“Shëndetësia falas mashtrimi më i madh i Ramës”, Vokshi: Shqiptarët paguajnë 34 herë më shumë për shëndetin se mesatarja e BE

Aug 28, 2021 | 18:04
SHPËRNDAJE

Deputetja e zgjedhur e PD-së, Albana Vokshi të shtunën deklaroi se shqiptarët paguajnë 34 herë më shumë për shëndetin se sa mesatarja e BE-së.

albana vokshi

Në një shënim në rrjetin social Facebook, Vokshi, duke iu referuar Eurostat, theksoi se ky fakt nxjerr zbuluar mashtrimin më të madh të Ramës që është shëndetësia falas.

Ajo shprehet se reforma në Shëndetësi ishte veçse një trumbetim i dështuar, pasi u përdor si pretekst për PPP-të korruptive.

Vokshi tha se bilanci i zi e detyron Ramën të mos lejojë zgjedhje të lira pasi nuk fiton dot kurrë besimin e qytetarëve.

STATUSI NGA ALBANA VOKSHI

#Shëndetësia #falas mashtrimi më i madh i Edi Ramës! Eurostat: Shqiptarët paguajnë 34 herë më shumë për shëndetin se mesatarja e Bashkimit Europian.

Ndërsa kreu i pakicës me vota të vjedhura i thur lavde dështimeve të tij, e vërteta e hidhur shpaloset përditë në jetën e çdo shqiptari. Sidomos në ato fusha ku propaganda e zhurmshme përpiqet të përmbysë realitetin.

Të dhënat e fundit të EUROSTAT tregojnë se në raport me fuqinë blerëse, shpenzimet për shëndetin u kushtojnë shqiptarëve 34 herë më shumë se mesatarja e Bashkimit Europian. Pra vendi me të ardhurat më të ulëta në Europë, ka kostot më të larta për kujdesin për shëndetin.

A mund të jetë ‘shëndetësia falas’ më e shtrenjta në Europë? Patjetër që jo! Shqiptarët e provuan në xhepat e tyre dështimin e reformës të trumbetuar me forcë për kaq vite, që në të vërtetë nuk ishte gjë tjetër veçse një pretekst për të plaçkitur shqiptarët me PPP-të korruptive.

Koston e kësaj qytetarët e ndjenë edhe më shumë në kohë pandemie, ku dështimi u bë edhe më tragjik prej jetëve të humbura në raport me popullsinë për shkak të një sistemi shëndetësor të drobitur nga PPP-të, ndërkaq familjet shqiptare të braktisura në fatin e tyre, u detyruan të përballen me virusin duke hyrë në borxhe apo me kursimet e pakta.

Ky bilanc i zi është edhe arsyeja pse Edi Rama nuk lejon zgjedhje të lira, është arsyeja pse i masakron ato në bashkëpunim me klientët e tij dhe krimin e organizuar, sepse ai nuk e fiton dot kurrë besimin e qytetarëve që e kanë ndjerë dhe e ndjejnë në jetën e tyre të përditshme, peshën e tmerrshme të keqqeverisjes së tij të korruptuar.

Partia Demokratike, bashkë me shumicën e shqiptarëve që kërkojnë me forcë ndryshimin që u është mohuar me dhunë në 25 prill, është e vendosur në luftën e saj për kthimin e demokracisë, si parakusht për të pasur një qeveri që punon në interes të familjeve shqiptare dhe jo të një pakice.

© Panorama.al

Te lidhura