FOTOT/ Trupi i Kaçifas mbërrin në Bularat, i mbuluar me flamur grek dhe me veshje ushtarake

SHPËRNDAJE

Trupi i ekstremistit grek, Konstandino Kaçifas ka mbërritur në Bularat, aty ku do të bëhet dhe varrim i i tij.

kacifas kacifas1

Ai është pritur nga familjarë dhe banorë të fshatar, të cilët kanë shpërthyer në lot teksa ai është transportuar me arkmort për në banesë.

kacifas2 kacifas3

Kaçifas është i mbuluar me flamurin grek dhe veshje ushtarake, trupi i Kaçifas mbërriti në shtëpinë e lindjes ku do të qëndrojë deri nesër pas mesdite në orën 13:00 kur është ceremonia e varrimit që do nisë me meshën në kishën e st. Athanasius.

kacifas4

Intensifikohet puna në Kakavijë, mund të ketë fluks pjesëmarrësish në varrimin e Kaçifas

Pritja e një fluksi të madh personash që mund të vijnë gjatë orëve në vijim në Pikën e Kalimit Kufitar të Kakavijës ka intensifikuar komunikimet mes policisë greke dhe shqiptare. Kjo e fundit është e shqetësuar për mundësinë e incidenteve gjatë funeralit të 35-vjeçarit Konstantinos Katsifas.

Konstanidinis Kacifas

Mësohet se policia shqiptare ka hartuar një plan të veçantë ku forca të shumta policore janë të përfshira. Më shumë se 2,000 njerëz pritet të jenë në funeralin e 35-vjeçarit. Për të shmangur vonesat në hyrje, nga të dy vendet është rënë dakord për shtimin e sporteleve në pikat e kontrollit të pasaportave për të shmangur pritjen e gjatë.

Kaçifa Bularat

Kakavija do të jetë pika ku do të ketë zyrtarë shqiptarë dhe grekë, të cilët do të shkëmbejnë informata mes policisë në të dy vendet.

Te lidhura

 

S'KA KOMENTE

Comments are closed.