FOTO/ Gjenden 27 sarkofagë, u varrosën 2500 vjet më parë

| 23:01
SHPËRNDAJE
 

 

27 sarkofage të varrosur 2500 vjet më parë janë zbuluar nga arkeologët në një nekropol të lashtë egjiptian.

_114502505_hi063242284Ata u gjetën brenda një pusi të sapo zbuluar në një vend të shenjtë në Saqqara, në jug të Kajros.

_114502532_hi063242314

Ky zbulim sikurse bën me dije BBC, është konsideruar nga ekspertët si një prej më të mëdhenjve në llojin e tij.

_114502536_hi063242257

Fotografitë e publikuara tregojnë arkivolët prej druri të ruajtur mirë dhe të pikturuar në ngjyra të gjalla.

_114502530_0c1cb1dd-3af5-4d44-b6bf-38e221182d36

Saqqara ishte një vendvarrim aktiv për më shumë se 3,000 vjet dhe është një vend i mbrojtur nga Unesco.

_114502740_hi063242204

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.