Rrëzimi i bustit të Enver Hoxhës, Tritan Shehu: Një ditë simbol për të ardhmen tonë

SHPËRNDAJE

Rrezimi i bustit te Enver Hoxhes, ne 20 shkurt 1991, eshte kujtuar sot nga deputeti i PD Tritan Shehu, i cili thote se “ajo dite megjithese u pasua nga nje terror i eger komunist, si perpelitjet e fundit te nje egersire ne vdekje, shenon pa dyshim nje ngjarje e nje dite simbol per ne e te ardhmen tone”.

tritan-shehu

POSTIMI

Rrezimi i cdo diktature shoqerohet pergjithesisht me renien e simboleve te saj.
Kjo ndodhi dhe ne ate 20 shkurt, si vazhdim i greves se urise te qindra studenteve e pedagogeve.
Kujtoj sot me nostalgji dhe krenari ato dite qe kalova ne ate Kino klub te Qytetit Stundentit, ne ate situate te zjarrte dhe dinamike.
Ashtu sic kujtoj ato caste te ores 14 e reth tete minuta, kur une se bashku me Aiden ne Sheshin Skenderbej asistuam ne shembjen e simbolit makaber te diktatorit e diktatures me gjakatare ne Europe.
Ajo dite megjithese u pasua nga nje terror i eger komunist, si perpelitjet e fundit te nje egersire ne vdekje, shenon pa dyshim nje ngjarje e nje dite simbol per ne e te ardhmen tone.

Te lidhura

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.