Pakult ndryshon të gjitha repartet, zbardhet formacioni i Kukësit në Champions

SHPËRNDAJE

Kukësi ka bërë shumë lëvizje në merkaton e verës, duke ndryshuar skuadrën në masën 50 %. Plot 12 afrime dhe 9 largime kanë bërë që formacioni të ketë lëvizje të mëdha. Ndeshja e 11 korrikut ndaj maltezëve të Valetës në stadiumin “Loro Boriçi” pritet të konfirmojë te Kukësi gjashtë debutime.

kukesii

Mbrojtësit Melo, Qaqi, Zguro, mesfushorët e krahut Çyrbja e Shpehar, si dhe sulmuesi Plaku, sipas të gjitha gjasave, do ta nisin nga minuta e parë. Nga skuadra që mbylli sezonin në vendin e dytë kanë mbijetuar vetëm 5 lojtarë. Gjithçka nis nga porta, ku Frashëri ka fituar për momentin balotazhin me kosovarin Maloku.

Ndërsa reparti i mbrojtjes duket i ribërë, pasi nga katër lojtarë, vetëm kapiteni Ylli Shameti u ka rezistuar ndryshimeve të trajnerit Pakult. Melo dhe Zguro priten titullarë nga krahët, ndërsa Qaqi do të formojë dyshen e qendrës me Shametin. Pakult duket i vendosur për të lënë Albi Allën në stol dhe këtë e kanë treguar miqësoret e fundit, ku ai ka provuar formacionin. Vendin e titullarit e ka humbur edhe Simon Rrumbullaku, i cili iu bashkua me vonesë skuadrës në fazën përgatitore në Slloveni.

kukesi

Në mesfushë, të paprekshëm mbeten lojtarët e qendrës, duke filluar nga shkatërruesit Dzaria dhe Musolli, si dhe fantazisti Shkodra. Krahët e sulmit dhe qendra janë krejtësisht me emra të rinj. Largimet e Idrizit, Kalesë  dhe kryegolashënuesit Guri janë zëvendësuar me Çyrbjen, kroatin Shpehar dhe Plakun. Testi i fundit i zhvilluar ndaj Kastriotit ishte si një referencë për trajnerin, që vëzhgoi me imtësi futbollistët nga tribuna e stadiumit “Selman Stërmasi”.

kukesi

Një zgjedhje e vetë austriakut, që kërkonte ta shikonte skuadrën nga lart, ndërsa nga stoli ekipin e drejtonte krahu i djathtë i Pakult, Rrahman Hallaçi. Ndërkohë, edhe pse u afrua me bujë, sulmuesi boshnjak Haris Harba mësohet se është ende prapa me përgatitjet dhe pritet ta nisë nga stoli ndeshjen kundër Valetës.

SKERDILAID SULOZEQI

 

Te lidhura

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.