Instituti Britanik: Rusët përdorin harta të vjetruara dhe qëllojnë gabimisht ushtarët e tyre

Nov 30, 2022 | 23:47
SHPËRNDAJE

Raporti më i fundit nga Instituti Mbretëror i Shërbimeve të Bashkuara, një institut kërkimor që merret me çështjet e mbrojtjes dhe sigurisë, sugjeron se ukrainasit kanë mashtruar me sukses ushtarët rusë që nga fillimi i pushtimit.

45137372-3df5-4e14-aeaa-9ab12de26a31-780x439

Pretendohet se qëllimi i taktikave ukrainase është të mashtrojë trupat ruse që mbështeten në harta të vjetruara dhe lista të pasakta të objektivave ushtarake.

Një analizë e grupeve të ekspertëve tregon se ushtarët rusë po shpërdoronin municione në objektiva të rreme. Raporti përmban dëshmitë e personave të rangut të lartë në ushtrinë ukrainase dhe tregon për mangësitë kryesore të ushtrisë ruse, siç është struktura e ngurtë komanduese. Thuhet gjithashtu se rusët kanë krijuar një zakon për të përsëritur gabimet.

Një rast i tillë është theksuar kur forcat ukrainase kamufluan bazën e tyre ajrore duke përdorur fotografi të hangarëve të shkatërruar. Ata i printuan fotot në fletë të mëdha që më pas u tërhoqën mbi aeroplan. Për rusët ishte e paqartë se si do të ngriheshin ukrainasit nga bazat ajrore të supozuara të shkatërruara, kështu që ata supozuan se kishin ndërtuar komplekse komplekse nëntokësore që u mundësonin atyre të ngriheshin.

Autorët e raportit pohojnë se pengesat kryesore për përparimin rus janë zjarri miqësor dhe mënyra në të cilën trupat ruse mashtrohen lehtësisht nga ukrainasit. “Vëllavrasja ishte një problem i përhapur për forcat ruse gjatë pushtimit të Ukrainës”, thuhet në raport, shkruan The Times.

 

NDIQE LIVE "PANORAMA TV" © Panorama.al

Te lidhura