Radhët e gjata në kufirin shqiptaro-grek, reagon ministri Lleshaj. Ja thirrja që bën

| 12:53
SHPËRNDAJE
 

Radhët kilometrike në kufirin shqiptaro-grek që kanë tensionuar situatën e shqiptarëve që duan të hyjnë e të dalin përmes Kakavijës, kanë sjellë edhe reagimin e ministrit të Brendshëm Sandër Lleshaj.

lleshaj

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Lleshaj ka një thirrje për qytetarët.

“Të informohen për gjendjen në Pikat e Kalimit Kufitar me Greqinë përpara se të ndërmarrin udhëtim drejt tyre, me qëllim që të shmangen sa të jetë e mundur pritjet e gjata në kushtet e temperaturave të larta”.

Sipas ministrit, kjo situatë është krijuar për shkak të procedurave të reja të testimit për Covid-19.

Postimi i plotë i Sandër Lleshajt:

Procedurat e reja të testimit për Covid-19 në kufirin shqiptaro-grek 🇦🇱🇬🇷 kanë krijuar radhë të gjata bashkë me problemet e pashmangshme shoqëruese.

Policia e Shtetit është angazhuar maksimalisht për të menaxhuar situatën e vështirë të krijuar.

Në bashkëpunim me Ministrinë për Europën dhe Punët e Jashtme po bëhen përpjekje për të kërkuar para autoriteteve greke gjetjen e mundësive për përshpejtimin e procedurave të testimit dhe reduktimin e kohës së pritjes në kufi.

Ministria e Brendshme u bën thirrje qytetareve që të informohen për gjendjen në Pikat e Kalimit Kufitar me Greqinë përpara se të ndërmarrin udhëtim drejt tyre, me qëllim që të shmangen sa të jetë e mundur pritjet e gjata në kushtet e temperaturave të larta.

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.