‘Paraja është fuqi’: Mësimi më i vështirë që autorja më e shitur e ikonave feministe ka mësuar gjatë 90 viteve jetë dhe do që çdo grua ta dijë

Sep 22, 2022 | 20:23
SHPËRNDAJE

Kur isha fëmijë, nëna ime më mësoi se ishte vulgare që një grua të kishte para.

Ne ishim të klasës së mesme pa asnjë shqetësim financiar – babai im kishte një biznes pastrimi kimik – por ajo nuk do na siguronte para mua dhe dy motrave. Burrat nuk donin gra që ishin të interesuara për çështjet financiare. Ndërsa u rrita, kuptova se kjo ishte vetëm një mënyrë tjetër për t’i mbajtur gratë pa para – dhe për rrjedhojë pa pushtet – dhe kjo ndezi një zemërim tek unë që ekziston deri më sot; në javën e ditëlindjes sime të 90-të, çështja e grave dhe e pasurisë më ngjall ende interes.

Shpirti im i protestave është po aq i fortë sa drejtova një marshim, të ndezur me pishtarë me 700 gra në 1969, duke kërkuar paga të barabarta. Rezultati ishte ‘Akti i Pagave të Barabarta’ i vitit 1970.

Kalova 30 vjet duke qenë injorant rreth parave; dy vjet në varfëri pas divorcit; 20 vjet duke bërë disa milionë dollarë; pastaj 20 vjet të tjera duke i shpenzuar për një kauzë gjithëpërfshirëse – përmirësimin e jetës së grave.

Më konkretisht, dua që gratë të bëhen më të pasura dhe të qëndrojnë më të pasura. Disave mund t’ju duket e pakëndshme; ne jemi ende ‘alergjikë’ ndaj idesë që gratë të bëjnë shumë para.

Nëse thoni se një burrë është ambicioz, imagjinoni një figurë perëndimore që udhëheq trupat. Po r një grua e motivuar është egoiste dhe e ftohtë, jo nënë e mirë dhe ndoshta mizore. Po edhe sot.

Përjetova një prosperitet të madh pasi libri im ‘Lace’ theu rekordin evropian për një roman debutues me një paradhënie miliona dollarëshe në vitin 1982. Pasuan pesë filma të tjerë të suksesshëm. Isha e trullosur nga lumturia, por kurrë nuk harrova se si ishte kur divorci im nga Terence Conran në vitin 1962 më la pa shtëpi dhe pa punë me dy djem të vegjël.

Çështja e parave – ose mungesa e tyre – është veçanërisht e rëndësishme sot, kur kostoja e jetesës kërcënon të na përfshijë të gjithëve.

E di shumë mirë panikun kur paratë mbarojnë. Si është të fikësh ngrohësen gjatë gjithë dimrit, të qortosh fëmijët që nuk i fikin dritat dhe nuk ngopen me bukë dhe patate.

Unë gjithashtu e di se si angazhimi me çështjet financiare mund të ndihmojë në planin afatgjatë. Më pëlqen të ‘shkund’ vajzat e reja dhe gratë e rritura që preferojnë të qëndrojnë injorante për matematikën dhe përdorimet e saj. Jam lodhur nga 13 dhe 14-vjeçarët që më thonë me vetëkënaqësi: ‘Dita që e lë shkollën është dita kur do të heq dorë nga matematika.’ Rënkoj: ‘Dita që do të largohesh nga shkolla është dita që do të fillosh të kesh nevojë për matematikë.’

Dy dekadat e fundit ia kam kushtuar “Maths Anxiety Trust”, të cilin e themelova në vitin 2018 për të rritur ndërgjegjësimin dhe për të zhvilluar një seri librash novator, falas, të matematikës në internet për vajza.

Duke parë 90 vitet e fundit, kjo është puna për të cilën jam më shumë krenar. Dhe ku ka më mirë se të rris ndërgjegjësimin për këtë fushatë të fundit sesa në faqet e Daily Mail-it tim të dashur – në seksionin Femail, ku unë u bëra redaktore në vitin 1968.

