“Një hale publike, stallë derrash”, Artan Fuga për Turbinën: Barrakë kampesh përqendrimi. Një turp

SHPËRNDAJE

Akademiku Artan Fuga është një nga emrat që është rreshtuar kundër shembjes së godinës ekzistuese të Teatrit Kombëtar dhe Teatrit Kombëtar Eksperimental.

Me anë të një shkrimi në Facebook, Fuga ka komentuar dhe hapjen e qendrës kulturore Turbina, për të cilën shkruan se është një kapanon dhe hale publike.

“Ishte një halé e vërtetë, një kapanon, një hangar, një barrakë kampesh përqendrimi, një stallë derrash, një depo misri. Një turp”, shkruan ndër të tjera Arta Fuga në postimin e tij.

ArtanFuga

Postimi i plotë

Për teatrin nën shi!
——————————

Nën çadër, në shi, me njerëz të respektuar, e miq, Orilda, Rudi, Ervini, bashkë me ta edhe unë, për të mbrojtur ndërtesën e Teatrit.

Dje vajta pashë gjoja ndërtesën e re, Turbina, për teatër. Ishte një halé e vërtetë, një kapanon, një hangar, një barrakë kampesh pëqendrimi, një stallë derrash, një depo misri. Një turp.

Aty, aty, meritojnë të aktorojnë disa nga këta aktorët që na recitonin vargjet e Fan Nolit dhe na dolën karagjozë.

Turp!

As kam pikë fije dyshimi që ceshtja e teatrit është e lidhur me zhdukjen e kujtesës të qytetit, me lobitë e ndërtimit, me boshatisjen e territorit të Shqipërisë nga popullsia, me zhdukjen nga faqja e dheut e kulturës shqiptare, e historisë shqiptare, bashkë me të e ka pësuar e gjithë kultura, e kanë pësuar shkenca, arsimi, muzetë, sporti, kështjellat, vlerat arkeologjike që po vidhen, libri, drama shqiptare, opera shqiptare, kinemaja, gjithçka që mban shpirtin e një populli.

Te lidhura

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.