteriqi (ish-anëtar i Qarkorit të PKSH-së), i cili ka bashkëpunuar ngushtë me Astritin në aksionet e njësiteve guerilje të Elbasanit. Po kështu edhe dy veteranët e njohur të Qarkut të Dibrës, Qemal Agolli dhe Mehmet Hajrullau, kanë dëshmuar se kanë bashkëpunuar ngushtë me Astritin, në aksionin e 24 korrikut 1942 në Maqedoni, për prerjen e linjave telefonike. Ndërsa Enver Maçi, anëtar i PKSH-së dhe anëtar i Komitetit Ushtarak të Tiranës, gjatë periudhës së Luftës, ndër të tjera ka dëshmuar se bashkë me Astritin, ka marrë pjesë në aksionin e marrjes së miellit në ‘Pazarin e Ri’, aksion në të cilin kanë qenë edhe Myslim Keta, Adem Krasniqi etj. Lidhur me mohimin që i’u bë Astrit Lekës në vitin 1967, për aktivitetin e tij gjatë Luftës, në vitin 1982, Prokurori i Përgjithshëm i Republikës, Rrapi Mino, në një relacion të gjatë dërguar Sekretarit të K.Q. të PPSH-së, Ramiz Alia, midis të tjerash ka shkruar: “Në bazë të studimeve që kemi bërë, Astrit Leka ka një aktivitet të pashkëputur në favor të Luftës Nacionalçlirimtare, prandaj mendojmë se duhet t’i njihet vjetërsia prej vitit 1941 e deri në mbarimin e Luftës, si aktivist shumë i dalluar në kuptim të nenit 48 të ligjit “Mbi sigurimet shoqërore”./Memorie.al

Agim-BaçiNGA AGIM BAÇI

“Kontrolli i mendimeve të qytetarëve çon në kontrollin e veprime të tyre”, shkruante Zhak-Zhak Rusoi në Kontratën Shoqërore. Sipas tij, gjithçka duhet të lëvizë mes konceptit “qytetari-fëmijë” dhe “shteti-baba”. Këtë koncept rusionian ka kërkuar të vërë në funksion z.Rama gjatë viteve në pushtet, sidomos kur e paraqet vetveten si “shteti i vetëm i shqiptarëve”, duke dashur të fiksojë idenë se ai është gjithçka që shqiptarët kanë dhe gjithçka që shqiptarët janë. Në fakt, të njëjtën gjë kanë bërë edhe më parë fashistët, nazistët dhe marksistët, të cilët prodhuan diktaturat gjakatare në mjaft vende, duke ndërtuar trekëndëshin vrastar të mendimit: “Gjithçka për Shtet, asgjë jashtë Shtetit, asgjë kundër Shtetit”.

Po të vëmë re me kujdes edhe deklaratat e Ramës “Është fat që më keni mua”, që më pas u bazuan me memet qesharake të këtij dimri se “Falë Ramës ra dhe kjo borë”, apo “Falë Ramës do çelin lulet në pranverë”, janë vijim i së njëjtës logjikë fashisto-marksiste. Edhe pse shumë nga shqiptarët mund të kenë qeshur me këtë këmbëngulje të z. Rama për të bindur shqiptarët se gjithçka rrotullohet rreth tij, ai po tregon se e ka shumë seriozisht kur i drejtohet shqiptarëve me refrenin se duhet të shohin te ai të vetmin shpëtimtar të jetës së tyre. Kjo edhe për faktin se ai prej kohësh investon miliona nga buxheti, nga taksat tona, jo për të kuptuar se çfarë bëjnë shqiptarët, por vetëm të dijë se çfarë mendojnë shqiptarët. Duke tentuar të ketë nën kontroll median dhe komunikimin social ai ka synuar në mënyrë të hapur ngritjen e një inxhinieringu propagande me qëllim dhënien e një versioni të vetëm socio-politik për zgjedhjet e 25 Prillit: Rama është zgjidhje për shqiptarët!

Fakt është se, ky projekt, për ndryshimin kulturor të shqiptarëve lidhur me atë që ndodh rreth tyre dhe për jetën e tyre, ka shumë vite që ka nisur në Shqipëri.

Po të shikojmë në fillesat e kësaj politike, e dallon qartësisht se projekti për një ndryshim kulturor të “modelit Rama” ka nisur fillimisht me një mbështetje të madhe që në kohën e z. Nano për të dhënë një version të ri fasade në Ministrinë e Kulturës, në Bashki e pastaj si Kryeministër. Këtë linjë indoktrinimi pasoi edhe Veliaj kur mori Bashkinë e Tiranës, i cili, me paratë e taksapaguesve, sponsorizoi vetëm për propagandë dhe kontroll mediash. Madje, me taksat e shqiptarëve ai arriti të përgatiste edhe stema ku shkruhej “lali Eri”, me qëllimin që të lidhë idetë e ndryshimeve kulturore me një përcaktim të dashur të shqiptarëve, si emërtimi “lali”- pra të një njeriu që gjithkush nga ne në vegjëli e ka parë si udhëheqës, si një njeri që i mëson rrugëtimin. Ky investim i pandërprerë nga z. Rama për ndryshimin ideologjik të shqiptarëve, ka sjellë një realitet nën një pushtet të hapur e të dhunshëm manipulimi, një realitet të cilin ai e nisi fillimisht me partinë e tij.

Kështu, z. Rama përdori nxitjen e shijes dhe nevojave të turmave dhe largoi nga PS thuajse të gjithë ata që kërkonin një marrëdhënie politike dinjitoze. Shpejtësia me të cilën ai ushqeu konformizmin në PS, bëri që sot të kemi kriter imitimin dhe duartrokitjen, ndërkohë që nuk ekziston thuajse asnjë alternativë debatuese. Rama futi, gjithashtu, kulturën e keqkuptimit apo devijimit të të dhënave zyrtare, duke bërë që të jenë në fuqi gjysmë të vërtetat apo gënjeshtrat e plota, e ku askush nuk di me siguri se çfarë dodh realisht me paratë e taksapaguesve.

Vetë Rusoi, që frymëzoi këtë devijim kulturor, këtë inxhiniering të kontrollit të shoqërive përmes shpikjes së shetit-baba, shkruante se “veset nuk janë të lindura te njeriu, por janë fryt i qeverisjes së keqe”. P.sh, a nuk inkurajoi diktatura për afro pesëdhjetë vite “Njeriun e Ri”, një njeri që kishte në qendër vetëm partinë-shtet, që harroi të afërmit, harroi idetë, humbi guximin dhe që përvetësoi vetëm artin e spiunimit dhe shpifjes? A nuk trashëguam ne nga diktatura atë njeri që përfundoi në prehërin e bindjes duke përsosur vetëm artin e tundjes së kokës për gjithçka që i udhërohej? Dhe duket se Rama po ndjek sërish këtë trend të kulturës politike, duke synuar t’u thotë shqiptarëve se nuk ka rëndësi as e drejta, as e vërteta, as ndershmëria, por vetëm bindja – bindja ndaj asaj që thotë ai vetë.

Një nga filozofët e sotëm amerikanë, Noam Çomski, shkruan se “qeveritë e bazojnë sot suksesin e tyre të inkurajimi i injorantëve që të ndjehen krenarë me padijen e tyre”. Madje Çomski duket se e ka shkruar posaçërisht për Ramën kur thotë se, kjo yshtje për të bërë krenarë të paditurit me injorancën e tyre, krijon në shoqëri ndjenjën e vetëfajësimit- pra një shoqëri ku shumë njerëz kritikojnë vetveten përse nuk shfrytëzuan rastin për të vjedhur, përse nuk u bënë të pasur me pasurinë publike apo të tjetrit kur mundeshin, përse nuk arritën të pushtonin pronën e dikujt.

P,sh, duke dashur me çdo kusht vijimin në pushtet, z. Rama ka ndryshuar edhe statusin e “të fortëve” që i ftoi në prehërin e tij politik më 2013, duke i kthyer nga klientë, në partnerë në pushtet. Pra, ata tashmë nuk përfitojnë nga ajo që u jep pushteti, por janë vetë pjesë e pushtetit dhe, duke qenë pjesë e pushtetit, e kthejnë në ligj atë që dikur quhej plaçkitje. Këtij pushteti të forcës Rama i ka kombinuar spektaklin dhe propagandën, duke tentuar kështu që kushdo të mos ketë qëllim të lexojë dhe arsyetojë mbi realitetin, por t‘i dorëzohet një realiteti të ri, të cilin z. Rama ka marrë përsipër ta ndërtojë përmes tallavasë së përditshme të komunikimit, ku përfshihen edhe porno-sondazhet e zgjedhjeve.

Si pasojë e këtij stili manipulimi, ku është synuar krijimi i një varësie sa më të madhe nga ajo që thotë Qeveria, sot shqiptarët gjenden përballë një vendimi të rëndësishëm- do të vijojnë të trajtohen kaq mizorisht si një tufë delesh që mund të kullosin në lëndinën e gënjeshtërt dhe 3D të konceptit Rama-Veliaj, apo do të zgjohen dhe do të kuptojnë se janë vetëm përballë një ekrani gjigand, që i rrethon kudo dhe që nuk i lejon as të mendojnë e as të jetojnë me dinjitet?

meri shehu parashikim muaji janar

Dashi
Ne diagonalen e punes dhe te shendetit hena e Plote ne Virgjeresh do ndikoj shume ne ceshtjet shendetesore dhe ne zbulim te energjise se trupit tuaj por edhe ne nje perfundim pune.

Demi
Perpiquni te jeni pak me te arsyeshem se sa kokekorte apo koketrashe ne disa raste nen ndikimin e Marsit ne shenjen tuaj. Logjika do ju hapi rruget, inati do ju mbylli.

Binjaket
Do enderroni shume per te ardhmen dhe per nje pozicion te rendesishem ne karriere por ne fakt te dhenat nen ndikimin e henes se plote ne Virgjeresh jane kontradiktore me ngritjen tuaj.

Gaforrja
Per ju hena e plote ne Virgjeresh do kete te beje me nje hartim plani apo udhetimi i cili pervec imagjinar do mund te behet edhe real nese ju jeni mire psikologjikisht.

Luani
Nje arsyetim i forte ne ceshtjet ekonomike nuk do ju lejoj te shpenzoni apo te enderroni dicka me shume si fantazi ne blerje apo shijim. Takime te fshehta romantike apo mekate te vogla nuk do mungojne.

Virgjeresha
Jeni me hene te plote ne shenjen tujaj dhe ne lufte me dike qe e doni shume apo me nje projekt qe vertet e mendoni pafund. Nese do gjeni nje rruge te trete do shpetoni nga bllokimi.

Peshorja
Shume romantik ne llojin tuaj do jete kjo periudhe. Ku do deshironit te plotesonit nje deshire ne jeten personale apo ne ceshtje pune. Dhe mbi te gjitha romantizmi juaj do jete pargmatist.

Akrepi
Ju duhet hena e plote ne Virgjeres per te ringritur ne nje status social me te larte veten tuaj personalisht duke lene mbrapa deshirat erotike apo shijimin personal.

Shigjetari
Do shikoni me mire mundesite qe keni per te perparuar ne lidhje me punen dhe karrieren pavaresisht nje ngecjeje kokeforte qe ju del gjitmone perpara.

Bricjapi
Nje ceshtje ligjore dhe nje udhetim i rendesishem ju pret. Do mbyllni nje cikel te veshtire studimesh apo kualifikimesh. Por duhet te ikni gjithsesi larg.

Ujori
Ju duhet nje investim i zgjuar apo nje llogari e perpikte ne nje maredhenie pune apo ne nje kontrate martesore. Por mbi te gjitha do mbyllni nje cikel pervoje dhe do hapni nje cikel te ri.

Peshqit
Hena e plote perball jush eshte nje kundershtim per te dhenat tuaja psikologjike apo deshirat tuaja. Kjo do te thote qe duhet te beheni pak me konkrete jo te paqarte ne marredheniet tuaja.

Një ngjarje e shëmtuar raportohet të ketë ndodhur në Spitalin e Fierit. Një burrë ka dhunuar me shkelma dhe grushte një qytetare pas një debati verbal.

Në pamjet e publikuara nga JOQ shfaqet edhe një grua tjetër që përpiqet të qetësojë situatën pas dhunës.

Nuk ka një reagim nga Policia lidhur me rastin dhe rrethanat se si ka ndodhur ngjarja.

JOQ ka publikuar dëshminë e personit që ka kapur videon, që shkruan: “Ka ndodhur dje te Spitali i Fierit. Zotëria dhe zonja nuk njiheshin me njëri-tjetrin. Zotëria edhe pse ishte në gabim për diçka që kishte bërë, dhunoi edhe zonjën vetëm për një fjalë që i tha”.

Burri gruaja.1

Djali i saj pesë vjeçar, dy prindërit e bashkëshortit dhe ai u infektuan të gjithë me Covid-19 në fund të janarit, por Floreta ishte e vetmja në familje që nuk shfaqi simptoma. Fillimisht ajo mendoi se ishte asimptomatike, por testi seriologjik tregoi se 30-vjecarja nga Tirana në fakt nuk kishte fituar antitrupa, sepse nuk ishte infektuar kurrë.

korona tirane kafe njerez

“Djali dhe burri u sëmurën në të njëjtën kohë me temperaturë dhe kollë. Nuk e ruajta shumë veten se u kujdesa për të dy gjatë gjithë kohës që ishim në izolim”, i thotë ajo gazetës Si. “Isha e sigurt se edhe unë do e kisha kaluar”, shprehet Floreta.

Kjo nuk ishte hera e parë që ekonomistja ekspozohej ndaj virusit, pasi në nëntor, Covid-19 shpërtheu në zyrën ku ajo punon, duke infektuar 3 kolegët e saj, por Floreta nuk u infektua. Në verë, ajo qëlloi në një darkë familjare, me të një afërm të infektuar, me të cilin qëndroi ulur pranë për më shumë se një orë, por as ajo dhe as vëllai i saj nuk u prekën nga virusi.

“Shumë njerëz që kam pasur kontakt janë infektuar por jo unë. Kam patur gjithmonë imunitet të mirë, edhe pse nuk merrem me sport. Sëmurem shumë rrallë, madje dhe gripi më zë njëhere në katër-pesë vite. Por kur virusi më erdhi në shtëpi, mendova se do ta kaloja. Tani Covidi sikur është bërë një gjë që nga njëra anë duam thjesht ta kalojmë dhe të fitojmë imunitet”, i thotë ajo Gazetës “Si”.


Floreta

Ishte në ankth të paprovuar më parë sa herë që dëgjonte që njerëz që i ka takuar dhe mësonte se ishin  infektuar me Covid. Që kur nisi pandemia ka hyrë disa herë në izolim nga frika se isha infektuar. Edhe vëllai i saj, Enea, i cili është menaxher në një restorant të njohur në Tiranë ka rënë në kontakt me disa të infektuar, kolegë dhe klientë,  por deri më tani i ka shpëtuar po ashtu virusit.

Disa njerëz, si Enea apo Floreta, janë jashtëzakonisht rezistentë ndaj koronavirusit. Edhe pse në Shqipëri nuk ka ende shifra dhe studime të mirëfillta, ekspertët perëndimorë po bëjnë të pamundurën të kuptojnë se cilat janë faktorët që i bëjnë disa njerëz kaq të mbrojtur nga Covid-19. Ajo që dihet deri tani është se arsyeja e këtij super imuniteti janë gjenet.

Një rast tipit të rezistencës ndaj Covid-19, është ai ia nënës 84 vjeçare të Bektash Kapelli, Liries. Bektashi u infektua me Covid-19 në maj të vitit të kaluar dhe shfaqi simptoma të rënda, përfshirë edhe rënien e nivelit të oksigjenit dhe probleme të mëdha me frymëmarrjen. Pas tij u sëmurën edhe bashkëshortja me dy fëmijët por nëna e tij e moshuar nuk u prek dhe iu desh të kujdesej madje për pjesën tjetër të familjes.

“Shyqyr që kishim mamanë që na bënte për të ngrënë”, i thotë Bektashi Gazetës “Si”. “Unë e kamkaluar rëndë, shumë rëndë. Nuk kam vënë gjumë në sy për dy ditë se me merrej fryma. Gruaja dhe fëmijët e kaluan lehtë, por unë jam trembur shumë”, shprehet ai. Por 84 vjeçarja, të cilën Bektashi ishte mundur ta mbronte fillimisht duke thënë të izolohej në një dhomë më vete, nuk shfaqi asnjë simptomë dhe u kthye në heroinën e familjes.

Rastet të tilla, të cilat kanë filluar të shfaqen në mbarë botën, kanë një renditje gjenetike që i bën të jenë rezistent jo vetëm ndaj Covid-19, por edhe shumë viruseve të tjera, ashtu siç ka persona që janë gjenetikisht të predispozuar të preken rëndë nga koronavirusi. Ajo që shkencëtarët po mundohen të kuptojnë është se cili është ky gjen që ofron rezistencë.


Bektash Kapelli

Deri tani janë zbuluar disa të dhëna të rëndësishme dhe studiuesit kanë zbuluar se njerëzit me grupin e gjakut zero negativ e kalojnë shumë më lehtë Covid-19.

Një rast i tillë është ai i Altin Viskurtit, i cili ka këtë grup gjaku. Ai vuan nga diabet i tipit dy dhe merr insulinë katër herë në ditë. Kur familjarët e tij u infektuan me Covid-19 në fillim të shkurtit, ai u mundua të mos alarmohej, por e dinte se ky virus mund të rezultonte fatal për të. Por për çudinë e tij 49-vjecari e kaloi Covid-19 edhe më lehtë se gruaja dhe dy fëmijët e tij.

“E kalova si një grip të thjeshtë, pa temperaturë, vetëm me pak dhimbje koke”, i thotë ai gazetës. “Duke qene se ndihesha me mirë se gruaja dhe fëmijët u mundova të kujdesesha edhe për ta”.

Por pse një pjesë të njerëzve nuk infektohen?

Mjeku shqiptar Laidon Shapo, në Shërbimin Kombëtar të Shëndetit në Britaninë e Madhe, thotë për Gazetën “Si” se për këtë ka shumë arsye:


Laidon Shapo

“Për t’u infektuar duhet të plotësohen disa kushte dhe ka të bëjë shumë me masat e sigurisë që personi ndjek kur bashkëvepron me dikë tjetër: A mbajnë personat maskë fytyre gjatë ndërveprimit? A mbajnë të paktën 2m  hapësirë ​​mes njëri-tjetrit? A i dezinfektojnë hapësirat e ​​përbashkëta ose objektet që prekin? A lajnë duart më pas?”, thotë Shapo.

Sa më shumë që ndiqen këto udhëzime, aq më pak rrezik për ekspozim.  Dhe nëse nuk janë ndjekur ndonjë nga këto udhëzime (ose janë ndjekur vetëm disa), rreziku i të infektuarit është më i lartë.

Por asgjë nuk ka garanci. Shumë gjëra ndikojnë nëse një person i ekspozuar ndaj COVID-19 do të sëmuret ose jo, duke përfshirë masat e sigurisë, sistemin imunitar (përgjigjen e tij) dhe vendin ku ka qenë personi në afatin e infeksionit.

Ka dhe një element kohor në procesin infektiv. CDC-ja amerikane përcakton kontaktin e ngushtë si të jesh brenda gjashtë metrave të dikujt për një total prej 15 minutash ose më shumë.  Kjo do të thotë që bashkëveprimi me dikë për pesë minuta këtu dhe pesë minuta atje mund të shtojnë deri në një total të kombinuar prej 15 minutash, gjë që mund të rrisë rrezikun e infektimit. Gjithashtu nuk është një rregull i prere kur nëse do të ishte më pak se 15 minuta dikush do konsiderohej menjëherë i sigurt”, shprehet ai.

Eksperti i shëndetit në “New York School”, Jason Bobe ka kaluar pjesën më të madhe të dekadës së kaluar duke studiuar njerëz me tipare të pazakonta të rezistencës ndaj viruseve. Kur u shfaq vala e parë e Covid-19 instinkti i tij fillestar ishte të pyeste veten nëse kishte njerëz që virusi nuk ishte në gjendje t’i infektonte.

Ideja e Bobe ishte të provonte dhe të gjente familje ku shumë anëtarë ishin sëmurur rëndë me Covid-19, por një individ ishte asimptomatik. “Të kesh një familje të tërë së bashku e bën më të lehtë për të kuptuar faktorët gjenetikë në lojë dhe për të identifikuar faktorët gjenetikë prapa rezistencës”, thotë ai.

Që nga qershori i vitit 2020, Bobe ka punuar me koordinatorët e grupeve në Facebook për pacientët me Covid-19 dhe gjithashtu ka krijuar një platformë në internet, ku kushdo që ka pasur një rast asimptomatik të Covid-19 mund të përfshiej në një studim për rezistencën ndaj Covid-19.

Gjatë muajve të ardhshëm, Bobe shpreson të rendisë gjenomet e njerëzve që shfaqin shenja të forta të rezistencës ndaj Covid-19, për të parë nëse ka ndonjë mutacion të zakonshëm që duket se i ndihmon ata të shmangin virusin. Nëse është kështu, kjo mund të cojë në prodhimin e antiviralë vetë cilët mund të mbrojnë popullata të tëra nga shpërthimi i Covid-19.

Mayana Zatz, drejtoreshë e Qendrës së Kërkimit të Gjenomit Njerëzor në Universitetin e São Paulo ka identifikuar 100 çifte, ku njëri është infektuar nga Covid-19 por partneri tjetër jo. Ekipi i saj tani po i studion me shpresën se mund të identifikojë gjenin që i bën kaq rezistentë ndaj koronavirusit. “Ideja është të provojmë dhe të zbulojmë pse disa njerëz që janë shumë të ekspozuar ndaj virusit nuk infektohen me Covid-19  dhe janë kaq të mbrojtur edhe pse nuk kanë antitrupa”, thotë ajo.

Rasti më i famshëm i në botë i rezistencës ndaj viruseve është ai i Stephen Crohn, i cili në moshën 25 vjeçare pa miqtë  të vdisnin njëra pas tjetrit nga një sëmundje e cila nuk kishte emër. Kur partneri i tij, një gjimnast i quajtur Jerry Green, u sëmur në vitin 1978 me atë që ne tani e njohim si AIDS, Crohn supozoi se tanimë radhën e kishte ai. Por edhe pse partneri i tij ndërroi jetë pas disa vitesh. Crohn nuk pati asnjë problem shëndetësor.

Në vitin 1996, një imunolog i quajtur Bill Paxton, i cili kishte qenë në kërkim të njerëzve që ishin me sa duket rezistent ndaj infeksionit, zbuloi arsyen pse. Kur Paxton u përpoq të infektojë qelizat e bardha të gjakut të Crohn me virusin HIV, kuptoi se kjo ishte e pamundur.

Duket se Crohn kishte një mutacion gjenetik, i cili ndodh në afërsisht 1% të popullsisë, i cili parandalon lidhjen e HIV me sipërfaqen e qelizave të bardha të gjakut. Gjatë dekadës në vijim, shkencëtarët zhvilluan një ilaç anti-retroviral të quajtur maraviroc, i cili do të transformonte trajtimin e HIV dhe ka rezultuar vendimtar në kontrollin e virusin tek njerëzit e infektuar.

Ndërsa Crohn vdiq në 2013 në moshën 66 vjeç, historia e tij la një trashëgimi përtej HIV. Gjatë dy dekadave të fundit, ajo ka frymëzuar një fushë të re të shkencës mjekësore, ku shkencëtarët kërkojnë të identifikojnë cili është gjeni që i bën njerëzit si Crohn kaq rezistent ndaj viruseve.

Në fillim të pandemisë, një vit më parë, ajo që dëgjoje shpeshherë në mesin e miqve që mundoheshin t’i jepnin zemër njëri-tjetrit ishte të mos shqetësoheshin se “shqiptarët nuk i gjen gjë sepse janë racë e fortë”.

Por shifrat në rritje të të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19,  kanë treguar se kjo nuk është edhe aq vërtetë, madje nëse rastet ditore vazhdojnë me këtë ritëm, vendi ynë mund ta  gjejë veten në një valë të tretë të pandemisë.

Por pavarësisht rritjes së numrit të të prekurve në vend, kjo shprehje duket të jetë e vërtetë për disa shqiptarë…/Burimi: Gazet Si

pjimage (20)

Në një kohë që Komiteti teknik i Ekspertëve la të pandryshuara masat kufizuese në vend, kur shifrat e infektimeve dhe viktimave nuk po njohin ulje, ekspertë dhe analistë kritikuan vendimin e autoriteteve shëndetësore. Por mjeku Tritan Kalo, anëtar i këtij komiteti, thotë se ai me kolegët e tij japin vetëm sugjerime dhe vendimet nuk i marrin vetë për kufizimet dhe shtrëngimin e masave.

Në një postim të gjatë në rrjetet sociale, mjeku i Spitalit Infektiv, Kalo, thotë se “ky Komitet ka ROL vetëm këshillimor për mundësinë e mirë-menaxhimit të kësaj “flame mbarëbotërore”….Kontributi i gjithkujt në të, përfshirë edhe mua, bëhet mbi baza vullnetare….”.

Sipas tij, pas termit “Komiteti i ekspertëve vendosi”…. fshihet Qeveria.

“Nuk vendoset asgjë nga ky Komitet, vetëm bëhen sugjerime…QËLLIMTAZI luhet me termin “Komiteti i ekspertëve vendosi”….

Komiteti NUKU është një organizëm ekzekutiv, një Qeveri e dytë dhe pas këtij termi fshihet si Qeverija po ashtu edhe ata/ato, që në vënd të japin kontributin e tyre direkt me ne mjekët, infermierët, sanitaret, imazhëristët, farmacistët e “vijës së parë” dhe mjekëve të familjes e personelit të shërbimit ambulator, në mbarëvajtjen e Pandemisë dhe në luftën për jetëshpëtimin e atyre të prekurve nga infeksioni Sars-Cov2/Covid-19, QËLLIMTAZI bëjnë atë që nuku duhet të bëjnë apo thonë…”, shkruan Kalo.

POSTIMI I PLOTE

Kohë Kovidiane….27.02.2021….Prag Marsi dhe fillim PRANVERE….Dielli dhe ngrohtësia e kësaj stine uroj dhe shpresoj, të ndrijë dhe të ngrohë mëndjen dhe zemrën e gjithkujt nga NE….

OPTIMIZMI dhe PËRPJEKJET për JETËN duhet të prevalojnë mbi jetëlëndimin dhe jetëmarrjen e shkaktuar nga infeksioni i “flamës” nga Sars-Cov2/Covid-19….KURRË nuku mundet të shuhet DRITA në fundin e tynelit të përpjekjeve tona në përballjen me PANDEMINË….

Njerëzimi ka kaluar ndër shekujt e ekzistencës së tij shumë e shumë syresh të tillë, por në fund të fundit ka ngadhnjyer dhe u ka mbijetuar atyre….Kolegë, miq, dashamirës dhe bashkëqytetar të Trojeve Arbërore bëni kujdes, luftoni për jetën tuaj dhe të gjithë atyre të cilët gjallojnë pranë jush…..

MOS bini në grackën e TOLLOVITJEVE, që POLITIQENËT ju ofrojnë përditë në ekranet televizive, në shtypin e shkruar apo në rrjetet sociale….Kanë mbi 30 vite që na kanë lënë në harresë si popull, për të ndarë mes vedit pasuritë e pafundme të këtij vendi….

KURRË mos mendoni se “ish-brekëgrisurit” e djeshëm, u fisnikëruan pas zgjedhjeve të para pluraliste të 31 Marsit 1991, KURRË….

Demokracija në teori por edhe në praktikë na ka ofruar një mjet për të ndryshuar të ardhmen tonë, VOTËN….

MOS bini pre e atyre të cilët për interesat e tyre meskine, i ndrojnë Partitë sikundër i ndrojnë edhe “dashnoret” e tyre….ATA/ATO “grinden” qëllimisht në mes të ditës mes vedit, për të na hedhur hi syve për aferat okulte mes tyre gjatë natës….

NE, “il poppolo Albanese”, vetëm varfërohemi dhe marim udhën e theqafjes së emigrimit ndërkohë, që ata shtojnë për çdo minutë pasuritë e tundshme dhe të patundëshme….

NA TALLIN me vilat e tyre milionëshe kudo, me vanitetin e veshjeve dhe të sjedhjeve të tyre pseudo-aristokratike, me parfumet e tyre erëspikatëse, për të mbuluar “zhulin” e tyre mendor dhe shpirtëror….

Na tallin me “altruizmin” e tyre parazgjedhor ndaj halleve tona, KUR këto halle u krijuan në këto 30 vite pikërisht prej tyre….

MOS e lini mbrothësimin e jetëve tuaja në duart e “burokratëve diplomatikë”, të këtyre përfaqësues të pseudo-botës demokratike dhe të qytetëruar, sepse ”Berri varet nga këmbët e veta”….

UNË pak besoj dhe shpresoj se ata/ato të cilët na i sollën këto kohëra të padëshirueshme, do të ndryshojnë sjedhjen e tyre politike, KURRË….

I PANGINJURI mendërisht, kulturalisht dhe materialisht genetikisht ndërbreza, mbetet i panginjur më së paku për shtatë breza….Kohët kovidiane DUHET të na afrojnë dhe jo të na largojnë nga njëri tjetri….

Jo më kot nga lashtësija na vjen mesazhi “Përça dhe sundo!”….Largoni nga mëndja tuaj edhe kontributin jo dobiprurës të militantëve e servilëve partiakë…

.Gjithologët dhe anal-istët në çdo fushë të jetës sonë, i shërbejnë me përparësi interesave të tyre dhe jo interesave tona…

Ndjej keqardhje për këdo që qëllimtazi konfondon rolin real të Komitetit të ekspertëve në menaxhimin e Pandemisë së Sars-Cov2/Covid-19….

KY Komitet ka ROL vetëm këshillimor për mundësinë e mirë-menaxhimit të kësaj “flame mbarëbotërore”….Kontributi i gjithkujt në të, përfshirë edhe mua, bëhet mbi baza vullnetare….

Nuku vendoset asgjë nga ky Komitet, vetëm bëhen sugjerime…QËLLIMTAZI luhet me termin “Komiteti i ekspertëve vendosi”….

Komiteti NUKU është një organizëm ekzekutiv, një Qeveri e dytë dhe pas këtij termi fshihet si Qeverija po ashtu edhe ata/ato, që në vënd të japin kontributin e tyre direkt me ne mjekët, infermierët, sanitaret, imazhëristët, farmacistët e “vijës së parë” dhe mjekëve të familjes e personelit të shërbimit ambulator, në mbarëvajtjen e Pandemisë dhe në luftën për jetëshpëtimin e atyre të prekurve nga infeksioni Sars-Cov2/Covid-19, QËLLIMTAZI bëjnë atë që nuku duhet të bëjnë apo thonë…

Bashkimi mes vedit duhet të pravalojë dhe jo të pravlojnë nteresat mediokre karieriste apo militanteske….Njëkohësisht nuku e mirëkuptoj rolin pedagogjik” të kolegëve, të cilët për t’i mundësuar vetes dhe familjeve të tyre një jetë më të mbrothtë, ju larguan detyrimeve morale dhe profesionale ndaj vendit…

Kemi mbetur me më pak mjekë për 1000 banorë në Europë dhe më gjërë…NËSE e keni të pamundur të vini dhe të kontribuoni në përballjen e kësaj pandemije në Shqipëri, më së paku mos gjykoni apo pengoni punën tonë….

NUKU shoh ndonjë shëmbull të thuktë frymëzues, që të na vijë nga vëndet ku ju frymoni dhe kontribuoni profesionalisht…Heshtja në këto raste është flori mirësjedhje, deontologjie dhe profesionalizmi…Mirëkuptimi dhe Mirëbesimi mes nesh KURRË nuk duhet të mungojë…TOGETHER FOREVER!!!

Autoritetet në Francë sekuestruan patentën e shoferit të një 88-vjeçari, kurse vetura e tij u ndalua nga qarkullimi, pasi është kapur nga radari duke vozitur me shpejtësi 191 kilometra në orë, transmeton Anadolu Agency (AA).

france02

Xhandarmëria e rajonit Bas Rhin në lindje të vendit tha se ngjarja ka ndodhur në Bischoffsheim, ku shoferi i moshuar pas ndalimit nga policia ka thënë se po nxitonte për të arritur në kohë për prenotimin e caktuar për vaksinim.

“Do të ngelem vonë në prenotimin që kam caktuar për t’u vaksinuar”, njoftohet të ketë thënë 88-vjeçari.

Megjithatë, përkundër provave që shoferi me të vërtetë po shkonte për vaksinim, policia ka sekuestruar patentën e shoferit dhe ka ndaluar veturën nga qarkullimi.

Ndryshe, në fushatën e vaksinimit të nisur në Francë, përparësi kanë personat mbi 75 vjeç.

Grupi hetimor, i ngritur menjëherë pas ekzekutimit mafioz të biznesmenit 65- vjeçar Bujar Sofia, mëngjesin e së enjtes ka arritur të ndërtojë një profil të atentatorit, si dhe të zbulojë lëvizjet e tij para dhe pas ngjarjes.

Nga verifikimi i pamjeve filmike të përftuara nga dhjetëra kamera sigurie, të rrugëve apo ato të bizneseve private, në një perimetër të madh, është zbuluar se autori e vëzhgonte “objektivin” e tij prej dy ditësh.

Në fakt, Behar Sofia vetëm prej dy ditësh kishte dalë nga shtëpia, pasi kishte kaluar Covid-19. Siç duket nga pamjet filmike, autori i dyshuar, i veshur me kostum sportiv, me kapele në kokë dhe që mban syze e maskë anti-Covid, e ka pritur Sofinë në zonën pas Piramidës që kur ai ka dalë nga shtëpia.

Më pas ka ndjekur lëvizjet e tij, kur ka shkuar në kafe, kur ka dalë nga aty dhe gjatë kohës që po ecte në trotuarin përbri lumit Lana, mes Katedrales “Shën Pali” dhe Piramidës.

Aty i është afruar duke e qëlluar nga afër me një pistoletë me silenciator. Një plumb e ka goditur në qafë e një tjetër në trup. Pas ngjarjes, autori është larguar qetësisht në këmbë në drejtim të urës së madhe të Lanës dhe nga aty ka dalë para dy Kullave ku ka marrë një biçikletë.

Më pas është larguar përgjatë bulevardit “Dëshmorët e Kombit”, deri tek Universiteti Politeknik dhe nga aty mendohet se është futur në zonën e Liqenit Artificial, ku nuk është fiksuar më nga kamerat e sigurisë.

NGJARJA

Mëngjesin e së enjtes, pranë zonës së Piramidës, u vra me armë zjarri 65-vjeçari Behar Sofia. Ai po lëvizte në këmbë, pak minuta para se ora të shënonte 09:00, pasi ishte ulur fillimisht në një lokal pranë banesës së tij ku kishte qëndruar rreth 20 minuta, duke pirë një kafe. Ai ka qenë në trotuarin përbri Lanës, kur është qëlluar dy herë me armë zjarri, me silenciaror, një herë në trup dhe një herë në afërsi të qafës.

Kalimtarë të rastit kanë lajmëruar Policinë për një person të gjakosur që ishte i shtrirë në trotuar dhe kërkonte ndihmë.

Policia ka mbërritur shumë shpejt dhe e ka nisur për në spital, por Sofia ka ndërruar jetë para se të mbërrinte në urgjencë. Burime nga grupi hetimor thanë se ka dyshime të forta që personi që qëlloi për vdekje Behar Sofinë, mund të jetë vrasës me pagesë.

Provat materiale të sekuestruara pranë vendit ku u ekzekutua 65-vjeçari Behar Sofia, janë minimale, për të mos thënë që nuk është gjetur asnjë provë. Madje, burimet thanë se, ndonëse është qëlluar me dy plumba, në vendngjarje nuk janë gjetur gëzhojat.

Për këtë arsye, ekspertët kriminalistë kanë kontrolluar për një kohë të gjatë në lulishten përbri lumit Lana, por pa sukses. Madje, është përdorur edhe detektor për kërkimin e metaleve, duke kontrolluar në një sipërfaqe të madhe, por asgjë nuk është gjetur.

HETIMI

Atentati i së enjtes nuk ishte i pari për 65-vjeçarin Behar Sofia. Por, ndryshe nga ngjarjet e mëparshme, rezultoi fatal për të, duke i marrë jetën. Nisur nga e shkuara e tij kriminale, lidhjet e rëndësishme që ai kishte me personazhe të trafikut të drogës, shqiptarë dhe turq, Policia ka ngritur si pistë të parë hetimore çështjet që kanë të bëjnë me drogën.

Ndonëse Policia nuk ka pasur prova se Sofia mund ta ketë vazhduar trafikun edhe pas arrestimit në Turqi në vitin 1998, duket se te ky aktivitet janë përqendruar më shumë hetimet.

Megjithatë, nuk janë lënë jashtë vëmendjes as bizneset e tij. Madje, burimet thanë dje se problemet apo konkurrenca në biznes po konsiderohen si një pistë e dytë ku po zhvillohen hetimet.

E po me kaq rëndësi, po verifikohet çdo konflikt apo përplasje që ai mund të ketë pasur me personazhe të ndryshme të botës së krimit, brenda dhe jashtë vendit, që mund të konsiderohen miq apo armiq të tij. Nuk përjashtohet mundësia e prishjes së ndonjë pazari apo konflikt që ka lindur së fundmi.

SOFIA PËRCILLET NË BANESËN E FUNDIT, CEREMONIA NËN VËZHGIM

Biznesmeni Behar Sofia, i cili u ekzekutua mëngjesin e së enjtes, është përcjellë dje për në banesën e fundit. Në respektim të masave anti-Covid, të pranishmit në ceremoni ishin të kufizuar në numër.

Ceremonia mortore u zhvillua në shtëpinë e funeraleve që ndodhet te Rruga e Dibrës, më pas, në orën 11:00, kortezhi iu drejtua varrezave të Sharrës.

Sofia, pasi kishte luftuar për ditë me radhë me Covid-19, e kishte kaluar dy ditë para se të vritej, kohë që kishte nisur të dilte edhe nga shtëpia.

Ceremonia mortore, por edhe ceremonia e varrimit në varrezat e Sharrës u vëzhgua nga agjentë civilë, që me sa duket “fotografuan” të pranishmit në kuadër të hetimeve.

Vrasja Behar Sofia-ekzekutimi-Piramida

Sulmet ajrore amerikane të 26 shkurtit, kundër milicive të mbështetura nga Irani në lindje të Sirisë, do të inkurajojnë terrorizmin në rajon, tha një zyrtar i lartë i sigurisë së Iranit.

sulm shba iran

Uashingtoni tha se ka kryer sulme ajrore ndaj pozicioneve të milicive pro-iraniane në Sirinë lindore, në afërsi të kufirit me Irakun, në përgjigje të sulmeve me raketa kundër caqeve amerikane në Irak.

“Veprimet e fundit të Amerikës forcojnë dhe zgjerojnë aktivitetet e grupit terrorist Daesh (Shteti Islamik) në rajon”, tha Ali Shamkhani, anëtar i Këshillit Suprem të Iranit.

Ai këto komente i bëri gjatë takimit në Iran me ministrin e Jashtëm irakian, Faud Hussein.

“Sulmi ndaj forcave rezistencës kundër terroristëve është fillimi i një raundi të ri të terrorizmit të organizuar”, citohet të ketë thënë ai, transmeton Reuters.

Zyrtarët e milicisë irakiane kanë thënë se nga sulmet ajrore të 26 shkurtit është vrarë një luftëtar dhe janë plagosur katër të tjerë.

Administrata e presidentit amerikan, Joe Biden ka thënë se do të veprojë në mënyrë që të shmanget një përshkallëzim i madh i situatës në këtë rajon.

Shamkhani tha se “ne do ta konfrontojmë planin e SHBA-së për të ringjallur terrorizmin në rajon”, por nuk dha më shumë detaje. Zyrtarët perëndimorë dhe disa zyrtarë irakianë kanë fajësuar grupet e mbështetura nga Irani, se janë përfshirë në sulmet vdekjeprurëse me raketa mbi caqe të SHBA-së në Irak gjatë muajit të fundit./REL

210213184048-nancy-pelosi-exlarge-169

Dhoma e Përfaqësuesve miratoi paketën e re të ndihmës financiare për pandeminë e Covid-19 të presidentit Joe Biden me vlerë prej 1.9 trilionë dollarësh, që synon të ndihmojë bizneset, qeveritë dhe miliona amerikanë të dëmtuar nga pasojat e pandemisë së koronavirusit.

Ligjvënësit votuan në linja partiake në Dhomën e Përfaqësuesve të kontrolluar nga demokratët. Paketa u miratua me 219 vota kundrejt 212 sa ishin kundër. Miratimi i saj e ka vënë presidentin Biden në rrugën për fitoren e tij të parë të madhe legjislative që nga marrja e detyrës më 20 janar.

Paketa e ndihmës do të duhet të miratohet në senatin 100 anëtarësh të ndarë në mënyrë të barabartë ndërmjet demokratëve dhe republikanëve dhe nënpresidentja demokrate, Kamala Harris, ka votën vendimtare.

Demokratët, të cilët kanë epërsi të ngushtë në Dhomën e Përfaqësuesve, argumentuan se paketa është e nevojshme për të ringjallur ekonominë dhe për të luftuar pandeminë COVID-19, që u ka marrë jetën më shumë se 510 mijë amerikanëve. Republikanët kundërshtojnë koston e lartë të projektligjit.

Paketa mbulon kostot e vaksinave dhe pajisjeve të tjera mjekësore dhe siguron 1 mijë e 400 dollarë pagesa të drejtpërdrejta për shumicën e amerikanëve. Ajo siguron gjithashtu lehtësime financiare emergjente për qeveritë lokale dhe shtetërore, si dhe sektorët e biznesit të dëmtuar nga pasojat ekonomike të pandemisë, të tilla si industritë e restoranteve dhe linjave ajrore.

Paketa do të mbulojë edhe shpenzimet për përfitimet e papunësisë dhe lehtësime taksash për amerikanët me të ardhura të ulta dhe familjet me fëmijë, si dhe ofron ndihmë për bizneset e vogla.

Rritja e pagës minimale federale nga 7,25 dollarë në 15 dollarë në orë, është propozuar nga demokratët në versionin përfundimtar të paketës, por nuk ka gjasa të kalojë në senat. Ekspertja e rregullave parlamentare të Senatit tha të enjten se, sipas rregullit, propozimi duhet të hiqet nga projekt-ligji.

Vendimi nga ekspertja e rregullave parlamentare të Senatit, Elizabeth MacDonough i detyroi demokratët të kërkojnë rrugë të tjera që propozimi i pagës minimale të miratohet përballë një kundërshtimi të ashpër republikan.

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi, tha të premten se Demokratët nuk do të heqin dorë nga rritja e pagës minimale federale.

“Nëse nuk kalon për shkak të rregullave të Senatit, ne do të ngulim këmbë… nuk do të ndalemi derisa shumë shpejt ta kalojmë pagën minimale prej 15 dollarësh”, tha ajo në një konferencë me gazetarë./VOA

Pak ditë më parë, prezantuesja Chloe Ferry dukej e lumtur krah aktorit të njohur Wayne Lineker, i cili është 33 vite më e madhe se ajo, raporton “The Sun”.

chloe ferry, wayne lineker (4)

E gjitha nisi kur Lineker publikoi në Instagramin e tij me më shumë se 653,000 ndjekës, një foto krah 25-vjeçares, e cila mbante në gisht një unazë të madhe prej diamanti.

chloe ferry wayne lineker (4)

Krahas postimit, 58-vjeçari shkroi: “Ajo tha PO!”, duke rritur dyshimet se dyshja është fejuar vërtet.

Megjithatë, mes dyshes nuk ka asgjë, sepse ditën e djeshme, Chloe publikoi një foto ku tregonte se është single.

chloe ferry wayne lineker (2)

Ajo tregonte në foto gishtin, ku unaza prej diamanti nuk ishte më.

chloe ferry wayne lineker (3)

Një mik i Lineker tha për “The Sun” se e kishte postuar këtë foto për të parë nëse dikush do ta besonte në të vërtet se i kishte propozuar prezantueses seksi.

chloe ferry wayne lineker (1)

Wayne është një shakaxhi i vërtetë dhe pikërisht ky ëhstë humori i tij”,- u shpreh burimi.

chloe ferry wayne lineker (5)

Dafina Zeqiri ka zbuluar sot se i është nënshtruar një operacioni në gju dhe ende po rikuperohet.

dafina zeqiri (1)

Këngëtarja publikoi në llogarinë e saj në Insatgram disa foto dhe një video, nëpërmjet së cilës tregonte të gjithë rrugëtimin e shërimit të gjurit, pasi i ishin dëmtuar ligamentet.

dafina zeqiri (4)

Në këtë video nuk mungon as partneri i saj, Dj Geek, i cili e ka shoqëruar gjatë gjithë procesit dhe i ka qëndruar afër.

dafina zeqiri (3)

Kanë qenë 5 javë të gjata”, shkroi këngëtarja krahas postimit.

Tashmë që është më mirë, Dafina është rikthyer në shtëpi.

Megjithatë, edhe gjatë kësaj periudhe, Zeqiri nuk ka ndalur së punuari me projektet muzikore që do të sjellë për të gjithë fansat e saj.

Këtë e ka treguar vetë nëpërmjet një postimi në Instastory, ku duket këmba e saj e lidhur si dhe studioja muzikore.

“Lufta nuk ndalon asnjëherë! Pavarësisht çdo gjëje…”, shkroi Dafina.

Kryeministri Edi Rama do të vizitojë të hënën Brukselin, ku në axhendë parashikohen takime me Komisionerin për Politikën e Jashtme, Josep Borrel, dhe presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen.

edi

Mes temave që pritet të diskutohen është ecuria e Shqipërisë në integrimin evropian, dhe përdorimi i fondeve të BE-së për rindërtimit, që u akorduan pasi Shqipëria u godit nga tërmeti.

Duke folur mbi ecurinë e procesit të integrimit në BE, Rama zbuloi dje se brenda pak ditësh do të kishte një udhëtim në Bruksel.

“Procesi i integrimit ka dy faktorë, Shqipërinë dhe BE-në. Por BE nuk është një, por është një bashkësi shtetesh që janë të ndryshme në këtë proces. Duke u nisur nga vendimi i KE, është zyrtarizuar, por hapja e negociatave formalisht është aspekti i aprovimit nga të gjitha shtetet.  Por procesi i negociatave lidhet me hapin formal të konferencës ndërqeveritare dhe vazhdimi është me shumë kapitur. Këtu jemi në një fazë që e kemi parë që dinamikat e BE, dhe hallet e një vendi dhe një vendi tjetër”, u shpreh Rama.

“Unë për veten time e kam thënë që pa u bërë zgjedhjet në Holandë do dëgjojmë shumë, por konferenca nuk do të ndodhë. Të shohim, Holanda është në fushatë”, shtoi kreu i qeverisë.

Sjellim në vëmendje që në fillim të këtij viti Rama ka lëshuar disa kritika në drejtim të unionit, që lidhen me procesin e vaksinimit anti-Covid. Kreu i qeverisë do të shoqërohet në këtë vizitë nga ministrja e Jashtme Olta Xhaçka. Rreth orës 14:00 pritet të mbahet një konferencë për media ku do të flitet mbi konkluzionet e tryezës.

 

 

Mjeku Ahmet Kamberi ngre dyshime për rolin e Kadri Hazbiut si ministër i Mbrojtjes në vitin 1981, kur gjatë një takimi i kishte thënë se në Shqipëri ka hyrë një helm, përmes të cilit duan të vrasin Enver Hoxhën, përmes ekipit të mjekëve që qëndronin me të 24 orë.

Kadri Hazbiu-Ahmet-Kamberi

“Ne e çmuam të nevojshme t’u vëmë në dijeni për këtë”, ishte shprehja që Kadri Hazbiu i kishte thënë profesor Kamberit, të cilit i kishte lindur dyshimi se cilët ishin këta “ne” që flisnin për një helmim të mundshëm të Enver Hoxhës.

Por sipas mjekut, e dyshimtë ka qenë edhe sjellja e shefit të sigurisë së Enver Hoshës, Sulo Gradecit, i cili nuk ia kishte raportuar Enver Hoxhës këtë kërcënim që mund t’i vinte nga një helmim i mundshëm, i shprehur nga ministri Kadri Hazbiu. Profesor Kamberi sjell në librin e tij “Pacienti ynë i veçantë” dialogun e fundit me Kadri Hazbiun dhe Sulo Gradecin për të përforcuar edhe më shumë pikëpyetjet e tij.

“Shiko, Ahmet! Tek unë mund të kesh besim të plotë. Unë vetëm vdekjes ia tregoj. Unë vura buzën në gaz, nuk iu përgjigja, u përshëndeta me të dhe dola. Por, nga ai çast unë vendosa t’i besoja vetëm lëkurës sime. Rrugës në kthim e pyes Sulon: -Sulo, shoku Kadri edhe si ministër Mbrojtjeje, vazhdon të kryejë funksione të ministrit të Brendshëm? -Jo, -tha ai, por shoku Kadri është me eksperiencë të jashtëzakonshme dhe e ndihmon ministrin e Brendshëm”.

AHMET KAMBERI

TRONDITËSE…

Ideja e eliminimit të Enver Hoxhës përmes helmimit të tij me një helm me efekt të ngadaltë duket të ishte diskutuar diku. Dikujt pastaj dukej t’i kishte shkuar nëpër mend që mund të përdorej ekipi për realizimin e kësaj ideje.

Aty nga fillimi i korrikut 1981, kur u ktheva nga shërbimi në Komitetin Qendror, më merr oficeri i Shërbimit të Brendshëm në interfoni. Më thotë se më kishte kërkuar ministri i Mbrojtjes, madje kishte bërë edhe vërejtje që nuk kisha shkuar, kur ai kishte kërkuar të shkoja ta takoja në shtëpi.

Mua nuk më kishte thënë gjë njeri për këtë. Por edhe po të më kishte thënë, natyrisht që nuk do të shkoja. Unë isha në detyrë dhe sipas rregullit të shërbimit nuk mund të largohesha për asnjë çast të vetëm pa u zëvendësuar nga njëri prej kolegëve të mi. Ndërkohë, disa prej tyre kishin shkuar tek ai.

E marr në telefon ministrin dhe i them që më kishte kërkuar. Ai fillimisht më qortoi rëndë se përse nuk i përgjigjesha në telefon. E sqarova se kisha qenë në detyrë në Komitetin Qendror. Ai këmbënguli që më kishte telefonuar edhe pas kthimit në dhomë. I thashë se nuk kishte rënë zilja e telefonit.

-Si është e mundur? – tha ai me zemërim.

E pyeta se cilit numri i kishte rënë. Pasi ma tha numrin, e sqarova se atë numër nuk e kishim më. Kishte disa kohë që ai ishte ndërruar.

-Po, çfarë numri keni? – pyeti ai.

-Nuk e di, iu përgjigja, duke bërë të paditurin. Kjo e zemëroi edhe më shumë atë…

– Si, more nuk e ditke ti?! Përse e paskeni atë telefon, – vazhdoi ai duke bërtitur.

-Nuk e di, shoku Kadri. Ne nuk flasim me të përveçse kur na marrin.

-Po oficeri i Brendshëm, as ai nuk e ditka?! Si merreni vesh ju, tha ai pa e ulur tonin.

-Kemi interfoninë e brendshme, -iu përgjigja qetësisht.

-Mirë, mirë, atëherë! Të vish tani menjëherë. Po të pres në shtëpi, -përfundoi ai.

-Po vij sa të më vijë zëvendësuesi, -ia ktheva.

Unë kisha miqësi me Kadriun, prandaj më bëri shumë përshtypje toni i bisedës. Thirra Hajron të vinte të më zëvendësonte. Bashkë me Hajron erdhi dhe Suloja. Kur mori vesh se ku po shkoja, më tha se do të vinte edhe ai me mua. Para meje ai kishte qenë atje edhe me prof. Hoxhën, por këtë nuk ma tha.

Ministri i Mbrojtjes, Kadri Hazbiu, po na priste në dhomën e pritjes në shtëpinë e tij. Aty nuk kishte asnjeri tjetër. Pa e zgjatur dhe me fytyrë të ngrysur, -ai m’u drejtua:

-Të kam thirrur, -më tha ai fare thatë, – se është futur në Shqipëri një helm për të vrarë shokun Enver.

Unë u trondita me të vërtetë shumë nga ajo që dëgjova, se nuk na kishte shkuar nëpër mend një gjë e tillë. Ai e vuri re këtë dhe më tha:

-Ti, mos u trondit! Luftë klasash është dhe këto janë gjëra të pritshme.

Unë e mblodha veten menjëherë dhe i thashë:

-Po, çne ekipi në këtë punë, shoku Kadri?

Ai më shpjegoi pastaj se ata që e kishin futur helmin mund të tentonin të përdornin ekipin për realizimin e qëllimit të tyre. Unë u habita shumë nga ky arsyetim dhe iu përgjigja prerazi:

-Shoku Kadri, shikoni ndonjë pistë tjetër, se nëpërmjet ekipit një gjë e tillë nuk mund të ndodhë kurrë. Ekipi është i organizuar në mënyrë të tillë që as nuk mund t’i shkojë njeriu nëpër mend se mund të përdoret për një punë si kjo.

-Mirë, mirë, – ma ktheu ai, – por ne e çmuam të nevojshme t’u vëmë në dijeni për këtë.

Cilët, ne? – më lindi menjëherë kjo pyetje. Por nuk e hapa gojën. Dhe kaluam në bisedë të lirë sa pimë kafenë që na e shërbeu Edija, e shoqja. Atë unë e kisha shpëtuar nga vdekja, kur pati një ndalim zemre nga infarkti, në kohën kur nuk kisha kaluar ende në shërbim të Enverit. Kadriu na shoqëroi deri përjashta. Suloja mbeti te dera e shtëpisë duke biseduar me Edijen, ndërkohë që ne kishim arritur te porta. Tek po hapte portën, Kadriu më tha papritmas:

-Shiko, Ahmet! Tek unë mund të kesh besim të plotë. Unë vetëm vdekjes ia tregoj. Unë vura buzën në gaz, nuk iu përgjigja, u përshëndeta me të dhe dola. Por, nga ai çast unë vendosa t’i besoja vetëm lëkurës sime. Rrugës në kthim e pyes Sulon:

-Sulo, shoku Kadri edhe si ministër Mbrojtjeje, vazhdon të kryejë funksione të ministrit të Brendshëm?

-Jo, -tha ai, por shoku Kadri është me eksperiencë të jashtëzakonshme dhe e ndihmon ministrin e Brendshëm.

Unë besoja se edhe ky ishte një rast për t’u raportuar. Por jo. Edhe këtë Suloja e kishte mbajtur për vete. Shumë vite më pas, sapo Nexhmija ishte liruar nga burgu, shkova ta uroja në shtëpinë ku ishte strehuar, në një ndërtesë afër rrethrrotullimit “Shqiponja”, të cilën e quanin “Pularia”, se ashtu kishte qenë më përpara.

Ajo u emocionua nga vizita ime dhe më falënderoi. Ajo më shprehu, gjithashtu, falënderimet për mbështetjen që Shpresa i kishte bërë asaj gjatë kohës që ajo ishte në burg, nëpërmjet një punonjëseje të brendshme. Unë isha kureshtar të dija nëse ata ishin vënë në dijeni për tri ndodhitë, të cilat i kam përshkruar më sipër. Ato ishin ndodhi që nuk mund të fshiheshin nga kujtesa ime.

Ajo më tha që po i dëgjonte për herë të parë këto histori dhe m’u duk se nuk i erdhi mirë që nuk ishte vënë në dijeni për to. Atëherë unë i thashë:

-Më autorizoni që ta pyes Sulon, sepse nuk ju ka informuar?

-Patjetër që po, -m’u përgjigj ajo.

Pas njëfarë kohe, Suloja më vjen në kabinetin tim mjekësor, për t’u konsultuar për një problem shëndetësor të tij. Si mbarova punë, e pyeta:

-More Sulo, të kujtohen ato ndodhitë me Hysni Kapon, me Mehmet Shehun e me Kadri Hazbiun.

-Si s’më kujtohen, -tha ai, -më kujtohen shumë mirë.

-Po unë e pyeta Nexhmijen dhe ajo më tha se nuk dinte gjë. Ti nuk e kishe vënë në dijeni për këtë, – i thashë. Vura re që u vu në siklet.

-Unë, – tha ai, duke i shqiptuar ngadalë dhe ndaras fjalët, -nuk merresha me problemet mjekësore dhe nuk raportoja për to…

-Jo, mor Sulo, ato nuk qenë probleme mjekësore. Ato qenë probleme sigurie dhe unë prandaj të pata vënë në dijeni, duke qenë i bindur se ti do t’i raportoje ato.

-Po, ja, -tha ai, gjithë duke i nxjerrë fjalët jo lirshëm, siç bënte gjithnjë, kur donte t’i zgjidhte fjalët, -atë të Kadriut ajo e dinte se Kadriu, para se të të thërriste ty, ishte në zyrë me shokun Enver dhe ajo e pa atë kur doli nga zyra e tij.

-Po, pastaj që e paska parë ajo, nga do ta merrte me mend  se për çfarë biseduan ata atje brenda, -ia ktheva unë.

Po atë që më thirri Hysni Kapoja në Durrës për të më qortuar rëndë?

-Po ty nuk të ndodhi gjë, -më tha. Unë mendova se ai të kishte thirrur thjesht për të të këshilluar, sepse mund t’i ishte ankuar profesori dhe nuk doja t’i ngatërroj punët më keq.

– Po pse, mor Sulo, këshillë e quan ti të të thonë se “Të kam thirrur për të të dhënë një vërejtje të rëndë me paralajmërim” dhe “Ti mban përgjegjësi shumë të rëndë dhe ta dish se…”?! Dhe ti prisje ta pësoja unë e pastaj ta tregoje?! Jo, Sulo, nuk e kuptoj këtë. Dhe vazhdova: Po kërcënimin nga Mehmet Shehu, edhe këtë këshillim e ke quajtur?!

Ai u ngrys dhe mezi i nxori fjalët.

-A, kjo ishte shumë e rëndë dhe nuk desha t’ua shtoja shqetësimet. Ti e ke parasysh… Komandanti ishte i rënduar nga sëmundja…

E pashë që ishte pa kuptim të vazhdoja më tej, për më tepër ai kishte ardhur tek unë për problemet e veta shëndetësore. Ato ishin çështje të së shkuarës. Dhe për të mos e zgjatur më tej këtë vështirësi vazhdova:

-A, Sulo, Sulo! Më vjen keq të ta them, por lidhur me këto unë mendoj se ti nuk e ke bërë detyrën. E mbyllëm këtu bisedën. As unë e as ai nuk kishim dëshirë ta vazhdonim më tej atë bisedë të pakëndshme.

Në fund të tetorit 2003 Nexhmija më dërgoi dorëshkrimin e faqeve 13-17 dhe 22-28 të librit që po shkruante, të cilat bënin fjalë për ndodhitë e mësipërme. Ndodhinë me Hysni Kapon ajo nuk e përmendte. Këtë unë e kuptova si diçka për të cilën ajo nuk dëshironte të flitej, sepse ata kishin pasur marrëdhënie shumë miqësore me të.

Natyrisht ajo nuk mund t’i mbante mend, ashtu siç ia kisha treguar unë. Për t’i mundësuar asaj të kishte një përmbledhje të thelbit të dy ndodhive tjera, unë i shkrova një letër, ku i përmblodha mjaftueshëm, por me saktësi të dyja ndodhitë. Dhe letrën ia dërgova më 2 nëntor 2003. Libri i saj u botua në prill 2004 dhe ajo ma dhuroi me autograf.

Ajo i është përmbajtur letrës sime me ndryshime të vogla  pa cenuar thelbin e saj dhe pa më përmendur me emër, çka unë nuk ia kisha kërkuar, (fq 215 -224). Aty mësova edhe për justifikimet e Sulos. Po citoj atë që ajo shkruan në librin e saj “Miqësi e tradhtuar”:

“Këto dy episode që përshkrova më lart për M. Shehun dhe K. Hazbiun, i kam marrë vesh tani vonë. Gjatë një vizite që më bëri shefi i sigurimit personal të Enverit, kur dëgjoi se po shkruaja këtë libër, më tha:

-Sigurisht do të përshkruash edhe atë episodin e çuditshëm të thirrjes së mjekëve nga Kadri Hazbiu…

-Nuk e di përse e ke fjalën? – e pyeta.

Dhe ai më tregoi ato që përshkrova më lart. Ai shprehu çudinë që nuk e dija, duke më thënë: “Kam menduar se juve do t’ju kishte folur shoku komandant për informacionin që i kishte dhënë K. Hazbiu ose do t’jua kishte thënë ndonjëri nga mjekët”

Po kështu ndodhi edhe me mjekun, i cili, lidhur me episodin e thirrjes së tyre nga K. Hazbiu, kishte menduar se nuk i përkiste atij të më njoftonte dhe kishte menduar se këtë gjë e kishte bërë shefi i sigurimit, i cili shoqëroi mjekët një e nga një për në shtëpinë e K. Hazbiut.

Ndërsa për episodin me M. Shehun, atij i qe dukur shumë i shëmtuar për të ma treguar, kurse me kolegët e kishin marrë atë fakt ashtu siç u tha Llambi Ziçishti: “Ashtu e ka ai” dhe kthesën e tij e morën si “pendesë” për fyerjen që u bëri. Por kur u botua “Tabloja sinoptike…” çdo gjë u bë e qartë”

Pra, Suloja, i cili kishte kohë që e kishte mësuar nga unë se Nexhmija nuk dinte gjë për ndodhinë me Mehmet Shehun dhe as atë me Kadri Hazbiun për helmin, kishte bërë të paditurin dhe kishte treguar habi se pse ajo nuk kishte dijeni për helmin (!).

E sa për kërcënimin e Mehmet Shehut, ai e kishte quajtur tepër të shëmtuar sjelljen e Kryeministrit për ta raportuar. Pas kësaj bisede të tij me Nexhmijen, Suloja, u përpoq disa herë të më justifikohej. Por unë nuk kisha asnjë dëshirë për sqarime që nuk kishin më vlerë. Sidoqoftë, unë u kujdesa për Sulon kur u sëmur deri në fund, ashtu si edhe për të shoqen dhe ata që të dy më qenë mirënjohës.

*Ky artikull është ekskluzivisht për “Panorama.al’. Riprodhimi i tij nga media të tjera në mënyrë të pjesshme ose të plotë pa lejen e kompanisë do të ndiqet në rrugë ligjore.

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka përkujtuar këtë të shtunë 70-vjetorin e ekzekutimeve pa gjyq të 22 intelektualëve nga diktatura.

Basha1

Përmes një shënimi në rrjetet sociale, kryedemokrati thotë se : “Sakrifica e tyre do të na shërbejë gjithmonë si përkujtesë se rrugën eurpiane të Shqipërisë te cilën na takon ta mbrojmë me çdo kusht”.

“Ata që e ndërprenë këtë rrugë përpara 70 vitesh dhe të tjerë që duan ta pengojnë sot, do të humbin dhe Shqipëria europiane do të fitojë!”, shton Basha.

 Postimi i plotë

Si sot, 70 vite më parë regjimi gjakatar i diktaturës komuniste të Enver Hoxhës ekzekutoi pa gjyq dhe me akuza të falsifikuara 22 intelektualë. Arsyeja e vërtetë e këtij krimi ishte frika e regjimit nga forca, formimi dhe reputacioni i shkollimit të tyre në akademitë dhe shkollat më të mira perëndimore.

Sot ne i kujtojmë me dhimbje dhe respekt Ali Qoralliun, Anton Delhysën, Gjon Temalin, Fadil Dizdarin, Gafurr Jegenin, Haki Kodrën, Hekuran Trokën, Jonuz Kaçelin, Luka Rashkoviçin, Manush Peshkëpinë, Mehmet Ali Shkupin, Myftar Jegenin, Niko Lezon, Pandeli Novën, Petro Konomin, Pjerin Guraziun, Qemal Kasoruhon, Reiz Selfon, Sabiha Kasimatin, Tefik Shehun, Thoma Katundin dhe Zyhdi Herrin.

Sakrifica e tyre do të na shërbejë gjithmonë si përkujtesë se rrugën europiane të Shqipërisë na takon ta mbrojmë me çdo kusht. Ata që e ndërprenë këtë rrugë përpara 70 vitesh dhe të tjerë që duan ta pengojnë sot, do të humbin dhe Shqipëria europiane do të fitojë!

basha 2

 

Aurela Hoxha është një ndër modelet me linjat më perfekte trupore, e cila shpesh tërheq vëmendjen me pozat seksi që ndan në rrjete sociale.

aurela hoxha (4)

Bukuroshja sot feston 36-vjetorin e lindjes dhe festa ka nisur sapo ora ka shënuar 00:00.

Ajo publikoi në llogarinë e saj në Instagram disa foto, ku shfaqej me një tortë në dorë dhe gati për t’i fryrë qirinjve.

aurela hoxha (9)

“Shpreh një dëshirë”, shkroi ajo krahas fotove.

aurela hoxha (3)

Mirëpo, surprizat nuk kanë mbaruar me kaq! Ajo ka marrë urime të shumta nga miq e kolegë me të cilët ka punuar ndër vite.

aurela hoxha (2)

Nëpërmjet disa postimeve në Instastory, ajo tregoi se ka marrë edhe një buqetë të madhe me trëndafila të kuq.

aurela hoxha (14)

Aurela është pesë muajshe shtatzënë dhe kjo është ditëlindja e parë që feston me të qenit në pritje të ëmbël.

aurela hoxha (7)

Sipas burimeve për “Panorama Plus”, modelja ka mësuar se është shtatzënë pak pasi ishte ndarë nga i dashuri i saj miliarder nga Miloti, Albani.

aurela hoxha (5)

Aurela dhe Albani prej kohësh jetonin në Spanjë, por pas ndarjes Aurela u rikthye në Shqipëri.

aurela hoxha (12)

Megjithatë, dyshja ka arritur të zgjidhë mosmarrëveshjet me njëri-tjetrin dhe janë rikthyer sërish bashkë.

MARIGLEN KUME/ Komisioni Rregullator në Komisionit Qendror të Zgjedhjeve miratoi dje specifikimet teknike të fletës së votimit të propozuara nga Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi.

Arens Çela Helga Vukaj Fleta votimit

Në pikën dy të vendimit thuhet se fleta mund të ndryshojë përmasat në varësi të listave shumemërorë në çdo zonë zgjedhore. Vendimet janë marrë me shumicë votash të pesë anëtarëve të Komisionit Rregullator. Ndërkohë, duket se Komisioni Qendror i Zgjedhjeve është drejt dakordësisë edhe për përmbajtjen e fletës së votimit.

Shumica në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve kërkon që fleta e votimit në datën 25 prill poshtë logos së subjektit zgjedhor të kenë kandidatët të identifikuar me emrin dhe mbiemrin e tyre dhe jo me numra.

Në një prononcim për gazetën “Panorama.al”, anëtarja e propozuar nga PD-ja në KQZ shprehet se identifikimi i kandidatëve me numra është diskriminues dhe nuk parashikohet në Kodin Zgjedhor. “Në lexim të Kodit çdo kandidat identifikohet me emër e mbiemër dhe i tillë edhe regjistrohet. Pra, kandidati nuk mund të regjistrohet në KQZ si ‘numër’.

Në këtë logjikë as mund të identifikohet si numër e as të ulet në Kuvend e të thirret si ‘numër’ në sallë?! Risia e Kodit për votën preferenciale kërkon listë me emra dhe të identifikueshëm nominalisht. Vetëm kështu identiteti i tyre mund të dëshmojë për integritetin e tyre dhe votëbesimin!

Ne logjikën e numrave, ligjvënësi do ta kishte të lehtë të krijonte edhe mundësinë e matrikullimit me numra të caktuar të kandidateve, duke gjetur formula konkrete në Kod, por për hir të së vërtetës, nuk e ka bërë këtë, pasi bie ndesh me parimet e identifikimit parësor të individit si shtetas e më pas të identifikimit individual (në këtë rast i cilësuar) të vetë kandidatit, i cili në kuadër edhe të risisë se votës preferenciale medoemos duhet t’i shfaqet votuesit me identitetin e tij civil, pasi në të kundërt edhe votës preferenciale do t’i humbiste sensi dhe do të kishim diskriminim pozitiv në favor të numrit 1. Fleta me numra është diskriminuese dhe jo e parashikuar nga Kodi”, tha znj. Vukaj.

DAKORDËSIA

Sakaq, ndonëse me doza skepticizmi, edhe i propozuari nga maxhoranca në Komisionin Rregullator, Arens Çela, në një prononcim për gazetën “Panorama” u shpreh se parimisht mbështet idenë në fletën e votimit kandidatët e partive përkatëse të identifikohen me emra dhe jo me numra.

Sipas Çelës, problematik është qarku i Tiranës, duke qenë se ka disa kandidat të pavarur që do t’i shtohen kolonës horizontale ku janë subjektet politike. “Në parim unë mendoj se fleta e votimit që duhet të caktojmë të përmbajë edhe emrat e kandidatëve. Kjo edhe për efekt memorieje. Duke qenë se në këto zgjedhje do të ketë listë të hapur dhe qytetarët përveç subjektit politik, do të duhet të votojnë edhe kandidatin e preferuar, atëherë identifikimi i kandidatit me emër dhe mbiemër dhe jo me numër do ta lehtësonte vendimin e votuesit.

Komisioni Rregullator në mbledhjet e punës që ka bërë në fakt e ka diskutuar këtë dhe mund të themi se ka një lloj konsensusi për emra. Por ajo që mbetet për t’u diskutuar edhe pas regjistrimit të kandidatëve është për qarkun e Tiranës. Rasti i Tiranës gjithmonë është unikal, sepse janë edhe subjektet e tjera përveç koalicioneve, janë edhe kandidatët e pavarur që janë 4 deri tani, qe nëse mbledhin firmat e nevojshme, do të jenë edhe ata në Tiranë. Ndërsa në rrethe situata paraqitet më e lehtë”, u shpreh Çela.

Ndërkohë, burime për gazetën “Panorama” bënë me dije se edhe Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve mbështet idenë që fleta e votimit të përmbajë emrat e kandidatëve. Prej disa javësh Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve ka publikuar 5 modele të fletëve të votimit. Ajo që duket se do të gjejë konsensusin është që në pjesën e sipërme në kolonë horizontale të vendosen logot e partive politike ose koalicioneve, ndërsa poshtë secilit subjekt të vendosen emrat e kandidatëve sipas çdo qarku.

fl1 fl2

fl3

Historiani i njohur, profesor Paskal Milo, shprehet në studimin e tij se edhe Partia e Legalitetit, e cila fillimisht u mbështet nga misioni britanik në Shqipëri, doli përfundimisht nga fokusi i tyre kur u kuptua qartë se edhe Legaliteti bashkëpunonte me pushtuesit gjermanë.

Paskal Milo
Paskal Milo

Por, dokumentet arkivore nuk mungojnë për të vërtetuar përpjekjet e shumta të britanikëve, të cilët nuk dëshironin të njihnin në Shqipëri vetëm Lëvizjen Antifashiste Nacionalçlirimtare si të vetmen forcë që ishte venë kundër pushtuesve nazistë, të cilët pas luftës me të drejtë do të kishin detyrimin që të qeverisnin vendin.

Madje në Kongresin e Përmetit, Enver Hoxha, sipas misionit britanik, kishte pranuar që të bashkëpunonte me Abaz Kupin, nëse ai do të ndërmerrte veprime luftarake kundër gjermanëve. Por, profesor Milo ndan edhe përgjegjësinë e aleatëve anglo-amerikanë në Shqipëri, të cilët përcaktuan deri diku edhe formën e regjimit të pas luftës në Shqipëri dhe ndikimin e plotë të tij nga ana sovjetike dhe jo ajo perëndimore.

“Politika britanike dhe amerikane nuk u befasuan nga tendencat prosovjetike të fitimtarëve të luftës në Shqipëri. Ata gjykuan në mënyrë klasike se qeverisja e re komuniste do të lejonte hapësira demokratike për alternativa të tjera politike dhe se do të mund të ndikonin që vendi të mos rrëshqiste përfundimisht në orbitën sovjetike.

Por u gabuan dhe përgjegjësia e tyre qëndron mes vullnetit e kompromisit për të lënë Shqipërinë në anën sovjetike të ndarjes së sferave të influencës dhe injorimit që i bënë duke nënvlerësuar rëndësinë e saj”, shkruan profesor Milo.

PASKAL MILO

LEGALITETI

Lëvizja e Legalitetit e formuar si organizatë politike dhe ushtarake në vjeshtë të vitit 1943, u ngjiz e tërhoqi vëmendjen rreth dy figurave politike: mbretit Zog në emigracion dhe Abas Kupit, si pasuesi i tij në Shqipëri. Zogu jashtë vendit vazhdonte ende të konsiderohej si një kartë rezervë për të ardhmen, por pa shumë shpresa. Abas Kupi me një të kaluar antifashiste dhe anti-italiane shihej nga britanikët si një alternativë përballë FNÇ-së ose të paktën si një faktor frenues i tij në luftën për pushtetin e ardhshëm.

Oficerë nga më të mirët e SOE-së ( Meklin, Smajli, Emeri, Kemp, etj.) u atashuan pranë Kupit, edhe për shkak të bindjeve të tyre konservatore dhe i dhanë një mbështetje jo të vogël. Kemp e konsideronte “një patriot të vërtetë me influencë të konsiderueshme”. Dokumente të tjera britanike të viteve të Luftës njohin meritën e tij që në bashkëpunim me disa oficerë britanikë e shqiptarë të tjerë u përpoq të organizonte rezistencën kundër pushtuesve italianë në vitin 1941.

Por, përtej këtij vlerësimi, në Forin Ofis në fund të Luftës mendonin se ishte “pothuajse e sigurt se ai përfundimisht ndihmoi ose të paktën nuk pengoi gjermanët në fushatën e tyre të fundit kundër F.N.Ç në 1944”.

paskal milo anglezet ana sovjetike

Amerikanët nuk patën lidhje me Abas Kupin. Ata e gjykonin dhe e vështronin nga larg, në fillim me syzet britanike, por më vonë në pavarësi të plotë prej tyre. Deri në korrik 1944 ata nuk kishin mbajtur qëndrime të tyre zyrtare ndaj tij. Kur në qershor – korrik u shfaq projekti i bashkëpunimit midis F.N.Ç dhe Legalitetit me sponsorizim të fortë britanik, sekretari i Departamentit të Shtetit, Hall, u deklarua se “favorizojmë një marrëveshje jo politike midis Kupit dhe L.N.Ç për veprim të përbashkët kundër gjermanëve”.

Në korrik u diskutua edhe për një takim të mundshëm në Bari me ndërmjetësim të aleatëve midis Abas Kupit dhe Enver Hoxhës. Por kryetari i Legalitetit nuk u tregua bashkëpunues, u përpoq si përherë që të qëndronte mes aleatëve dhe gjermanëve. Në verë 1944 ai ishte plotësisht i angazhuar për të krijuar qeverinë e re kolaboracioniste me në krye aleatin e tij Fiqiri Dine. Kjo qeveri nuk mund të krijohej pa pëlqimin e autoriteteve pushtuese gjermane.

Në gusht në Departamentin e Shtetit u arrit në përfundimin se Partia e Legalitetit “është kompromentuar seriozisht nga mosdashja e saj për të luftuar gjermanët dhe nga marrëdhëniet e saj intime me qeverinë kuislinge”. Po i njëjti mesazh arriti në këtë kohë në Uashington edhe nga këshilltari politik amerikan Mërfi (Murphy) në Komandën e Forcave Aleate të Mesdheut, i cili shkruante për Kupin se tani është “duke marrë mbështetje gjermane në formën e transportit të municioneve dhe të furnizimeve ushqimore” dhe se “ka evidencë në rritje se ai është duke bashkëpunuar me gjermanët”.

Në fillim të shtatorit 1944, Harry Fultz raportonte në zyrat qendrore të OSS-it se Abas Kupit i është dhënë më shumë rëndësi nga sa meriton, se “Kupi nuk është politikan. Ai ka një reputacion ushtarak të fryrë, por aftësi të pakët ushtarake si një organizator ose teknicien…”. Kupi nuk e justifikoi besimin dhe mbështetjen e madhe të SOE-s. Ai e komprometoi veten me bashkëpunimin e fshehtë por “edhe të dukshëm me gjermanët. Faktet ishin të shumta dhe përpjekjet e Meklinit, Smajlit etj., për ta tërhequr qoftë edhe në akte simbolike lufte kundër gjermanëve dështuan.

