Takimi me ambasadorët/ Presidenti Meta zbardh detaje nga biseda: Paprekshmëria e marrëveshjes së 5 qershorit, e vetmja mënyrë për të…

| 14:54
SHPËRNDAJE
 

 

Presidenti Ilir Meta zhvilloi sot një takim me ambasadorin Luigi Soreca dhe me ambasadorët e tjerë të Bashkimit Evropian të akredituar në Tiranë.

Takimi i zhvilluar në Presidencës vjen teksa në fillim të tetorit pritet të publikohet raporti i Progresit për Shqipërinë.

Presidenti Meta thotë se i kishte shprehur shqetësimin për plotësimin e kushteve të vendosura nga Bashkimi Evropian, ndërsa ka theksuar se garantimi i zgjedhjeve të lira dhe të ndershme është kyç për të ardhmen e vendit.

Reagimi i plotë i Presidentit Meta:

Kënaqësi të takohesha sot me Ambasadorët e vendeve anëtare dhe Delegacionit të Bashkimit Europian në Tiranë, përpara publikimit të afërt të Raportit të Progresit për Shqipërinë.

U përcolla disa nga shqetësimet, por dhe angazhimin dhe përkushtimin tim të vendosur, për plotësimin e 6 kushteve të BE, realizimi i të cilave do të jetë përcaktues në nisjen e negociatave të anëtarësimit gjatë Presidencës gjermane.

Theksova se garantimi i zgjedhjeve të lira dhe të ndershme është kyç për të ardhmen europiane të Shqipërisë. Paprekshmëria e frymës dhe gërmës së Marrëveshjes së 5 Qershorit është e vetmja mënyrë për të ecur në këtë drejtim.

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.