VIDEO/ Beteja britanike mbyllet pa “viktima”, Anglia bën “paqe” me Skocinë

Jun 18, 2021 | 23:01
SHPËRNDAJE

Derbi i Britanisë së Madhe, mes Anglisë dhe Skocisë nuk prodhon fitues dhe as gola. Edhe pse favoritë absolutë në letër, “Tre Luanët” e trajnerit Southgejt, nuk arritën të siguronin më shumë se 1 pikë në përballjen e zhvilluar në “Uembli”, të vlefshme për Grupin D.

Stons

Edhe pse shumë larg shkëlqimit të pretenduar, me pikën e marrë ndaj Skocisë, Anglia përsëri ndodhet në pozita komode, teksa ka arritur të grumbullojë 4 pikë në 2 ndeshje dhe momentalisht renditet në vendin e dytë.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Për sa i përket ndeshjes, vlen të theksohet forma e dobët e Herri Kejn, si dhe shtylla e goditur nga Ston në pjesën e parë. Takimi ishte tepër i luftuar dhe me duele të shumta, kryesisht në mesfushë.

Kjo ishte hera e parë në historinë e përballjeve mes këtyre dy kombëtareve në Uembli që derbi mes Anglisë dhe Skocisë mbyllet në barazim pa gola.

FT: ANGLI-SKOCI 0-0

KOMENTI LIVE: 

Mbyllet takimi! 

90+1′ Momente paniku në zonën e Skocisë, krijohet situatë e ngjashme me sportin e regbisë, gjyqtari akordon faull në sulm.

90′ Akordohen 2 minuta shtesë.

86′ Skocia kryen zëvendësimin e dytë, Nisbet merr vendin e Adams.

76′ Edhe Skocia kryen zëvendësimin e parë, Gilmur i lë vendin Armstrongut.

74′ Tjetër zëvendësim te Anglia, largohet Kejn, i cili gjatë gjithë ndeshjes ishte në hije, vendin e tij e merr Rashford.

63′ Anglia kryen zëvendësimin e parë, largohet nga fusha Foden në vend të tij Grealish.

62′ Xhejms bën heroin, duke shpëtuar Anglinë. Mbrojtësi largon topin mbi vijën fatale. Me fat “3 Luanët”.

54′ Anglia nuk heq dorë nga sulmet, kësaj here ishte Xhejms që provoi nga distanca, por pa sukses!

48′ Maunt provon me një predhë nga distanca, por grushton aty, portieri Marshall, që largon rrezikun në këndore.

46′ Starton pjesa e dytë, Anglia hidhet menjëherë në sulm në kërkim të golit të avantazhit.

45′ Mbyllet pjesa e parë me rrjeta të paprekura. 

38′ Skocia provon të rrezikojë nga goditja e këndit, por pa sukses.

30′ Mundësi e shkëlqyer për Skocinë me anë të numrit 2 Odonell, por fantastik portieri i Anglisë, Pikford, i cili bën një ndërhyrje shpëtimtare, pas tentativës fluturimthi të futbollistit skocez.

29′ Tjetër shans për Anglinë me Herri Kejn, por gjuajtja e tij me kokë shkon jashtë kuadratit. Kapiteni provoi me një planzhon, por pa sukses.

25′ Përballje tepër e luftuar me duele të shumta kryesisht në repartin e mesfushës. “3 Luanët” e Sauthgejt shfaqen më kërkues, duke iu afruar më shumë golit të avantazhit.

13′ Tjetër rast i artë për Anglinë, kësaj here ishte Maunt, që pas asistit të Stërling, gaboi nga shumë pranë vijës fatale.

11′ Shtylla i mohon golin e avantazhit mbrojtësit Stons, i cili pas një harkimi nga këndi, provoi me kokë, por fati ishte me skocezët.

10′ Anglia merr frenat e lojës në dorë dhe avancon përpara.

3′ Rastin e parë të rrezikshëm e krijon Skocia me Adams, tentativa e tij ndalet nga Stons. Drithërima në portën e anglezëve.

1′ Starton derbi i Britanisë së Madhe!

FORMACIONET ZYRTARE –

ANGLIA – (4-2-3-1): Pikford; Xhejms, Stons, Mings, Shou; Rajs, Filips; Foden, Maunt, Stërling; Kejn. Trajner: Gerreth Sauthgejt.

SKOCIA – (3-4-1-2): Marshall; MekTominej, Henlej, Tiernej; O’Donill, MekGin, Gilmur, MekGregor, Robertson; Dajks, Adams. Trajner: Stiv Klerk.

for

PANORAMASPORT.AL

© Panorama.al

Te lidhura