Zbulohet foto, kush ishte vajza franceze që shoqërohej me Maks Velon në diktaturë?

SHPËRNDAJE

Pak ditë më parë, në një rrëfim në studion e “Opinion”, piktori dhe arkitekti Maks Velo ka rrëfyer historinë e ndaluar të dashurisë me francezen Odile Daniel në kohën e komunizmit.

Sot piktori ka promovuar dosjen e tij në UET, ku ndër të tjera vend ze edhe francezja qe i rrembeu zemren. “Panorama” ka siguruar foton e të dashurës së Velos me të cilën ai u nda në periudhën e komunizmit. Në këtë foto, sic e shihni më poshtë, e dashura franceze e Maks Velos në vitin 1968 ka pozuar në studion e arkitektit dhe piktorit të njohur.

e-dashura-e-maks-velo-franc

Velo tregoi në “Opinion” se Daniel e njohu në biblotekë edhe pse biseda me persona të kombësive të huaj në atë kohë ishte e ndaluar.

maks-velo

Në lidhje me njohjen me të, në mënyrë më të veçantë, rrëfeu se vajzën franceze e kishte parë dy-tri herë në biblotekë, deri sa i ishte  afruar për t’i folur.

Ai tha se ajo kishte studiuar gjuhën shqipe në një universitet të Parisit dhe si studente e dalluar e kishin dërguar për punë kërkimore në Tiranë.

Velo: Kishte periudha zbutje dhe kam kërcyer me polake te Vollga.

Fevziu: Je shoqëruar disa kohë me një franceze. Si ndodhi?

Velo: Odila studionte shqip dhe bënte doktoraturën, punonte te Biblioteka, unë isha aty edhe e njoha.

Fevziu: Po të tjerët nuk shoqëroheshin me të huaja pse ju po?

Velo: Jo nuk shoqëroheshin. Njerëzit nuk janë të njëjtë.

Fevziu: Ti nuk kishe frikë?

Velo: Unë mendoja që këto nuk janë një gjë që të cojnë te burgu.

Fevziu: Kanë luajtur këto rol te burgosja juaj?

Velo: Jo, janë bërë të gjtha bashkë pastaj.

Fevziu: Ju thatë që ju ndiqnin deri në vitin 89…

Velo: Dy janë të fundit, një agjente, një femër Drita, edhe ajo raport pozitiv.

Fevziu: Pra sigurimi i Shtetit është marrë 26 vjet me ju?

Velo: Ajo dosje është unike në llojin e vet për të parë si është ndjekur një njeri, teknikat.

 

Te lidhura

 

Artikulli paraprakRikthehet Kristela Gjoka, publikon foton seksi me bikini
Artikulli tjetër“Facebook” humb 100 miliardë dollarë

S'KA KOMENTE

Comments are closed.