“Mund të minojë përparimin e dekadave”- OKB thirrje vendeve për rihapjen e shkollave: Bota po përballet me një katastrofë

| 19:42
SHPËRNDAJE
 

Bota po përballet me një “katastrofë gjenerative” për shkak të mbylljes së shkollave gjatë pandemisë së koronavirusit, paralajmëroi Sekretari i Përgjithshëm i KB Antonio Guterres të martën.

“Të kthehen studentët në shkolla dhe institucionet mësimore, duhet të jetë një përparësi kryesore, pasi transmetimi lokal i Covid-19 është nën kontroll”, shtoi ai.

WEST SUMATRA, July 13, 2020  -- A teacher wears face mask for an elementary school student in class on the first day of school in 2020-2021 academic year amid the COVID-19 outbreak in Pesisir Selatan region, West Sumatra, Indonesia, July 13, 2020. Students in Indonesia went back to schools located in low-risk areas under tight health protocols after the closure of education facilities for months due to COVID-19 pandemic. (Photo by Andri Mardiansyah/Xinhua via Getty) (Xinhua/Andri Mardiansyah via Getty Images)

Guterres tha se në mes të korrikut, shkollat u mbyllën në më shumë se 160 vende, duke prekur mbi 1 miliardë nxënës, ndërsa të paktën 40 milion fëmijë në të gjithë botën kanë humbur arsimin në vitin e tyre kritik parashkollor.

Tashmë jemi përballur me një krizë mësimi para pandemisë,” tha Sekretari i Përgjithshëm. “Tani ne përballemi me një katastrofë gjenerative që mund të harxhojë potencialin e pashpjeguar njerëzor, të minojë përparimin e dekadave dhe të përkeqësojë pabarazitë e ngulitura. Pandemia e Covid-19 ka çuar në ndërprerjen më të madhe të arsimit ndonjëherë. Ju bëj thirrje familjeve dhe liderëve kudo në botë të mbrojmë të ardhmen e fëmijëve tanë“, theksoi Guterres.

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.