Lëvizje në Diplomaci, Meta firmos dekretet për katër ambasadorë (EMRAT)

SHPËRNDAJE

Presidenti Ilir Meta ka firmosur dekretet për lëvizjet e katër ambasadorëve.

Sipas njoftimit në faqen e Presidencës, bëhet e ditur se kreu i shtetit ka larguar nga detyra Filloreta Kodrën, e cila mbante pozicionin e ambasadores së Shqipërisë në Misionin e Përhershëm të Republikës së Shqipërisë pranë zyrës së Kombeve të Bashkuara dhe Organizatave të tjera Ndërkombëtare në Gjenevë.

Presidenti_Ilir_META

Në vend të saj, është emëruar Ravesa Lleshi.

Një tjetër ndryshim është bërë në Organizatën e Kombeve të Bashkuara për Edukimin, Shkencën dhe Kulturën (UNESCO).

Këtë pozicion deri tani e mbante Venera Domi e cila do të zëvendësohet nga Ferit Hoxha.

Hoxha është një prej negociatorëve të marrëveshjes së Detit me Greqinë në vitin 2009. Ai ka qenë gjithashtu ambasador i Shqipërisë në OKB si dhe kryenegociator i palës shqiptare për liberalizimin e vizave me BE-në.

Dekretet e Metës

Filloreta Kodra, lirohet nga detyra e ambasadorit të Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë të Republikës së Shqipërisë në Misionin e Përhershëm të Republikës së Shqipërisë pranë zyrës së Kombeve të Bashkuara dhe Organizatave të tjera Ndërkombëtare në Gjenevë, rezident.

Ravesa Lleshi, emërohet në detyrën e ambasadorit të Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë të Republikës së Shqipërisë në Misionin e Përhershëm të Republikës së Shqipërisë pranë zyrës së Kombeve të Bashkuara dhe Organizatave të tjera Ndërkombëtare në Gjenevë, rezident.

Venera Domi, lirohet nga detyra e ambasadorit të Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë të Republikës së Shqipërisë pranë Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Edukimin, Shkencën dhe Kulturën (UNESCO), rezident.

Ferit Hoxha, emërohet në detyrën e ambasadorit të Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë të Republikës së Shqipërisë pranë Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Edukimin, Shkencën dhe Kulturën (UNESCO), rezident.

 

Te lidhura

 

Artikulli paraprakThellohet kriza në Gjermani, Martin Schulz dorëhiqet nga partia Social-Demokrate
Artikulli tjetërEKSKLUZIVE/ Lala: Me Rashicën u gabua në Europian, Duka të rrijë i qetë

S'KA KOMENTE

Comments are closed.