Koronavirusi/ Shkon në tre numri i të prekurve në Greqi, mes tyre një fëmijë. 10-vjeçari është djali i …

| 14:56
SHPËRNDAJE

Shkon në tre numri i personave të infektuar me koronavirus në Greqi.

koronavirus

Sipas njoftimit të djeshëm, pacientja e parë që rezultoi pozitive në testin e koronavirusit në Greqi ishte një nënë 38-vjeçare. Gruaja e prekur ishte kthyer nga Milano e Italisë, me avion mbrëmjen e së dielës.

Rasti i dytë i evidentuar është djali i 38-vjeçares.

Shkolla fillore në të cilën shkon në shkollë 10-vjeçari, është mbyllur që prej mëngjesit të së enjtes dhe do të mbetet e tillë për 14 ditë, pasi është duke vijuar procesi i dezinfektimit.

Fëmija shkoi në shkollë për të paktën dy ditë pasi nëna e tij u kthye nga Milano (23 shkurt). Fëmija ka simptoma të lehta, si nëna e tij dhe është në gjendje të mirë. Ai është shtruar në spital në një repart special në AHEPA.

Ministria e shëndetësisë tha se të mërkurën në mëngjes shkolla fillore kishte realizuar një ekskursion, pjesë e të cilit ishte një fëmijë, që më vonë, pra në mbrëmje në të njëjtën ditë ai kishte ethe.

Rasti i tretë është regjistruar në Athinë. Lajmin e konfirmon Ministria e Shëndetësisë e cila pohon se ekziston një rast i tretë në Athinë. Ajo është një banore 40-vjeçare e Maroussi, që u kthye nga Italia dhe tashmë është shtruar në spital në Attica.

Gjendja shëndetësore e të tre personave të prekur është e mirë dhe po monitorohet nga ekspertët.

Sipas zëdhënësit të Ministrisë së Shëndetësisë, Sotiris Tsiodras, çështja po ndiqet në Athinë për të identifikuar të gjithë personat që ranë në kontakt me të pas kthimit të saj nga Italia.

Te lidhuraSubscribe

      
             

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Panorama" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI PANORAMA ONLINE: https://facebook.com/groups/panoramaonline/

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.