Turqia i ofron ndihmë për shuarjen e zjarrit, Kotzias e refuzon dhe i jep përgjigjen ‘diplomatike’

SHPËRNDAJE

Ministri i Punëve të Jashtme të Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, tha se Turqia është e gatshme për çdo lloj ndihme në shuarjen e zjarrit në Greqi. Ai tha se “avionët dhe helikopterët për shuarje të zjarrit janë të gatshëm për t’u dërguar në Greqi në rast nevoje”, raporton Anadolu Agency (AA).

thumbs_b_c_b405dfdabeb1528dbbe03656de0a6bc9

Çavuşoğlu ndodhet në vizitën e tij të parë zyrtare në Republikën Turke të Qipros Veriore, pas marrjes së detyrës për herë të dytë si ministër i Punëve të Jashtme të Turqisë pas zgjedhjeve të 24 qershorit. Me këtë rast, në një konferencë të përbashkët për media me presidentin e Qipros Veriore, Mustafa Akıncı, shefi i diplomacisë turke shprehu pikëllimin e tij në lidhje me zjarrin në Greqi.

“Dua të shpreh ngushëllime për popullin dhe qeverinë e Greqisë. Këtë mëngjes kam bërë një thirrje telefonike te ministri i Punëve të Jashtme të Greqisë, Nikos Kotzias, të cilin e ngushëllova dhe i treguam se jemi të gatshëm për ndihmë. Më pas ai duke biseduar me ministrin në fjalë tha se momentalisht nuk kanë nevojë për një ndihmë të tillë dhe më falënderoi”.

Çavuşoğlu tha se Kotzias po ashtu i ka thënë se do të fillojnë reshjet e shiut.

“Ne përsëri i thamë atij. Jemi të gatshëm. Avionët dhe helikopterët tanë për shuarjen e zjarrit janë të gatshëm për t’i dërguar në Greqi në rast nevoje”, tha Çavuşoğlu.

Te lidhura

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.