Sytë mund të shkëlqejnë, por fakti është se matematika është para. Çfarëdo që bëni në jetë, nëse ëndërroni të bëheni një futbollist i famshëm, stilist, këngëtar, marinar, mjek, infermiere. . . matematika është thelbësore.

Miliona të rriturve në Mbretërinë e Bashkuar u mungojnë aftësitë bazë numerike, ku gjysma e atyre në moshë pune kanë aftësitë matematikore që priten nga një fëmijë i shkollës fillore. Pavarësisht nga të ardhurat, ata do të ndihen të stresuar dhe të pasigurt për paratë. Mund të ndjej empati, sepse nuk arrita të kapem me figura deri në të 60-at e mia.

Jeta ime e punës filloi në adoleshencën time të vonë, kur babai im refuzoi të vazhdonte të paguante për kursin tim të artit, sepse unë nuk do të martohesha me njeriun e pasur që ai donte që unë të martohesha. Për të mbajtur veten në kolegjin e artit edhe për dy vjet, fillova të punoj në Londër si modele fotografike për reklama.

Pastaj një firmë bizhuterish, Asprey Suchy, më pyeti nëse doja të bëhesha ‘pro’ e tyre. “Pro” ishte ajo që mamaja ime thoshte gjithmonë kur donte të thoshte prostitutë – një grua e sjellshmeqë nuk e përmendi kurrë këtë fjalë.

Thashë se do ta mendoja, nxitova të pyesja një mik: “Çfarë është një profesionist?” dhe në moshën 19-vjeçare u bëra një specialiste e marrëdhënieve me publikun jashtëzakonisht e paguar – me një llogari shpenzimesh në Savoy për të argëtuar gazetarët dhe për t’u dhënë atyre bizhuteri ari.

Më vonë, i përdora ato lidhje të vlefshme pasi u martova me Terence Conran në vitin 1955 për ta ndihmuar atë të niste biznesin e tij të mobiljeve.

Unë dhe Terence u argëtuam shumë bashkë, por përveç tradhtive, jeta u bë vetëm kritikë, kritikë, kritikë nga mëngjesi në mesnatë.

I thashë në një moment: ‘Ajo që nuk e kuptoj është pse ti dëshiron të qëndrosh i martuar me mua.’

Ai u mendua mirë dhe më pas tha: “Sepse je një pasuri shumë e vlefshme biznesi, sepse më bën të qesh dhe sepse jam mësuar me ty.

Ajo që doja që ai të thoshte ishte: ‘Të dua.’ Dhe e dija që ai e dinte këtë. Kështu, pas shtatë vitesh martesë, dola nga shtëpia jonë me një pallto dhe çantë. Për fat të mirë, dy djemtë e mi të vegjël po kalonin Pashkët me nënën time në Portsmouth.

Ishte divorci ynë në vitin 1962 ai që ndezi vërtet zjarrin feminist tek unë. Mund të ketë qenë gjëja më e keqe që më ka ndodhur ndonjëherë, por ishte gjithashtu më e mira sepse më bëri të ndihmoja në përmirësimin e jetës së grave.

Megjithatë, në një nivel personal, gjithmonë pyes veten nëse duhej të divorcohesha nga Terence – veçanërisht kur mendoj se si i bëri djemtë tanë, Sebastian, atëherë pesë vjeç dhe Jasper, një, të ndiheshin të humbur dhe të mjerë. Ndikimi vazhdon edhe sot e kësaj dite.

Dy javë pasi u largova, Terence më shkarkoi nga roli im si drejtoreshë e dizajnit dhe shitjeve të Conran Fabrics. Për dy muaj kam fjetur në divan në banesën e vogël të motrës sime Zhuliet, derisa gjeta një dhomë me qera. Kisha një krevat, disa rafte, një tavolinë të palosshme, një sënduk antike për gjërat e mia dhe një parmak rrobash me rrota. Kjo ishte e gjitha.

