Pozoi nudo para statujës së luftëtares, turistja gjobitet dhe dëbohet nga Venecia

Jan 27, 2022 | 21:14
SHPËRNDAJE

Një turiste 30-vjeçare nga Çekia vendosi të lahet nudo në lagunën e Venedikut duke lënë rrobat e saj në monumentin kushtuar viktimave të luftës.

venecia-cover-photo

Pasi doli nga uji turistja u ngjit në statujë e veshur vetëm me një fund bikini ndërsa shoqëruesit e saj u shkuan për t’i bërë fotografi.

“Ata po qëndronin aty pranë rrobave të saj, të cilat ajo i kishte lënë në monument si në plazh” përshkroi situatën në një intervistë për CNN, Matteo Nason, i cili vuri re turisten gjysmë të zhveshur.

venecia-tourist

Një zëdhënës i policisë lokale i tha CNN se sipas dëshmitarëve, gruaja ishte e shtrirë në monument, duke imituar guerilët e vdekur. Sipas venecianit, turistja nuk ishte në dijeni të asaj që simbolizon monumenti, por shtoi se kjo dëshmon se turistët e trajtojnë Venedikun si plazh të thjeshtë.

Monumenti i Guerilës në të cilin është ngjitur turistja, është një homazh për gratë që morën pjesë aktive në luftën kundër fashizmit. Skulptura tregon një grua të vdekur të shtrirë me duart e lidhura në fytyrë. E themeluar në vitet 1964-1968, është një nga monumentet e pakta në Itali kushtuar grave që luftojnë për atdheun e tyre.

mon-donna

Turistja u ndalua nga policia dhe u gjobit me 350 euro dhe u ndalua për të hyrë në qytet për 48 orë, i cili parashikon një gjobë më vete prej 100 euro.

“Turistët pyetën me dyshim se cili ishte problemi pasi nuk kishin idenë më të vogël se çfarë po bënin. Është si të shkosh në Romë, të hidhesh në shatërvanin e Trevit dhe të thuash” Pse nuk mund të notojmë? “, tregon Nason.

venecia

Megjithatë, sjellja e dënueshme e turistëve në Venecia nuk është diçka e re. Vetëm një javë më parë, një burrë u zhvesh dhe u fut në Kanalin e Madh. Vitin e kaluar, një turist skocez u përjashtua pasi u hodh nga Ura e Açademia në Kanalin e Madh, dhe në 2019 një çift gjerman për përgatitjen e kafesë në një sobë kampingu nën urën e Rialtos.

“Të ulesh në sheshin e Shën Markut me një fetë pica ose të gatuash një kafe është një gjë e bukur për t’u postuar në Facebook, por nëse 30 milionë turistë e bëjnë këtë, Venecia bëhet një plazh ose një kamping”, tha Nason.

venecia-cover

 

© Panorama.al

Te lidhura