E dhimbshme/ Nëna lan fëmijën me zbardhues, e vetmja mënyrë për ta shpëtuar…

SHPËRNDAJE

Është një nga ato historitë që kanë bërë xhiron e rrjetit, sepse sëmundja e kësaj vogëlusheje është e dhimbshme.

Amelia Moe vuan nga një sëmundje e rrallë e lëkurës, që ia tjetërson lëkurën në të trashë dhe të shndritshme, e cila mund të përkeqësohet aq shumë brenda dy javësh, deri sa fillon të bjerë.NINTCHDBPICT000424127248

E ngjashme me luspat e peshkut, mjekët shprehet se kjo është një sëmundje gjenetike që quhet ichthyosis, që karakterizohet nga lëkura e thatë, shumë e trashë ose shumë e hollë.

Për shkak të kësaj gjendje, nëna është e detyruar ta lajë vogëlushen me zbardhues, pasi është e vetmja mënyrë për t’i vrarë mikrobet, dhe për t’u mos u përhapur infeksione. Edhe pse një zgjidhje e vështirë, edhe mjekët dhe dermatologët pajtohen me të.

Çdo vit lindin më shumë se 16 mijë foshnje të prekura nga ichthyosis. Shumica e të prekurve kalojnë gjithë jetën në këtë mënyrë.

NINTCHDBPICT000424127210 NINTCHDBPICT000424127251 NINTCHDBPICT000424129421 NINTCHDBPICT000424127214 NINTCHDBPICT000424127215 NINTCHDBPICT000424129428 NINTCHDBPICT000424127253-933x445

Te lidhura

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.