Mbrëmjeve vishja një fustan mbi rroba për të qëndruar ngrohtë. Djemtë e mi përfunduan duke qëndruar me nënën time për dy vjet – unë i vizitoja fundjavave.

Mbaj mend që një ditë isha ulur vetëm në cep të krevatit në panik të ftohtë, me krahët dhe këmbët e mia akull. Në pamundësi për të menduar drejt, u përmbyta nga tmerri dhe tronditja. Nuk kisha pasur kurrë para më parë.

Më bën të qaj edhe tani, duke kujtuar poshtërimin tim kur nëna ime paguante për djemtë e mi. Nuk e falënderova kurrë. Nuk e përmenda kurrë. Mendoj se ajo e kuptoi që ndjeva një turp të tillë.

Nuk u ndjeva mirë për të gjitha derisa mora një letër prej saj në ditëlindjen time të 70-të, ku thoshte se i kisha përballuar shumë mirë sfidat në jetën time dhe se ajo kishte qenë gjithmonë krenare për mua. Është gjëja më e vlefshme që kam.

Sa për djemtë, ata kurrë nuk më trajtuan ndryshe. Në një moment, kur ishte pak më e vjetër, Jasper tha se ishim ne të tre kundër botës.

E gjithë kjo gjë më bëri të zgjohesha nga realiteti financiar. Përtej buxhetit javor të mbajtjes së shtëpisë që kisha kur isha e martuar, nuk e kisha idenë se sa kushtonin gjërat. Sa kushtoi drejtimi i një shtëpie? A mund të përballoja një makinë? (Jo.) A mund të përballojmë të shkojmë me pushime? (Ne qëndruam me nënën time.)

Nuk ndihesha mirë për të gjitha derisa mora një letër prej saj në ditëlindjen time të 70-të, duke thënë se i kisha përballuar shumë mirë sfidat në jetën time dhe se ajo kishte qenë gjithmonë krenare për mua. Është gjëja më e vlefshme që kam.

Sa për djemtë, ata kurrë nuk më trajtuan ndryshe. Në një moment, kur ishte pak më i vjetër, Jasper komentoi se ishim ne të tre kundër botës dhe ndihej kështu.

E gjithë kjo gjë më bëri të zgjohesha nga realiteti financiar. Përtej buxhetit javor të mbajtjes së shtëpisë që kisha kur isha i martuar, nuk e kisha idenë se sa kushtonin gjërat. Sa kushtoi drejtimi i një shtëpie? A mund të përballoja një makinë? (Jo.) A mund të përballojmë të shkojmë me pushime? (Ne qëndruam me nënën time.) U bëra e zellshme për të kontrolluar çdo qindarkë që shpenzoja. Kërkova çdo faturë për gabime dhe mbajta një listë të të gjitha parave që mora nga pagesat e tepërta, të themi, për një vakt në pijetore ose një buzëkuq. Lista ishte në një copë letre rozë të fiksuar në pjesën e pasme të derës së përparme të banesës sime.

Miqtë e mi qeshnin me të: ‘Si po shkon lista rozë?’

Ata pushuan së qeshuri vitin që totali i listës rozë ishte më i madh se fitimet e mia.

Ndërkohë, u bëra një konsulente dizajni në Daily Mail dhe vazhdova të hapja Femail në 1968. E adhurova që nga momenti kur hyra në atë zyrë – përveç kësaj, ishte e ngrohtë dhe ju merrnit çaj falas.

Gjatë procedurave të divorcit, nuk kërkova alimentacion sepse fitoja bukën e gojës. Gjykatësi më dha kujdestarinë e plotë të fëmijëve dhe Terence u urdhërua të paguante të gjitha shpenzimet për ta – duke përfshirë sigurimin e një shtëpie – që gjyqtari vendosi që ishte gjithsej 37 £ në muaj. Është e qartë se ai gjyqtar nuk e dinte koston e jelekëve apo të një kavanozi me marmelatë; as sa shpejt do të duhej të zëvendësoheshin këpucët dhe pardesyja e një fëmije në rritje.

