Sulmi ndaj Salaman Rushdie, flet i biri i autorit të njohur: Plagët janë të rënda, por sensi i tij i humorit të guximshëm dhe sfidues mbeten të paprekur

Aug 14, 2022 | 18:37
SHPËRNDAJE

Autori Salman Rushdie është ende në një gjendje kritike, por “ndjenja e tij e zakonshme e guximshme dhe sfiduese e humorit mbetet e paprekur”, thotë djali i tij.

salaman rushdie djali

Zafar Rushdie tha se babai i tij kishte pësuar lëndime të rënda, por ishte në gjendje të fliste me familjen e tij.

Rushdie, 75 vjeç, mbeti i plagosur rëndë pasi u godit me thikë teksa po fliste në një auditor universiteti në shtetin e New Jorkut.

Ai është përballur me vite të tëra me kërcënime me vdekje për romanin e tij Vargjet Satanike, të cilin myslimanët e shohin si blasfemi.

Personi i akuzuar për sulmin e së premtes është akuzuar për tentativë vrasjeje.

“Pas sulmit të premten, babai im mbetet në gjendje kritike në spital duke marrë trajtim të gjerë mjekësor në vazhdim”, shkroi Zafar Rushdie në Twitter.

Familja ishte “jashtëzakonisht e lehtësuar” kur iu hoq një ventilator të shtunën, tha ai, duke shtuar se babai i tij ishte në gjendje “të thoshte disa fjalë”.

“Megjithëse dëmtimet e tij janë të rënda, por sensi i tij i zakonshëm i humorit, i guximshëm dhe sfidues mbetet i paprekur,” tha ai.

© Panorama.al

Te lidhura