Armiku i Kupit nuk ishin gjermanët, por Divizioni i parë partizan që po depërtonte për në veri të Shqipërisë dhe që rrezikonte zhdukjen e tij si faktor tradicional influence në zonën Krujë – Mat. Ai bëri të shurdhër veshin ndaj këmbënguljes britanike për t’u hedhur në veprime simbolike kundër gjermanëve dhe vuri në pozitë të vështirë edhe aleatët e mbështetësit e tij Meklin dhe Smajli. Kupi e mbushi kupën. Londra urdhëroi në fund të shtatorit 1944 tërheqjen e oficerëve të ndërlidhjes prej tij. Amerikanët ishin me kohë të mendimit se Kupi ishte thjesht humbje kohe për kauzën aleate.

SINOPTIKA ALEATE PËR PUSHTETIN E ARDHSHËM

Politika britanike dhe amerikane, duke ndjekur dinamikën e rezistencës antifashiste në Shqipëri dhe të aktorëve kryesorë të saj, në verën e vitit 1944 u ndodhën para nevojës për të mbajtur një qëndrim të ri ose një rishikim të pjesshëm të saj. F.N.Ç kishte krijuar qeverinë e përkohshme në Përmet që në muajin maj dhe kërkoi njohjen e saj nga aleatët. Gjithashtu pasi përballoi ofensivën gjermane të qershorit, forcat e U.N.ÇL kaluan në një ofensivë në veri të Shqipërisë.

Britanikët dhe më pak amerikanët u përpoqën nga njëra anë të frenonin e të mbanin nën kontroll ofensivën partizane në veri, por nga ana tjetër bënë një përpjekje të fundit e të zgjatur për të nxitur Ballin Kombëtar e Legalitetin për t’u aktivizuar kundër gjermanëve. Në 5 qershor 1944 në Përmet, në takimin me misionin britanik, Enver Hoxha kishte pranuar që në rastin kur Abas Kupi do të jepte prova konkrete të disa veprimeve luftarake kundër gjermanëve, F.N. ÇL do të ishte i gatshëm që të bashkëpunonte me të.

Britanikët refuzuan ta njohin qeverinë e përkohshme të Përmetit dhe po kështu edhe amerikanët. Ata ushtruan presion mbi Enver Hoxhën përmes Komandës Aleate të Mesdheut, duke e kërcënuar edhe me ndërprerjen e furnizimeve ushtarake për të mos vazhduar operacionet në veri të vendit me frikën e shpërthimit të luftës civile. Tensionet duket sikur u fashitën në fund të korrikut e fillim të gushtit, kur një delegacion i Shtabit të Përgjithshëm të U.N.Ç u ftua në Bari dhe bisedoi me përfaqësues të Komandës Aleate dhe u nënshkruan edhe disa marrëveshje. Por marrëveshjet nuk u respektuan.

Balli Kombëtar dhe Legaliteti u përpoqën të fitonin kohë dhe siç do të pohohej më vonë edhe në Forin Ofis, “u bë e qartë se ata më shumë synonin të luftonin organizatën komuniste të F.N.Ç se sa t’u rezistonin gjermanëve” dhe meqenëse “disa prej grupeve të Ballit Kombëtar bashkëpunonin me gjermanët, ne tërhoqëm mbështetjen tonë prej tyre dhe ia dhamë atë të gjithë F.N.Ç”.

Në fund të shtatorit – fillim i tetorit 1944 britanikët dhe amerikanët të zhgënjyer përfundimisht nga Balli Kombëtar dhe Legaliteti vendosën të largohen nga politika mëdyshëse që u ishte imponuar, ose që ata shpresonin se do të ishte më e dobishme për të ardhmen e Shqipërisë. Është e drejtë mënyra se si gjykuan e vepruan deri në atë kohë. Por, ata patën iluzione dhe e kuptuan vonë se Balli Kombëtar e Legaliteti e donin fitoren në tavolinë dhe se në emër të antikomunizmit të tyre atë do t’ua sillnin britanikët dhe amerikanët.

Shtetet e Bashkuara dhe Britania e Madhe kishin bërë aleancë me Rusinë e Stalinit dhe kishte arritur marrëveshje të mëdha historike, duke shpresuar një botë më të mirë në paqe e pa luftëra. Ato nuk ushqenin asnjë iluzion se do të ndryshonte natyra e regjimit sovjetik pas Luftës. Ndonëse Shqipëria nuk kishte asnjë peshë e rol parësor në Luftë, ato respektuan ata që luftuan kundër armiqve të përbashkët, ndonëse mund të mos ishin dakord me bindjet e tyre politike. Shpresuan se në rrugë e sipër do të mund të ndikonin e ta ndryshonin Shqipërinë.

Në fund të shtatorit-fillim të tetorit politika britanike dhe amerikane ndaj Shqipërisë morri kthesën. Forin Ofis pasi ka diskutuar gjatë përcaktoi politikën e ardhshme ndaj Shqipërisë. Në dokumentin britanik të 2 tetorit 1944 shprehimisht thuhej se “interesat tona në Shqipëri janë absolutisht të kufizuara, por sigurisht nuk dëshirojmë ta shohim vendin të kalojë në orbitën ruse. Ne duhet megjithatë të synojmë në forcimin e pozitës tonë në F.N.Ç tani me qëllim që pas Lufte ne mund të jemi në gjendje të influencojmë qeverinë e F.N.Ç”.

Britanikët ishin kontradiktorë. Nga njëra anë kërkojnë të ndikojnë në rrjedhën e zhvillimeve të ardhshme në Shqipëri dhe nga ana tjetër nuk njihnin qeverinë e përkohshme të Përmetit. Madje, Forin Ofis dëshmoi dritëshkurtësi në vlerësimin e situatës në vend kur në dokumentin e mësipërm përmendte edhe rikthimin e mbretit Zog si një alternativë e mundshme në rastin e dështimit të qeverisë së F.N.Ç. Anëtarë të misioneve britanike në Shqipëri në këtë kohë paralajmëronin që “sa më shpejtë që të jepet njohja zyrtare F.N.Ç, qeverisë hije, aq më të mundshme do ta ketë qeveria e ‘Madhërisë së Tij’ të jetë e aftë që të rrit influencën e saj mbi të”. Gjatë gjithë muajit tetor 1944 në Forin Ofis u rrahën mendime pro dhe kundër për çështjen e njohjes në fillim të qeverisë së përkohshme të Përmetit dhe pasi u formua edhe të qeverisë që doli nga mbledhja e 2-të e Këshillit të Përgjithshëm të F.N.Ç në Berat në 20 tetor.

Një pikëpamje ishte ajo e këshilltarit politik britanik në Kazerta Broad, sipas të cilit “ne duhet të lemë F.N. Ç të vijë te ne dhe jo të përpiqemi të konkurrojmë me qeverinë sovjetike në këtë fazë… ne nuk kemi interesa britanike për të mbrojtur në Shqipëri” dhe “ne nuk do t’i përmirësojmë punët duke vrapuar pas Enver Hoxhës”. Forin Ofis nuk u pajtua me këtë qasje për F.N.Ç, por i kthehu përgjigje Broad-it se “është e rëndësishme që ne duhet të përpiqemi për të vendosur një farë shkalle influence mbi të… se ne mund të rrezikojmë duke pritur për të që të vij te ne”.

Britanikët informuan amerikanët për këtë qasje të tyre dhe kërkuan të ecej me të njëjtin hap. Departamenti i Shtetit vetë ishte në dilemë në çështjen e njohjes të qeverisë shqiptare të përkohshme. Një studim i tij i fillimit të tetorit paraqiste 16 argumente për mos njohjen e saj dhe 20 argumente në favor të saj. Qëndrimin zyrtar amerikan për këtë çështje në 5 tetor e shprehu sekretari i shtetit Hall, i cili udhëzonte se pas tërheqjes së gjermanëve nga Shqipëria, kushtet do të bëjnë të mundur “formimin e shpejtë të një qeverie të përkohshme përfaqësuese të gjerë në përputhje me vullnetin e popullit shqiptar”.

Uashingtoni dhe Londra u konsultuan edhe për një ftesë të mundshme të Enver Hoxhës në Itali për të biseduar me gjeneralin Willson, por vetëm për çështje ushtarake. Amerikanët ishin të bindur se Enver Hoxha në radhë të parë ishte i interesuar për çështjen e njohjes së qeverisë së tij dhe të furnizimeve ushtarake dhe vështirë të pranonte të vinte pa i vendosur në tavolinë ato. Këto dyshime çuan në përfundimin se ftesa për Hoxhën ishte e papërshtatshme të bëhej në këtë kohë.

Ende pa u çliruar vendi në Londër ishte konsoliduar mendimi se qeveria e re shqiptare e sapoformuar në Berat ishte e dominuar nga komunistët. Anëtarët e kësaj qeverie ishin të njohur mirë nga misionet britanike në Shqipëri dhe kishin pasur mundësinë të dërgonin në Bari, por edhe në Forin Ofis informacione të detajuara rreth tyre.

Për dy apo tre prej tyre nënvizohej një ndjenjë pro britanike, por për shumicën me në krye Enver Hoxhën nuk vihej në dyshim orientimi i tyre pro sovjetik. Ky vlerësim mbizotëroi në Forin Ofis në gjykimin edhe të kërkesës që kryetari i qeverisë së re shqiptare, Enver Hoxha, u kishte bërë qeverive të së tri Fuqive të Mëdha, Shteteve të Bashkuara, Britanisë së Madhe e Bashkimit Sovjetik, por edhe qeverive të vendeve të tjera për njohje.

Qeveria britanike edhe në tetor-nëntor 1944 vazhdoi të nënvizojë përparësinë e interesave të saj në Shqipëri në raport me Fuqitë e tjera të Mëdha. Njëkohësisht, i njihte vetes dhe të drejtën për të thënë fjalën e para për çështjet shqiptare pavarësisht se shprehej për “interesa shumë të kufizuara” në këtë vend. Mbi këtë bazë ajo në fillim të nëntorit 1944 iu drejtua qeverive të Shteteve të Bashkuara e Bashkimit Sovjetik rreth kërkesës për njohje që kishte bërë qeveria shqiptare. Duke e vlerësuar situatën në Shqipëri konfuze, qeveria britanike propozonte që të mos njihej qeveria e përkohshme e dalë nga F.N.Ç.

Departamenti i Shtetit nuk u ngut që të kthente përgjigje veç pas gati tri javësh. Ishte një përgjigje e studiuar dhe e argumentuar dhe që bënte diferencë me qëndrimin britanik. Në thelb Departamenti i Shtetit bashkohej me propozimin e Forin Ofis për të mos i dhënë njohje qeverisë së re shqiptare. Por nuk qëndroi me kaq, e la të hapur njohjen “në një të ardhme jo të largët”, në momentin kur autoritetet qeverisëse shqiptare do të kenë kontrollin de facto të vendit. Njohja de jure do të mund të bëhej atëherë kur qeveria shqiptare do të demonstronte se “ajo është jo-fashiste në karakter, se ajo ka vendosur autoritetin e saj në të gjithë vendin, se ajo përfaqëson vullnetin e popullit dhe është e përgatitur të plotësojë detyrimet e saj ndërkombëtare”.

Shqipëria në fund të vitit 1944 ndodhej mes optimizmit që ngjalli çlirimi i vendit nga pushtimi nazifashist dhe dilemave të orientimit për të ardhmen e saj. Politika britanike dhe amerikane nuk u befasuan nga tendencat prosovjetike të fitimtarëve të luftës në Shqipëri. Ato gjykuan në mënyrë klasike se qeverisja e re komuniste do të lejonte hapësira demokratike për alternativa të tjera politike dhe se do të mund të ndikonin që vendi të mos rrëshqiste përfundimisht në orbitën sovjetike. Por u gabuan, përgjegjësia e tyre qëndron mes vullnetit e kompromisit për të lënë Shqipërinë në anën sovjetike të ndarjes së sferave të influencës dhe injorimit që i bënë duke nënvlerësuar rëndësinë e saj.

shkodr-667x375

Nga Ramazan Çeka

Edmond Ndou, shkodrani me vizion të qartë për ardhmërinë e Shkodrës

Edmond Ndou, djali fisnik që hijeshon dhe nderon qytetin e Shkodrës me vlerat dhe virtytet më të larta të qytetarisë, të mishëruara në karakterin e tij dinjitoz m’u dha rasti ta njihja para shumë kohësh. Ishin muajt e fundit të vitit 2014 ku në përçapjet e gjata zyrtare të formulimit të dokumentave për legalizimin e pronave të mia rastisi që disa shkresa zyrtare të m’i plotësonte Mondi, siç e thërrisnin kolegët e tij. Më ra në sy pasioni dhe përkushtimi me të cilin punonte. Disi i habitur nga korrektësia e tij në komunikim me njerëzit guxova ta pyes, se cili është profesioni juaj Mondi? Me atë buzqeshjen e ëmbël që e karakterizon ngriti kokën nga kompjuteri dhe m’u drejtua me mirësjellje. Jam jurist në profesion dhe këtu merrem me plotësimin e dokumentave të pasurive të paluajtshme të Shkodrës, detyrë, të cilën mesa duket e ka mbajtur edhe disa vite me vonë pasi në 2017 po për nevoja familjare, në një shkresë zyrtare që mora në këtë institucion rastisi të ketë vulën dhe firmën e tij tashmë si drejtor suprem i këtij dikasteri.

Pak kohë më vonë, po në 2017 Edmond Ndou bëhet një emër i njohur në Qarkun e Shkodrës si kandidat për deputet nga radhët e LRI-së. Aty njohja jonë mori një rrjedhë akoma më të madhe pasi në bashkëpunim me djalin tim Arsidin u angazhuam për të realizuar spotin e LSI-së së asaj fushate elektorale, e cila pati një sukses të paparë, qoftë si tekst ashtu edhe si muzikë. Gjatë xhirimit të videoklipit me të rinjtë e kësaj force politike pata fatin e mirë ta njoh Mondin edhe si lider të atij grupi rinor, i cili me autoritetin e tij dinte të mbante të gjallë frymën e shpresës dhe të mblidhte rreth vetes djem e vajza mjaft të talentuar, shumica të angazhuar me studime akademike. Pak muaj më vonë Edmond Ndou emërohet Drejtor i “Medja Nord” televizioni më i madh lokal në Shqipëri nga ku bashkëpunimet mediatike me të morën një rrjedhë të gjatë e plot suksese. Kjo falë njohjes dhe kontakteve të shumta që kisha me kolosët e artit, muzikës, ekranit e deri tek ata mediatike, ku krijuam fusha të ndërsjellta komunikimi dhe bashkëpunimi; si me televizionin që ai drejtonte, po ashtu edhe me stafin me të cilët punonte. Shumë herë kam qenë i ftuar në programet e këtij televizioni për të cilin mund të them me plot gojë se falë përkushtimit të drejtorit të saj z. Edmond Ndou, si dhe punës së talentuar të stafit TV1 CHANNEL me emisionet e tyre me mesazh të fuqishëm informues dhe sensibilizues, edhe pse cilësohet si media lokale, jehona e shtuar e tij po e kthejnë atë në një media të fuqishme kombëtare, çka u vu re edhe në koncertin e veçantë e tejet të rrallë të këngëtarit, “Mjeshtrit të Madh” Bujar Qamili në ditët më të errta të 2020-ës kur pandemia, izolimi, skamja, frika e varfëria kishin gjunjëzuar rëndë Shkodrën dhe të gjithë botën ku shpërndarja dhe shikueshmëria prekën shifra marramendëse. Në një nga takimet tona, të cilat lidhen kryesisht me punën time si asistent prej dy sezonesh, i emisionit “Pasdite në TV1 Channel”, televizionin që ai drejton, shprehu dëshirën për të realizuar edhe një këngë motivuese për të rinjtë e këtij qyteti, tekstin e së cilës ia kisha lexuar ditë më parë në kafe, çka u bë edhe shkas i këtij shkrimi modest krahasuar me sa meriton Ai.

