Zbulohet transplanti i parë i penisit, pasi ushtari humbi organet gjenitale pas shpërthimit të një bombe (Foto)

| 15:55
SHPËRNDAJE

Doktorët kanë zbuluar fakte nga transplanti i parë në botë i penisit, pasi ushtari humbi organet gjenitale pas shpërthimit të një bombe.

Kirurgëve të Universitetit Johns Hopkins në Baltimore, SH.B.A, ju dëshën të shpiknin teknika të reja në mënyrë që gjaku të rridhte në organin e ri, nga ai i dhuruari.

Sipas një raporti të rastit të botuar në ‘Neë England Journal of Medicine’, vetëm pas 1 viti, organi i cili u transplantua, mund të funksionojë siç duhet, në gjendje të ketë ereksion dhe madje edhe të kalojë në orgazëm.

Skuadra e quajtur ‘Ray’, përshëndeti operacionin ‘Vendimi më i mirë që mund të merrej ndonjëherë’ dhe tani ‘ndjehet përsëri i plotë’.

Ai po priste ushtarët e plagosur nën një pritë nga luftëtarët talibanë në Afganistan kur një IED shpërtheu në të. Nga ky shpërthim, ushtari i Marinës amerikane humbi këmbët mbi gju dhe organet gjenitale.

I ndryshoi jeta:

Në një intervistë për ‘MIT Technology Revieë’, ai tha: “Mbaj mend që gjithçka ishte ngrirë dhe unë isha me kokë poshtë. Në një mendim të shpejtë që më erdhi thash se kjo nuk është mirë dhe në atë moment isha me shpinë”.

Në vitin 2013, Ray u takua me një kirurg plastik, Dr.Richard Redett të Universitetit Johns Hopkins Medicine në Baltimore, për të folur rreth rastit.

Dr. Redett tha se Ray, i cili është rreth të 30-ave dhe ecën me dy këmbë protezë, mund të jetë një kandidat ideal për t;ju nënshtruar transplantit të penisit.

Ray tha se kjo ishte vërtet diçka që mund ta rregullonte. “Unë mund të kthehem përsëri në normal”.

Sipas doktorëve, transplanti i penisit është shumë më kompleks se llojet e tjera të transplanteve të organeve.

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.