Ky kalavesh rrushi shitet për 11 mijë dollarë. A e dini pse?

| 17:32
SHPËRNDAJE
 

Vizitorët në një pranverë të nxehtë në Japoninë qendrore së shpejti do të jenë në gjendje të ushqehen me rrush 460 dollarë kg.

http___cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_190710101253-ruby-roman-grapes-01

Megjithatë, në një ankand të zhvilluar të martën, menaxheri i një zinxhiri hotelesh në prefekturën Ishikawa, në bregdetin verior të ishullit kryesor Honshu, u bë ofertuesi më i madh i një kalavesh rrushi i quajtur Ruby Roman.

Takashi Hosokawa do të paguajë 1.2 milion jen, ose rreth 11,000 dollarë, për rrushin e kuq të thellë, të çmuar për lëngshmërinë e tij, përmbajtjen e lartë të sheqerit dhe aciditetin e ulët. Është shitja më e shtrenjtë kur lloji hyri në treg rreth 11 vjet më parë.

“Ne ofruam 1.2 milion jen për të shënuar 12 vitet dhe për të festuar ankandin e parë të Reiwa,” u tha Hosokawa gazetarëve, duke iu referuar epokës së re të vendit, e cila filloi në maj me kurorëzimin e perandorit Naruhito.

“Ne do të dëshironim t’ua përcjellim klientëve tanë ngazëllimin tonë kur mbajtëm kutinë e rrushit.”

http___cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_190710101446-japan-ruby-roman-grapes-2

Rrushi i kuq Ruby u zhvillua në Ishikawa dhe doli fillimisht në treg në vitin 2008. Ai ka qenë shumë i popullarizuar qysh atëherë, me vetëm një numër të zgjedhur që shiten për të mbajtur të lartë nivelet e kërkesës dhe ekskluzivitetin. Rreth 26,000 kg do të shiten këtë vit, megjithëse jo të gjithë do ta blejnë me çmimet rekord që u pa në ankandin e zhvilluar në Kanazawa.

Frutat e shtrenjta, të çmuar për pamjen dhe shijen e tyre, janë një e mirë luksoze në Japoni, e blerë si dhurata ose për qëllime promovuese nga bizneset.

“Njerëzit i blejnë këto fruta të shtrenjta për të demonstruar se sa të veçanta janë dhuratat e tyre për marrësit, për raste të veçanta ose për dikë me rëndësi shoqërore, si shefi juaj“, tha Soyeon Shim, dekani i Shkollës së Ekologjisë Njerëzore në Universitetin e Wisconsin-Madison, për CNN në 2017.

Këto shpesh mund të jenë fruta me formë unike ose me ngjyra, të cilat kultivohen me forcë ose detyrohen të rriten në një mënyrë specifike, të tilla si shalqinj katrorë, luleshtrydhe në formë zemre ose luleshtrydhet e albine të rritura në Karatsu, në ishullin jugor Kyushu të Japonisë.

“Të gjithë janë të befasuar kur shohin një luleshtrydhe të bardhë”, tha fermeri Yasuhito Teshima për CNN. Për shkak të vështirësisë së rritjes së luleshtrydheve dhe mbrojtjes së tyre nga sëmundjet ose dëmtimet – e cila shfaqet shumë më tepër tek të bardhat se sa frutat e kuqe – ai është në gjendje të shesë vetëm 10% të korrjeve të tij. Paketat e luleshtrydheve kushtojnë rreth 40 dollarë secila.

Kjo nuk është asgjë në krahasim me luleshtrydhet e bukura Princesha të Okuda Nichio-s, të arta, sa një top tenisi që kushtojnë për rreth 500,000 jen (4,395 dollarë) secila. Vetëm rreth 500 nga luleshtrydhet prodhohen çdo vit.

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.