Po kush është Edmond Ndou?
Edmond Ndou lindi në qytetin e Shkodrës më 06.05.1990 në një familje të thjeshtë shkodrane nga dy prindër mjaft të vlerësuar e të respektuar nga ky qytet. Prindërit e tij Kol Prel Ndou dhe Lindita Nikoll Logu do bënin gjithçka për ta mirë edukuar e shkolluar këtë djalë, për ta bërë në të ardhmen e tij një qytetar model. Studimet e para akademike për drejtësi, dhe ato pas universitare “Master Shkencor” të profilizuar në Administratë Publike dhe Kushtetuese, Edmond Ndou i kreu në Shkodër. Më pas, duke mos u mjaftuar me aq në egot e tij për dije, gjatë viteve 2018 – 2019 kryen shkollën e specializuar të Avokaturës në Tiranë. Gjatë gjithë formimit të tij akademik Edmond Ndou përvetëson edhe disa gjuhë të huaja, të cilat janë një bonus kulturor për kornizën e tij, duke e përgatitur kështu edhe për një karrier të suksesshme si lidër politik apo juridik. Falë gjithë këtij përkushtimi, serioziteti në punë dhe respekti të ndërsjelltë me njerëzit, që nga më të thjeshtit e deri tek personalitete të shquar të të gjitha dimensioneve, politike, juridike e diplomatike, Edmond Ndout në 2020-tën i akordohet titulli i lartë “Misionar dhe Ambasador i Paqes në Botë”. Kjo përvojë e gjatë pune, dijesh, komunikimi dhe respekti të ndërsjelltë me qytetarët e Qarkut të Shkodrës ka bërë që z. Edmond Ndou të guxojë sërish të garojë në zgjedhjet e 25 prillit 2021 në strehën e tij të zemrës politike si deputet i LSI-së, i cili renditet i dyti në listën e këtij subjekti politik. Garimi i tij nga qytetarët e Qarkut të Shkodrës shihet si një mundësi e artë për ndryshimin e kësaj situate kaotike sociale që edhe sikur të mos mungonte pandemia sërish është e rëndë. Rënia e thellë ekonomike, emigrimi i të rinjve dhe rritja e papunsisë, të cilat i vë në dukje vazhdimisht, duhet të marrë fund njëherë e përgjithmonë, thotë Ai. Edmond Ndou vazhdimisht thotë; unë garoj për Shkodrën dhe qytetarët e saj dhe jo për poste individuale. Rinia duhet të marrë në dorë fatet e vendit. Shqipëria është e të gjithëve ndaj ne duhet të japim më të mirën tonë për këtë vend e në këtë vend. Kjo është edhe arsyeja pse Edmond Ndou cilësohet si shkodrani me vizion të qartë për ardhmërinë e Shkodrës.

Presidenti Ilir Meta ka paralajmëruar se pas 25 prillit, çdo ligj apo kontratë koncesionare që është kthyer në Kuvend dhe për të cilat nuk ka pasur reflektim, do të ketë hetim të plotë.

“Të jeni të sigurt që pas 25 prillit çdo cështje do ndiqet me rigorozitet të plotë, cdo dëm që i është bërë interesit publik, shkelje ligjore, falsifikim, ndaj ftova të gjitha forcat politike që garojnë në zgjedhjet e ardhshme që ta lexojnë me vëmendje“, tha Meta.

I pyetur nga gazetarët se cili do të jetë hapi i radhës i kreut të shtetit nëse Parlamenti e rrëzon dekretin e tij që ka kthyer kontratën për aerportoin e Rinasit, Meta tha se dokumentacioni është i qartë për argumentet pse është bërë kthimi në Kuvend për të gjitha ligjet e kontratat.

Por Meta tha se nëse reforma në drejtësi do të ishte e suksesshme, askush nga Qeveria apo Kuvendi “s’do kishin guxuar të bënin këto afera”.

“Për këtë sjellje të kuvendit, pra që nuk reflekton ndaj kthimeve, argumenteve të presidentit unë bëj detyrën time, në emër të institucionit që përfaqësoj, unë shpresoj të ketë reflektim pavarësisht se gjasat janë të pakta, sepse jemi dhe në prag bërjesh lista dhe iu premtohet të gjithëve për të qenë në lista duke ngritur kartonin dhe ulur kokën për cështje që rëndojnë interesin publik dhe atë të qytetarëve.

Për të gjitha cështjet dokumentacioni është shumë i qartë e i plotë, paralajmërimet janë bërë në mënyrë ligjore, tepër të mirëdokumentuar e pa asnjë diskutim, që nëse do të kishim pasur vërtet një reformë në drejtësi të suksesshme kurrë s’do kishin guxuar minsitrat, qeveria e Kuvendi të bëjë këto gjëra që ka bërë, e shumë gjëra të tjera, apo afera të tjera”.

Pasi ktheu në Kuvend ligjin që zgjat afatin e koncesionit të aeroportit “Nënë Tereza” në 13 vjet, presidenti Ilir Meta u bëri thirrje deputetëve që të reflektojnë pasi për çdo vepër të mundshme penale nuk do të ketë amnisti, por vetëm drejtësi.

Kreu i shtetit theksoi se pas 25 prillit vendi do të kthehet njëherë e përgjithmonë në shinat e shtetit të së drejtës.

DEKLARATA E PLOTË

Sikundër paralajmërova pak ditë më parë, dje i përcolla edhe zyrtarisht Kuvendit të Republikës së Shqipërisë, dekretin për kthimin për rishqyrtim të ligjit për ratifikimin e një ndryshimi të marrëveshjes së koncesionit për Aeroportin Ndërkombëtar “Nënë Tereza”, pasi ky ligj bie qartazi ndesh me parimet e mbrojtura nga Kushtetuta e Republikës së Shqipërisë, anashkalon të gjithë kuadrin ligjor në fuqi dhe është një tjetër provë flagrante e “korrupsionit legjislativ” dhe kapjes së shtetit.

Kuvendi duhet të kërkojë vënien para përgjegjësisë të çdo funksionari publik, që ka konsumuar shkelje të Kushtetutës dhe të ligjit përgjatë procedurave të ndjekura, të vlerësimit të propozimeve, negocimit, e deri te hartimi, nënshkrimi i kontratës dhe servirja për miratim me ligj, të kësaj marrëveshjeje shtesë koncesionare, që haptazi është në dëm të interesit publik, shtetëror dhe kombëtar.

I bëj thirrje çdo deputeti dhe çdo zyrtari të lartë të administratës, të reflektojë me shumë përgjegjësi mbi këtë nismë dhe të respektojë Kushtetutën e Shqipërisë dhe ligjet e vendit, që janë në zbatim të saj, duke e paralajmëruar njëkohësisht se për çdo vepër penale të konsumuar, gjithçka po mbahet shënim dhe nuk do të ketë kurrë amnisti, por vetëm drejtësi, veçanërisht pas 25 prillit, kur vendi do të kthehet njëherë e përgjithmonë në shinat e shtetit të së drejtës.

Po u jap mundësinë të gjithë deputetëve të reflektojnë dhe të përmbushin detyrimin për të ruajtur të pacenuar interesin publik dhe kombëtar të shtetit shqiptar dhe të shtetasve të tij, duke e kthyer mbrapsht në Këshillin e Ministrave këtë nismë legjislative.

Po ndaj me ju dhe me të gjithë opinionit publik, 43 faqet me argumentet ligjore për kthimin e kësaj nisme, me shpresën, por edhe me dëshirën, që të gjeni kohën e mjaftueshme për t’i lexuar, pa ngritur kartonin, duke ulur kokën, siç fatkeqësisht keni vepruar në shumë raste.

I ftoj të gjithë deputetët, por edhe të gjitha partitë e opozitës dhe gazetarët e pavarur të njihen me argumentat kushtetuese e ligjore edhe në faqen zyrtare të Institucionit të Presidentit: www.president.al.

 

pistolete

Policia e Kukësit ka arrestuar një 18-vjeçar që akuzohet se ka qëlluar në ajër me një armë të dyshuar zhurmuese, pasi ishte përfshirë në një konflikt për vendin e parkimit.

“Policia e Kukësit, pas një telefonate të marrë për një konflikt mes dy shtetasve, menjëherë ka shkuar në vendin e ngjarjes.

Forcat “Shqiponja” kanë vlerësuar informacionin dhe kanë rrethuar perimetrin e sigurisë dhe kanë bërë të mundur kapjen e shtetasit G. Sh., 18 vjeç, banues në Kukës.

Shtetasi G. Sh., në lagjen nr. 1 në qytetin e Kukësit, pas një konflikti për vendin e parkimit, me shtetasin Xh. Sh., ka qëlluar në ajër me armën e llojit pistoletë e dyshuar zhurmuese”, tha Policia.

Në cilësinë e provës materiale u sekuestrua arma e llojit tip pistoletë e dyshuar zhurmuese, si dhe një gëzhojë.

Shtetasi G. Sh. është shoqëruar në Komisariatin e Policisë Kukës, për veprime të mëtejshme procedurale.

Nga Korça drejtoresha e Shëndetit Publik Silva Bino deklaroi se gazetarët e terrenit do të vaksinohen menjëherë pas grupeve të riskut.

silva

Pyetjes së reporterit: “Po ne gazetarët e terrenit kur do vaksinohemi? Ka pasur vdekje edhe nga gazetarët”, Bino iu  përgjigj: “Edhe ju do të vaksinoheni. A jeni persona të shëndetshëm?! Menjëherë sa të vaksinohen grupet e riskut do të vaksinoheni edhe ju”.

“Sot nisi vaksinimi për te gjithë Prefekturën e Korçës. Fillimisht është personeli shëndetësor, që të gjithë mjekë, infermierë, stafi mbështetës, si sanitarë e të tjerë, dentistë. Duke vijuar pastaj me moshat e treta, dhe me personat që kanë sëmundje bashkëshoqëruese për të kaluar me të gjithë popullatën deri në 18 vjeç.

Vaksina ka për të gjithë personelin shëndetësor. Do të vijojmë procesin e vaksinimit sipas rekomandimeve të Komitetit të Ekspertëve”, tha më herët Bino.

Në prezantimin e programit për sportin, Petrit Vasili tha se LSI angazhohet per ligje të vërteta që zhvillojnë sportin, investimi për sportin është investim shëndetësor dhe social.

petrit vasili

Nënkryetari i Levizjes Socialiste per Integrim,  tha se nuk duhet “të harrojmë asnjëherë që pa një sport të zhvilluar nuk mund të ketë një Shqipëri të shëndetshme. Të shëndetshme nga pikëpamja shëndetësore por edhe jo shoqërore”.

Sipas Vasilit, zhvillimi i gjithanshem i sportit eshte edhe nje pergjigje ndaj Covid-19.

“Të rinj dhe sa më mijëra sportistë të kemi në disiplina shumë sportëshe dhe jo në vetëm një, unë jam një adhurues i madh i futbollit, por beteja me sportin nuk është kurrë e fituar në rast se të gjitha sportet nuk ecin dhe zhvillohen.

Jo të gjithë njerëzit kanë një vokacion, njerëzit e duan sportin në të gjitha format e veta, kështu ka lindur që nga lashtësia sporti shumë sportësh, por sot dimensioni i tij pas Covid-it merr një rol që nuk e ka pasur kurrë më parë.

Shqiptarët dhe e gjithë bota kanë nevojë për sportin më shumë se një ditë më parë dhe qoftë mënyra se si administrohet ky sport, qoftë mënyra si motivohen, qoftë ata që janë profesionistë, qoftë ata që janë amatorë por për t’iu kthyer të vendosur e pa kthim sportit edhe një herë është një dimension që duhet të punojmë që të gjithë, pasi na duhet patjetër një shoqëri e shëndetshme dhe për këtë çdo sforco deh sakrificë do ia vlente dhe do të ishte pak ne raport më atë të madhe që pritet nga sporti”.

Të gjithë e kanë parë filmin e famshëm “Propozimi”, ku një grua e martuar pranon të bëjë seks me një milioner kundrejt një shpërblimi prej një milion dollarësh.

Duket se kjo do t’u jepte fund problemeve financiare të çiftit, por të dy e gjejnë veten në një rreth vicioz pasioni, intrige dhe xhelozie që mund të shkatërrojë dashurinë e tyre.

Në një situatë të tillë janë gjendur çifti i këngëtarëve nga Kosova, Mihrije Braha dhe Naim Abazi. Ata janë një ndër çiftet më të njohur të artistëve në vendin tonë, të cilët bëhen shpesh pjesë e intervistave dhe spektakleve të ndryshme, si gjithmonë të pandarë nga njëri-tjetri.

Këngëtarët nuk ngurojnë që shpesh të ndajnë detaje nga jeta e tyre personale, përveçse nga karriera dhe skena, ndërsa çdo herë zbulojnë ndodhi interesante nga historia e tyre e gjatë e dashurisë.

Të ftuar në një emision në “RTV Ora”, ata kanë folur pikërisht për këto ngjarje, ndërsa ishte Mihrija që rrëfeu një episod që dukej sikur kishte dalë nga filmi “Indecent Proposal”.

Artistja, duke iu përgjigjur pyetjes “A të ka ngacmuar ndonjëherë një mashkull i famshëm i showbiz-it shqiptar?”, zbuloi se kishte marrë një propozim për të kaluar në një ishull natën me dikë, në këmbim të 1 milion dollarëve. Interesant ka qenë edhe reagimi i Naimit, pasi dëgjoi për këtë ofertë.

“Ka qenë një ofertë 1 milion dollarëshe, një natë në një ishull. Është shumë i njohur dhe është shqiptar ai që ka bërë ofertën. Më e bukura është se pas kësaj telefonate, mora menjëherë Naimin dhe i thashë çfarë ndodhi. Ai filloi të më tallte e të bënte shaka duke më thënë: ‘Më ke humbur 1 milion dollarë. Këtë ma ka përmendur 2 muaj e gjysmë”.

Naim Abazi dhe Mihrije Braha është një çift që i ka rezistuar kohës. Naimi i përkushtuar televizionit dhe Mihrija këngës, vazhdojnë të ngelen çifiti ikonë dhe mjaft i ndjekur nga publiku shqiptar. Mihrija mahnit me fizikun dhe pamjen e saj, pavarësisht moshës, e cila duket se rinohet çdo ditë e më shumë.

Të ftuar në emisionin “Rudina”, çifti i shumëpërfolur treguan të vërteten e ndarjes së tyre, një thashethem që nuk ka munguar as për çiftin e konsoliduar.

“Lajmi ka ardhur si propozim nga mediat”, ka thënë Mihrija.

“Gjithë ideja ishte e gazetarëve, ata na lutën që të themi që jemi ndarë. Ishte Naimi ai që pranoi sepse unë nuk doja. Megjithëse fjala ‘po’ doli nga goja ime. Unë thashë po jemi ndarë, Naimi më ka lënë dhe po luaja rolin e viktimës, edhe pse nuk e dija se ça kishte thënë Naimi”, vazhdoi rrëfimin këngëtarja.

E ndërkohë tregon dhe për reagimin e nënës saj, “Nana jeme më tha kurrë mos bëj më kështu shakash, edhe pse dy mamatë tona e kanë ditur sepse i njoftuam më përpara. Aty e kam kuptuar se sa shumë e adhurojnë njerëzit jetën tonë private. E madje një grua më tha me të pa taku në tre të natës të kisha rrahur.”

