Matura shtetërore/ Mbi 30 mijë maturantë i nënshtrohen provimit të Gjuhës Shqipe dhe Letërsisë

Jun 7, 2023 | 8:41
SHPËRNDAJE

 

Maturantët do të zhvillojnë ditën e sotme provimin e Gjuhën Shqipe dhe Letërsinë.

maturante

Janë 30 mijë maturantë në të gjithë vendin që do i nënshtrohen testit të dytë të maturës.

Provimi do të nisë në orën 10:00 deri në orën 12:30. Ndërkohë sipas Ministrisë së Arsimit dhe Sportit, për rreth 170 nxënës me aftësi ndryshe janë hartuar teste të veçanta.

Maturantët kryen provimin e Anglishtes më 1 qershor, ndërsa më 13 qershor do të testohen në provimin e matematikës.

Lënda me zgjedhje është provimi i fundit, që do zhvillohet më datë 19 qershor.

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura