“Mesazh i gjallë për rininë që sot përballet me të keqen”/ Presidenti Meta përkujton protestën e parë antikomuniste: E ardhmja evropiane e vendit e marrë peng

Mar 26, 2021 | 17:22
SHPËRNDAJE

Duke përkujtuar 26 marsin, protestën e parë antikomuniste në Shqipëri, Presidenti i Republikës, Ilir Meta thekson se ajo protestë është një mesazh i gjallë për rininë shqiptare.

165524329_3875977475781830_3905461892770321014_n

Meta thekson se kjo rini përballet me të keqen, ndërsa shton se protesta zemra e demokracisë.

Reagimi i plotë:

Si në çdo 26 mars, përkujtojmë sot protestën e parë më të fuqishme antikomuniste në Shqipëri, pas dekadash terrori, shtypje dhe izolimi. E para protestë, kur të rinjtë e Kavajës, marshuan rrugëve të qytetit me thirrjet “Lironi shokët tanë”, “Poshtë Diktatura”, “Liri-Demokraci”.

Kryengritja antikomuniste e Kavajës është një mesazh i gjallë për rininë shqiptare, që sot përballet me të keqen, që ka marrë peng të ardhmen evropianë të Shqipërisë.

Protesta është zemra e demokracisë për ata që nesër nuk duan të zgjohen në diktaturë!

Si në çdo 26 mars, përkujtojmë sot protestën e parë më të fuqishme antikomuniste në Shqipëri, pas dekadash terrori,…

Posted by Ilir Meta on E premte, 26 Mars 2021

© Panorama.al

Te lidhura