VIDEO/ Ish-sulmuesi i Arsenalit gjunjëzon Teutën në Europa League

Jun 30, 2016 | 22:03

Teuta ka mbyllur me një humbje minimale 1-0 sfidën e saj kundër Kairat Almati, të vlefshme për turin e parë eliminator të Ligës së Europës, në ndeshjen e zhvilluar në Durrës.

Në pejsën e parë, ekipi i drejtuar nga Juljan Ahmataj arriti jo vetëm të kontrollonte sulmin e rrezikshëm të ekipit kazak i cili ka në përbërje një emër të njohur si rusi Andrei Arshavin, ish-lojtar i Arsenalit dhe i Zenitit, por edhe të rrezikonte portën kundërshtare në disa raste.

Hila dhe Hoxha kishin dy mundësi të mira shënimi në minutat 20 dhe 24, pas skemave në goditje standarde, por pa arritur të shënjestrojnë si duhet kuadratin e portës së Kairat, të ndalur edhe nga ndërhyrjet e portierit Plotnikov.

Teuta ra fizikisht në pjesën e dytë, duke lënë hapësira të rrezikshme në prapavijë, pasi dukej qartësisht diferenca në përgatitjen fizike në krahasim me Kairat që ka kohë që ka filluar sezonin.

Në minutën e 62, Arshavin dha një top të saktë për Guhu, por gjuajtja e mesfushorit përfundoi jashtë kuadratit. Pak minuta më vonë, ishte Arshavin që zgjidhi gjithçka vetë me një gjuajtje nga jashtë zonës, e cila u devijua nga një mbrojtës i Teutës duke gënjyer Moçkën, i cili pa sferën të përfundonte në rrjetë.

Teuta2

Teuta u përpoq të reagonte dhe në minutën e 75-të iu afrua shumë barazimit me Mustën, por gjuajtja me kokë e mesfushorit u ndal nga shtylla.

Më pas, Kairat administroi ndeshjen duke mbyllur ndeshjen me këtë fitore minimale në transfertë që ia thjeshtëson më shumë kualifikimin.