VIDEO-FOTO/ Zbulohen kontejnerët e tmerrshëm të torturave me karrige dentistësh dhe…

| 23:07
SHPËRNDAJE

Gjashtë burra holandezë janë arrestuar pas një operacioni policie midis Francës dhe Holandës pasi u çaktivizua aplikacioni i fshehtë i mesazheve EncroChat, i cili i çoi autoritetet te shtatë kontejnerë transporti automobilistikë të pajisur si dhoma torturash dhe qelizash të ashpra pranë kufirit belg.

5f04f0ed85f540033c532a56

Policia arrestoi gjashtë burra pasi binin në sy për planet e tyre të pretenduara për të rrëmbyer dhe për të marrë peng kriminelët e tjerë, plan i diskutuar me detaje në EncroChat për muaj të tërë, zbuluan autoritetet holandeze të martën.

5f04f1602030273f0a394915

Rrëmbyesit ishin dukshëm mjaft të përpiktë në planifikimin e tyre, me disa “ekipe” të përgatitura për të rrëmbyer viktimat e tyre dhe një “ekip vëzhgimi “. Autoritetet zhvilluan bastisjen e tyre më 22 qershor, pasi dukej që burrat ishin gati për sulm – ndërsa viktimat e supozuara të tyre ishin transferuar nga policia dhe ishin fshehur.

Burrat janë arrestuar nën dyshimin e përgatitjes për rrëmbim, marrje peng, abuzime serioze dhe zhvatje dhe pjesëmarrje në një ndërmarrje kriminale. Dy prej të dyshuarve gjithashtu përballen me akuza për armë. Ata janë urdhëruar të mbahen në burg për 90 ditë nga gjykata e Amsterdamit.

5f04f0772030273c85095285

Pas gjurmës dixhitale të kriminelëve çoi në zbulimin e kontejnerëve të tmerrshëm në Plantacionin Wouwse, i cili përfshinte gjashtë qeli paraburgimi dhe një dhomë torturash të pajisur me karrige dentisti të kompletuar me kufizime.

Qelizat e paraburgimit ishin të izoluara, me prangat bashkangjitura në dysheme dhe tavane, dhe mjetet e torturës si çekiç, sharra dhe gërshëra.

5f04e61c85f54003953aa5fd

Një tjetër qendër e përdorur nga grupi në Roterdam përmbante mbi dy duzina armë, si dhe veshje policie, jelekë antiplumb etj.

Rreth 24 kilogramë MDMA u gjetën gjithashtu në vend. Përzgjedhja e mallrave sugjeroi që burrat kishin për qëllim të rrëmbenin të paktën disa prej viktimave të tyre duke vendosur postblloqe dhe duke pretenduar se ishin policë.

5f04f00885f540290833f792 5f04e6f52030273f0a3948f3

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.