Shtohen vdekjet në Britani, shkencëtarët: Mund të kemi 600,000 të infektuar

| 20:40
SHPËRNDAJE

Britania ka shënuar një rritje të madhe të numrit të vdekjeve gjatë ditës së enjte, me 113 viktima në 24 orë, me një total që tashmë është 578 të vdekur. E enjtja ishte kështu dita më e errët deri tani në Mbretërinë e Bashkuar për shpërthimin e përshkallëzuar të koronavirusit të ri.

viktima

Zyrtarët shëndetësorë gjithashtu thanë se më shumë se 2,100 pacientë të rinj ishin testuar pozitivë për infeksionin kërcënues për jetën, që do të thotë pothuajse 12,000 raste të COVID-19 të regjistruara në Britani.

Shifra e re vjen pasi Mbretëria e Bashkuar dje postoi 43 vdekje të koronavirusit, duke ngjallur shpresë se masat bllokuese të Kryeministrit Boris Johnson ishin duke funksionuar për të kontrolluar krizën gjithnjë e më keqe.

Por zyrtarët ndryshuan kohën se si llogaritën vdekjet, me totalin e djeshëm duke marrë parasysh vetëm një periudhë tetë-orëshe. Shifra tronditëse e sotme paraqet një numërim të plotë 24-orësh.

Shkencëtarët e qeverisë kanë pranuar se ka të ngjarë të ketë 1,000 pacientë të infektuar për çdo vdekje të regjistruar në Britani – duke sugjeruar që numri i vërtetë është me rreth 600,000 të infektuar.

Kryeministria është përballur me kritika të ashpra për politikën e diskutueshme për të testuar vetëm pacientët në spital, që do të thotë se vetëm një pjesë e rasteve janë duke u vërejtur dhe duke lënë mister shkallën e vërtetë të shpërthimit të Mbretërisë së Bashkuar.

Te lidhura

Subscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU