Miliarderi i Porsche kërkon divorcin nga bashkëshortja me demencë pasi 16 vitesh martesë, shkak sëmundja e saj! Afrohet me shoqen e tij të ngushtë

Mar 23, 2023 | 11:46
SHPËRNDAJE

Shefi ekzekutiv i Porsche, Wolfgang Porsche do të divorcohet nga partnerja e tij pas 16 vitesh martesë.

porche claudia

Claudia vuan nga një sëmundje e ngjashme me demencën dhe 79 vjeçari e ka hasur vështirësi në të jetuarit me të për shkak të ndryshimeve në sjelljen e saj.

Për bashkëshorten e miliarderit janë 4 kujdestarë që kujdesen për të gjatë gjithë kohës, pasi ajo u diagnostikua me sëmundjen 2 vitet e fundit.

Wolfgang dhe Claudia janë bashkë që nga viti 2007 dhe u martuan në vitin 2019. Pasuria e familjes Porsche është vlerësuar në 20 miliardë euro.

Wolfgang gjatë muajve të fundit ka krijuar raport të ngushtë më shoqen e tij prej 25 vitesh, Gabriela Prinzessin zu Leiningen.

porche gabriela claudia
Claudia (majtas), Wolfgang Porsche dhe Gabriela (djathtas)

59-vjeçarja, e njohur gjithashtu si Inaara Aga Khan, lindi në Frankfurt. Ashtu si gruaja e Porsche, Claudia, studioi drejtësi në Mynih dhe në Këln.

Ajo u martua me Princin Karl-Emich zu Leiningen në 1991, por çifti u divorcua në 1998. Atë vit ajo u martua me zviceranin Karim Aga Khan IV, 86 vjeç dhe u divorcuan në vitin 2014.

Wolfgang Heinz Porsche është një aksioner gjermano-austriak dhe kryetar i Bordit Mbikëqyrës të Porsche Automobil Holding SE, si dhe i Porsche AG.

Ai ka katër fëmijë, dy nga regjisorja dhe skenaristja Susanne Bresser, me të cilën ishte i martuar midis 1988 dhe 2008.

porche gabriela

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura