Vrasja që tronditi edhe ekspertin ligjor/ Flet e bija e gruas ukrainase që e vrau barbarisht shqiptari. “Çelësi” që hetuesit besojnë për zbardhjen e plotë të krimit

Oct 15, 2020 | 18:55
SHPËRNDAJE

Fotini Svitlana, 43 vjeçarja e vrarë në mënyrë mizore nga ish-partneri i saj shqiptar, u shoqërua për në banesën e fundit, ku i pranishëm ishte edhe ish-burri dhe vajza e tyre. 20 vjeçarja foli për herë të parë për mediat lokale greke për humbjen e nënës së saj.

gsdggds

Ishte dobësia ime!… Gjithmonë në qendër të vëmendjes. Unë nuk kam nevojë të shpreh ndjenja … Nuk ka fjalë për të… Ndonjëherë jeta na jep surpriza të pabesueshme”, thotë ajo.

Trishtimi i pamasë për vrasjen e ftohtë të 43-vjeçares dhe partnerit të saj farmacist, pasohet nga zemërimi për vrasësin. 45-vjeçari shqiptar, ish-partneri i gruas fatkeqe, vazhdon të jetë i dyshuari kryesor dhe të gjitha hetimet janë përqendruar në gjetjen e tij.

Përkundër faktit se policia po “skanon” të gjithë vendin, 45-vjeçari është zhdukur. Ndërsa orët kalojnë, skenari që ai ka arritur në Shqipëri, duket gjithnjë e më i mundshëm. U deshën 16 orë të plota që hetimet t’i drejtoheshin drejt tij.

“Çelësi” i çështjes

Autoritetet presin që autoritetet të hedhin dritë mbi hetimin e krimit në Loutraki, si rezultat i heqjes së sekretit telefonik të celularëve të të dyshuarit kryesor dhe dy viktimave. Megjithatë, celularët e Fotini Svitlana dhe Ioannis Zonitsas nuk u gjetën në vendin e krimit. Autoritetet besojnë se autori i mori telefonat e viktimave për të fshehur çdo mesazh kërcënues nga ai.

Sinjalet e celularëve u ndërprenë në 23:30 të mbrëmjes ndërsa një dëshmitar dëshmoi se ai pa dritën e ndezur në shtëpinë e gruas në 21:30. Bazuar në këto dy fakte, policia beson se vrasja e dyfishtë është kryer gjatë kësaj periudhe dy-orëshe, duke hetuar se ku ishte autori në atë kohë.

Krimi tronditi ekspertit mjeko-ligjor

I zotëruar nga një gjendje amoku, shqiptari kreu vrasjet në mënyrë të tmerrshme. Autori i krimit, i cili thuhet se është ish-partneri shqiptar i ukrainasit Fotini Svitlana, theri viktimat e tij me një egërsi të paparë, të cilët ata as nuk arritën të reagonin.

Gjetjet çojnë në vlerësimin se çifti konsuamuan një shishe verë në oborrin e shtëpisë dhe më pas hynë në shtëpi për të vazhduar natën. Si protagonist i një thrilleri, vrasësi i tyre u turr mbi ta dhe filloi t’i rrihte si një makinë vrasëse me një hanxhar ose sëpatë.

Siç tregoi autopsia e kryer nga eksperti mjekësor Nikos Kotakidis, ai goditi farmacistin 42-vjeçar dy herë në kokë, duke ia shpërndarë kafkën në një shkallë të panjohur, ndërsa ai gjithashtu arriti ta godiste në zemër.

Menjëherë më pas, ai u kthye te masazhatorja, e cila po shikonte skenën me tmerr dhe terror dhe duke bërtitur. Ai u përpoq ta godiste atë në kokë, por nuk arriti sepse gruaja u zhvendos për të shpëtuar, por arma vdekjeprurëse e goditi atë. Momentet e fundit të 43-vjeçares ishin të tmerrshme ndërsa vrasësi i etur për hakmarrje e goditi atë furishëm me hanxhar tre herë në kafkë. Megjithatë, ajo nuk u qetësua, pasi me një goditje tjetër preu arterien e saj kryesore.

LEXO EDHE

Krimi makabër në Greqi/ Shqiptari i akuzuar u ndalua nga policia pak orë pas vrasjes, rastësisht. Dyshohet se është arratisur drejt…

Vrasja mizore e ukrainases dhe farmacistit në momente intime. Zbardhet raporti mjeko-ligjor për viktimat. Çfarë mori shqiptari prej tyre

Publikohet foto/Ky është shqiptari që akuzohet për vrasjen me hanxhar të ish-partneres ukrainase dhe të dashurit të saj grek

Shqiptari i dyshuar e ndoqi çiftin si hije për ditë të tëra pa u kuptuar deri në momentin e vrasjes/ Detaje nga plani “satanik”

Detaje të reja nga vrasja mizore e çiftit në Greqi. Mediat greke: 45 vjeçari shqiptar dyshohet se…

Shqiptari masakroi me hanxhar çiftin e biznesmenëve/ Zbardhet dëshmia e nënkryetarit të Bashkisë: Gruaja bleu një tokë për të ndërtuar një shtëpi. Synonte…

© Panorama.al

Te lidhura