Regjisori Roman Polanski sërish në telashe, tjetër akuzë për sulm seksual

| 12:09
SHPËRNDAJE

Një ish-modele dhe aktore franceze pretendon se është sulmuar seksualisht nga regjisori polak në 1975. Kjo e fundit kundërshton dhe reflekton në një përgjigje gjyqësore.

emmanuelle_seigner_and_roman_polanski-getty-h_2019_0

Roman Polanski është ende duke u ndjekur penalisht nga gjykatat amerikane si pjesë e një procedure për marrëdhënie me një minorene, të filluar në 1977.

Regjisori i filmit Roman Polanski, i akuzuar nga një grua franceze, Valentine Monnier, se është dhunuar prej tij në 1975, e hedh poshtë këtë akuzë “me qëndrueshmërinë më të madhe”, tha të dielën avokati i tij, i cili pasqyron “veprimin gjyqësor për të sjellë” botimin të kësaj dëshmie në gazetën Le Parisien.

“Z. Polanski është fuqimisht kundër kësaj akuze për përdhunim“, tha Hervé Temime në një deklaratë dërguar AFP.

“Ne po punojmë për pasojat gjyqësore për të sjellë në këtë botim,” tha avokati, i cili tha se regjisori, filmi tjetër i të cilit  Dreyfus Affair del të mërkurën në Francë, “nuk do të marrë pjesë në gjykatën e mediave dhe unë jo më shumë” .

Goditur dhe dhunuar

Në një dëshmi të botuar nga Parisieni të Premten në mbrëmje, Valentine Monnier, fotografe, ish-modele dhe që gjithashtu ka luajtur në disa filma në vitet 80, akuzon Roman Polanski se kishte goditur dhe dhunuar në 1975 në Zvicër, kur ajo kishte  tetëmbëdhjetë  vjet.

Kjo franceze, akuzat e të cilëve u shtohen atyre të grave të tjera vitet e fundit, të gjitha ato gjithashtu të kundërshtuara nga Roman Polanski, thanë që nuk kishin paraqitur një ankesë për këto fakte, tashmë të kaluara.

Por ajo pretendon se ka vendosur ta mbajë publikisht këtë akuzë për shkak të lëshimit në Francë të “J’accuse”, e cila ka të bëjë me një sjellje të famshme të drejtësisë të fund të shekullit XIX, akuzë e gabuar ndaj kapiten Alfred Dreyfus.

Mbështetja e Adèle Haenel për viktimën

“Unë thjesht dua t’ju kujtoj se kjo akuzë ka të bëjë me dyzet e pesë vjet fakte. Se kjo akuzë nuk është sjellë kurrë në vëmendjen e z. Polanski dhe jo më shumë për institucionin gjyqësor, nëse jo një letër drejtuar Prokurorit të Përgjithshëm të Kalifornisë dy vjet më parë, për të lexuar Le Parisien “, shkruan Temime në deklaratën e tij.

“Nëse këto fakte dalin pas më shumë se tridhjetë vjet, është gjithashtu sepse është e pamundur që pas një periudhe të tillë të mblidhen të gjithë elementët e nevojshëm për një hetim duke respektuar kriteret e kërkuara nga administrimi i drejtësisë së mirë”, vazhdon këshillat e Roman Polanski, i cili “në këto kushte”, “mërzitet” për botimin e këtyre akuzave të reja disa ditë para botimit të “J’accuse”.

Valentine Monnier mori të shtunën mbështetjen e aktores Adèle Haenel, një nga aktoret më të njohura franceze, e cila vetë e ka akuzuar ditët e fundit regjisorin Christophe Ruggia “prekëse” dhe “ngacmimin seksual” kur ishte adoleshente .

Në Festivalin e Filmit në Venecia, “J’accuse” iu dha jurisë së Grand Prix  por zgjedhja e regjisorit në konkurs tashmë kishte shkaktuar një polemikë. Roman Polanski është ende duke u ndjekur penalisht nga gjykatat amerikane si pjesë e procedurës për marrëdhënie me minorene të filluar në 1977.

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.