FIFA vendos, ja 3 vendet ku do të organizohet Botërori i 2026

SHPËRNDAJE

FIFA ka përcaktuar edhe organizatorët e Botërorit të vitit 2026. Si kurë më parë, eventi më i rëndësishëm i globit do të zhvillohet në 3 shtete, SHBA, Meksikë dhe Kanada.

worldcup-05-1507177973

Kongresi vjetori i FIFA-s, u mbajt sot, një ditë para fillimit të Kupës së Botës në Rusi, ku mbi 200 federata kombëtare votuan në Moskë dhe zgjodhën që Botërori i vitit 2026 të zhvillohej në SHBA, Meksikë dhe Kanada.

United 2026 email header 900x500

Ky do të jetë Botërori i parë që do të zhvillohet me formulë të re, pra me 48 skuadra pjesëmarrëse. Tre shtetet, SHBA, Meksika dhe Kanadaja mposhtën kandidaturën e Markokut. 134 me 64 ishte rezultati i votimit.

 

Te lidhura

 

Artikulli paraprakHISTORIA/ 'Na jep lekët që na kërkoi gruaja jote', vëllezërit që morën peng 46-vjeçarin pas një viti...
Artikulli tjetërFurnizimi me ujë, Veliaj: Nisim fazën e parë të investimeve me BERZH-in, dyfishojmë kapacitetin e Bovillës

S'KA KOMENTE

Comments are closed.