“The Telegraph”: Laburistët do të përshpejtojnë kërkesat për azil nga vende të sigurta si Shqipëria

Dec 9, 2022 | 9:36
SHPËRNDAJE

Partia Laburiste ka njoftuar se do të “përshpejtojë” kërkesat për azil të bëra nga të ardhurit në Britani nga vende të sigurta si Shqipëria.

emigrant

Yvette Cooper, politikane britanike që shërben si sekretarja e Brendshme në hije, bëri thirrje për një skemë të ngjashme me ato të operuara në Gjermani, Suedi dhe Zvicër, ku rastet nga një listë e kombeve kanë prioritet për t’u trajtuar brenda javësh.

“Ata në fakt thjesht nuk po bëjnë atë që bënin më parë, dhe vendet e tjera e bëjnë këtë shumë më shpejt gjithashtu,” tha zonja Cooper për Good Morning Britain, raporton The Telegraph.

“Pra, ku keni vende që janë përcaktuar si të sigurta – pra Shqipëria është një nga ato vende, ka edhe vende të tjera – për ato vende në fakt ju duhet të jeni në gjendje t’i përshpejtoni gjërat dhe vetë Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Refugjatët ka rekomanduar ta bëni këtë. .”

Politika thuhet se është mes një numri opsionesh që po shqyrtohen aktualisht nga Suella Braverman, Sekretarja e Brendshme dhe kryeministri Rishi Sunak.

Për herë të parë u prezantua nga qeveria e Tony Blair kur laburistët ishin në pushtet në vitin 2002, por u ndalua pas një sërë sfidash ligjore dhe vështirësish në kthimin e individëve.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura