“PD dhe Basha e kanë lexuar Shqipërinë dhe brengat e saj!”- Agron Gjekmarkaj rendit arsyet se pse vendit i duhet një kryeministër normal

Apr 11, 2021 | 9:08
SHPËRNDAJE

Kandidati i Partisë Demokratike në Qarkun e Lezhës, Agron Gjekmarkaj thekson se lideri demokrat po bën një fushatë njerëzore.

agron gjekmarkaj

Ndërsa thekson se Lulzim Basha do të jetë kryeministri i ardhshëm, Gjekmarkaj shprehet se ai do të sjellë një qeveri normale.

Me këtë normalitet thekson ai, nënkuptohet një person në krye të vendit, i cili sundohet nga arsyeja dhe modestia

MESAZHI I GJEKMARKAJT

Lulzim Basha Kryeministri i Shqipërisë normale !

Lulzim Basha po bën një fushatë njerëzore me humanizmin si bazë komunikimi! Pas një opozite të vështirë gjatë se cilës është pjekur si politikan e lider permes vendimesh historike ai sot po shfaqet si interpret e zedhenes i popullit të tij! Lulzim Basha po flet për Shqiperinë e pas 25 Prillit e cila duhet të jetë ndryshe nga ç’ është sot, duhet të jetë normale! E çfarë do të thote normalitet? Në krye të puneve të vendit të jete një person i cili sundohet nga arsyeja dhe modestia, nga etika dhe respekti e jo nga bulizmi, deliri dhe bindja qe je Zoti mbi tokë siç pretendon Edi Rama! Një njeri që beson tek familja e tij që e mbron atë për të mbrojtur familjet tona! Normalitet do të thotë të qeverisesh me qytetaret e ndershem e per ta dhe jo per banditet e vetem per ta e mbi të gjitha per veten me skoten e froten rrethuese. Normalitet do të thotë të besh zgjedhje të lira e të ndershme e jo një partiake si ato të 30 Qershorit të para dy viteve e sidomos të mos blesh voten me parate e tërmetit, me vaksina që blihen me parate tona! Normalitet do të thotë që paranë publike ta shperndash për të mira publike dhe jo për klientet e pushtetit për ta ndarë me pushtetin! Normalitet do të thotë që në ara të mbledhesh grure e miser e jo kanabis! Normalitet do të thotë që varfria të të mos jetë guri i perjetshem në qafen e shqiptarëve i cili si le të ngrenë koken ! Normalitet do të thotë që banaliteti mos të të jetë triumfues në zyrat e shtetit! Normalitet do të thotë të dëgjosh zerin e dijes dhe jo atë të “intelektualve” të hurit dhe litarit! Normalitet do të thotë të mos diskriminish krahina për bindje politike’ Normalitet do të thotë të rrisesh rroga e pensione, do të thotë të ulesh borxhin e të nxisesh ekonomine e sidomos ta ristrukturish atë që të mos falimentojë shteti! Normalitet do të thotë që në Europë të mos shkosh emigrant por qytetar i integruar i saj me Shqiperinë anetare në të pas shume deshtimesh! Normalitet do të thotë të mos kaprsh drejtesinë por ta lesh atë të lirë! Normalitet do të thotë të mos i zgjedhesh bashkëpunetoret se ju di veset e keqia, vjedhjet, lidhjet me krimin por per cv e tyre, virtytet dhe besimin qe gezojnë në komunitet! Normalitet do të thotë të mos linçosh e kercenosh gazetaret e mediat por ti respektosh ata në pavaresinë e tyre! Normalitet do të thotë që e drejta të mos kerkohet si favor që matrahuli e shakllabani mos të zënë zyrat e shtetit por e drejta te kerkohet me krenarinë legjitime dhe qytetaret e ndershem e të shkolluar të drejtojnë punet! Lulzim Basha ndonese i shkolluar në perendim ndonese i ka lënë disa gjurme të rendesishme në sukseset e Shqiperisë, në infrastrukturë, në levizjen e lirë në hyrjen në Nato ai po shfaqet modest, i menduar, i matur sepse e di që Shqiperia e ka rreshqitur nga normaliteti se ajo me Edi Ramen është kthyer në një Republike stresi e ankthi sepse Rama mbi të gjitha ka sulmuar në këtë vend dialektiken e normales duke ju hapur rruge anomalive, duke i kthyer ato në norme e standart ! PD dhe Basha e kanë lexuar Shqiperine dhe brengat e saj! Shqiperia kerkon normalitet brenda se cilit rri dinjiteti i demokracisë dhe mirëqenies, Integrimit dhe jo shpullimit ! Mijera qytetare që presin Lulzim Bashen këtë duan prej tij dhe ai këtë po ju afron Kryeministrin normal të një Shqiperie normale!

© Panorama.al

Te lidhura