Çifti shet shtëpinë për një udhëtim 1 vjeçar nëpër oqeane

| 23:37
SHPËRNDAJE
 

Oqeanet janë zbrazur gjatë muajve të fundit, me udhëtarë detarë nëpër botë që kërkojnë një port të sigurt mes frikës se shpërthimet ose kufizimet e Covid mund t’i lënë ata të bllokuar ku nuk mund të shkojnë.

http___cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_200917130331-italian-sailing-family-6

Por kjo periudhë, bëri që një familje italiane të fillojë një aventurë epike në një varkë me vela.

Stefano dhe Sara Barberis, një çift në të 40-at e tyre nga një qytet i vogël në rajonin verior të Lombardisë, kanë shitur shtëpinë e tyre për të financuar udhëtimin njëvjeçar, gjatë së cilës ata synojnë të kalojnë Atlantikun, të eksplorojnë Karaibet dhe ndoshta më larg.

http___cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_200917130353-italian-sailing-family-4

Shoqërues të tyre do të jenë tre fëmijët e tyre, Iago, 11 vjeç, Nina, tetë vjeç dhe Timo, tre vjeç. Pepper, një qen Labrador, gjithashtu do të jetë së bashku për udhëtim.

Shtëpia, për të gjashtë ata, do të jetë një varkë me vela 17 metra e quajtur Shibumi, që do të thotë “bukuri e rafinuar” në japonisht.

Çifti thotë se i ka marrë fëmijët e tyre sepse udhëtimi do t’u ofrojë përvoja jetësore të pamundura dhe mundësi arsimore, dhe pavarësisht nga pandemia e koronavirusit, koha për të udhëtuar është tani.

“Sigurisht që jemi jashtëzakonisht të frikësuar“, tha Sara Barberis për CNN. “Gjithçka e çmendur, por ne supozonim të lundronim në qershor, pastaj prisnim që situata të përmirësohej. Ne e shitëm shtëpinë tonë në fillim të këtij viti para shpërthimit të virusit kështu që nuk mund të presim për vitin e ardhshëm; deri atëherë do të kishim shpenzuar të gjithë paratë që kemi mbledhur“.

http___cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_200917131429-italian-sailing-family-8

Familja do të largohet në fund të shtatorit nga La Spezia në Liguria, Italia veriperëndimore, duke u drejtuar fillimisht në Ishujt Balearik të Spanjës, më pas në Gjibraltar dhe në Atlantik.

Porte të tjera do të jenë në Ishujt Kanarie, Cape Verde dhe, në fund të vitit me erërat që fryjnë në drejtimin e duhur, përtej Oqeanit Atlantik deri në brigjet tropikale të Shën Lucia, Guadelupë dhe Martinique.

 

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.