“Italia i anuloi koncesionet, Rama u paralajmërua nga DASH, FMN, BB, por ai…”

SHPËRNDAJE

Teksa e cileson si nje reflektim perballe emergjences, faktin qe qeveria e Italise i anuloi koncesionet, kreu i grupit parlamentar te LSI-se, Petrit Vasili shkruan sot se Rama dhe qeveria e tij vazhdojne hajduterine.

vasili11

Me nje shenim te gjate ne FB, Vasili shkruan se |Qeveria e Shqiperise dhe Kryeministri i saj jane paralajmeruar rrepte nga Departamenti Amerikan i Shtetit,nga FMN,nga Banka Boterore,nga Ambasada Amerikane ne Tirane,nga BE,nga Standart & Poor’s praktikisht nga te gjithe partneret strategjike politike dhe ekonomike te Shqiperise”.

Ai akuzon Ramen, se nuk po ndalet duke filluar nga projekti famekeq 1 miliard dollare dhe deri te koncesionimi banal i cdo aktiviteti.

Petrit Vasili 

Qeveria italiane anulloi koncesionet, qeveria e Tiranes vazhdon hajduterine.

Per nje kryeminister dhe qeveri,qe kane objektiv te vetem grabitjen dhe rrembimin e parase dhe prones publike,koncesionet jane dhe mbeten instrumenti i adhuruar qe jua mundeson kete.
E gjithe Europa eshte sot ne nje reflektim te forte kritik per ate ç’ka bere ajo vete me koncesionet.
Greqia,Franca,Spanja,
Irlanda dhe se fundi ne menyre dramatike Italia kane provuar se koncesionet kane rezultuar qartazi me leverdi ekonomike zero,nje pastrim parash sheshit,me ngarkesa financiare shume te medha shtese ne ngarkim te shtetit dhe me nje korrupsion te jashtezakonshem.
Qeveria e Shqiperise dhe Kryeministri i saj jane paralajmeruar rrepte nga Departamenti Amerikan i Shtetit,nga FMN,nga Banka Boterore,nga Ambasada Amerikane ne Tirane,nga BE,nga Standart & Poor’s praktikisht nga te gjithe partneret strategjike politike dhe ekonomike te Shqiperise.
Kryeministri nuk po ndalet duke filluar nga projekti famekeq 1 miliard dollare dhe deri te koncesionimi banal i cdo aktiviteti.
Kur shtete europiane me kapacitete shume te medha planifikimi dhe vleresimi ekonomik kane deshtuar frikshem mendo me tej per qeverisjen hajdute, amatore dhe korruptive ne Shqiperi se cfare baderdie ekonomike mund te prodhoje.
Shteti i ketij kryeministri nuk i ka më kycet e qeverisjes ne dore por ka thjesht kycet e sepeteve te parave te vjedhura personale dhe paturpesine tu lere pas nje mal me borxhe shqiptareve.
Rrenimi ekonomik dhjetravjecar eshte i qarte dhe ne driten e diellit.Eshte nje fatkeqesi e tmerrshme per te sotmen dhe te nesermen e brezave te tere.
Koncesionet jane nje kancer qe po e ha dhe do ta haje Shqiperine dhe shqiptaret per dhjetra e dhjetra vjet.
Edhe atyre qe nuk kane lindur akoma ju eshte vendosur ne qafe laku i nje borxhi te poshter,te piset dhe te padrejte.
Ngjarjet e fundit ne Itali dhe vendimi i jashtezakonshem dhe pozitiv i qeverise italiane per ti anulluar koncesionet jane shembull i madh.
Kryeministri dhe qeveria duhet te ndalen se shkaterruari kete vend me koncesionet hajdute dhe kriminale.
Italia e dha shembullin e madh te kurajos patriotike per ta mbrojtur Italine nga kjo e keqe.
Po keta te Tiranes ç’do bejne apo rendesi per ta ka qe kusaria te vazhdoje…

Te lidhura

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.