Terence duhej të siguronte tarifat e shkollës së djemve. Kur ai nuk arriti të paguante, unë nuk mund të përballoja një avokat, kështu që një mik, dramaturgu dhe avokati John Mortimer, më përfaqësoi pa asnjë kosto.

John e dinte që Terence ishte një burrë i pasur që kishte të gjithë fuqinë për të paguar atë që kishte urdhëruar gjykatësi. Por ai gjithashtu kishte fuqinë të mos e paguante, në vend të kësaj të paguante për avokatët për ta mbajtur çështjen pezull për vite (mashtrimi i një pasaniku).

Kur Warner Brothers më pagoi një paradhënie prej 600,000 dollarësh (512,910 £) për të shkruar skenarin tim të parë, Savages, Jackie parashikoi se ata kurrë nuk do ta bënin filmin sepse ishte shumë kundër burrave. Ajo kishte të drejtë, ata jo.

Pasja e parave solli probleme të reja që nuk pres që askush t’i simpatizojë: kërkesat tatimore, kontabilistët, avokatët, konsulentët e biznesit, këshilltarët e pensioneve, bankierët. . . Unë isha në mëshirën e tyre.

Ai milion dollarë po zhdukej shpejt. Dhe nuk mund ta kuptoja pse.

Kur me ndrojtje u thashë njerëzve se nuk i kuptoja paratë, ata më thoshin të lexoja rubrikat e gazetës City derisa ta kuptoja.

Dymbëdhjetë vjet më vonë, ende nuk e kuptova, kështu që vendosa të mësoja vetë. Kam përdorur libra të thjeshtë dhe kam mësuar pak nga pak.

Pas kësaj, vendosa të kisha kërkime më të mira dhe të shkruaja libra që mësonin vajzat dhe gratë rreth matematikës dhe parave – diçka që thjesht nuk mund ta gjeja në atë kohë.

Rezultati është Money Stuff, një kurs falas, online, i thjeshtë i matematikës, i cili përfshin buxhetimin dhe kontabilitetin bazë. Gjatë kërkimit tim, zbulova se në shekullin e 17-të, Kisha i inkurajoi mjekët që t’u thoshin prindërve që të mos i lejonin vajzat e tyre të studionin matematikë, sepse kjo mund t’ua tkurrte barkun dhe ata nuk do të mund të kishin fëmijë. Një parandalues ​​i fuqishëm.

Ky nocion se matematika është një lëndë mashkullore vazhdon edhe sot e kësaj dite. Sa shpesh keni dëgjuar një vajzë të thotë: ‘Jam e pashpresë në matematikë’?

Mësimi në shtëpi prej Covid zgjoi shumë prindër për problemin tonë kolektiv të matematikës – ata panë nga afër se sa keq po ecnin fëmijët e tyre. Dhe ata gjithashtu e kuptuan se nuk e kanë fajin fëmijët, por mësimi dhe qëndrimet tona.

Për një kohë të gjatë, ne e kemi pranuar neverinë e grave ndaj parave. Jam e sigurt se kjo është një pjesë e arsyes pse në 100 bizneset më të mira britanike, nëntë CEO janë gra dhe 91 janë burra.

Kjo tregon dy gjëra – kush e ka pushtetin dhe se të paktën nëntë gra dolën në krye, kështu që është absolutisht e mundur.

Unë jam në procesin e punës për dy libra të tjerë falas të matematikës në internet për të ndihmuar më shumë vajza të arrijnë ato paga të larta përrallore.

Këto ditë them: ‘Jeta është shumë e shkurtër për të mos pasur para.’

© Panorama.al

Te lidhura