/Panoramaplus.al

   

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku zhvilloi sot takime me biznesin, që sipas saj është një sektor i braktisur nga qeveria e Edi Ramës.

wh

“Jo vetëm që nuk ka marrë ndihmën që duhej pas goditjes nga kriza që shkaktoi pandemia, por rëndohet me taksa e me kontrolle tatimore e shtetërore të pafundme, burokraci të cilat vetëm e pengojnë punën e tyre”, tha Jorida Tabaku.

Kjo e fundit dëgjoi shqetësimet nga përfaqësues të bizneseve në rrugën “Myslym Shyri”, të cilëve u tha se zgjidhja për të gjitha këto probleme të krijuara në 8 vjet qeverisje të Edi Ramës është programi i Partisë Demokratike.

Ky program-, tha zonja Tabaku,- parashikon çlirimin e biznesit nga barra e taksave dhe kontrolleve të inspektoriateve dhe krijimin e lehtësive të tjera fiksale e shtetërore me qëllim zhvillimin e biznesit dhe rritjen e punësimit në këtë sektor.

“Qeveria nuk e mbështeti ekonominë, i rriti energjinë, ka rritur taksat pothuajse 3 miliard në tetë vite dhe ky problem ka krijuar një ngërç që edhe produktet e tuaja, që nuk janë shumë të shtrenjta, shtresa e mesme e ka të pamundur t’i blejë”, u shpreh ish –deputetja Tabaku.

BISEDA

Jorida Tabaku: Si shkon puna?

Qytetari: Si mbas krizës. Ca të presim? Nga qeveria të presim ne?

Jorida Tabaku: Jo, nuk presim.

Qytetari: Do më iki gjithë dita ters…

Jorida Tabaku: Duhet ta nisësh me pozitivitet që do të bëhet më mirë.

Qytetari: Që në mëngjes po shikoja pjesën e parkut, e ka bërë qytetin taman si fshat…

Qytetari 2: Shumë mirë qeveria…

Jorida Tabaku: Më mirë prishet ë?!

Qytetari 2: Zoti e bëftë më mirë edhe vetëm kaq! Zoti e bëftë më mirë këtë vend!

Jorida Tabaku: Me mbështetjen tuaj, me punën tonë.

Qytetari 3: Nuk është… t’i themi me çik realitet gjërat. Nuk është kushedi se… Vetëm punojmë vetë, nuk kemi punëtor, sepse nuk na del.

Jorida Tabaku: Nuk ka një fushë që kjo qeveri ka pasur sukses. Ka dështuar me të gjitha! Me të gjitha ka dështuar.

Qytetari 3: Hajt mo! Neve nuk është se marrim vesh shumë nga politika, por tek puna e shofim që ka ra.

Jorida Tabaku: E shef tek xhepi jot.

Jorida Tabaku: Ma the shumë bukur! Vijnë 10 tatimorë, 10 inspektore, Inspektoriat i Higjenës që mund të vij, Inspektoriat i Kontrrollit të Ushqimit…

Ne kemi hartuar një plan që biznesi të punojë i qetë. Ti ke, kushedi sa vite, që je këtu. Nuk e vjedh ti shtetin. Shteti vidhet tek dogana dhe tatimet. Pikërisht ti që je tatimpagues i rregullt dhe ti që ke qënë i ndershëm me shtetin gjithë jetës tënde të mos të vijnë të të bezdisin tek dera.

Qytetari 3: Inspektimi mund të jetë njëherë, ja sot…

Jorida Tabaku: Po pra, por jo 45 ditë në vit. Këtu është problemi, me klimën e biznesit, me korrupsionin, me faktor që nuk të lënë ty të punosh rehat, por të merresh me shtetin.

Jorida Tabaku: Si është situata.

Qytetari 4: Krejt rëndë, siç ka qënë…

Qytetari 5: Këtu ka rënë konsumi, domethënë njerëzit nuk konsumojnë dhe ky është problemi jonë.

Jorida Tabaku: Ashtu është!

Qytetari 5: Në momentin që nuk konsumohet… këtu shikohet situata.

Jorida Tabaku: A e di përse nuk konsumohet? Sepse Qeveria nuk e mbështeti ekonominë, i rriti energjinë, ka rritur taksat pothuajse 3 miliard në tetë vite dhe ky problem ka krijuar një ngërç që edhe produktet e tuaja, që nuk janë shumë të shtrenjta, shtresa e mesme e ka të pamundur t’i blejë

Qytetari 6: Ekonomia është përqëndruar në duart e 5 vetave dhe ne të tjerët vetëm marrim ajër. Ajrin  nuk e ka ndaluar as Enver Hoxha se përndryshe…

Jorida Tabaku: Sigurisht!

luarasii-770x433

Shqipëria renditet ndër vendet ku zhvillimi i teknologjisë, qasjes në internet dhe informatizimi i shoqërisë po përparon shpejt. Rritja e komunikimit përbën vlerë të shtuar në zhvillimin shoqëror, po në të njëjtën kohë, ajo e ekspozon ndaj rreziqeve të natyrës kibernetike me aktorë shtetërorë dhe joshtetërorë.

Profesionistët në fushën e sigurisë kibernetike numërohen me gishtat e dorës, ndërsa mundësitë janë të pafundme për një karriere brilante.

Universiteti “Luarasi”, duke dashur ta mbulojë këtë boshllëk, ka finalizuar marrëveshjen me një ndër kompanitë më prestigjioze në Izrael dhe në botë në fushën e sigurisë kombëtare për të krijuar akademinë e parë të sigurisë kibernetike në Shqipëri dhe në rajonin e Ballkanit.

Përfaqësuesit e kompanisë së njohur izraelite “ELTA Systems LTD” kanë shkëmbyer informacionin e nevojshëm me drejtuesit e Universitetit “Luarasi”. “Elta Systems LTD” është kompani izraelite në pronësi të grupit IAI (Israel Aerospace Industries Ltd), një lider global në sektorët e mbrojtjes dhe hapësirës ajrore.

Miqtë izraelitë shpalosën detaje në lidhje me sektorin e sigurisë kibernetike të kompanisë së quajtur “Industria ajrore izraelite”. Kurset që do të zhvillohen në këtë akademi, thotë Roi Shaposhnik, menaxher marketingu në “Elta Systems LTD”, shfrytëzojnë teknologjinë më të avancuara në glob, e njëjta që përdoret në “Industrinë ajrore izraelite”.

“Nënshkruam së bashku me Universitetin ‘Luarasi’ një marrëveshje bashkëpunimi duke promovuar sektorin e sigurisë kibernetike të kompanisë IAI (“Industria ajrore izraelite”) në universitet, në Shqipëri dhe për të gjithë rajonin e Ballkanit Perëndimor. Unë mendoj se forca e këtij komunikimi, së bashku me bashkëpunimin midis palëve, na ofrojnë ne mundësinë unike të promovojmë, të nxisim, të implementojmë kurset e sigurisë kibernetike duke përdorur teknologjinë tonë, të cilën e përdorim në ‘Industrinë ajrore izraelite’ në vendin tonë”, u shpreh Shaposhnik.

CERTIFIKIM NDËRKOMBËTAR

Kompania prestigjioze izraelite përmes menaxherit të saj të marketingut garanton çdo student/gjimnazist që është i interesuar të ndjekë Akademinë online të Sigurisë Kibernetike se do të pajiset me certifikatë të akredituar dhe të njohur në mbarë botën. “Studentët duan të dinë si mund të kenë një mjedis më të mirë për të mësuar dhe për të punuar, së bashku me universitetin ‘Luarasi’, të jenë pjesë e Akademisë së Sigurisë Kibernetike, si një projekt bashkëpunimi afatgjatë nëpërmjet zhvillimit të kurseve, trajnimeve në fushën e sigurisë kibernetike, duke mundësuar në fund marrjen e certifikatave ndërkombëtarisht të njohura në të gjithë botën.

Këto certifikata të akredituara do të ndihmojnë studentët për një punësim më të mirë dhe do të jenë gati për t’u përballur me suportin e tyre profesional përkundrejt kërcënimeve kibernetike që mund të ndodhin në rajon, por dhe me gjerë”, sqaron Roi Shaposhnik, menaxher marketingu në kompaninë “Elta Systems LTD”.

Ftesa për pjesëmarrje u behet jo vetëm aplikantëve në Shqipëri, por edhe në diasporë e në mbarë Ballkanin, të cilët do të trajtohen në shumë drejtime të sigurisë kibernetike, programimit, në inteligjencën artificiale, nga ekspertët më të mirë të sigurisë kibernetike në botë.

MARRËVESHJA

Rektori i Universiteti “Luarasi”, profesor Ruka, shprehet krenar për finalizimin e kësaj marrëveshjeje të rëndësishme dhe thotë se krijimi i “Cyber Tech Academy” i është besuar “Luarasit”, pasi është një ndër institucionet arsimore më serioze dhe të besueshme në vend.

“Është një përpjekje gati njëvjeçare për të vendosur mbi shina një bashkëpunim të frytshëm mes Universitetit ‘Luarasi’ dhe ‘Elta Systems LTD’ me reputacion ndërkombëtar. Projekti po merr rrugë. Kemi kaluar të gjitha fazat e bisedimeve paraprake, ne kemi pranë ‘Luarasit’ edhe dy specialistë të kësaj kompanie në diskutime teknike të nevojshme për sqarimin e mëtejshëm të paketave të kurseve profesionale që do të realizohen në fushën e sigurisë kibernetike.

Gjithçka është bërë elektronike dhe hakerimet janë bërë të rrezikshme për të marrë informacione nga bankat nga agjencitë shtetërore dhe private. Synimi ynë është t’i japim Universitetit ‘Luarasi’ një dimension të ri, duke ngritur Akademinë e Sigurisë Kibernetike, për t’u shërbyer të interesuarve në Shqipëri dhe në të gjithë rajonin. Ne do ta promovojmë këtë edhe për ata që janë të interesuar në Kosovë, Maqedoninë e Veriut, Malin e Zi dhe Serbi e më tej, të atashohen pasi formimi është fantastik. Është një certifikatë më vlera të jashtëzakonshme.

Agjencitë që japin certifikata me vlerën më të lartë janë shumë pak në botë. Ata që do të ndjekin këto kurse, ndër më të kërkuarat në fushën e sigurisë kibernetike, do të marrin edhe certifikata të njohura ndërkombëtarisht në Europë, SHBA dhe më gjerë”, tha prof. Ethem Ruka, rektor pranë Universitetit “Luarasi”.

Akademia, jo vetëm për ekspertë të fushës, por edhe gjimnazistë

Zëvendësrektorja e Universitetit “Luarasi”, Anni Dasho Sharko, duke dhënë detaje në lidhje me Akademinë e Sigurisë Kibernetike, shprehet se do të ofrojë paketa të larmishme për disa target-grupe si gjimnazistë, studentë, si dhe mundësi për të përgatitur profesionistë në fushën e sigurisë kibernetike për sektorin bankar, qeveri, në korporatat e telefoninë mobile në vend dhe më gjerë.

Kurset e sigurisë kibernetike do të jenë të planifikuara sipas paketave dhe niveleve të vështirësisë ku në fund çdo aplikant do të pajiset me certifikatën e nevojshme të vlefshme për tregun shqiptar dhe atë rajonal. Do të ketë paketa të ndryshme për gjimnazistët dhe për studentët, mbështetur në aplikimin në nivele të ndryshme specializimi.

Kurset online do të zhvillohen nga ekspertë izraelitë ndërsa certifikatat do të njihen nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës deri në Japoni. “Target janë jo vetëm studentët në universitete, por dhe të gjithë gjimnazistët që sapo mbarojnë gjimnazin kanë dëshirë të kenë ekspertizë dhe të marrin njohuri në fushën e sigurisë kibernetike dhe ne do të ofrojmë kurse të dedikuara për këta gjimnazistë.

Lektorët do të jenë izraelitë dhe shqiptarë, ku një pjesë e stafit të Universitetit ‘Luarasi’ po trajnohen për marrjen e certifikatave si trajnerë të ardhshëm, ku gjuha e trajnimit do të jetë anglishtja. Sistemi bankar, sistemi i telefonisë mobile dhe institucionet publike dhe private janë në nevojë të përgatitjes së një stafi të specializuar dhe të certifikuar për nevojat që kanë këto institucione në fushën e sigurisë kibernetike dhe të informacionit”, u shpreh nr. 2 i Universitetit “Luarasi”, prof. assoc. dr. Anni Dasho Sharko.

Jo vetëm leksione, por edhe simulime praktike

“Luarasi” tanimë njihet si universiteti që nuk mëson studentë vetëm në auditorë, por duke prekur nga afër punën. E njëjta linjë do të ndiqet dhe me kursin e ri. Së bashku me simuluesin kibernetik, ekspertët izraelitë do t’u ofrojnë studentëve metoda praktike për të përvetësuar, testuar dhe analizuar rastet reale të sulmeve kibernetike.

“Jo vetëm në teori, por 70% e orëve do të jenë praktike në platformën e ofruar nga ekipi izraelit. Së bashku me simuluesin kibernetik, ne do t’u japim studentëve një metodë praktike ku ata nuk do të mjaftohen vetëm me mësimet teorike, por studentët do të përvetësojnë aftësitë për të testuar, analizuar dhe kuptuar raste të shumta reale sulmesh kibernetike të ndodhura në të gjithë botën. Simuluesi ynë kibernetik që është unik, ofron mundësi të veçanta për të testuar dhe rishikuar rastet e sulmeve kibernetike që kanë ndodhur në botë.

Ne do t’i trajnojmë studentët individualisht dhe do t’i lejojmë studentët që të prekin dhe praktikën më të mirë të fushës së sigurisë kibernetike. Kjo eksperiencë është diçka e jashtëzakonshme, së cilës nuk mund t’i gjenden të përafërta.

Veçantia e këtij bashkëpunimi me Universitetin “Luarasi” është fakti se bashkë me stafin profesionist të tij, ne kemi arritur të adoptohohemi me mentalitetin vendas dhe rreziqet ndërkombëtare, nëpërmjet kësaj platforme dhe asaj çka ne duam t’u ofrojmë studentëve”, nënvizon Roi Shaposhnik, menaxher marketingu në “Elta Systems LTD”.

Gati kursi i parë, leksionet me ekspertë izraelitë

Prof. Indrit Baholli, dekan i Fakultetit të Teknologjisë së Informacionit dhe Inovacionit të Universitetit “Luarasi” thotë se ngritja e kësaj akademie është nevojë e kohës që jetojmë, pasi pikërisht gjatë pandemisë është vërejtur një rritje e madhe e kërcënimeve dhe skemave kibernetike.

“Shumë shpejt ne do të lançojmë edhe hapjen e kursit të parë profesional të mirëfilltë në sigurinë kibernetike, i cili është një kurs tepër i kërkuar për momentet që po kalojmë, mbështetur në vështirësitë e Covid-19, ku sulmet kibernetike janë shtuar në mënyrë të shpejtë dhe kanë marrë një përhapje shumë të gjerë. Leksionet do të suportohen nga profesorë dhe ekspertë izraelitë të fushës së sigurisë kibernetike dhe ata do të trajnohen dhe në të ardhmen do të japin kontributin e tyre në këto kurse intensive që do bëhen online”, nënvizoi prof. asoc. dr. Indrit Baholli, dekan i Fakultetit të Teknologjisë së Informacionit dhe Inovacionit në Universitetin “Luarasi”.

70% e leksioneve do të jenë praktike në platformën unike të ofruar nga ekipi i ekspertëve izraelitë.